Zdrowy jogurt naturalny: jogurt w diecie odchudzającej, przepis na domowy jogurt 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Dani i przepisy 🍳Gotowanie i pieczenie 👩‍🍳Zdrowie ⚕️

Zdrowy jogurt naturalny: jogurt w diecie odchudzającej, przepis na domowy jogurt

Pyszny jogurt naturalny

Nie ma żadnych wątpliwości, że warto przekonać się do jogurtu naturalnego. Pod względem kalorii i wartości odżywczych wypada wyjątkowo korzystnie na tle innych produktów białkowych. Poza tym zawiera specjalne szczepy bakterii, które wpływają bardzo dobrze na nasza florę jelitową.

Jednak nie wszyscy lubią jogurt naturalny i wybierają produkty owocowe, które są słodzone cukrem. Poza tym często zawierają sztuczne barwniki i konserwanty. Aby zrezygnować z cukru można wybierać jogurty light, jednak one również mają w swoim składzie sztuczne składniki oraz słodziki. Są jednak różne inne rozwiązania, które pozwalają nam korzystać ze zdrowotnych właściwości jogurtu, a jednocześnie cieszyć się ciekawym smakiem. Korzystanie z takich pomysłów jest szczególnie ważne, kiedy przygotowujemy jogurty dla dzieci. Potrzebują one dużo wapnia, żeby zdrowo rosnąć, a więc trzeba je jakoś zachęcać do jedzenia nabiału. Z pewnością można robić dla nich jogurty z owocami. Wystarczy kupić naturalny jogurt oraz świeże owoce. Jeżeli użyjemy jogurt pitny czy kefir powstanie pyszny koktajl.

Naturalny jogurt z owocami jest z pewnością bardzo zdrowy. Może się jednak okazać zbyt kwaskowaty. Wtedy można go dosłodzić miodem. Podobnie zresztą jak jogurt z muesli. Żeby tego typu śniadanie czy przekąska były naprawdę wyjątkowe warto przygotować je z domowego jogurtu i samodzielnie skomponowanego muesli. Natomiast jogurt może być także składnikiem słonych czy pikantnych potraw. Bardzo szerokie zastosowanie ma chociażby sos jogurtowy. Istnieje też wiele przepisów na niego. W zależności od charakteru sosu może być on używany do ryb, mięsa, sałatek czy też jako dip. Jogurt może doskonale zastąpić śmietanę czy majonez. Szczególnie dobrze nadaje się do tego jogurt grecki. Jest on nieco bardziej tłusty niż jogurty tradycyjne, ale także znacznie bardziej gęsty. Jego konsystencja przypomina właściwie ser. Okazuje się więc, że możemy korzystać z wartości odżywczych jogurtu na rożne sposoby. Co ciekawe także w sensie kosmetycznym. W salonach SPA istnieją specjalne zabiegi podczas których wykorzystuje się preparaty na bazie jogurtu. W ogóle można też kupić kosmetyki z jogurtem. Mają one właściwości odświeżające, regenerujące oraz nadające elastyczność i gładkość skórze.

Jogurty owocowe zachwalane są, jako zdrowe śniadanie lub przekąska. Tymczasem lekarze i dietetycy ostrzegają, że zdrowe są owszem, ale tylko jogurty naturalne. Natomiast owocowe dostępne w sklepach mają za dużo cukru i sztucznych dodatków, a za mało… owoców.

Co zrobić, żeby nie rezygnować z pysznych owocowych jogurtów, a jednocześnie zachować zdrową dietę? Przygotować jogurt w domu. Żeby to zrobić, nie musimy kupować kolejnego dużego urządzenia, które zajmie miejsce w naszej kuchni i będzie służyło tylko do przygotowania jednego typu dania. Kuchenka mikrofalowa, poza opcjami pieczenia, ma również funkcję fermentacji, umożliwiającą przygotowanie jogurtu.

Zdrowy jogurt naturalny: jogurt w diecie odchudzającej, przepis na domowy jogurt 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Wartości odżywcze, kalorie, indeks glikemiczny

O tym, że jogurt zawiera wiele cennych wartości odżywczych wie chyba każdy. Powinniśmy wprowadzić go więc do naszej codziennej diety. Pośród jego ważnych składników można wymienić na pewno laktozę, proteiny, witaminy i minerały.

Laktoza zawarta w jogurcie zostaje rozłożona na cukry proste, które mogą być łatwo i szybko przyswojone przez nasz organizm. Właśnie dlatego dla wielu osób jogurty są bardziej wskazane niż mleko, które może go obciążać. Poza tym mleko nie zawiera też dobroczynnych bakterii. Mogą się one namnażać dzięki witaminie B12. Specjalne szczepy bakterii powodują, że jogurt jest skutecznym probiotykiem, wpływającym na odbudowę naszej flory jelitowej. Zawiera on także między innymi witaminę A, wapń, cynk, magnez i fosfor. Nie ma wątpliwości, że jogurt jest dobry dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Natomiast może on występować w bardziej i mniej zdrowej postaci. Najbardziej polecane są jogurty naturalne, które nie zawierają cukru, barwników czy konserwantów.

Osoby, które wolą słodsze jogurtu muszą liczyć się z tym, że są one trochę mniej zdrowe niż jogurty naturalne. Natomiast warto wziąć pod uwagę, że można samodzielnie przygotować pełnowartościowy jogurt owocowy – wystarczy kupić naturalny jogurt i świeże owoce. W ogóle z tego wartościowego produktu nabiałowego można przygotowywać różne desery, dipy, sosy itd. Szczególnie dobrze nadaje się do tego grecki jogurt, który jest bardzo gęsty. Niestety jest też raczej tłusty, bo może mieć nawet do 10% tłuszczu oraz około 150 kcal w 100 g jogurtu. Tradycyjne jogurty naturalne mają zwykle 60-70 kcal na 100 g produktu. Jednak można kupić wersję light jogurtu greckiego, która właściwie nie zawiera tłuszczu i ma trzy razy mniej kalorii. Natomiast warto wspomnieć także o indeksie glikemicznym jogurtu, czyli na ile po jego spożyciu wzrasta poziom glukozy we krwi. Wartość IG poniżej 55 oznacza niski indeks glikemiczny, natomiast w zależności od rodzaju jogurtu wynosi on od 15 do 36. Czyli nie ma obawy, że po zjedzeniu jakiegokolwiek jogurtu poziom cukru we krwi może zbyt gwałtownie podskoczyć i tym samym zaburzyć poziomu insuliny. To dobra informacja dla cukrzyków lubiących jogurty.

Jogurty dla dzieci i niemowląt

Chociaż jogurt robiony w domu jest bardzo dobry i zdrowy, to na przykład nie mogą go jeść niemowlęta i małe dzieci. Wszystko dlatego, że może obciążać ich organizmy z powodu dużej ilości białka. Najlepiej więc rozpoczynać przygodę naszej pociechy z jogurtem od produktów robionych specjalnie dla maluszków.

Kiedy wprowadzamy do diety naszego dziecka jogurty trzeba to robić stopniowo. Zwykle pediatrzy zalecają rozpocząć rozszerzanie menu o jogurt od 10 miesiąca życia. Natomiast jeśli kupimy jogurcik robiony specjalnie dla dzieci można zacząć go podawać już po 6 miesiącu. Często okazuje się, że jest on dobrze przyswajany nawet przez dzieci, które mają nietolerancje laktozy. Jednak w przypadku całkowitego uczulenia na mleko również takie jogurty nie będą raczej wskazane. Na szczęście wielu dzieci nie dotyczy jednak dieta bezmleczna i jak najbardziej można je zachęcać do próbowania jogurtów. Specjalne jogurciki dla dzieci, pomimo mniejszej ilości białka, wciąż mają sporo wapnia, a także cynku i magnezu, dzięki czemu wzmacniają kości dziecka. Poza tym nie mają żadnych konserwantów, a nie trzeba ich przetrzymywać w lodówce. Dzięki temu można je podawać maluszkom w każdej chwili. Jedyną ich wadą może być to, że są dosładzane. Co prawda zwykle oprócz cukru także sokiem owocowym, ale rodziców którzy chcą od początku przyzwyczajać dziecko do jogurtów naturalnych może to zniechęcić.

Może cię zainteresować także:  F, witamina z oleju

Zdrowy jogurt naturalny: jogurt w diecie odchudzającej, przepis na domowy jogurt 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Wiadomo, że dzieci mniejsze i większe wolą raczej słodkie smaki. Natomiast jeśli od małego będziemy podawać naszym pociechom jogurty naturalne jest większa szansa, że go polubią i nie będą chciały dosładzanych cukrem jogurtów, które często zawierają także żelatynę, sztuczne barwniki i konserwanty. Natomiast oczywiście można też robić samodzielnie jogurt z owocami. Na pewno będą zdrowsze. Dobrym pomysłem na śniadanie albo podwieczorek jest również jogurt z muesli i miodem. To już oczywiście propozycja dla troszkę większych dzieci. Muesli najlepiej zrobić samemu – z płatków owsianych, otrębów pszennych, rodzynek, orzechów itp. Jeśli wykorzystamy ulubione dodatki dziecka na pewno chętnie będzie zajadać taki jogurt.

Naturalny jogurt typu greckiego

Niektórzy kupując jogurt najchętniej wybierają ten typu greckiego. Jest on co prawda bardziej tłusty, ale również gęstszy i dzięki temu można wykorzystywać go do różnych potraw. Właściwie jego konsystencja przypomina ser. Ma też wyjątkowy smak.

Jogurt grecki robi się troszkę inaczej niż tradycyjne, bo rozmnażanie się bakterii jogurtowych odbywa się w pojedynczych pojemniczkach. Tradycyjne jogurty powstają w dużych pojemnikach i dopiero po fermentacji zostają rozdzielone do mniejszych. Oczywiście one również bardzo dobrze sprawdzają się w rożnych przepisach, ale ponieważ jogurt grecki jest gęstszy jeszcze lepiej zastępuje śmietanę czy majonez. Dlatego można go stosować do robienia dipów i sosów jogurtowych (a efekt będzie jeszcze lepszy niż kiedy zastosujemy jogurt tradycyjny), do sałatek, ale także do deserów czy jeść po prostu samego jako zdrową przekąskę. Bardzo często to właśnie ten rodzaj jogurtu dodaje się do tzatziki, czyli znanej przystawki greckiej, która zawiera oprócz niego ogórki, czosnek i przyprawy.

Zawarte w jogurcie naturalnym, również w tym typu greckiego, wartości odżywcze powodują, że warto wprowadzić go swojej codziennej diety. Tym bardziej, że wcale nie trzeba go jeść na słodko. Jak widać można wymyślać przeróżne kombinacje kulinarne, w których zostanie on wykorzystany. Naturalny jogurt może nawet zastępować mleko, które przez niektórych jest niezbyt lubiane. Warto podawać naszej rodzinie, a zwłaszcza dzieciom jogurt z muesli, najlepiej samodzielnie robionym z płatków i orzechów. Niestety bywa tak, że aby przekonać nasze pociechy do zjedzenia rożnych zdrowych rzeczy musimy je jakoś dosłodzić. Jednak wcale nie oznacza to, że trzeba używać cukru. Do naturalnego jogurtu greckiego i muesli można z powodzeniem dodawać miód. Ewentualnie zamiast niego można też dorzucić pokrojone owoce kandyzowane albo suszone. Natomiast z jogurtu greckiego można nawet zrobić sernik. Będzie przynajmniej nieco lżejszy od ciasta zrobionego z sera. Właściwie jeśli zastanowić się przez chwilę okazuje się, że nawet wymyślenie całej diety bazującej w znacznej części na jogurcie greckim nie byłoby zbyt dużym problemem.

Jak zrobić domowy jogurt

Jogurt naturalny bywa bardzo przydatnym składnikiem różnych potraw. Może być chociażby bazą różnych sosów i dipów. Sos jogurtowy jest szczególnie często używany do sałatek. Ale oprócz tego, że można przygotowywać dania z jogurtem, można też przygotować sam jogurt.

Jeśli robimy jogurt samodzielnie możemy mieć pewność, że jest naprawdę zdrowy. Wiemy jakie produkty do niego trafiają i co się z nim dzieje przez cały czas. Przyrządzenie takiego jogurtu to naprawdę prosta sprawa, więc na pewno warto spróbować. Żeby mógł powstać jogurt trzeba stworzyć odpowiednie warunki do namnażania się bakterii jogurtowych. W tym celu trzeba kupić nieduży jogurt. Koniecznie bez konserwantów. Oprócz tego potrzebne są dwa litry mleka o zawartości tłuszczu 3,2%. Mleko trzeba najpierw zagotować, a następnie poczekać aż osiągnie temperaturę 45-50°C. Najlepiej sprawdzić to specjalnym termometrem, ale można też ewentualnie po prostu palcem. Jeśli mleko już nie parzy to znaczy, że ma odpowiednią temperaturę. Wtedy można wymieszać pół szklanki jogurtu naturalnego ze szklanką mleka i przelać do garnka z resztą mleka. Następnie trzeba przykryć garnek pokrywką i odstawić na około osiem godzin.

Ważne jest to, aby temperatura mleka nie spadała. Można owinąć czymś garnek oraz postawić go przy kaloryferze. Dzięki temu bakterie będą się dobrze rozmnażać i rzeczywiście po kilku godzinach otrzymamy całkiem sporo pysznego jogurtu. Należy go potem przechowywać w lodówce, a jest zdatny do spożycia przez pięć dni. Oczywiście kolejną partię jogurtu można już zrobić z wykorzystaniem naszego pierwszego jogurtu i nie trzeba już kupować go w sklepie. Taki przygotowany samodzielni jogurt można jeść bez dodatków, ale również na przykład z owocami czy muesli. Jeśli ktoś woli nieco słodszy smak może też dodać do jogurtu miód. Taka wersja może szczególnie odpowiadać dzieciom. Warto więc robić im takie zdrowe i dobre śniadanie. Zwykle kiedy ktoś zrobi raz domowy jogurt, potem już cały czas to kontynuuje. To z pewnością bardzo słuszne podejście.

Może cię zainteresować także:  Grzyby adaptogenne - funkcjonalne dodatki i tajemnicze bohaterki Twojej diety

Zdrowy jogurt naturalny: jogurt w diecie odchudzającej, przepis na domowy jogurt 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Przepis na sos jogurtowy

Dużą zaleta jogurtu jest to, że można go jeść na słodko, ale także używać do słonych czy pikantnych potraw. Dość często na bazie jogurtu przygotowuje się sosy i dipy. Pasują one do sałatek, można je podawać z pociętymi warzywami lub chipsami, a także używać do dań na ciepło.

Lekkie sosy jogurtowe mogą z powodzeniem zastępować te cięższe i bardziej kaloryczne. Jeżeli ktoś szczególnie dba o linię może nawet korzystać z jogurtu light, który ma bardzo mało tłuszczu i dzięki temu przygotowany z niego sos nie jest ani trochę tuczący. Jedna z ciekawszych propozycji to sos jogurtowo-cytrynowy. Do jego przygotowania potrzebny jest naturalny jogurt light, sok z cytryny, koperek, pieprz i sól. Jeśli chodzi o proporcję wystarczy pół cytryny na kubeczek jogurtu. Koperek, pieprz i sól dodajemy według uznania. Po wymieszaniu wszystkich składników należy sos schłodzić. Można go podawać do sałaty, jajek, ryb i białego mięsa. Podobnie zresztą jak sos, który można nazwać zielonym. Żeby go przygotować potrzebny jest blender, w którym rozdrabniamy natkę pietruszki, rukolę, szczypiorek oraz rzeżuchę. Proporcje zależą od tego, który smak ma być najwyraźniejszy. Trzeba też oczywiście dodać jogurt naturalny, a poza tym sól i kardamon.

Na pewno warto do wszelkich sosów stosować jogurt domowy. Jest bardzo dobry i wyjątkowo zdrowy. Wtedy często wystarczy dodać do jogurtu tylko kilka przypraw i sos gotowy! Może to być na przykład chilli, kurkuma, imbir, kminek i kolendra. Niektórzy dodają jeszcze musztardę. Powstanie wtedy bardzo wyraziste połączenie. Znajduje się ono między innymi w przepisie na makaron z brokułami, fetą i orzechami. Pikantny sos nadaje tym składnikom oryginalnego smaku. Z kolei jeden z najprostszych przepisów na sos jogurtowy polega na wymieszaniu ze sobą jogurtu, musztardy i keczupu. Efekt jest naprawdę doskonały. Osoby, które nie liczą specjalnie kalorii dodają też majonez. Poza tym zawsze można jeszcze taki sos doprawić solą, pieprzem, czosnkiem, szczypiorkiem, albo jeszcze innymi przyprawami czy ziołami które lubimy.

Jogurt jako kosmetyk

Większość z nas lubi jogurty. Mamy do wyboru jogurty pitne i do jedzenia, owocowe, naturalne, z ziarnami zbóż itd. Każdy może znaleźć coś dla siebie. Natomiast okazuje się, że możemy doceniać jogurt nie tylko za jego smak. Warto też wypróbować jego działanie kosmetyczne.

Jogurt jako kosmetyk stosowano już ponad trzy tysiące lat temu! Był używany przede wszystkim w celu nadania skórze miękkości oraz jaśniejszego koloru. Uważano też, że okłady z niego pomagają się odprężyć, odświeżyć i zregenerować. Okazało się, że rzeczywiście składniki zawarte w jogurcie powodują, że może on korzystnie wpływać na wygląd naszej skóry. Dobroczynne działanie to zasługa laktozy, protein, witamin A i B, tłuszczy, wapnia, cynku i fosforu. Dzięki nim możliwe jest głębokie nawilżenie, zwiększenie elastyczności oraz nadanie skórze ładniejszego wyglądu. Tak więc wartości odżywcze jogurtu mogą działać na nas pozytywnie od wewnątrz i na zewnątrz. Wiadomo, że im bardziej naturalnych kosmetyków używamy tym lepiej i zdrowiej.

Można oczywiście brać udział w zabiegach kosmetycznych polegających na korzystaniu z pozytywnych właściwości jogurtu naturalnego. Wiele osób stosuje jednak raczej kosmetyki zrobione na bazie jogurtu w domu. Można kupić nawet preparaty, które oprócz jogurtu zawierają inne naturalne składniki, na przykład miód, owies czy ekstrakt z drożdży. Skóra staje się po nich nawilżona, miękka i sprężysta. Dość popularne są maski jogurtowe. Przed ich nałożeniem wykonuje się peeling całego ciała, żeby lepiej chłonęło składniki odżywcze. Kiedy maska zostanie już rozsmarowana owija się ją jeszcze folią. W końcu się ją zmywa i smaruje ciało balsamem. Oczywiście jogurt jest też podstawowym składnikiem wielu kremów i maseczek do twarzy. Natomiast ciekawostką jest to, że może on również regenerować włosy. Jeśli są osłabione i rozdwajają się im końcówki warto poszukać preparatów kosmetycznych do włosów zrobionych na bazie jogurtu. Najlepiej w ogóle co jakiś czas zafundować sobie jogurtowy wieczór relaksu używając też odpowiedniego płynu do kąpieli oraz balsamu do ciała. Efekty będą widoczne od razu.

Zdrowy jogurt naturalny: jogurt w diecie odchudzającej, przepis na domowy jogurt 5 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Pitny jogurt z owocami

Pośród różnych rodzajów jogurtów latem największym powodzeniem cieszą się jogurty pitne. Rzeczywiście bardzo dobrze i skutecznie odświeżają. Pije się je oczywiście schłodzone. Natomiast mogą być naturalne lub owocowe.

Z całą pewnością dzieciom bardziej smakują owocowe jogurty do picia. Są po prostu słodsze. Niestety oprócz cukru często zawierają także barwniki, sztuczne aromaty oraz żelatynę. Dlatego nie są to jednak najlepsze jogurty dla dzieci. Dobrym rozwiązaniem może okazać się samodzielne przygotowanie takiego jogurtu. Wystarczy kupić pitny jogurt naturalny oraz owoce, które są dosyć słodkie. Potem trzeba wszystko zmiksować i już można spokojnie podać do picia naszym dzieciom. Ewentualnie jeśli chcemy uniknąć cukru, ale korzystać ze słodkiego smaku jogurtu można kupić produkt zawierający słodzik. Jednak czy będzie on wystarczająco zdrowy? Tutaj zdania są podzielone i na pewno nie dorówna naturalnemu jogurtowi ze świeżymi owocami. Pewnym plusem jogurtów light jest natomiast to, że nie tylko nie mają cukru, ale również zawierają mniej tłuszczu. Ale zawsze też można kupić odtłuszczony jogurt naturalny oraz truskawki.

Ostatnio dość popularne są pitne jogurty owocowe Activia. Co prawda zawierają one cukier, ale za to mają też specjalne szczepy bakterii, dzięki którym następuje regulacja procesów trawiennych. Poza tym można je kupić w wygodnych butelkach o rożnej wielkości. W związku z tym można je wszędzie ze sobą zabrać i pić w każdej chwili. Niektórzy polecają także regularne picie Actimela, który ma podnosić naszą odporność. Czyli jak to właściwie jest ostatecznie z pitnymi jogurtami owocowymi – można je spokojnie kupować czy raczej nie? Wszystko zależy od tego jak bardzo ktoś dba o dietę. Z pewnością jogurty naturalne są zdrowsze, ale z drugiej strony jeśli ktoś bardzo nie lubi pić jogurtów naturalnych, nawet z owocami, to chyba lepiej żeby zdecydował się na owocowy niż na żaden. Nie da się też ukryć, że podwieczorek w postaci jogurtu owocowego jest o wiele lepszy niż ciastko czy czekoladka. Ale zawsze zwracajmy uwagę na to czy jogurt nie zawiera przypadkiem konserwantów czy sztucznych barwników.

Może cię zainteresować także:  Ukąszenia owadów u dzieci - jak powinna wyglądać pierwsza pomoc?

Jogurt z miodem i muesli

Osoby, które bardzo dbają o dietę starają się jeść i pić produkty jak najmniej przetworzone. Dlatego też zamiast kupować w sklepie gotowy jogurt z owocami czy ziarnami zbóż wolą zrobić go samodzielnie.

Bardzo dobrym śniadaniem, szczególnie dla dzieci, jest jogurt z muesli, który można dosłodzić jeszcze miodem. Aby je przygotować można użyć gotowego muesli, ale oczywiście lepiej będzie skomponować je samemu. Używa się do tego na przykład płatków owsianych, otrębów pszennych, rodzynek, kandyzowanych i suszonych owoców, pestek słonecznika i dyni, migdałów, orzechów laskowych, ziemnych oraz nerkowca. Niektóre z tych składników trzeba trochę rozdrobnić. Bardzo dobrym pomysłem będzie użycie do nich jogurtu domowego. Jest wyjątkowo zdrowy i naprawdę łatwo go przygotować. Za pierwszym razem potrzebny jest do tego kubeczek kupnego jogurtu naturalnego oraz mleko. Potem robi się go już na bazie własnego jogurtu. W końcu można też do muesli i jogurtu dodać miód, oczywiście prawdziwy. Takie słodsze śniadanie czy podwieczorek na pewno będzie bardziej smakować dzieciom, a wiadomo że zdrowa dieta powinna odbywać się, na ile to tylko możliwe, bez cukru. Zresztą dbają o to też wszystkie osoby, które chcą się odchudzić. Warto jednak pamiętać, że chociaż miód jest oczywiście dużo lepszy dla naszego organizmu niż cukier, to jednak zawiera również trochę kalorii.

Ciekawostką jest to, że połączenie jogurtu, miodu i owsa bywa stosowane także w kosmetyce. Kosmetyki na bazie jogurtu odświeżają, ujędrniają i wygładzają skórę. Natomiast miód działa na nią przede wszystkim odżywczo i regenerująco. Z kolei owies nawilża i koi, ale również odżywia. Można więc poddać się od czasu do czasu zabiegom kosmetycznym z użyciem tych składników. Poza tym dostępne są także mydła, żele do kąpieli, balsamy do ciała czy maseczki zrobione między innymi właśnie z nich. Czyli z dobroczynnych właściwości jogurtu, miodu i muesli można korzystać na rożne sposoby. Są one wskazane zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży oraz dzieci. Czyli z dobroczynnych właściwości jogurtu, miodu i muesli można korzystać na rożne sposoby. Są one wskazane zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży oraz dzieci.

Zdrowy jogurt naturalny: jogurt w diecie odchudzającej, przepis na domowy jogurt 6 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Odchudzający jogurt light

Jeśli ktoś jest na diecie odchudzającej często wybiera produkty z napisem „light”. Teoretycznie również jogurty light mają mniej kalorii niż pozostałe. Chociaż tak naprawdę nie jest to wszystko takie jednoznaczne.

Z pewnością wielu zwolenników zdrowego odżywiania stwierdzi, że lepiej jeść jogurty naturalne niż owocowe produkty light. Rzeczywiście nie ma specjalnej różnicy w ilości kalorii, za to wiadomo że nie spożywamy sztucznych słodzików, barwników czy środków konserwujących. Z drugiej jednak strony są osoby, które lubią tylko słodkie jogurty. Wówczas właśnie propozycja light może okazać pewnym ratunkiem. Oczywiście zawsze można też kupić jogurt naturalny i świeże owoce. Tyle że bez żadnego dosłodzenia taki jogurt wciąż może być dla niektórych osób zbyt kwaśny.

Bardzo często „odchudzenie” jogurtu polega nie tylko na tym, że zamiast cukru są w nim mniej kaloryczne substancje słodzące, ale także na tym że ma znacznie mniej tłuszczu. Dlatego również jogurty naturalne mogą występować w wersji light. I tak na przykład naturalny jogurt grecki, w którym zawartość tłuszczu wynosi 9% ma 115 kcal na 100g. Natomiast jogurt beztłuszczowy zawiera 52 kcal na 100 g. Oczywiście akurat jogurt grecki w wersji podstawowej jest w ogóle dosyć tłusty. Inne jogurty naturalne mają około 60-70 kcal w 100 g, a w wersji odtłuszczonej zwykle 40-50 kcal. Dużym plusem jest tutaj to, że mniejsza ilość tłuszczu nie ma nic wspólnego ze zmniejszeniem ilości wapnia i innych wartości odżywczych. Natomiast są osoby, które odczuwają dość mocno różnice w smaku i trochę im to jednak przeszkadza. Jednak wielu zwolenników jogurtu light twierdzi z kolei, że fakt zmiany smaku nie ma dla nich znaczenia. Właściwie w ogóle czegoś takiego nie odczuwają. Podobnie jest w przypadku jogurtów słodzonych aspartamem. Jednym przeszkadza jego smak, dla innych nie ma znaczenia czy to słodzik czy cukier. Bardzo często kluczową rolę odgrywa odpowiednie nastawienie. Jeżeli ktoś rzeczywiście bardzo chce schudnąć na pewno będzie starał dostrzegać w chudszych i słodzonych słodzikami produktach same pozytywne cechy.

Jak samemu zrobić jogurt
Potrzebny jest jogurt naturalny, mleko i owoce lub na przykład miód. Na porcję dla rodziny wystaczy wymieszać 150 g jogurtu naturalnego z 500 ml mleka (najlepiej 3,5% tłuszczu ) oraz ulubionymi dodatkami (świeżymi truskawkami, malinami, jagodami i innymi owocami lub miodem).

Potem przelewamy wszystko do jednego naczynia, przykrywamy przezroczystą folią spożywczą i wstawiamy do mikrofalówki. Wciskamy przycisk Yogurt i… nic więcej nie musimy robić. Kuchenka sama ustala czas potrzebny do przeprowadzenia procesu fermentacji naszego jogurtu.

Taki jogurt ma tyle cukru, ile zechcemy – możemy też zwykły biały cukier zastąpić zdrowszym odpowiednikiem – cukrem trzcinowym, brzozowym czy nawet słodzikiem. My decydujemy o tym, ile dodamy owoców. Taki jogurt ma też naturalny kolor i odpowiednią konsystencję. I na pewno jest zdrowy.

A jeżeli w zimowy poranek nie mamy ochoty na jogurt, tylko na coś ciepłego, to korzystając z tej samej kuchenki mikrofalowej, możemy podgrzać bułeczki, czy zrobić kiełbaski na gorąco.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Przyjęcie dla mężczyzn: kolacja – przyjęcie „słomiany wdowiec”

Poprzedni wpis

Folii dachowych, wiatroizolacji, folii budowlanych – niezbędnych akcesoriów do prawidłowego montażu

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *