Porady 🎯

Biologiczne oczyszczanie ścieków – ekologia w Twoim domu

Biologiczne oczyszczanie ścieków - ekologia w Twoim domu 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Bez względu na to jakiej nazwy użyjemy jedno jest pewne, oczyszczalnie te są wygodne, tanie w eksploatacji, ekologiczne i bezpieczne.

Istnieje wiele firm na polskim rynku, które zajmują się montażem przydomowych systemów kanalizacyjnych. Właśnie takie przydomowe oczyszczalnie ścieków powinniśmy wybierać: wysokiej jakości, z gwarancją bezpiecznego użytkowania.

Stosowanie nazwy przydomowa oczyszczalnia ścieków, może być nieco mylące, ponieważ sugeruje zastosowanie tego typu systemu tylko do pojedynczych domów. Owszem, w większości przypadków oczyszczalnie te montuje się w domach jednorodzinnych, jednak można je używać również przy szkołach, zakładach lub hotelach. Dlatego bardziej właściwym określeniem mógłby być termin ekologiczne oczyszczalnie ścieków.

Na czym polega biologiczne oczyszczanie ścieków?

Wszystkie oczyszczalnie ścieków można nazwać ekologicznymi, ponieważ opierają się one na filtrowaniu i neutralizacji ścieków w pobliżu miejsca ich powstawania. Ścieki, które są odprowadzane z tego typu oczyszczalni nadają się do odprowadzenia do gruntu. Dlatego bez względu na to, jaki rodzaj oczyszczalni ścieków zainstalujemy w swoim domu, możemy być pewni, że będzie ona ekologiczna i nie będzie stanowiła zagrożenia dla okolicznej przyrody.

Możemy wyróżnić ekologiczne oczyszczalnie ścieków z drenażem rozsączającym lub z filtrem roślinnym. W przypadku tej pierwszej, oczyszczone ścieki są wstępnie odprowadzane za pomocą drenażu rozsączającego do filtrów żwirowych. W filtrach tych następują ostateczne procesy tlenowe i oczyszczone ścieki wsiąkają w glebę.

Przy oczyszczalni z filtrem roślinnym, zamiast drenażu rozsączającego używa się systemu korzeni, które doprowadzają tlen i spulchniają glebę, zapewniając przebieg procesów tlenowych. Ścieki przefiltrowane przez oczyszczalnię ścieków z filtrem roślinnym są odprowadzane do studzienki chłonnej lub zbiornika zamkniętego, z którego następnie można je wyprowadzić do rowu melioracyjnego lub zastosować do podlewania ogrodu (zwłaszcza roślin ozdobnych).

Biologiczne oczyszczanie ścieków – jak to działa?

W biologicznych oczyszczalniach ścieków, oczyszczenie zanieczyszczeń następuje dzięki mikroorganizmom utrzymującym się w środowisku tlenowym. Niezbędne zatem jest natlenianie zbiornika przez specjalne dmuchawy lub pompy. Oczyszczalnie pełnobiologiczne zapewniają najbardziej skuteczną neutralizację ścieków.

Może cię zainteresować także:  Folii dachowych, wiatroizolacji, folii budowlanych - niezbędnych akcesoriów do prawidłowego montażu

Biologiczne oczyszczanie ścieków - ekologia w Twoim domu 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Oczyszczalnie ścieków, biologiczne czy też ekologiczne, nie wymagają na co dzień specjalnego serwisowania, a ich użytkowanie nie jest kłopotliwe. Jedyną wymaganą czynnością jest dokonywanie okresowych kontroli przydomowych oczyszczalni ścieków. Raz lub dwa razy do roku należy sprawdzić poziom osadu w zbiorniku i usunąć jego nadmiar.
Ekologiczna oczyszczalnia ścieków może przynieść mieszkańcom domu jednorodzinnego wiele korzyści, tj: skuteczność, łatwość obsługi, niskie koszty eksploatacji i nieszkodliwość dla środowiska. Zasługuje ona w pełni na swoją nazwę, ponieważ ścieki z niej odprowadzane mogą być wykorzystywane w gospodarstwie domowym lub wpuszczone bezpośrednio do gleby. Również szczelne, wykonane z wysokiej jakości materiałów zbiorniki dają gwarancję, że żadne niebezpieczne dla środowiska substancje nie wydostaną się na zewnątrz.

Oczyszczalnie biologiczne – zredukuj zanieczyszczenia do minimum

Oczyszczanie ścieków to nic innego jak usuwanie szkodliwych substancji. Ścieki oczyszczać można mechanicznie, a także za pomocą metody biologicznej, która polega na wykorzystaniu żywych organizmów.

Biologiczne oczyszczanie ścieków ma na celu usunięcie zanieczyszczeń biologicznie rozkładalnych. Dokonać tego można na dwa sposoby. Pierwszy z nich to metoda osadu czynnego, do której wykorzystuje się populacje mikroorganizmów zawieszonych w toni ścieków. Druga z metod polega na wykorzystaniu mikroorganizmów tworzących biomasę. Są to tak zwane złoża biologiczne. Mówiąc innymi słowami, biologiczne oczyszczanie ścieków to wykorzystywanie przez bakterie związków organicznych oraz związków nieorganicznych, które znajdują się w ściekach. Aby oczyszczalnia spełniała swoją rolę, należy stworzyć odpowiednie warunki dla bakterii.

Biologiczne oczyszczanie ścieków przebiega w kilku etapach. Pierwszym z nich jest przesiewanie polegające na usuwaniu dużych cząsteczek za pomocą specjalnie przystosowanych do tego urządzeń. Drugi etap to usunięcie materiałów mineralnych, takich jak na przykład żwir czy też piasek. Kolejnym już procesem jest sedymentacja – ścieki wpływają do dużych zbiorników, gdzie pozostają przez okres ośmiu godzin. W tym czasie ciała stałe osadzają się na dnie zbiornika sedymentacyjnego. Po sedymentacji nadchodzi wreszcie czas na obróbkę biologiczną, podczas której ścieki trafiają do specjalnego zbiornika, w którym mają kontakt z mikroorganizmami. Ich zadaniem jest usunięcie i utlenienie pozostałych zanieczyszczeń organicznych. Kiedy proces biologiczny zostanie zakończony, wówczas ścieki wpływają do osadników końcowych, gdzie substancje biologiczne pozostają w formie wtórnego osadu.

Może cię zainteresować także:  Marskość wątroby – objawy, dieta oraz przyczyny

Biologiczne oczyszczanie ścieków - ekologia w Twoim domu 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Ostatni już etap to przepuszczenie ścieków przez specjalne filtry piaskowe czy filtry mechaniczne. Proces ten ma na celu usunięcie pozostałej zawiesiny organicznej. Ten etap stosuje się wówczas, gdy wymagana jest najwyższa jakość oczyszczenia ścieków.

Ścieki i ich oczyszczanie – Metody biologiczne

Oczyszczanie biologiczne to proces stosowany w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków. Nierzadko jest to połączenie oczyszczania biologicznego z mechanicznym. To bardzo dobra inwestycja pozwalająca na zredukowanie zanieczyszczenia do minimum. Jednakże, aby oczyszczalnia spełniała swoją rolę, musi być właściwie obsługiwana. Mowa tutaj o regularnym wykonywaniu czynności takich jak kontrola składu odpływu, regulacja natlenienia, uzupełnienie mikroorganizmów czy pozbywanie się osadu oraz kożucha z osadnika.

Biologiczno-mechaniczne oczyszczalnie ścieków wykonuje. Producenci przydomowych oczyszczalni ścieków, systemów zbiorników na nieczystości stałe, systemów gromadzenia i zagospodarowania wody deszczowej, przepompowni ścieków na wodę i ścieki, a także zbiorników na gromadzenie gnojówki i gnojownicy dla rolnictwa oraz studni wodomierzowych. Oferta firmy skierowana jest zarówno do klientów indywidualnych, jak i monterów, składów budowlanych, rolników, gmin, inwestorów prywatnych i projektantów.

Czym kierować się przy wyborze oczyszczalni dla hotelu?

W niektórych lokalach komercyjnych, takich jak bary, kluby, hotele czy też zakłady przemysłowe, proces oczyszczania ścieków jest poddawany zwiększonym obciążeniom. Zanieczyszczenia, które stanowią mieszankę detergentów, środków czyszczących i chemikaliów, potrzebują większych zdolności oczyszczania, niż w budynkach mieszkalnych.

Producenci oczyszczalni ścieków wprowadzili do swojej oferty oczyszczalnie dostosowane do obiektów użyteczności publicznej, między innymi hoteli.

Biologiczne oczyszczanie ścieków - ekologia w Twoim domu 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Są to oczyszczalnie identyczne jak te przydomowe, z tą różnicą, że są one większe. Oczyszczalnie ścieków służą ochronie zdrowia, życia, środowiska oraz zasobów czystej wody, która może być wykorzystana przez przyszłe pokolenia. W naszym kraju nie wszyscy rozumieją jeszcze potrzebę oczyszczania ścieków z gospodarstw domowych, a przecież oprócz tego typu zanieczyszczeń, często mamy styczność ze ściekami pochodzącymi z małych przedsiębiorstw, hoteli czy restauracji. Codziennie ludzie wytwarzają ogromne ilości ścieków, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu, życiu lub grożą zanieczyszczeniem wód pitnych. Oczyszczalnia ścieków jest urządzeniem, które oczyszcza ścieki i pozwala na ich odprowadzenie w stanie oczyszczonym do gruntu.

Może cię zainteresować także:  Ogrzewanie podłogowe - Fakty i mity o ogrzewaniu podłogowym

Wybierając system kanalizacyjny do takiego obiektu jak hotel

W takim wypadku, należy upewnić się, że spełni on wszystkie wymagania pod względem wydajności i ekonomiczności. W wybranej oczyszczalni powinien być również zastosowany system zarządzania przepływem, który dodatnie wpłynie na zachowanie optymalnej  wydajności ekologicznej, pomimo gwałtownych obciążeń organicznych i zmian hydraulicznych. Skutki stosowania nowoczesnych środków dezynfekujących i czyszczących powinny być neutralizowane i minimalizowane przez wyżej wymieniony system zarządzania przepływem.

Różnorodność oferowanych oczyszczalni sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią oczyszczalnię do konkretnego budynku użyteczności publicznej. Przy wyborze oczyszczalni należy również wziąć pod uwagę powierzchnię działki, warunki glebowe, poziom wód gruntowych, a co najważniejsze wielkość odbiornika oczyszczonych ścieków. Wiadomo, że wielkość zbiornika ściekowego będzie zależała od tego, ilu gości będzie w stanie przyjąć jednocześnie nasz hotel. Musimy zwrócić na to szczególną uwagę, ponieważ jeśli okaże się, że wybraliśmy oczyszczalnię ze zbyt małym zbiornikiem, nie będzie to dla nas ekonomicznym rozwiązaniem. W rzeczywistości częściej trzeba będzie przeprowadzać wywóz nieczystości, niż zakładaliśmy.

Istotne dla właścicieli hoteli jest również, aby wybrana oczyszczalnia wymagała jak najmniej nakładów konserwacyjnych. Warto wybrać taki model, który zapewnia łatwy dostęp podczas prac kontrolnych oraz nie wykazuje usterek technicznych lub mechanicznych.

Nie bez znaczenia może się okazać także aspekt estetyczny. Na pewno większość posiadaczy hoteli chciałaby, żeby goście nie widzieli pokryw zamykających dostęp do pojemników ściekowych. Można wybrać taki wariant, który łatwo uda nam się ukryć w trawie lub innej roślinności.

Wybierając oczyszczalnię ścieków do takiego obiektu użyteczności publicznej, jakim jest hotel, warto zasięgnąć opinii profesjonalisty.

Gwarantuje ona pełne doradztwo, montaż a także wysoką jakość oferowanych produktów połączoną z profesjonalną obsługą.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Montaż przydomowej oczyszczalni krok po kroku – wady i zalety rozwiazań

Poprzedni wpis

Instalacja wodno-kanalizacyjna – jak ją wykonać? Koszty i najczęstsze błędy w instalacji wodno-sanitarnej

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *