Zaćma bez tajemnic wszystko o operacyjnym leczeniu zaćmy
Zdrowie ⚕️

Zaćma bez tajemnic wszystko o operacyjnym leczeniu zaćmy

Statystyki mówią o nawet pięciuset tysiącach osób, które zmagają się z tym problemem i nie podejmują bardziej energicznych działań mających na celu jego rozwiązanie, nawet pomimo tego, że stadium, w jakim znajduje się choroba uzasadnia leczenie operacyjne. Sam problem jest konsekwencją zmętnienia soczewki oka. Proces jest postępujący i nie może ulec samoczynnemu zahamowaniu, a w pewnym momencie jego konsekwencją staje się upośledzenie widzenia. Co charakterystyczne, schorzenie zazwyczaj atakuje nie jedno, ale dwoje oczu, choć nie jest to reguła.

Medycyna do tej pory nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, jaka jest przyczyna pojawienia się choroby, choć często zwraca się uwagę na charakterystyczne dla chorych na zaćmę zjawisko zmiany struktury białka znajdującego się w soczewce. Właśnie te zmiany najczęściej doprowadzają do jej zamglenia. Soczewka to okrągły i pierwotnie przeźroczysty otwór, który znajduje się w kolorowej tęczówce oka. Charakterystyczne jest dla niej to, że jest zbudowana z koncentrycznych pierścieni i właśnie ten szczegół anatomiczny przyczynia się do tego, że może skupiać promienie świetlne dokładnie na siatkówce.

Zaćma bez tajemnic wszystko o operacyjnym leczeniu zaćmy” src=”https://e-tg.pl/wp-content/uploads/objawy-zacmy-acx.jpg” alt=”Zaćma bez tajemnic wszystko o operacyjnym leczeniu zaćmy” width=”340″ height=”170″ /> Zaćma bez tajemnic wszystko o operacyjnym leczeniu zaćmy

Dzięki temu możemy cieszyć się ostrym widzeniem nie tylko z bliska, ale również z daleka. Pierwsze problemy z widzeniem zaczynamy zresztą odczuwać niemal w tym samym momencie, w którym pogarsza się funkcjonowanie soczewki. Co do zasady, z jej całkowitą przeźroczystością mamy do czynienia do trzydziestego piątego roku życia. Potem obserwujemy zjawisko jej mętnienia, a choć nie jest to tendencja budząca zadowolenie, sam proces jest naturalny. O tym, że z soczewką dzieje się coś niedobrego możemy dowiedzieć się już w trakcie rutynowego badania. Szczególnie niepokojące okazują się w tym kontekście olśnienia, choć alarmować powinny też problemy z rozróżnianiem barw.

Zaćma bez tajemnic wszystko o operacyjnym leczeniu zaćmy

Zaćma bez tajemnic wszystko o operacyjnym leczeniu zaćmy

Niezbędne informacje o operacyjnym leczeniu zaćmy

Zaćma w znacznym stopniu upośledza widzenie. Wykonywanie codziennych czynności staje się więc coraz trudniejsze, a w bardzo zaawansowanym stadium choroby wręcz niemożliwe. Dlatego na operację chirurgicznego usunięcia zaćmy warto decydować się w chwili, kiedy choroba nie jest jeszcze mocno zaawansowana.

Jednak decyzja, kiedy się na nią zgłosić w dużej mierze powinna być podjęta przez pacjenta, od tego jak bardzo zaćma utrudnia mu codzienne funkcjonowanie. Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wstawieniu w jej miejsce sztucznej. W zdecydowanej większości przypadków zabieg przeprowadza się wykorzystując metodę fakoemulsyfikacji. Pozwala ona skorzystać z miękkich soczewek zwijalnych. W trakcie zabiegu wykonuje się małe nacięcie poprzez, które wprowadzane jest emitujące dźwięki urządzenie.

Rozbija ono soczewkę, która jest następnie usuwana. Dalszym krokiem jest wszczepienie sztucznej soczewki. Przed wszczepieniem nowej soczewki lekarz musi sprawdzić jej moc. Tylko oceniając moc soczewki można sprawdzić, czy po zabiegu pacjent będzie widział na tyle dobrze, że nie będzie musiał korzystać ze szkieł poprawiających jakość widzenia. Dobrze dobrana moc soczewki pozwoli na lepszą korekcję wady wzroku.

Zaćma bez tajemnic wszystko o operacyjnym leczeniu zaćmy

Zaćma bez tajemnic wszystko o operacyjnym leczeniu zaćmy

Dzisiaj lekarze mają do wyboru spory wybór soczewek, dobranie najbardziej odpowiedniej nie stanowi żadnego problemu. Dzięki temu efekty zabiegu są bardzo zadowalające. Zabieg fakoemulsyfikacji zaćmy, jeśli tylko zostanie wykonany przez wysokiej klasy specjalistę nie powoduje u pacjentów powikłań. Zabieg trwa od dwudziestu do trzydziestu minut. U większości pacjentów jest wykonywany ambulatoryjnie po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego. Poddane zabiegowi oko bardzo szybko się goi, okres rekonwalescencji jest krótki, pacjenci szybko wracają do wykonywania codziennych zajęć. W okresie gojenia się zoperowanego oka pacjenci muszą zgłaszać się na badania kontrolne. Częstotliwość badań ustala lekarz. Przez około miesiąc zaleca się także stosowanie zapisanych przez lekarza specjalnych kropli do oczu.

Leczenie zaćmy – skuteczne leczenie choroby.

Zaćma bez tajemnic wszystko o operacyjnym leczeniu zaćmy

Zaćma bez tajemnic wszystko o operacyjnym leczeniu zaćmy

Leczenie zaćmy – skuteczne leczenie choroby.

Do niedawna leczenie zaćmy było niemal niemożliwe i mocno ograniczone. Praktycznie było możliwe wszczepienie pacjentowi choremu na zaćmę, specjalnie przygotowanej soczewki, jednak po takim zabiegu pacjenci najczęściej i tak potrzebowali okularów do wielu czynności.

Przeszczep soczewki poprawiał widzenie na odległość, jednak nigdy nie było możliwości całkowitej eliminacji konieczności noszenia okularów. Zazwyczaj pacjenci i tak korzystali po zabiegu z okularów do czytania czy też prowadzenia samochodu. Nowoczesna medycyna wprowadziła jednak nowe sposoby i techniki leczenia, co okazało się dobrodziejstwem dla wielu osób. Obecnie jest możliwe leczenie zaćmy wraz z pojawiającymi się innymi wadami, takimi jak starczowzroczność lub astygmatyzm, co do tej pory graniczyło z cudem.

Zaćma bez tajemnic wszystko o operacyjnym leczeniu zaćmy

Zaćma bez tajemnic wszystko o operacyjnym leczeniu zaćmy

Powstał nowy projekt soczewki, jest to soczewka tzw. akomodacyjna, która naśladuje pracę ludzkiego oko w bardzo naturalny sposób. Jest to szansa dla wielu osób prowadzących aktywny tryb życia, które po takim zabiegu mają szansę na powrót pełnej ostrości widzenia na każda odległość. Po przeprowadzeniu takiego zabiegu z soczewką akomodacyjną, nie ma już konieczności używania okularów, można cieszyć się w pełni z powrotu do zdrowia. Inny rodzaj soczewek, tzw. soczewki toryczne, są proponowane dla osób cierniących na zaćmę lub astygmatyzm. Ich zastosowanie pozwala na całkowite usunięcie tych wad i przywraca zdolność widzenia na odległość.

Takie soczewki to prawdziwa rewolucja we współczesnej okulistyce, daje szansę wielu osobom na powrót do normalnego życia. Leczenie tymi metodami może być bez obaw stosowane u pacjentów cierpiących na krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm, u których równocześnie stwierdzono zaćmę. Metody te nie są jeszcze stosowane w każdej klinice w Polsce, na razie są dostępne tylko w kilku wybranych, jednak z czasem miejsc, gdzie będzie możliwe przeprowadzenie zabiegu będzie coraz więcej.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Może cię zainteresować także:  Wady i choroby wzroku- jakie metody są współcześnie dostępne?

Kompleksowo o leczeniu zaćmy

9.8

Jak chronić oko po operacji zaćmy?

Poprzedni wpis

Zielone SPA dla każdego

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *