Orzechy pekan: czym właściwie są orzechy pekan oraz skąd się wzięły? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Pecan nuts with leaves on white background
Zdrowie ⚕️Historia produktów 📦Lifestyle 🔥Nauka 🔬

Orzechy pekan: czym właściwie są orzechy pekan oraz skąd się wzięły?

Jakie właściwości mają orzechy pekan?

Wedle poniektórych orzechy pekan w smaku oraz aromacie także przypominają orzechy włoskie (są delikatne, nieco słodkie). Na tym natomiast podobieństwa się kończą, gdyż orzechy pekan są bardziej delikatne aniżeli orzechy włoskie, identycznie jest z również z ich skórką.

Czym są orzechy pekan?

Orzechy pekan to nasienia orzesznika jadalnego. Orzesznik to olbrzym, jaki osiąga wielkość od 30 do choćby 50 metrów. Zwykle wzrasta w Stanach Zjednoczonych w Ameryce Północnej, i w Meksyku, zatem na obszarze Ameryki Południowej. W Europie jest sadzony w ogrodach botanicznych w celach dekoracyjnych, lecz zimą to kochające gorące temperatury drzewo przeważnie marznie. Owoce orzesznika, zatem orzechy pekan mogą mieć różnorodny typ stosunkowo od odmiany. Często pekany są okrągłe oraz dość duże, sięgając od 2 do 6 cm długości.

Orzechy pekan: czym właściwie są orzechy pekan oraz skąd się wzięły? 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Orzechy pekan – wartości odżywcze

Samo drzewo pekan może uzyskać choćby 30 m wielkości. Wzrasta stosunkowo błyskawicznie, ma opierzone liście i męskie oraz żeńskie kwiaty. Orzech pekan jest okrągły, nieco wypukły, o zwężonym końcu. Wyróżnia się skórzastą warstwą, pod jaką znajduje się jądro, natomiast własnym kształtem przywodzi orzech włoski, ale jest mniej pofałdowany oraz bardziej wydłużony. Dodatkowo orzechy pekan stanowią źródło magnezu, potasu, cynku, miedzi i manganu.

Orzechy pekan – mangan, miedź, cynk

Wszelkie typy orzechów ceni się za dużą ilość magnezu. Nie inaczej jest z orzechami pekan. 100 g pokrywa 30 proc. codziennego zamówienia na tenże element. Lecz przecież nie jedynie magnezem orzech stoi! Pekany zapewnią nam również manganu oraz miedzi. Tylko garść starczy, by pokryć całkowite dzienne zamówienie systemu na owe mikroelementy. Mangan przyśpiesza przemianę cholesterolu oraz wspomaga system nerwowy, miedź natomiast jest potrzebna do syntezy kolagenu oraz elastyny, ma zatem duży wpływ na zachowanie cery w doskonałej formie.

Może cię zainteresować także:  Przetwory mleczne - nabiał, mleko i jego przetwory

Orzechy pekan: czym właściwie są orzechy pekan oraz skąd się wzięły? 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Orzechy pekan – regulują prace mózgu

Orzechy pekan, identycznie jak orzechy włoskie, są zarzewiem witamin oraz elementów mineralnych potrzebnych do dobrego działania mózgu. Zamknięta w nich miedź przeciwdziała zniszczeniom mózgu poprzez wolne rodniki, tymże samym przeciwdziała wystąpieniu choroby Parkinsona oraz Alzheimera. Dodatkowo miedź oddziałuje na szlaki mózgowe obejmujące dopaminę oraz galaktozę. Miedź oraz cynk zamknięte w orzechach pekan podnoszą masę kości i zmniejszają utratę wagi kostnej.

Czym właściwie są orzechy pekan?

Orzesznik jadalny (odmiennie owocowy czy pekanowy) to rodzaj drzewa rosnący zwykle w Stanach Zjednoczonych, jaki daje owoce w postaci dobrych, słodkawych orzechów pekan. W Polsce sławę zdobyły dopiero niedawno, natomiast jeszcze chętniej sięgamy po nie, by uzupełnić jadłospis, zagwarantować sobie odpowiednią przystawkę czy po prostu – z ciekawości.

Orzechy pekan: czym właściwie są orzechy pekan oraz skąd się wzięły? 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Czy orzechy pekan są zdrowe?

Orzechy pekan – czym są oraz skąd się wzięły?

Orzechy pekan ze sklepu BEE są miniaturowymi, 5 centrymetrowymi owocami zamkniętymi w skorupie przywodzącej orzech włoski. Mają lekki, przyjemny aromat i wyróżniają się łagodnym smakiem. Ojczyzną orzechów pekan jest Ameryka Północna. Jeszcze popularniejsza jest uprawa także na obszarach Australii oraz Afryki Południowej.

Orzechy owe pomimo wielu wartości, mają dużą ilość kalorii (1400 kcal na 200 g orzechów), więc również poleca się jedzenie ich w umiarkowanych dawkach.

Orzechy pekan: czym właściwie są orzechy pekan oraz skąd się wzięły? 5 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Orzechy pekan – wartości wzmacniające oraz lecznicze

Pekany są idealnym zarzewiem witamin z grupy B. Niedostatek kwasu foliowego (witaminy B9) wiąże się z zaburzeniami wchłaniania, stanami zapalnymi oraz zmniejszeniem rozwoju komórek systemu, dodatkowo niedostatek czy również kłopoty z przyswajalnością (metylacją) kwasu foliowego działają na podniesienie stopnia homocysteiny, co oddziałuje na duże podwyższenie zagrożenia dolegliwości sercowo-naczyniowych.

Za mała ilość kwasu foliowego podawanego w trakcie ciąży podnosi szansę na to, iż zarodek będzie miał wady – dotyczy to chorób sercowo-naczyniowych, moczowych oraz rozszczepienia podniebienia.

Może cię zainteresować także:  Pierwsza pomoc w przypadku odmrożeń u dzieci - co robić?

Orzechy pekan: czym właściwie są orzechy pekan oraz skąd się wzięły? 6 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Łagodny smak

Małe, ponieważ prawie 5 cm orzechy pecan mają łagodny smak, uzupełniony o słodką nutę. Przypominają w smaku oraz aromacie orzechy włoskie. Jednak są zdecydowanie bardziej delikatne oraz różnią się od nich również skórką. Jest ona podłużna oraz gładka. Jako niezbędny dodatek do deserów lub słodkich wypieków, są teraz wykorzystywane w kuchniach całego świata. Orzeszki dobrze smakują w różnej wersji – zarówno surowe, na słono, kandyzowane lub opalane. Można zatem stwierdzić, iż mogą być zakąską powszechną oraz niezwykle dobrą, natomiast przy tymże również zdrową.

Orzechy pecan – wykorzystanie w kuchni?

Orzechy pekan identycznie jak pozostałe bakalie są dobrym dodatkiem do lodów, ciast lub odmiennego typu deserów. Możesz je również jeść na surowo, lecz nie przesadzaj z ilością, ponieważ mają mnóstwo kalorii (690 kcal na 100g). Przed zjedzeniem należałoby je namoczyć, co usprawnia późniejsze zdjęcie ciężkostrawnej skóry. Dobre pomysły na ich zrobienie wychodzą z ich kolebki, zatem Ameryki Północnej.

Orzechy pekan: czym właściwie są orzechy pekan oraz skąd się wzięły? 7 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Kremowy koktajl z dynią i orzechami pekan

Gdzie zastosowanie mają orzechy pekan?

Orzechy pekan to owoce drzewa o nazwie orzesznik jadalny czy orzesznik pekanowy. Jego nazwa w tłumaczeniu z języka zamierzchłych Indian znaczy „orzech za ciężki do zgniecenia ręką”. Z zewnątrz pekany zaciemnione są świecącą, brunatną warstwą.

Może zmylić ich mylące podobieństwo do orzechów włoskich, jednak wartości zdrowotne nie pozostawią żadnych złudzeń, są choćby podwójnie większe.

Przeszło połowę jedzonych w Polsce orzechów pekan produkuje się w USA, często w Georgii.

Wartości orzechów pekan

Nie stanowi żadnego odkrycia fakt, iż orzechy to niezwykle istotny element pożywnej diety.

Działają korzystnie na mnóstwo organów i gwarantują ogromną ilość rekomendowanego codziennego zamówienia na witaminy oraz minerały.

Spośród orzechów, jednymi spośród najzdrowszych są orzechy pekan, bogate w antyoksydanty, dobre tłuszcze oraz witaminy. To oczywiście dzięki tymże pierwszym – antyoksydantom (przeciwutleniaczom, takim jak: fenole, hydrolizowalne garbniki lub flawonoidy), jakie pochłaniają wolne rodniki, orzechy pekan przedstawiają wartości profilaktyczne w stosunku do dolegliwości nowotworowych. Pekany to również odpowiednie źródło białka oraz błonnika, jaki przeciwdziała zatwardzeniom i redukuje zagrożenie zachorowania na nowotwory jelita grubego.

Może cię zainteresować także:  Gdzie można wykonać tani druk cyfrowy?

Orzechy pekan: czym właściwie są orzechy pekan oraz skąd się wzięły? 8 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Mają również dużo cynku (4,53 mg/100 g). Tenże element bierze udział w syntezie białek oraz DNA. Jest także ważny dla systemu immunologicznego. Wspiera porost włosów oraz paznokci. Zabezpiecza skórę przed chorobami oraz fotouszkodzeniami. Ma także wartości przeciwutleniające. W orzesznikach odnajdziesz również pozostałe elementy mineralne, takie jak mangan, potas, wapń, magnez, krwiotwórcze żelazo oraz selen.

Orzech pekan – atuty smakowe oraz wykorzystanie w kuchni

Orzechy pekan optycznie przypominają orzechy włoskie, są od nich natomiast trochę większe – ich wielkość ma zazwyczaj 4-6 centymetrów. Powłoki mają podłużny czy okrągły kształt oraz są w odcieniu brązowym. Skorupy orzechów pekan nie są tak twarde, jak skorupy orzechów włoskich.

Pod skorupami mieści się zwarty, chrupiący, pofałdowany miąższ, bardziej miękki aniżeli w wypadku orzechów włoskich. Smak orzechów pekan jest delikatny, nieco słodki. Także może budzić powiązania ze smakiem orzechów włoskich, jest natomiast mniej gorzki oraz bardziej maślany.

Orzechy pekan: czym właściwie są orzechy pekan oraz skąd się wzięły? 9 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Czy alergizują?

Orzechy pekan, tak jak wszelkie inne orzechy, mogą powodować reakcje uczuleniowe. Może się to zdarzyć szczególnie pośród osób, jakie są uczulone na orzechy ziemne. Zawsze należy obserwować reakcje systemu po zjedzeniu orzechów. Symptomy takie jak wysypka, duszności, wymioty, zawroty głowy są przeważnie w czasie godziny od zjedzenia alergenu.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Zielona herbata to tylko herbata, czy też coś więcej? Zielona herbata i jej właściwości

Poprzedni wpis

3 skuteczne zioła na wątrobę – mniszek lekarski, Ostropest plamisty, Karczoch

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *