Na skróty
Jaki wybrać podajnik – ślimakowy czy tłokowy?
Można wyróżnić dwa rodzaje kotłów grzewczych: z podajnikiem ślimakowym oraz z podajnikiem tłokowym. Który jest lepszy? Który kocioł wybrać, a który nie? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, albowiem te dwa rodzaje kotłów (zarówno z podajnikiem ślimakowym, jak i tłokowym) są bardzo dobrze wykonane pod względem jakościowym, w związku z czym mają długą żywotność.
Jednak oba te rodzaje kotłów zawierają także wady, bo o ile kotły z podajnikiem tłokowym są głośniejsze, o tyle kotły z podajnikiem ślimakowym są mniej odporne na uszkodzenia czy usterki (np. zakleszczenie śruby). Czy ktoś się zdecyduje na zakup kotła z podajnikiem ślimakowym, czy też z tłokowym, to i tak mimo wszystko nie odczuje różnicy – będzie on bowiem zadowolony z funkcjonowania zakupionego kotła.
Jednakże niezwykle ważne przy wyborze danego kotła należy zwracać szczególną uwagę na markę kotła. Decydując się bowiem na zakup markowego kotła można mieć pewność, iż kocioł taki będzie wysokiej jakości i, co za tym idzie, będzie służył bez szwanku przez wiele lat.
Lecz takie kotły są droższe, jakkolwiek lepiej kupić coś droższego, ale porządnego, aniżeli kupić coś taniego, a wiecznie psującego się. Jednym z najbardziej znanych i cenionych modeli kotłów z podajnikiem ślimakowym są m.in. Defro Eko, Klimosz LING, Taurus Bizon, SAS GRO-ECO, natomiast jeśli chodzi o modele kotłów z podajnikiem tłokowym, to: Defro AKM, Gaur DUO, Klimosz LING M.
Ostatnimi czasy kotły z podajnikiem tłokowym są chętnie kupowane ze względu na bardzo dobre spalanie miału węglowego, a jak wiadomo, miał węglowy jest tanim surowcem, dużo tańszym od ekogroszku, który stosuje się do kotłów z podajnikiem ślimakowym.
Jak właściwie dobrać grzejnik?
Wybór ogrzewania to inwestycja na lata, dlatego trzeba dogłębnie rozważyć jaki wybrać rodzaj grzejnika (np. stalowy, aluminiowy, żeliwny, płytowy, konwektorowy); najlepiej taki, który będzie stosunkowo tani, ale jednocześnie będzie dobrej jakości, a więc będzie służył bez jakichkolwiek zakłóceń. Kluczową rolę odgrywa też odpowiedni design grzejnika oraz jego trwałość.
Przy doborze odpowiedniego grzejnika do pomieszczenia ważne jest określenie wielkości strat ciepła. Z tego względu należy kierować się parametrem, jakim jest moc grzewcza wyrażona w watach [W].
Zapotrzebowanie na moc grzewczą w watach na metr kwadratowy pomieszczenia [W / m2] różni się w zależności od budynku i rodzaju zastosowanej izolacji cieplnej, okien, wentylacji, a także od temperatury zewnętrznej i wewnętrznej. Im nowocześniejszy budynek zbudowany z energooszczędnych materiałów budowlanych, tym potrzebuje mniejszą moc grzewczą.
Najmniejsze zapotrzebowanie na moc grzewczą ma budynek pasywny (wskaźnik do obliczenia mocy grzewczej nie przekracza 15 W /m2), natomiast w przypadku budynku nie modernizowanego, który nie zawiera izolacji cieplnej, zapotrzebowanie na tą moc jest 7-krotnie wyższe (wskaźnik do obliczenia mocy wynosi tu ponad 100 W / m2). Na wydajność grzewczą wpływa także to, czy grzejnik ten jest odsłonięty czy też zabudowany.
Na wybór określonego rodzaju grzejnika ma wpływ także miejsce jego instalacji:
- położenie budynku na obszarze Polski;
- usytuowanie zabudowy i warunki wietrzne;
- temperatura wody grzewczej;
- rodzaj kondygnacji, na której znajduje się pomieszczenie;
- umieszczenie grzejnika i jego ewentualna zabudowa.
Trzeba tu dodać, iż największą wydajność grzewczą uzyska się w przypadku zainstalowania grzejników tam, gdzie występują największe straty ciepła jak np. pod oknem. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy doborze grzejników jest również wielkość powierzchni pomieszczenia, jaka ma być ogrzewana (im większa powierzchnia tym większe zapotrzebowanie na moc grzewczą) oraz izolacyjność przegród (np. ścian, okien) powierzchni pomieszczenia.
Jest to bardziej precyzyjny dobór grzejników w domach jednorodzinnych; można go przeprowadzić metodą wskaźnikową za pomocą programu PURMO SDG, który jednocześnie zaproponuje grzejniki o wymaganych wymiarach. Warto pamiętać, że grzejnik będzie działał prawidłowo, jeżeli odległość między tym grzejnikiem a podłogą będzie nie większa niż 10 cm.
Jaki wybrać kocioł – górnego, dolnego, czy uniwersalnego spalania?
Zadając sobie pytanie, jaki wybrać kocioł? Górnego, dolnego czy uniwersalnego spalania? Musimy zastanowić się nad wadami i zaletami tychże rodzajów kotłów oraz musimy ustalić, jakiego rodzaju paliwo chcemy stosować.
Jeśli paliwem, które chcemy stosować ma być wszystko, to powinniśmy się zastanowić nad zakupieniem kotła górnego spalania. Dzięki temu rodzajowi kotła jesteśmy w stanie spalić w nim każdy rodzaj paliwa, co jednak nie oznacza, że spalanie w nim jest bardziej efektywne.
Niestety wadą wynikającą z chęci nagłego spalania paliwa przez ten typ kotła jest duża ilość dymu, oraz niedokładność spalania paliwa, przez co kocioł powoduje zanieczyszczenia komory konwekcyjnej oraz obniża swoją sprawność.
Jeśli jednak w naszym kotle planujemy spalanie paliwa typu muł lub flot bądź kawałki drewna powinniśmy zdecydować się na zakup kotła z systemem dolnego spalania. Kocioł ten w przeciwieństwie do wyżej opisanego kotła górnego spalania jest pozbawiony wady nieefektownego i nie ekologicznego spalania paliwa. Jest to możliwe dzięki temu, że kocioł posiada podział komory spalania, która dzieli się na część palącą i magazynową, dzięki temu dopływające powietrze pozwala na prawidłowe spalanie paliwa.
Kotły z uniwersalnym systemem spalania, tzw spalaniem na całym zładzie paliwa stanowią kompromis pomiędzy górnym a dolnym spalaniem, a na rynku są także modele ze specjalną wajchą do przestawiania sposobu spalania.
Jeśli nadal zastanawiasz się nad tym jaki wybrać kocioł?
Górnego, dolnego czy uniwersalnego spalania, powinieneś wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty. Przy wyborze zawsze powinno się zwracać uwagę na sprawność spalania, ponieważ dzięki temu zmniejszymy znacząco zużycie paliwa.
Czym są kotły żeliwne?
Ogromną zaletą kotłów żeliwnych jest to, że są bardziej wytrzymałe i trwałe w odróżnieniu od innych rodzajów kotłów, jak np. kotły stalowe. Mają dłuższą żywotność, ponieważ są bardziej odporne na niszczenie z powodu tzw. korozji niskich temperatur.
Należy jednak używać możliwie najlepszej jakości paliwa, jak np. koks czy węgiel; gwarantuje to bowiem mniej uciążliwe czyszczenie kotła żeliwnego. Kotły żeliwne są zbudowane z tzw. ogniw wymiennych, które są odpowiednio połączone. Elementy te są o tyle pożyteczne, że w razie uszkodzenia któregoś z tych ogniw, można wymienić go na nowy.
Jak wiadomo, żeliwo jest to odlewniczy stop żelaza z węglem, z tego względu wytworzenie takiego odlewu żeliwnego jest procesem dość skomplikowanym, wymagającym profesjonalnej odlewni żeliwa. Niestety w naszym kraju funkcjonuje mało takich odlewni, co skutkuje tym, że istnieje znikoma ilość kotłów żeliwnych produkcji polskiej. Za to na rynku polskim dominują kotły żeliwne produkcji czeskiej. Można wyróżnić dwa rodzaje kotłów żeliwnych: zasypowe i automatyczne.
Zasypowe kotły żeliwne mogą służyć średnio 20 – 30 lat, a zatem warto w nie inwestować. Dzięki nowoczesnej strukturze wymiennika można bez problemu spalać węgiel czy też koks z załadunkiem co kilkanaście godzin, poza tym jest ekonomiczne zużycie paliwa. Również automatyczne kotły żeliwne cechują się wysoką żywotnością. Na dzień dzisiejszy ceny kotłów żeliwnych niewiele różnią się od ceny kotłów stalowych. Gwarancja na kotły żeliwne wynosi z reguły do 3 lat na sprawne działanie tegoż kotła oraz 10 lat na szczelność wymiennika żeliwnego.
Przyznam szczerze, że miło i przyjemnie się czyta Twój Portal. Masz wielki talent, ambicję i lekkie pióro… gratuluję 🙂
Przynam się szczerze, że erudyta z Ciebie wielki i wspaniały, czy prowadzisz swego bloga tylko dla pieniedzy i światowej chwały ?
Naprawdę podoba mi się twój szablon wp zwłaszcza ostylowanie kaskadowych arkuszy styli , skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!
Cechą talentu jest niemożność pisania na zamówienie… Poza tym to Zgadzam sie z Toba w 100 i popieram w/w poglady w soposb proSubiektywny 🙂 E. Zegadlowicz.
No i gitara ;D dziękuję że podzielasz moje poglądy w kwestii podajników oraz kotłów ;D W. Hadała