Uroda a dieta - cena upiększenia: czy i co stosować z kosmetyków 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Zdrowie ⚕️

Uroda a dieta – cena upiększenia: czy i co stosować z kosmetyków

Fizyczna atrakcyjność stoi w centrum ludzkich starań i życzeń. Uroda zaczyna się od zdrowia, bo właśnie ono jest jednym z jej warunków. Człowiek zdrowy promieniuje urodą. Zdrowie daje dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne, równowagę emocjonalną, tolerancje i zrozumienie innych, wdzięk, szczupłą sylwetkę, czystą i piękną skórę. Zdrowy organizm, a zatem atrakcyjność, można utrzymać lub odzyskać dzięki właściwemu odżywianiu i stylowi życia. Piękny uśmiech, zdrowe zęby, gładką skórę i pełne blasku włosy da się zachować dzięki diecie roślinnej, dostarczające organizmowi witamin, soli mineralnych i błonnika. Daje to gwarancję m.in. zachowania zdrowych zębów i dziąseł.

Zęby, skóra, włosy

Cukier, który powinien być całkowicie wykluczony z jadłospisu, bo powoduje próchnicę zębów, a bogatobiałkowa mięsno-mleczna dieta wypłukuje wapń z organizmu. Powoduje to utratę masy kostnej, również z kości, w których osadzone są zęby. Stąd już tylko krok moich rozchwiania i utraty. Dieta roślinna, wykluczenie cukru, częste mycie zębów oraz ich regularna kontrola u dentysty, powinna dać efekt pięknego uśmiechu przez lata. Nasza skóra jest organem wydalniczym.

Przez pory w skórze organizm wydala nadmiar spożywanych tłuszczów, toksyn oraz wszelkich produktów odpadowych powstałych w procesie przemiany materii. Dlatego im zdrowsza jest nasza dieta, tym lepiej wygląda skóra. Gdy spożywamy dużo tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, skóra i włosy stają się nadmiernie przetłuszczone. Zamiana diety na roślinną przynosi radykalną poprawę.

Osoby cierpiące na trądzik, po przejściu na niskotłuszczową dietę roślinną zauważają wyraźne, korzystne zmiany. Skóra osób na niskotłuszczowej diecie roślinnej jest różowa, co wynika z jej dobrego ukrwienia. O kimś takim mówi się, że ma rumianą cerę. Dieta wysokotłuszczowa powoduje zlepianie krwinek, zwolnienie krążenia krwi, w konsekwencji gorsze utlenienie skóry i zmianę jej koloru na szary. Wiele różnych dolegliwości skórnych można wyleczyć dietą roślinn.

Atrakcyjni do starości Ciekawe spostrzeżenie opisuje w swoich książkach dr John A. McDougall, który pracował na plantacjach trzciny cukrowej i ananasów na jednej z Wsyp Hawajskich, gdzie obserwował zwyczaje żywieniowe i stan zdrowia zatrudnionych tam ludzi. Pierwsza generacja pracowników, przeważnie dwudziestolatków, przybyła z Japonii, Chin, Filipin. Zachowywali oni dietę swojego kraju złożoną głównie ryżu, warzyw i okazjonalnie ryb. Mimo ciężkiej pracy, byli stale w znakomitej formie.

Uroda a dieta - cena upiększenia: czy i co stosować z kosmetyków 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Od zarania ludzkości człowiek dążył do osiągnięcia doskonałości w wyglądzie. Wykopaliska archeologiczne pokazują, że w starożytności powszechnym użyciu były: wosk pszczeli, miód, mleko, różana woda, kreda, glinka, pył wulkaniczny, jaja, błoto, wnętrzności zwierząt i inne surowce znajdowane w naturze. W zależności od kultury i dostępnych środków, różne substancje stosowano w różnych miejscach na Ziemi. Upiększając wygląd, ludzie często nieświadomie stosowali toksyczne związki. Do takich w najstarszych kosmetykach należą ołów i rtęć. Współczesne środki pielęgnacyjne też nie są pozbawione niebezpiecznych substancji.

Cena upiększania

Ilość takich chemikaliów w kosmetykach co prawda zminimalizowano, jednak wiele substancji zagrażających zdrowiu znajdziemy w większości preparatów służących pielęgnacji i upiększaniu skóry. Przedstawię najbardziej rozpowszechnione substancje ksenobiotyczne (obce organizmowi) w produktach kosmetycznych. Tolerancja i reakcja na kosmetyki – w złym, jak i dobrym znaczeniu – zależy od indywidualnej wrażliwości na poszczególne składniki, od stanu fizjologicznego, wieku, płci, rodzaju skóry, rasy oraz składu jakościowego i ilościowego preparatu.

Kosmetyki a reakcje alergiczne

Kosmetyki zawierające syntetyczne substancje niekorzystnie wpływają na skórę dzieci, osób starszych, cierpiących na atopowe zapalenie skóry, stosujących kortykosteroidy, także osób ze skórą suchą i cienką. Niekorzystna reakcja na kosmetyk ma najczęściej charakter toksyczno-podrażnieniowy, ogranicza się wówczas do miejsca kontaktu. Pojawia się szybko, a po odstawieniu szkodliwego kosmetyku, ustępuje. Częste jego używanie i zlekceważenie reakcji toksyczno-podrażnieniowej wywołuje reakcję alergiczną. Może być lokalna lub uogólniona.

 

Niektóre alergeny w kosmetykach, np. związki uwalniające formaldehyd, quaternium, p-chloro-m-krezol mogą wywołać atak astmy, obrzęk Quinckego, zaburzenia perystaltyki przewodu pokarmowego, nawet drgawki. W dezodorantach, perfumach, olejkach do opalania znajdują się substancje zapachowe i konserwanty mogące być przyczyną reakcji fotoalergicznych i alergii kontaktowej.

Piżmo syntetyczne, olejki cytrusowe lub ich frakcje, pochodne niektórych fenoli, niektóre fotoprotektory – w obecności promieni UV lub słonecznych zaburzają gospodarkę melaninową skóry. Przebarwienia mogą się utrzymywać kilka lat. Toksykologia kosmetyczna ma coraz większe znaczenie, bowiem człowiek codziennie używa kosmetyków. Większość stale coś wciera w ciało, czymś się spryskuje, nakłada podkład, róż, puder.

Wszystko to zawiera substancje chemiczne.

Glikole Same w sobie są toksyczne, a jednocześnie wszechobecne w kosmetykach. Ułatwiają wnikanie do organizmu innych ksenobiotyków. Dodawane są do preparatów, aby dawać fałszywe poczucie nawilżenia, ustabilizować kosmetyk, nadać mu ładną konsystencję, ułatwić rozpuszczanie innych składników. Tymczasem Propylene Glycol, Xylene Glycol, Polyethylene glycol, Butylene Glycol, PEG 4-200, PEG-20 Gliceryl Laurate łączy jedno: degradują strukturę naskórka i skóry właściwej, w rezultacie wysuszają i niszczą naskórek, podrażniają spojówki i skórę.

Związki sodu, amonu, magnezu i inne Najczęściej występują w kosmetykach dwa z nich SLS, czyli Laurylosiarczan sodu (Sodium Lauryl Sulfate), SLES czyli Lauretosiarczan sodu (Sodium Laureth Sulfate). Można też spotkać: Ammonium Lauryl Sulfate, Sodium Myreth Sulfate, Ammonium Pareth-25 Sulfate, Ammonium Myreth Sulfate, Magnesium Coceth Sulfate, Magnesium Laureth Sulfate, Magnesium Oleth Sulfate, Sodium C10-15 Pareth Sulfate, Sodium Deceth Sulfate, Sodium Oleth Sulfate itp. Są to typowe detergenty syntetyczne.

Parabeny i parafina Kolejne związki chemiczne w kosmetykach to parabeny (parabens).

Na etykietkach spotkamy: methyl, etyl, propyl i butyl-paraben. Są to estry kwasu parahydroksybenzoesowego do przedłużania trwałości kosmetyków. Wiele z nich zawiera do 0,5 % takich substancji. Parabeny powodują alergiczne stany zapalne skóry w postaci pokrzywki, rumienia i strupków.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Jak zarobić na rękodziele?

Poprzedni wpis

Łazienka jak nowa

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *