Projektowanie oczyszczalni - porady specjalistów 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Dom 🏠

Projektowanie oczyszczalni – porady specjalistów

Łatwiej i taniej jest założyć szambo, jednak w późniejszym czasie konieczne jest regularne opróżnianie zbiornika. Zamówienie wozu odprowadzającego nieczystości kosztuje, a to w ciągu roku przekłada się na dużą sumę pieniędzy – nawet do 2,5 tys. złotych.

Jak wyglądają koszty przydomowej oczyszczalni i jak ją zaprojektować?

Przydomową oczyszczalnię wprawdzie trudniej stworzyć, a koszty całego procesu są niemal dwukrotnie większe niż w przypadku szamba, to w późniejszej eksploatacji jest to rozwiązanie dużo tańsze. Wystarczy raz na dwa lata usunąć ze zbiornika osad. Taka usługa to koszt ok. 200 zł, łatwo zatem obliczyć, że po paru latach inwestycja się zwróci. Dodatkowo niektóre gminy oferują dotacje unijne na zakładanie prywatnych oczyszczalni.

Założenie przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga odpowiedniego zaprojektowania i wybrania firmy, która pomoże nam przejść przez cały proces tworzenia.

– Można skorzystać z usług specjalistów, którzy zajmą się wszystkim, od projektu, przez wybór rodzaju oczyszczalni, po dokumentację do dotacji. Równie dobrze można wybrać sklep, w którym tylko kupimy urządzenie, natomiast resztą zajmiemy się sami. Wszystko zależy od naszych umiejętności i czasu, jaki chcemy poświęcić. Mimo wszystko polecam pierwsze rozwiązane.

Kompleksowa usługa wykonana przez dobrą firmę będzie szybsza i efektywniejsza niż nasze samodzielne starania. W dodatku jeżeli firma jest równocześnie producentem sprzętu, cena nie będzie aż tak wysoka – radzi jeden ze specjalistów, produkującej oczyszczalnie.

Przydomowej oczyszczalni ścieków nie można budować na terenie już objętym zewnętrzną siecią kanalizacyjną (istnieje obowiązek przyłączenia się do niej, chyba, że kanalizację wybudowano później niż powstała nasza oczyszczalnia). Nie jest potrzebne żadne pozwolenie na odprowadzanie oczyszczonych ścieków do wód lub do ziemi, jeśli ich ilość nie przekracza 5 metrów sześciennych na dobę. Natomiast oczyszczalnie o wydajności do 7,5 metrów sześciennych na dobę nie wymagają pozwolenia na budowę, wystarczy zgłoszenie.

Projektując oczyszczalnię bardzo ważny jest wybór odpowiedniego miejsca

Podczas wyboru miejsca na osadnik (zbiornik, do którego w pierwszej kolejności trafiają nieczystości) trzeba uwzględnić jego odległość od źródła wody pitnej (co najmniej 15 metrów), granicy działki i drogi (minimum 2 metry), rur z gazem i wodą (minimum 1,5 metra) oraz kabli elektrycznych (nie mniej niż 0,8 metra).

Równie ważny jest wybór rodzaju oczyszczalni. Do najbardziej popularnych i najtańszych należy drenaż rozsączający. Wstępnie oczyszczone ścieki spływają do specjalnych ceramicznych rur z otworami, a następnie wsiąkają w warstwę żwiru i gruntu. Należy jednak pamiętać, że grunt nie może być za bardzo  przepuszczalny, bo zbyt szybko przesączające się ścieki mogą nie zostać odpowiednio oczyszczone.

Drenaż z filtrem piaskowym działa podobnie jak ten pierwszy, jednak tutaj używamy podłoża nieprzepuszczalnego. Rury układa się w warstwie piasku, ścieki przepływają przez niego pionowo, a następnie zbierane oddzielnym drenem. Już oczyszczone wędrują do wód powierzchniowych.

Oczyszczalnia hydroponiczna to bardzo naturalny sposób oczyszczania działki. Obszar, po którym rozprowadza się wstępnie oczyszczone ścieki obsadza się trzciną lub wierzbą – w okresie wegetacji korzenie tych roślin wchłaniają i neutralizują resztę zanieczyszczeń.

Ostatnią z metod jest oczyszczalnia biologiczna, najdroższa, ale najbardziej skuteczna. Oczyszczanie przebiega tutaj w komorze zasilanej przez prąd elektryczny.

Rodzaje drenaży i filtrowań do naszej oczyszczalni

Posiadając już oczyszczalnię warto pamiętać, że o ścieki także trzeba dbać. W osadniku ulegają one rozkładowi dzięki obecności bakterii. Jednak jeżeli w składzie nieczystości jest zbyt dużo związków chemicznych (po proszkach do prania, płynach do mycia naczyń itd.), a mało organicznych, bakterie nie będą miały się czym żywić i zginą. Dlatego posiadając przydomową oczyszczalnię warto, dla jej sprawnego funkcjonowania, ograniczyć stosowanie chemii w domu.

Przeczytaj także:

Archeologiczne ciekawostki ze świata – śmieszne informacje archeologiczne

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Rodzaje oczyszczalni ścieków

Poprzedni wpis

Montaż przydomowej oczyszczalni krok po kroku – wady i zalety rozwiazań

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *