Wady wzroku- jakie metody są współcześnie dostępne?
Zdrowie ⚕️

Wady i choroby wzroku- jakie metody są współcześnie dostępne?

Wady wzroku- jakie metody są współcześnie dostępne?

Współczesna medycyna ma coraz więcej sposobów i metod leczenia wielu wad wzroku. Dziś przedstawimy problemy związane z kilkoma schorzeniami oraz to jak działa na nie zastrzyk z botoksu.

Zastrzyki z botoksu można stosować w przypadku stwierdzenia zeza, czyli zaburzeń ustawienia się i ruchu gałek ocznych, co uniemożliwia skierowanie oczu w tym samym kierunku. Zaburzenia wzroku związane z zezem można bardzo łatwo rozpoznać i lekarz okulisty od razu może zastosować kilka sprawdzonych metod leczenia. Na początku na pewno bardzo ważną czynnością będzie odpowiedni dobór szkieł korekcyjnych do noszenia na co dzień. Czasami okuliści stosują metodę polegająca na zasłonięciu jednego oka, tego silniejszego i lepiej widzącego, po to by zmusić do pracy oko słabiej widzące. Jeśli jednak nie pomoże taka bezinwazyjna metoda, lekarze stosują zastrzyki z botoksu.

Botoks ma działanie rozluźniające, przez co ułatwia pracę mięśni gałki ocznej oraz pomaga w skupieniu spojrzenia obu oczu na jednym punkcie. Metodą najbardziej inwazyjną, już ostateczną jest zabieg chirurgiczny, o którym lekarze decydują tylko wtedy, gdy inne metody już zawiodą. Inną chorobą bardzo często występującą we współczesnym świecie jest zaćma, czyli jedna z dolegliwości związana ze starzeniem się narządu wzroku. Zaćma charakteryzuje się zmętnieniem soczewki oka, widziany obraz jest coraz mniej ostry i wyraźny, może także wpływać na postrzeganie kolorów, a nie leczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Wady wzroku- jakie metody są współcześnie dostępne?

Wady wzroku- jakie metody są współcześnie dostępne?

Obecnie lekarze najczęściej proponują usuniecie chorej soczewki i zastąpienie jej nową, sztuczną, która skoryguje widzenie, a cały zabieg wymiany trwa bardzo krótko i nie wymaga skomplikowanej operacji. Choroby związane z siatkówką oka, to także dolegliwości na które uskarża się wiele osób. Sygnałami do niepokoju powinny być tutaj pojawiające się czarne plamki lub też rozbłyski na oku, i w takich przypadkach powinniśmy się skonsultować z lekarzem. Najczęściej stosuje się tutaj leczenie farmakologiczne, jednak w naprawdę ciężkich przypadkach lekarze decydują o witrektomii, czyli o eliminacji ciała szklistego z tkankami, które powodują problemy z widzeniem.

Wady wzroku- jakie metody są współcześnie dostępne?

Wady wzroku- jakie metody są współcześnie dostępne?

Choroby oczu – objawy, przyczyny, leczenie.

Najczęstsze problemy oczu

Może cię zainteresować także:  Co warto wiedzieć o zaćmie?

Oczy to nasz narząd, który odpowiada za odbieranie większości otaczających nas informacji i bodźców. Około 10 procent kory mózgowej odpowiada za interpretację tych wszystkich informacji, które będą odbierane przez oczy. Jest to zmysł niezwykle ważny, który można powiedzieć, że jest niezastąpiony. Jeśli zamkniemy oczy i będziemy chcieli próbować funkcjonować w ten sposób to bardzo szybko przekonamy się o tym, że jest to bardzo trudne. I to bez wątpienia będzie dla nas znak jak niezwykle ważne są oczy i że warto o nie dbać.

Najczęściej pojawiające się problemy z oczami:

 • Jęczmyk – na spojówce pojawiać się będzie stan zapalny, który będzie związany z bolącą i nabrzmiałą spojówkę. Problem oparty jest o infekcję gruczołu potowego na brzegu spojówki.
 • Gradówka – guzek na górnej części powierzchni powieki. Przyczyną będzie zator gruczołu łojowego.
 • Zapalenie brzegu powieki – brzeg zaczerwieniony i swędzący. Przyczyną jest infekcja bakteryjna albo jakieś uczulenie. Można leczyć to okładami z herbaty.
 • Zapalenie spojówki – spojówka jest obrzękła, czerwona oraz bolesna. Oko po obudzeniu wydaje się sklejone. Stan zapalny może przenieść się dalej na inne części oka, dlatego dobrze będzie udać się do lekarza.
 • Zapalenie rogówki – oko czerwone i nieco bolesne. Pojawić się może gorsze widzenie. Przyczyna związana jest z promieniowaniem pozafioletowym
 • Odwarstwienie siatkówki – jest to bardzo groźna sytuacja, która może nas prowadzić nawet do ślepoty. Objawy będą związane z widzeniem błysku świetlnego, po którym pojawia się ciemna zasłona. Widzenie może być nieostre oraz zniekształcone. Problem wynika z urazy albo zaćmy. Trzeba leczyć operacyjne i reagować na ten problem bardzo szybko.

  Wady wzroku- jakie metody są współcześnie dostępne?

  Wady wzroku- jakie metody są współcześnie dostępne?

 • Jaskra – choroba, która związana jest z tym, że ciśnienie wewnątrzgałkowe rośnie zbyt szybko. Jaskra przewlekła rozwija się przez lat i może prowadzić do utraty wzroku przez uszkodzenie nerwów wzrokowych.
 • Daltonizm – to problem, który polega na tym, że osoba ma kłopoty z rozpoznawaniem kolorów. Niekiedy określa się go jako ślepotę na barwy czerwone oraz zielone.
 • Zez – jest to sytuacja, w której oczy nie patrzą równocześnie na oglądany przedmiot i nie będą równolegle ustawione do siebie. Leczyć można między inny zastrzykami z botoksu, niekiedy konieczna stanie się operacja, która wyrówna widzenie.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Cynamon, miód i bakalie, czyli historia piernika

Poprzedni wpis

Ekologia i zdrowy styl życia – jej popularność i atuty

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *