Rodzaje oczyszczalni ścieków 1 - Twój Głos - e-TG.pl
Porady

Rodzaje oczyszczalni ścieków

Na uwagę zasługują oczyszczalnie przydomowe, a tych z kolei jest kilka rodzajów. Wybór tej odpowiedniej zależy od wielu aspektów.

Rodzaje drenaży – najpopularniejsze rozwiązania ekologiczne

Drenaż rozsączający – najtańszy i najpopularniejszy sposób oczyszczania ścieków, jest łatwy do samodzielnego wykonania. Zaletą tego typu oczyszczalni jest to, że nie wymaga niemal żadnej obsługi. Należy jednak pamiętać, że istotna jest przepuszczalność gruntu, ścieki bowiem nie mogą przepływać ani zbyt wolno, ani zbyt szybko.

Kolejną propozycją jest oczyszczalnia kompaktowa. Tutaj wyróżnia się oczyszczalnie z osadem czynnym i złożem biologicznym. W przypadku oczyszczalni z osadem czynnym mikroorganizmy pływają w ściekach, natomiast jeśli chodzi o oczyszczalnie ze złożem biologicznym, to rozwijają się się one w specjalnie do tego przystosowanym materiale wypełniającym zbiornik. Tego typu oczyszczalnie charakteryzują się wysokim stopniem oczyszczania ścieków.

Oczyszczalnie gruntowe i drenowanie wody w glebę

Kolejny już podział oczyszczalni pozwala na wyróżnienie oczyszczalni gruntowych (zajmują dużą powierzchnie, wszelkie procesy zachodzą w gruncie), wspomnianych oczyszczalni z drenażem rozsączającym, a także oczyszczalni gruntowo-roślinnych, oczyszczalni zbiornikowych (procesy zachodzą w zbiorniku z mikroorganizamami). Wyróżnia się również złoża, przez które przepływają ścieki. Na złożach tych osadzone zostały mikroorganizmy.

Każdy z rodzajów oczyszczalni ma zarówno swoje wady i zalety. Decydując się na przydomową oczyszczalnię i jej konkretny typ, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Między innymi powierzchnię działki i przepuszczalność gruntu. Obie te kwestie mogą mieć decydujący wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji. Ważne są zarówno uwarunkowania techniczne, jak i kwestie ekonomiczne. Dysponując większym budżetem można pozwolić sobie na budowę wspomnianej oczyszczalni kompaktowej. Jednak o tym, czy będzie to dobre rozwiązanie, każdy powinien zdecydować samodzielnie, ewentualnie poradzić się eksperta w tej dziedzinie.

Może cię zainteresować także:  O czym pisać? Wybór tematu na artykuł, formatowanie i publikacja - poradnik

Kiedy już zapadnie decyzja o powstaniu przydomowej oczyszczalni ścieków, warto skorzystać z usług fachowców, na przykład z firmy Frukko. Firma trudni się profesjonalnie systemami oczyszczania ścieków, a także systemami zagospodarowania wody deszczowej i odwodnienia ścieków. Frukko zajmuje się także między innymi projektowaniem przydomowych oczyszczalni ścieków czy montażem szamb i zbiorników na nieczystości.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Praktyczne zastosowanie separatorów substancji ropopochodnych

Poprzedni wpis

Projektowanie oczyszczalni – porady specjalistów

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *