muzyka a zdrowie Wpływ muzyki na zdrowie poznawcze i zdrowe starzenie się nie tylko seniorów 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Ciekawostki 🤔Dziwne kwestie 🤪Zdrowie ⚕️

Wpływ muzyki na zdrowie poznawcze i zdrowe starzenie się nie tylko seniorów

Muzyka i skojarzenie z mózgiem

Niewiele czynności stymuluje mózg w sposób, w jaki robi to muzyka, ponieważ muzyka porusza się po innych ścieżkach niż inne formy komunikacji.

Henry Wadsworth Longfellow powiedział: „muzyka jest uniwersalnym językiem ludzkości” – i często myślałem o tym cytacie w swoim życiu. Muzyka może mieć ogromny wpływ na zdrowe starzenie się – co najważniejsze, na zdrowie poznawcze człowieka. Nawet dla mnie doświadczonej osoby muzyka może mieć znaczące pozytywne skutki zdrowotne, zarówno
fizyczne, jak i emocjonalne i dawać ukojenie.

muzyka a zdrowie Wpływ muzyki na zdrowie poznawcze i zdrowe starzenie się nie tylko seniorów 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Muzyka to lekarstwo bez skutków ubocznych

Muzyka może być najlepszym lekarstwem i w przeciwieństwie do prawie wszystkich innych leków nie ma złych skutków ubocznych. Ma udowodnioną zdolność do obniżania poziomu stresu (kortyzolu), zmiany i poprawy nastroju, zwiększania poziomu motywacji i produktywności oraz łączenia nas społecznie. Badania pokazują, że muzyka ma moc obniżania ciśnienia krwi, zmniejszania lęku, zmniejszania percepcji bólu oraz poprawiania jakości snu, nastroju, poziomu czujności i pamięci.
Słuchanie i odtwarzanie muzyki zwiększa również produkcję przeciwciała immunoglobuliny A i komórek NK – komórek, które atakują inwazyjne wirusy i zwiększają skuteczność układu odpornościowego.

Nawet dla młodych i zdrowych osób „lista odtwarzania pamięci”, zawierająca znaczące piosenki z dzieciństwa, dorastania i dorosłości, może być korzystna dla zdrowia poznawczego danej osoby na dłuższą metę.

Aby stworzyć listę odtwarzania wspomnień, wyszukaj popularne piosenki z określonych okresów w swoim życiu i wybierz te, które najbardziej współbrzmią z określonymi wspomnieniami!

Ważne i korzystne jest również słuchanie nowej muzyki i stylów poza normalnymi wyborami słuchania; jak każda inna aktywność – słuchanie tylko kilku piosenek w kółko nie stwarza takich samych możliwości rozwoju. Nowa muzyka stwarza wyzwania poznawcze, których nie stwarza muzyka znana – a ta nieznajomość zmusza nasze mózgi do pracy nad
zrozumieniem nowych dźwięków i rytmów.

Może cię zainteresować także:  Czy dieta może zmniejszyć stres?

muzyka a zdrowie Wpływ muzyki na zdrowie poznawcze i zdrowe starzenie się nie tylko seniorów 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Związek muzyki ze zdrowiem poznawczym 

Ludzki mózg ma silny związek z muzyką. Muzyka angażuje mózg w wyjątkowy i potężny sposób i zapewnia „trening”, jak żadna inna aktywność. Muzyka jest fascynująca, ponieważ jest złożona i łączy się z pamięcią i mózgiem w sposób, w jaki niewiele innych rzeczy potrafi.

muzyka a zdrowie Wpływ muzyki na zdrowie poznawcze i zdrowe starzenie się nie tylko seniorów 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Na przykład sama umiejętność słuchania rytmu i identyfikowania wzorców w muzyce wymaga od naszego mózgu innych umiejętności niż prawie jakakolwiek inna aktywność.

Naukowcy jednoznacznie się zgadzają że: „muzyka ma charakter strukturalny, matematyczny i architektoniczny. Opiera się na relacjach między jedną nutą a następną. Możesz nie być tego świadomy, ale twój mózg musi wykonywać wiele obliczeń, aby to zrozumieć”.

Muzyka i pamięć

Dla nas wszystkich dźwięki i sama muzyka może mieć potężny wpływ na pamięć i wywołać silne reakcje emocjonalne. Dla seniorów – nawet tych z wyzwaniami poznawczymi i deficytami – muzyka może wyzwalać wspomnienia, do których nie można uzyskać dostępu w inny sposób.
Muzyka może również poprawić szybkość przetwarzania poznawczego. Badania sugerują, że słuchanie lub śpiewanie piosenek może przynieść korzyści emocjonalne i behawioralne osobom z chorobą Alzheimera i innymi rodzajami demencji.

W chorobie Alzheimera wspomnienia muzyczne są często zachowywane, ponieważ kluczowe obszary mózgu związane z pamięcią muzyczną są stosunkowo nieuszkodzone przez chorobę. U tych pacjentów – podobnie jak u każdej innej osoby – muzyka może złagodzić stres i zmniejszyć lęk, depresję i pobudzenie. Podobne korzyści obserwuje się u pacjentów z udarem: muzykoterapia pomaga poprzez regulację nastroju, poprawę koncentracji i zmiany w mózgu w celu poprawy funkcji (reorganizacja neuronalna). Muzyka może nawet przynieść korzyści fizyczne, w tym poprawę funkcji ramion i chodu.

muzyka a zdrowie Wpływ muzyki na zdrowie poznawcze i zdrowe starzenie się nie tylko seniorów 5 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Muzyka a starzejąca się populacja

Chociaż muzyka jest korzystna dla ludzi w każdym wieku, jest krytycznym, ale często pomijanym narzędziem dla naszej starzejącej się populacji.
Jak każdy, muzyka może pomóc przywołać kultowe wspomnienia, a powrót do nich jest niezwykle korzystny dla zdrowia mózgu. Istnieje również kilka aplikacji i programów, które pozwalają seniorom przetestować nowy instrument – ​​na przykład grę na pianinie.

Może cię zainteresować także:  Dieta low carb: 10 pomysłów na obiad z niskim indeksem glikemicznym

muzyka a zdrowie Wpływ muzyki na zdrowie poznawcze i zdrowe starzenie się nie tylko seniorów 6 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Kiedy pensjonariusze placówek opieki długoterminowej mają możliwość spróbowania i nauczenia się czegoś nowego, nie tylko pomaga to w walce z nudą i izolacją, ale są też korzyści dla mózgu wynikające ze zwiększonej ekspozycji na coś innego.

W różnych placówkach opieki długoterminowej włączenie muzyki do codziennych czynności mieszkańca może się różnić. Niektórzy dyrektorzy działalności obiektu są bardziej proaktywni i odtwarzali muzykę dla mieszkańców nawet podczas pandemii, kiedy goście muzyczni nie mieli wstępu do sal spotkań. Teraz, gdy pandemia COVID-19 w końcu troszkę zelżyła, wiele placówek opieki długoterminowej przywraca gości muzycznych dla swoich mieszkańców.

Odtwarzanie muzyki podczas innych czynności – na przykład układania puzzli lub manicure – może mieć nawet pozytywny wpływ na szczęście mieszkańców, zaangażowanie i zdrowie poznawcze. 

Muzyka dla seniorów

Aby zwiększyć kontakt seniorów z muzyką, niektóre organizacje pomagają ułatwić dostęp do muzyki seniorom w domach opieki. Istnieje również kilka sposobów wolontariatu i darowizn, aby seniorzy – szczególnie ci, którzy mają niskie dochody i nie mogą sobie pozwolić na samodzielne zakupy – mieli większy dostęp do muzyki za pośrednictwem smartfonów, tabletów lub radia.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Zdrowe oleje w domu – jak wybrać właściwe oleje roślinne?

Poprzedni wpis

Jak zachować sprawność mózgu w miarę starzenia się

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *