Herbata czarna – powstawanie, parzenie, właściwości 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Zdrowie ⚕️

Herbata czarna – powstawanie, parzenie, właściwości

Czarna herbata jest jedną z najpopularniejszych herbat na rynku polskim. Jest ona otrzymywana w wyniku czterech procesów. Na początku jej liście  suszy się przez kilka godzin, a następnie są one poddane procesowi więdnięcia, a potem są mechanicznie zwijane, po czym poddaje się je procesowi fermentacji,co ma na celu wywołanie reakcji chemicznych, które są katalizowane przez enzymy nadające czarnej herbacie charakterystyczny smak. Ostatni etap produkcyjny, któremu  poddawana jest czarna herbata polega na ostatecznym suszeniu.

Czarną herbatę powinno się zaparzać od 3 do 5 minut (niektóre źródła zalecają czas do 2 minut), dlatego, że po tym czasie uwalnia się tanina, która neutralizuje pobudzające działanie teofiliny i kofeiny, w herbacie zwanej teiną. Inną właściwością czarnej herbaty jest również to, że podczas procesu zaparzania powinniśmy pamiętać o tym, że im jest ona drobniejsza , tym czas jej parzenia powinien być krótszy. Dodatkowo czarną herbatę zaparzamy tylko wyłącznie jeden raz. Powtórne zaparzenie, nie daje dobrych efektów, mówiąc prosto powstaje lura…

Ceremonia picia herbaty w Japonii jako forma sztuki

Dla Japończyków ceremonia picia herbaty jest niejako rodzajem sztuki, a nie tylko okazją do spotkania towarzyskiego. Tradycję picia herbaty Japończycy przejęli z Chin. To chińscy mnisi poili się zieloną herbatą podczas medytacji, zielona herbata pomagała im bowiem przetrwać te noce i ożywiała ich umysły. Choć to prędzej pijali herbatę Chińczycy, to cały rytuał picia herbaty narodził się w Japonii. Na ceremonię picia herbaty w Japonii zaprasza się około pięciu osób. Spotkanie przy herbatce odbywa się najczęściej w małym budynku (sukija), który znajduje się najczęściej w ogrodzie.

W tym budynku znikają wszelkie podziały i różnice, wszyscy zaproszeni są sobie równi. Jedynymi ozdobami budynku są okna i maty na których siadają uczestnicy ceremonii. Jedną z głównych cech charakterystycznych tej ceremonii jest to że gospodarz i goście piją herbatę z jednej czarki, a cała ceremonia trwa około czterech godzin. Taka ceremonia picia herbaty jest prawdziwą okazją na odcięcie się od zabieganej rzeczywistości. I choć powstała ona kilkanaście wieków temu, po dziś dzień jest sposobem na wyciszenie się , szukaniem harmonii i okazją do przypomnienia sobie o ulotnej naturze tego świata.

Może cię zainteresować także:  Olej sezamowy smaczny i zdrowy

Czarna herbata i jej wpływ na zdrowie

Czarna herbata pod względem zawartości kofeiny jest porównywalna do czarnej kawy. Nie powinno się jej zatem pić zbyt późno. Można mieć bowiem problemy z zaśnięciem. Czarna herbata należy do tego rodzaju herbat, który charakteryzuje się najwyższą zawartością teiny. Nie ma tak cudownych właściwości jak zielona herbata. Nie jest także „eliksirem młodości” jak biała herbata, czy też naturalnym środkiem odchudzającym jak herbata czerwona. Cieszy się jednak największą popularnością nie tylko w Europie, lecz na całym świecie. Czarna herbata nie jest droga, co jest jej atutem i z pewnością wpłynęło na jej powszechność. Czarna herbata stanowi napój orzeźwiający, szczególnie w wersji ice tea.

Zimą natomiast można ją podawać z malinowym sokiem, a jesienią pić na podwieczorek z pieczonymi jabłkami i cynamonem. Czarna herbata niewątpliwie stała się przysmakiem, a w niektórych krajach takich jak Wielka Brytania, stała się częścią tradycji. Nie należy rezygnować z czarnej herbaty tylko dlatego, że ma dużą zawartość kofeiny. Należy jednak pamiętać, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Wypijając jedną filiżankę herbaty, trzeba uzupełnić niedobór H2O w organizmie czterema szklankami mineralnej wody niegazowanej. Jednym najlepszych przykładów wysokogatunkowej czarnej herbaty jest herbata Golden Monkey

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Kluski Śląskie – najlepszy sprawdzony przepis jak zrobić kluski śląskie z dziurką

Poprzedni wpis

Geranium: pelargonia pachnąca – rodzaje, zastosowanie i uprawa

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *