3 skuteczne zioła na wątrobę - mniszek lekarski, Ostropest plamisty, Karczoch 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Bearded man in checkered shirt holding his side while suffering from acute liver pain. Overworking concept
Zdrowie ⚕️Ciekawostki 🤔Nauka 🔬

3 skuteczne zioła na wątrobę – mniszek lekarski, Ostropest plamisty, Karczoch

Matka natura obdarza nas takimi skarbami, że aż szkoda byłoby zamieniać je na sztuczne leki i specyfiki. I podobnie jak w przypadku domowych sposobów na przeziębienie, tak i w przypadku leczenia wątroby, można wspomagać się ziołolecznictwem, a zioła na wątrobę to proste i naturalne wybawienie, dla naszej zmęczonej wątroby.

Mniszek lekarski

To najpospolitsze zioło, spotykane na każdym kroku idealnie nadaje się na kuracje naszej wątroby. Poza swoimi prozdrowotnymi właściwościami, jest bardzo bezpieczne i stosunkowo niedrogie. Każda jego część może być wykorzystana w leczeniu dolegliwości, jednak to korzeń mniszka lekarskiego ma największe właściwości lecznicze. Jego spożycie wykazuje działania żółciopędne, rozkurczające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, a wiec są cenne nie tylko przy leczeniu dolegliwości wątroby, ale także trzustki, jelit i zaburzeń trawienia.

Ostropest plamisty

Podobny do ostu ostropest plamisty (Silybum Marianum) to prawdziwy sprzymierzeniec w walce o zdrowie twojej wątroby. To jedno z najpopularniejszych ziół, wykorzystywanych w leczeniu wątroby, zawiera flawonoidy oraz przeciwutleniacze, które biorą udział w wytwarzaniu nowych komórek wątrobowych, co ma ogromne znaczenie podczas jej regeneracji. Ponadto zawiera sylimarynę, która chroni wątrobę przed toksynami, działa przeciwzapalne, regenerująco, zapobiega marskości i tworzeniu się kamieni żółciowych. Możemy go spożywać w postaci zmielonej (np. posypując nim jedzenie), bardzo często znajduje się też w składzie toników na wątrobę.

Karczoch

Specjaliści potwierdzają, że karczoch zwyczajny (Cynara Scolymus), korzystnie wpływa na wątrobę. Dzięki cynarunie i inulinie zawartej w kwiatostanach i korzeniach tego warzywa, wspomaga on  regenerację i usprawnia działanie wątroby oraz wspiera produkcję żółci, która odgrywa kluczową role w procesach trawienia i przyswajania pożywienia. Badania przeprowadzone na grupie osób żywiących się dietą śródziemnomorską wykazały, że karczoch może obniżać poziom trójglicerydów w organizmie, a ekstrakt z jego liści zmniejsza ilość tłuszczu i cholesterolu w wątrobie.

Może cię zainteresować także:  Najlepsze treningi siłowe i kondycyjne. Stań się silniejszy, szczuplejszy, zdrowszy

3 skuteczne zioła na wątrobę - mniszek lekarski, Ostropest plamisty, Karczoch 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Karczoch zwyczajny – ochrania wątrobę, obniża poziom cholesterolu

Ziele karczocha stosuje się w lecznictwie ludowym jako środek moczopędny przy zatrzymaniu moczu i w puchlinie wodnej. Odwarów z ziela używano przy leczeniu zaparć i chorób wątroby. Ziele zawiera kwas organiczny (cynarynę), a także flawonoidy, trójterpeny i sole mineralne. Wyciągi z karczochów działają rozkurczowo, żółciopędnie, żółciotwórczo i ochronnie na wątrobę.
Obniżają również poziom cholesterolu i lipidów w surowicy krwi, zapobiegając w ten sposób miażdżycy.
Napar z karczocha: 7-10g suszonych liści zalać 250ml wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na 10 minut. Pić 3 filiżanki dziennie, 15-20 minut przed posiłkiem.
Przepis na nalewkę z ziela karczocha: 100g suszonych i rozdrobnionych liści lub ziela karczocha zalać 200 ml alkoholu 40-procentowego i macerować 15 dni, często wstrząsając. Następnie przecedzić, wycisnąć surowiec, oba płyny połączyć. Przesączyć przez watę, przelać do butelki, przechowywać w lodówce. Pić po 10-30 kropli w kieliszku wody kilka razy dziennie na 1 godzinę przed posiłkiem. Nalewka działa pobudzająco na apetyt, żółciopędnie, metabolicznie.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Orzechy pekan: czym właściwie są orzechy pekan oraz skąd się wzięły?

Poprzedni wpis

Spirulina – zadbaj o swoje zdrowie

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *