Ogrzewanie podłogowe to inaczej niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, które standardowo instaluje się je w podłodze. Zalecane jest uwzględnienie tego typu ogrzewania już na etapie projektowania domu.
Najczęściej stosowany czynnik grzewczy w rurach to oczywiście woda, choć równie modne staje się ogrzewanie podłogowe za pomocą prądu. Zamiast tradycyjnych rur i wody jako medium grzewcze, stosuje się specjalne maty elektryczne, czy kable grzewcze. Niestety ten system jest dużo mniej efektywny i mało opłacalny finansowo, a koszty ogrzewania są wysokie.
Warto zastanowić się, jak wykorzystać ogrzewanie podłogowe. Czy ma ono tylko wspomagać główny system grzewczy, czy może ogrzewanie podłogowe ma stanowić jedyny system ogrzewania domu?
Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziesz poniżej.
Na skróty
Jak i jakie ogrzewanie podłogowe wykonać w domu? Ogrzewanie podłogowe do salonu i łazienki.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, wodne ogrzewanie podłogowe nie jest jedynym systemem ogrzewania płaszczyznowego. Do wyboru mamy również prąd.
Niestety wysokie ceny prądu bardzo często zniechęcają klientów do korzystania z tego systemu. Kolejnym problemem jest jego spora awaryjność oraz fakt, że źle wykonana instalacja może być powodem pożaru.
Wodne ogrzewanie podłogowe to już sprawdzona technologia, wykorzystywana od lat. Przez ten czas została znacznie udoskonalona i w najnowszych projektach całkowicie odchodzi się od tradycyjnych grzejników na rzecz ogrzewania płaszczyznowego. Jest ono dużo skuteczniejsze, pozwala na większe oszczędności, a co najważniejsze jest lepsze dla naszego zdrowia.
Ogrzewanie podłogowe to idealny system grzewczy do salonów i całego domu. Przemawia za tym kilka rzeczy. Przede wszystkim salon to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu i przyjmujemy gości. W każdym domu salon musi być reprezentatywny, tak abyś ty i twoi goście czuli się tam komfortowo.
Stosując ogrzewanie płaszczyznowe pozbawiamy pomieszczenie niepotrzebnych grzejników i kaloryferów, które zbierają kurz, nie pasują do wystroju i bardzo często przeszkadzają. Kolejną zaletą jest to niesamowite uczucie, kiedy w mroźny dzień ty i twoi goście macie możliwość chodzić po przyjemnej w dotyku ciepłej podłodze. Dla wielu osób nie ma nic bardziej komfortowego. Ostatnią rzeczą, o której warto tu wspomnieć, jest czystość i higiena. Przy ogrzewaniu podłogowym jest mniej sprzątania. Dzięki stałej temperaturze w domu mniej się kurzy, a ty nie musisz już tyle sprzątać!
Podobne zalety są przy stosowaniu ogrzewania podłogowego w łazience. Nikt z nas nie lubi wychodzić z ciepłej kąpieli na zimną posadzkę. Zwłaszcza zimą. Nie ma w tym nic przyjemnego. Dzięki ogrzewaniu podłogowemu ten problem znika. Kolejną zaletą ogrzewania podłogowego jest fakt, że wszystkie posadzki dużo szybciej wyschną! Nie musisz się martwić o każdą kroplę wody, która znajdzie się na podłodze. Dzięki wysokiej temperaturze szybko odparuje.
Ogrzewanie podłogowe – schemat
Podczas aranżacji ogrzewania podłogowego bardzo ważny jest schemat i obliczenia. Bez tego nie da się stwierdzić, jak wykonać ogrzewanie płaszczyznowe, które będzie odpowiadało klientowi. Podczas tworzenia projektu sprawdza się dokładnie, jak, gdzie i ile należy umieścić elementów grzewczych, tak aby spełniały założenia klienta.
Niezbędnym elementem każdego ogrzewania płaszczyznowego jest izolacja. Wykorzystuje się do tego styropian, wełnę mineralną lub specjalne płyty izolacyjne w rolce. Izolacja powinna być dobrana w taki sposób, by współczynnik przenikania ciepła podłogi był mniejszy niż 1 W/(m2∙K) dla podłóg na stropach nad pomieszczeniami ogrzewanymi, 0,25 W/(m2∙K) nad nieogrzewanymi piwnicami, a 0,3 W/(m2∙K) dla połóg na gruncie.
Na etapie wylewania posadzek trzeba zadbać, żeby wszystko było równe. Nie ma tutaj miejsca na kompromis. Jeśli coś będzie nie tak, może dojść do pękania posadzki bądź jak będzie różna grubość posadzki to mogą być inne temperatury podłogi.
Jak ogrzewanie podłogowe wpływa na zdrowie? Zalety ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe ma ogrom zalet. Niestety przez lata narosły nad nim też sporo mitów. Jeden z mitów mówi o tym, że ogrzewanie podłogowe oddziałuje negatywnie na drogi oddechowe. Często wskazuje się je jako winne alergiom oddechowym, a nawet astmie.
Na całe szczęście fakty są inne i całkowicie sprzeczne z tą informacją. Przede wszystkim to stosowanie ogrzewania podłogowego zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii oddechowych czy astmy dzięki temu, że ogrzewanie płaszczyznowe powoduje mniej kurzu, niż tradycyjne ogrzewanie za pomocą grzejników. Zalecana temperatura podłogi to 25 stopni Celsjusza, jednak warto pamiętać, że nie może ona przekraczać 28 stopni Celsjusza! Nie mówiąc już o różnicy w sytuacji, kiedy kaloryfery tworzy paskudne smugi i brudzi ściany w całym domu.
Tak więc ogrzewanie podłogowe zadba o twoje zdrowie, ale jakie jeszcze plusy ma ogrzewanie płaszczyznowe?
Kolejną zaletą jest utrzymanie stałej temperatury w całym domu. Właściciele tradycyjnego ogrzewania opartego o grzejniki wiedzą, że nie jest to takie proste. Przede wszystkim takie ogrzewanie dogrzewa mocniej miejsce bliżej grzejnika, a te oddalone od niego są chłodniejsze. Często ta różnica jest spora. Kolejną sprawą jest fakt, że ogrzewanie płaszczyznowe grzeje od samego dołu, dzięki czemu komfort cieplny jest dużo wyższy.
Tutaj przechodzimy do kolejnego atutu. Mianowicie nie musimy grzać tak samo intensywnie, jak w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Szacuje się, że komfort cieplny w przypadku ogrzewania podłogowego jest wyższy aż o 2 stopnie Celsjusza! A co za tym idzie, roczne koszty ogrzewania są niższe. Na pierwszy rzut oka różnica dwóch stopni to nie aż tak dużo, ale warto sprawdzić ile więcej opału trzeba wykorzystać, aby zwiększyć temperaturę o dwa stopnie! W niektórych przypadkach mogą to być koszty rzędu kilkuset złotych w sezonie grzewczym!
Ogrzewanie podłogowe a panele czy drewno
Często pada pytanie, czy można wykorzystać ogrzewanie podłogowe przy panelach lub podłodze z drewna. Najczęściej nie ma z tym żadnego problemu. Wszystko zależy od parametrów materiału, który chcemy wykorzystać na wykończenie posadzek. Większość producentów ma produkty z możliwością montażu na ogrzewaniu podłogowym. Pamiętaj jednak, że nie jest tak zawsze i warto sprawdzić, czy wybrany przez ciebie materiał również ma takie właściwości.
Warto dodać, że temperatura podłogi drewnianej, paneli MDF czy płytek ceramicznych i gresowych z wykorzystaniem ogrzewania płaszczyznowego, jest niemal taka sama. Różnica waha się maksymalnie do jednego stopnia.
Ogrzewanie podłogowe czy tradycyjne grzejniki? A może ogrzewanie podłogowe razem z grzejnikami?
W dzisiejszych czasach odchodzi się już od grzejników wykorzystując tylko ogrzewanie płaszczyznowe. Jest to spowodowane komfortem, kosztami, wolnym miejscem w pomieszczeniach przez brak grzejników, zdrowiem, ceną ogrzewania oraz wygodą i czystością.
Obecnie najczęściej to ogrzewanie podłogowe jest głównym ogrzewaniem, a tradycyjne kaloryfery czasem montuje się jako dodatek do suszenia ręczników w łazience/pralni , lub w miejscach, gdzie nie ma możliwości skorzystania z ogrzewania podłogowego.
Na zakończenie warto dodać, że korzystamy tylko z najlepszych produktów na rynku. Wybraliśmy elementy ogrzewania podłogowego firmy Sigmali. Sigmali zajmuje się produkcją części ogrzewania płaszczyznowego od wielu lat, a na wszystkie swoje produkty dają gwarancję nawet do 25 lat! Mimo tak długiej gwarancji, rzadko kiedy się z niej korzysta. Zwyczajnie ich produkty mają najwyższą jakość i problemy z ich produktami są incydentalne.
Naprawdę podoba mi się twój szablon wp zwłaszcza Kod Kaskadowych arkuszy styli, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!
By aktorka odniosła sukces, powinna mieć twarz Wenus, umysł Minewry, wdzięk Terpsychory, pamięć wziętego prawnika oraz skórę z gaźnika. E. Barrymore UMS*
Szata graficzna a raczej ostylowanie CSS Twojego bloga całkiem wporzadku, merytoryczne wpisy i lekkie pióro z pewnością dostarczą jeszcze wiele dodanej wartości wielu internautom, podoba mi sie 🙂 zapraszam do siebie…
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony, zmusza do myślenia i refleksji. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂