Instalacja wodno-kanalizacyjna - jak ją wykonać? Koszty i najczęstsze błędy w instalacji wodno-sanitarnej 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Dom 🏠DOM I OTOCZENIE 🏡

Instalacja wodno-kanalizacyjna – jak ją wykonać? Koszty i najczęstsze błędy w instalacji wodno-sanitarnej

Prawidłowo wykonana instalacja powinna być cicha, drożna i nie może wydzielać nieprzyjemnych zapachów. Żeby wszystkie te warunki zostały spełnione, należy dobrać odpowiednie materiały, które składają się z zespołów przewodów rurowych i osprzętu. W skład osprzętu wchodzą elementy takie jak:

  • rury
  • łączniki
  • przewody spustowe
  • zawory
  • wodomierze
  • stelaże m. in. WC, bidet, pisuar.

Jednak, aby cała instalacja kanalizacyjna i wodna działała niezawodnie, nie wystarczy zastosować dobrych jakościowo podzespołów i elementów. Bardzo ważne jest doświadczenie i praktyka monterów systemu sanitarnego. Odpowiednio wykonana i prawidłowo użytkowana instalacja wodno-sanitarna powinna być sprawna przez kilkadziesiąt lat, bez problemów w postaci brzydkich zapachów i innych nieciekawych scenariuszy.

​Instalacja wodno-kanalizacyjna w domu

Podstawową zasadą działania instalacji kanalizacyjnej jest grawitacja. Układ ten jest projektowany jak każda instalacja grawitacyjna, w której chodzi o to, żeby ścieki spływały pod wpływem własnego ciężaru, na który działa grawitacja ziemska.

Aby taki system mógł zadziałać, kanalizacja musi być wykonana ze spadkiem. Im większy spadek, tym mamy większą pewność, że instalacja kanalizacyjna będzie prawidłowo działać.

Kolejną ważną rzeczą jest prawidłowe podłączenie rur. Chodzi tutaj o szczelność oraz ich ułożenie. Przede wszystkim należy unikać nadmiernych łączeń oraz załamań. Powinno być ich jak najmniej! Każde łączenie, każde kolanko, zwiększa ryzyko zapchania się systemu w tym miejscu. Dlatego nie należy ich nadużywać, a całą instalację wykonać możliwe jak najprościej. Należy również wspomnieć o elastycznych i karbowanych rurach – załamana/karbowana powierzchnia tego systemu sprzyja osadzaniu się zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do zatkania instalacji kanalizacyjnej, dlatego unika się ich stosowania.

Instalacja wodno-kanalizacyjna - jak ją wykonać? Koszty i najczęstsze błędy w instalacji wodno-sanitarnej 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Średnica rur musi być dopasowana do ilości odbiorników. Dlatego projekt instalacji musi być zawsze wykonany indywidualnie, zgodnie z założeniami i informacją, ile faktycznie osób i odbiorników będzie z niej korzystało. Dodatkowo średnica musi być dobrana w taki sposób, aby bez problemu można było podłączyć do systemu wszystkie niezbędne elementy, takie jak wanna, toaleta, umywalki czy zlew. Kolejnym czynnikiem wpływającym na średnicę rur jest ilość załamań w całej instalacji kanalizacyjnej.

Instalacja wodno-kanalizacyjna powinna być przede wszystkim trwała i bezawaryjna. Nikt z nas nie lubi przepychać rur, szukać nieszczelności oraz ich naprawiać. Trzeba również dodać, że każda nieszczelność może kosztować nas sporo pieniędzy.

Nasza firma wykorzystuje systemy tylko sprawdzonych dostawców. Materiały do instalacji wodno-kanalizacyjnej pozyskujemy od firmy SiGMA-Li, która jest liderem na polskim rynku. Wszystkie produkty objęte są długą gwarancją, ale co ważniejsze, nie ma potrzeby z niej korzystać.

Stelaże do WC i bidetu wybieramy tylko od sprawdzonej i znanej marki Werit – Jomo. Produkty tej firmy są trwałe i wykonane w profesjonalny sposób, a przy tym przystępne cenowo.

Instalacja wodna

Instalację wodną wykonuje się za pomocą rur plastikowych zrobionych z polipropylenu. Stosuje się je głównie z tego powodu, że nie wchodzą one w reakcje z wodą nawet w tak krytycznych temperaturach jak -40 stopni Celsjusza czy 90 stopni Celsjusza, która to jest temperaturą niemal wrzenia wody.

Instalacja wodno-kanalizacyjna - jak ją wykonać? Koszty i najczęstsze błędy w instalacji wodno-sanitarnej 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Najczęściej rury rozprowadza się tzw. systemem trójnikowym. We wspomnianym systemie rury polipropylenowe układa się szeregowo. Przewód poziomy łączy się z trójnikiem, z którego prowadzi się już rury do punktów poboru. Rury prowadzone są w bruzdach w ścianie lub w podłodze, które następnie zakrywa się tynkiem lub, w przypadku rur w podłodze, wylewką. Dla ochrony rury i ciepła należy prowadzić je w izolacji termicznej

Bardzo ważnym elementem instalacji wodnej jest zawór odcinający. Jest to twoja gwarancja na zmniejszenie szkód spowodowanych nieszczelnościami rury. Zawór odcinający pozwoli zamknąć przepływ wody w rurach, w odcinku instalacji, gdzie został zamontowany. Warto wykorzystać ich więcej w całym projekcie, dzięki czemu w razie potrzeby będziesz miał możliwość odcięcia tylko jednego punktu, a nie całego poziomu czy nawet domu. Brak takich zaworów jest odczuwalny zwłaszcza w blokach, gdzie najczęściej znajduje się tylko jeden  zawór główny dla wszystkich mieszkań. W razie jakiegoś wypadku cały pion jest pozbawiony wody.

Najczęściej popełniane błędy przy instalacji wodno-kanalizacyjnej

Podczas instalacji, a nawet samego projektowania instalacji wodno-sanitarnej, często popełnia się podstawowe błędy. Bardzo często w ich następstwie pojawiają się duże szkody, przed którymi można było łatwo się ustrzec.

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem w całej instalacji jest jej projekt lub czasem jego brak. Warto zaprojektować dokładnie całą instalację i samą łazienkę,kuchnię, aby było z góry jasno określone, jak to będzie wyglądać, jaki materiał kupić i ile go potrzebujemy. Brak projektu to często dodatkowe koszty jeżeli po wykonaniu łazienki i zrobienia wylewek zmienia się koncepcja ustawienia urządzeń. Brak projektu instalacji wodno-kanalizacyjnej może też spowodować, że instalacja nie będzie działać w sposób należyty. Projekt to gwarancja bezawaryjnego systemu pod warunkiem, że będzie on wykonany zgodnie ze wszystkimi jego założeniami.

Instalacja wodno-kanalizacyjna - jak ją wykonać? Koszty i najczęstsze błędy w instalacji wodno-sanitarnej 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Kolejnym często spotykanym problemem jest brak zabezpieczenia instalacji podczas innych prac budowlanych. Jest to na pozór prosta rzecz, która często jest pomijana, a czasem drobny błąd może sporo kosztować.

Jeszcze jednym problemem, który wiąże się z projektem, są okna rewizyjne, a raczej ich brak. Okna rewizyjne powinno stosować się w miejscach typu wanna czy brodzik, gdzie może dojść do awarii. Ważne są też takie miejsca jak długie odcinki rur. Brak okna rewizyjnego może spowodować konieczność rozłożenia sporej części instalacji i dodatkowe koszty.

​Koszty instalacji wodno-kanalizacyjnej

Koszt instalacji wodno-sanitarnej może być bardzo różny. Wszystko zależy od projektu, jego wielkości, możliwości jakie nam daje oraz jakości materiału, który zastosujemy.

 

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Biologiczne oczyszczanie ścieków – ekologia w Twoim domu

Poprzedni wpis

Co to są mikrozraszacze i gdzie znajdą swoje zastosowanie?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *