Instalacja, ogrzewanie CO. Schemat i projekt. Instalacji CO krok po kroku 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Dom 🏠

Instalacja, ogrzewanie CO. Schemat i projekt. Instalacji CO krok po kroku

Projektowanie instalacji CO

Pierwszą rzeczą, na długo zanim zajmiemy się montażem instalacji CO, jest wykonanie projektu instalacji. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ to na tym etapie określa się jak dokładnie wykonać całą instalację centralnego ogrzewania. Od projektu instalacji zależy, czy będzie ona działała zgodnie z założeniem klienta. Projekt jest także bardzo ważny na etapie montażu. Wpływa on bezpośrednio na to, czy instalacja będzie wykonana szybko i sprawnie, czy wręcz przeciwnie.

Zwykle kupując projekt domu, kupujemy też projekt instalacji centralnego ogrzewania. Niestety bardzo często niezbędne są poprawki oraz przystosowanie planu do zaistniałych sytuacji. Przede wszystkim projekty często mają przeliczone ciepło na inną strefę klimatyczną w naszym kraju. W zależności od regionu odchylenia sięgają nawet 8 stopni! Dlatego ten sam projekt domu w dwóch różnych miejscach będzie wymagał różnych poprawek.

Kolejną sprawą jest kocioł. Każdy ma inne parametry i należy je odpowiednio dopasować do całej instalacji. Podobnie jest z grzejnikami lub ogrzewaniem płaszczyznowym (ogrzewanie podłogowe).

Ostatnią sprawą jest wykorzystanie ciepła w zależności od pomieszczenia. Tutaj poprawki nanosi się w zależności od upodobań inwestora. Jeśli chce on mieć w pewnych pomieszczeniach wyższą temperaturę, konieczne jest naniesienie odpowiednich poprawek. Jeśli są miejsca, w których ogrzewanie nie jest tak ważne, również zmienia się projekt, tak aby nie przepłacać niepotrzebnie za instalacje centralnego ogrzewania.

Instalacja, ogrzewanie CO. Schemat i projekt. Instalacji CO krok po kroku 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Co powinien zawierać schemat instalacji centralnego ogrzewania?

Projekt powinien zawierać wszystkie niezbędne informacje do wykonania instalacji, takie jak:

  • dane obiektu;
  • listę osób zaangażowanych w proces budowlany;
  • opis techniczny instalacji;
  • obliczenia;
  • schemat ideowy instalacji;
  • plany instalacji;
  • zestawienie materiałów.
Może cię zainteresować także:  Jak zmniejszyć koszty ogrzewania?

W planie instalacji zawarty musi być schemat ogrzewanych kondygnacji. Muszą tam być też wskazane elementy grzewcze wraz z rozprowadzeniem przewodów i pionami. Rysunek musi zawierać źródła ciepła razem z opisaną mocą cieplną.

Schemat instalacji otwartej

Instalacja otwarta centralnego systemu ogrzewania wyróżnia się otwartym naczyniem wzbiorczym. W tym typie instalacji czynnik grzewczy ma stały kontakt z tlenem. Schemat instalacji CO otwartej ma kilka wad. Przede wszystkim przyczynia się on do korozji wszystkich elementów instalacji grzewczej, takich jak: kształtki, grzejniki czy rury. Kolejną sprawą jest fakt, że otwarta instalacja centralnego ogrzewania wymaga ciągłego uzupełniania wody, której ubywa podczas procesu parowania. Uzupełnianie wody użytkowej niskiej jakości w instalacji CO może przyspieszyć powstawanie korozji. Wadą tego systemu jest też to, że naczynie wzbiorcze musi być umieszczone w najwyższym punkcie instalacji grzewczej.

Instalacja, ogrzewanie CO. Schemat i projekt. Instalacji CO krok po kroku 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Schemat instalacji zamkniętej

Jak sama nazwa mówi centralne ogrzewanie w systemie instalacji zamkniętej nie ma kontaktu z tlenem. Cały system jest zabezpieczony zamkniętym (przeponowym) naczyniem wzbiorczym. W tym systemie niemal znika problem korozji systemu, który jest bezpośrednim zagrożeniem dla centralnego ogrzewania. Dodatkową zaletą zamkniętego naczynia wzbiorczego jest to, że można je zamontować przy źródle ciepła.

Instalacja CO w domku jednorodzinnym – jakie rury do instalacji CO

 

Rury są podstawowym elementem całej instalacji. Dzięki nim mamy możliwość poprowadzenia medium grzewczego w każde miejsce. Rury do instalacji centralnego ogrzewania wykonywane są z kilku rożnych materiałów. Podstawowym jest plastik, czyli tworzywo sztuczne (np. polietylenu, polichlorku winylu). Są najtańszym wyborem, jednak dzięki nowoczesnym materiałom wykorzystywanym do produkcji rur PCV, można je stosować do instalacji wykorzystujących wysoką temperaturę. Najlepsze rury odporne są na temperatury do 90 stopni Celsjusza.

Instalacja, ogrzewanie CO. Schemat i projekt. Instalacji CO krok po kroku 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Od rur plastikowych lepsze będą rury miedziane, które są dużo trwalsze i pewniejsze, lecz niestety droższe. Miedź jest również idealnym przewodnikiem ciepła, jak i jego izolatorem. Ten materiał jest wprost stworzony do instalacji. Pozostają jeszcze rury stalowe, które dzięki swojej wysokiej odporności na wysoką temperaturę, stosowane są w bezpośrednim kontakcie z kotłem.

Może cię zainteresować także:  Rasy psów myśliwskich. Psy gończe – hodowla, sprzedaż, wystawy

Instalacja grzewcza w domku jednorodzinnym powinna być przede wszystkim wygodna i możliwie bezobsługowa. Najlepiej sprawdzi się tutaj instalacja grzewcza w systemie zamkniętym wraz z ogrzewaniem podłogowym (płaszczyznowym).

Instalacja centralnego ogrzewania a próba szczelności

Rzeczą, o której nie wolno zapomnieć, jest próba szczelności. Tyczy się to zwłaszcza systemów, w których większość rur umieszczona jest w ścianach oraz posadzkach. Idealnym przykładem będzie tutaj ogrzewanie podłogowe. Podczas prac budowlanych bardzo łatwo o pomyłkę, która może rozszczelnić całą instalacje.

Jeśli podczas próby szczelności okaże się, że coś jest nie tak, naprawa zwykle jest szybka i mało kosztowna. Jeśli jednak zapomnimy wykonać próby i wylejemy posadzki, to problem może być dużo większy. Wtedy pozostaje tylko skuwanie i szukanie problemu. Przed skuciem ciężko jest jednoznacznie wskazać, gdzie dokładnie leży problem.

Instalacja, ogrzewanie CO. Schemat i projekt. Instalacji CO krok po kroku 5 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Kolejną sprawą jest miejscowe naprawianie instalacji. Taka ingerencja nie jest już tak trwała, jak oryginalna cała rura, bez łączeń i innych śladów naprawy. W razie takiego wypadku można wymienić cały odcinek przed wylewką, po wylewce nie ma już takiej możliwości. Centralne ogrzewanie musi być wykonane tak, abyśmy przez długie lata nie musieli martwić się o to, że coś może się stać.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Ogrzewanie podłogowe – Fakty i mity o ogrzewaniu podłogowym

Poprzedni wpis

Pompy ciepła – opinie, działanie, cena. Kiedy pompa ciepła się opłaca?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

1 Twój komentarz

  1. Witam , nie wiem czy dobrze trafiłem , ale czy wykonujecie projekty CO ?

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *