Karczoch – kulinarne dary dla wątroby i zdrowia 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Zdrowie ⚕️Ciekawostki 🤔Lifestyle 🔥

Karczoch – kulinarne dary dla wątroby i zdrowia

Karczoch – wspomagaj swoją wątrobę naturalnie

Karczoch to kolejna po ostropeście plamistym roślina, którą bardziej szczegółowo opisze na tym blogu, poświęcając jej osobny wpis (a w przyszłości może i kilka wpisów).

Karczoch w przeciwieństwie do ostropestu ma zastosowanie kulinarne. Warzywo to jest popularne przede wszystkim w kuchni krajów basenu morza Śródziemnego, natomiast w Polsce nie cieszy się zbyt dużą popularnością, a szkoda. Bo oprócz tego, ze wywiera pozytywny wpływ na wątrobę, karczoch jest warzywem bogatym w składniki mineralne i mającym jeszcze inne właściwości lecznicze.
Tyle słowem wstępu, przejdźmy w takim razie do konkretów, czyli jak karczoch zwyczajny wpływa na wątrobę i jakie ma jeszcze inne właściwości pozytywnie wpływające na zdrowie.

Karczochy są często wymieniane jako superfood, częściowo ze względu na wysoki poziom przeciwutleniaczy. Badania pokazują szereg udowodnionych i potencjalnych korzyści zdrowotnych karczochów.

Kontrola ciśnienia krwi

Wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie może zwiększać ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Jedno z badań wykazało, że sok z liści karczocha pomaga regulować ciśnienie krwi u osób z łagodnym nadciśnieniem . Chociaż badania są wciąż na wczesnym etapie, badacze uważają, że wysoki poziom potasu w karczochach może być czynnikiem przyczyniającym się do tego efektu.

Niższy cholesterol

Wczesne badania sugerują, że ekstrakt z liści karczocha może pomóc obniżyć poziom cholesterolu . Ponieważ badania nad tym wpływem były ograniczone, a wielkość próbek była stosunkowo mała, karczochy nie są jeszcze zalecane jako lek na wysoki poziom cholesterolu.

Zdrowie wątroby

Kilka małych badań wykazało, że karczoch może poprawić czynność wątroby u osób z niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby . Chociaż nie ma jeszcze danych na temat jego wpływu na alkoholową stłuszczeniową chorobę wątroby, istnieją dowody na to, że ekstrakt z liści karczocha może przyczyniać się do ogólnego stanu zdrowia wątroby.

Może cię zainteresować także:  Kupujemy czytnik E-Book - gdzie i jak kupić najlepszy czytnik ebook?

Składniki odżywcze w porcji

Karczoch to sycące, bogate w składniki odżywcze warzywo, które można łatwo dodać do cotygodniowego planu posiłków. Jeden średni karczoch zawiera:

  • Kalorie: 60
  • Tłuszcz: Mniej niż 1 gram
  • Sód : 120 miligramów
  • Węglowodany : 13 gramów
  • Białko : 4 gramy
Oprócz tego, że jest pokarmem beztłuszczowym i o niskiej zawartości sodu, karczoch jest również bogaty w kluczowe składniki odżywcze, w tym:

  • Potas
  • Błonnik
  • Witamina C
  • Magnez
  • Kwas foliowy
Dzięki tak wielu bogatym składnikom odżywczym zawartym w niskokalorycznym jedzeniu, karczochy stanowią łatwą przekąskę lub smaczny dodatek do głównego posiłku.

Karczoch – kulinarne dary dla wątroby i zdrowia 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Jak przygotować karczoch

Przygotowanie świeżego karczocha może wydawać się onieśmielające, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, ale jest to łatwe, gdy już to opanujesz. Opłucz karczoch, a następnie odetnij łodygę. Otwórz lekko płatki i gotuj karczoch na parze przez 30 do 40 minut.

Po ugotowaniu karczocha na parze masz kilka różnych opcji jego zjedzenia. Niektórzy ludzie decydują się obrać płatki karczocha i zjadać tylko środek, czyli „serce”. Jednak niektóre z najlepszych składników odżywczych są skoncentrowane w liściach.Aby uzyskać pełne korzyści zdrowotne, możesz oderwać liście od karczocha i zeskrobać zębami mięsistą część.

W Internecie można znaleźć przepisy na różne sposoby przyprawiania liści karczocha, aby były jeszcze smaczniejsze. Karczochy i serca karczochów można również kupić w puszkach lub słoikach, aby wykorzystać je jako składnik dipów, makaronów lub smażonych potraw.

Karczoch zwyczajny – wpływ na wątrobę

Główne wykorzystanie karczocha w medycynie to ochrona komórek wątroby przed uszkodzeniami. Istotnie, karczoch ma właściwości heaprotekcyjne, czyli wpływa ochronnie na komórki wątroby.

Na co jeszcze dobry jest karczoch?

Poza ochronnym działaniem na komórki wątroby karczoch wpływa również pozytywnie na obniżenie poziomu cholesterolu.
Co więcej karczoch ma również działanie oczyszczające – m. in. pomaga oczyszczać organizm z toksyn.

Karczoch zwyczajny jako lek

Związkiem odpowiedzialnym za dobroczynne działanie karczocha na wątrobę, a także woreczek żółciowy oraz redukcje poziomu cholesterolu jest cynaryna. Cynaryna zawarta w karczoch została na tyle doceniona w środowisku medycznym, że na jej bazie produkuje się preparaty lecznicze m. in. w tabletkach. W aptekach dostępne są bez recepty tabletki zawierające wyciąg z karczocha, które w założeniu mają działać ochronnie na wątrobę, zwiększać wytwarzanie żółci oraz redukować poziom cholesterolu we krwi.

Może cię zainteresować także:  Grzyby leśne: potrawy z grzybów, najlepsze grzyby, aktualne występowanie grzybów

Jak widać karczoch zwyczajny na wiele sposobów pozytywnie możne wpływać na nasze drowie. Doceniany jest przede wszystkim ze względu na swoje ochronne działanie na komórki wątroby, ale wykazano również że pomaga zredukować poziom cholesterolu.

Jest to z pewnością warzywo, które warto włączyć do swojego jadłospisu. Pomoże w profilaktyce chorób wątroby oraz w utrzymywaniu prawidłowego poziomu cholesterolu.
Jako, że w Polsce jest to raczej mało popularna roślina w którymś z kolejnych wpisów na blogu postaram się przybliżyć wykorzystanie karczochu w kuchni – z jakimi potrawami dobrze się komponuje, może pojawią się jakieś przykładowe zarysy przepisów kulinarnych, a tymczasem zachęcam do własnych eksperymentów kulinarnych z potrawami, których składnikiem będzie właśnie karczoch.

Karczoch – kulinarne dary dla wątroby i zdrowia 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Karczochy w historii medycyny

Karczochy mają długą historię zastosowań leczniczych, zwłaszcza w leczeniu wątroby i układu trawiennego. Tradycyjne stosowanie ekstraktu z liści karczocha zostało potwierdzone w ostatnich badaniach wykazujących korzyści zdrowotne wynikające z karczochów, w tym regulację poziomu cukru we krwi, metabolizm cholesterolu i zdrowie wątroby. Dokładne mechanizmy wielu z tych właściwości są nadal badane, a wiele korzyści może prawdopodobnie wynikać ze składników fitochemicznych znajdujących się w karczochach , w tym związków fenolowych i flawonoidów, oraz błonnika prebiotycznego, takiego jak inulina.

Te fitochemikalia działają jako przeciwutleniacze , chroniąc przed uszkodzeniami spowodowanymi stresem oksydacyjnym i wykazują działanie przeciwdrobnoustrojowe i immunomodulujące . Karczochy wspomagają również wydzielanie i wydalanie żółci, co pomaga w trawieniu tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Karczochy pomagają również usuwać toksyny, cholesterol, ksenobiotyki i inne metabolity. Funkcje te łącznie zapewniają wsparcie i ochronę wątroby oraz promują prawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI), dodatkowo zmniejszając ryzyko powikłań otyłości w wątrobie i innych aspektach zdrowotnych.

Suplementacja karczochami w diecie wysokotłuszczowej

Dieta wysokotłuszczowa, taka jak dieta zachodnia, może uszkodzić wątrobę i prowadzić do przyrostu masy ciała. Według badania na szczurach suplementacja karczochów może pomóc chronić przed tymi skutkami i odwrócić je. W badaniu tym porównano wpływ dwóch różnych dawek liści karczocha z atorwastatyną na szczury na diecie wysokotłuszczowej wraz z grupą kontrolną na diecie standardowej. Wszystkie szczury przybrały na wadze na diecie wysokotłuszczowej w porównaniu ze standardową dietą, a w obu grupach karczochów zaobserwowano znaczną redukcję przyrostu masy ciała. Obie dawki karczocha i atorwastatyny również znacząco obniżyły poziom aktywności lipazy trzustkowej o 56% i przywróciły prawidłowy poziom cholesterolu. Ponadto suplementacja karczochami odwróciła uszkodzenia wątroby w oparciu o enzymy wątrobowe i histoarchitekturę wątroby, wykazując działanie ochronne.

Może cię zainteresować także:  Zrównoważona moda czyli produkcja odzieży w sposób etyczny i ekologiczny - poznaj 8 zrównoważonych marek odzieżowych

Karczochy mogą potencjalnie chronić wątrobę przed uszkodzeniem i mogą pomóc poprawić stan wątroby u osób, które już mają uszkodzenie wątroby. W jednym podwójnie ślepym, randomizowanym badaniu kontrolnym pacjenci przyjmowali 600 mg suszonego ekstraktu z liści karczocha dziennie przez 8 tygodni. U pacjentów biorących udział w tym badaniu, u których występowała niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD), zaobserwowano poprawę stanu wątroby zarówno pod względem parametrów ultrasonograficznych, jak i wskaźników w surowicy, w tym transaminazy alaninowej (ALT), aminotransferazy asparaginianowej (AST) i bilirubiny całkowitej. Korzyści wykraczały poza czynność wątroby; grupa przyjmująca suplementy z karczochami również doświadczyła znacznego obniżenia poziomu cukru we krwi, cholesterolu, trójglicerydów, BMI i obwodu talii w porównaniu z placebo.

Korzyści z utraty wagi zaobserwowano także w badaniach wykraczających poza czynność wątroby. W podwójnie ślepym badaniu klinicznym kontrolowanym placebo pacjenci z BMI od 26 do 33 i wysokim ciśnieniem krwi zostali losowo przydzieleni do grupy przyjmującej 1 gram suszonych liści karczocha lub placebo przez 8 tygodni. W grupie spożywającej karczochy zaobserwowano znaczny spadek masy ciała i BMI, chociaż nie miało to wpływu na ciśnienie krwi. Naukowcy postulowali, że korzystne działanie ekstraktu z liści karczocha zawdzięczają zawartym w nim błonnikom prebiotycznym, głównie inulinie i oligofruktozie.

Oprócz zmian w diecie i stylu życia zioła wspomagające, takie jak karczoch, mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i utrzymaniu zdrowia wątroby, a także złagodzić inne czynniki ryzyka chorób metabolicznych i sercowo-naczyniowych. Utrzymanie zdrowej wątroby pomaga również we wspieraniu zdolności organizmu do detoksykacji toksyn środowiskowych, odpadów metabolicznych, metali ciężkich i innych ksenobiotyków.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Stłuszczenie wątroby: diagnoza, profilaktyka i skuteczne metody leczenia

Poprzedni wpis

Dieta wątrobowa – praktyczne porady

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *