Żylaki – jak je leczyć? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Zdrowie ⚕️

Żylaki – jak je leczyć?

Żylaki są problemem dotyczącym stale rosnącego kręgu osób. Na ich formowanie wpływa w dużej mierze zastój żylny, którego występowanie bywa często spotykane w toku długotrwałego stania – dla przykładu w trakcie pracy, a także podwyższone ciśnienie w obiegu żylnym zachodzące w sytuacjach, w jakich odpływ krwi z żył jest trudniejszy (ciąża, ciężki trud fizyczny, zatwardzenia). Ogromny wpływ na powstawanie żylaków ma też siedzący sposób funkcjonowania (praca wymagająca ciągłego siedzenia ). Znaczący wpływ na powstawanie problemu żylaków mają dodatkowo predyspozycje genetyczne

Leczymy żylaki

Pomimo często spotykanych skojarzeń z operacyjną metodą usuwania żylaków, istnieje także możliwość nieinwazyjnego usunięcia tych niechcianych zmian naczyniowych. W takiej sytuacji istotna jest szybkość działania, ponieważ we wczesnym stadium żylaki da się usunąć na wiele sposobów, podczas gdy te w zaawansowanym etapie rozwoju już w zasadzie można usunąć jedynie metodą operacyjną.

W przypadku małych żylaków, które z reguły informują nas o swoim istnieniu w formie odczucia „ciężkich nóg”, a czasem również wyczuwalnym bólem promieniującym z powiększonych żył. Lekarz może zdecydować o kilku trybach leczenia żylaków. Często spotykaną procedurą jest działanie zachowawcze, polegające na podnoszeniu nóg w górę kiedy to tylko możliwe, noszeniu uciskowych pończoch czy opasek. Inną metodą jest kuracja farmakologiczna, czyli przy pomocy odpowiednio dobranych medykamentów. Taka kuracja przy pomocy farmaceutyków ma na celu poprawienie szczelności naczynek krwionośnych.

takie żylaki kwalifikują się jedynie do leczenia operacyjnego

takie żylaki kwalifikują się jedynie do leczenia operacyjnego

W przypadku kiedy dwie przytoczone sposoby nie mają zastosowania, lub ich zastosowanie nie powoduje spodziewanej poprawy, dochodzimy do momentu w którym lekarz może postanowić o leczeniu zabiegowym żylaków.

Jedną z najmniej inwazyjnych metod leczenia żylaków jest skleroterapia, inaczej nastrzykiwanie. Zabieg ten polega na wtłoczeniu za pomocą igły specjalnie przygotowywanego preparatu do zmienionej chorobowo żyły. Wprowadzona substancja wyzwala miejscowy stan zapalny naczynia krwionośnego, a w jego miejscu tworzy się skrzeplina, wstrzymująca w rezultacie światło żyły. W rezultacie wywołuje to zaniknięcie żylaka związane ze spadkiem ciśnienia krwi w żyle.

Skleroterapia to medoda wykorzystywana podczas leczenia bardzo małych i małych naczyń krwionośnych. W wypadku grubszych żył i znacznie rozwiniętych żylaków stosuje się niekiedy zabiegi skleroterapii piankowej Tessariego. Zabiegi te przeprowadzane są pod stałą obserwacją USG.

A co z laserowym usuwaniem żylaków?

W ostatnim czasie rejestruje się podwyższenie popularności laserowego sposobu likwidowania żylaków. Usuwanie żylaków za pomocą lasera stanowi zabieg operacyjny o ograniczonej inwazyjności – ta w relacji do tradycyjnej operacji jest  bardzo mała. Zabieg realizowany jest przy znieczuleniu miejscowym i trwa stosunkowo niedługo. Po zabiegu pacjent nie wymaga hospitalizacji, i nie ma żadnych przeciwwskazań aby pacjent czy pacjentka której likwidowano za pomocą lasera żylaki chodziła już w kilka chwil po zabiegu.

 

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Aktywny wypoczynek metodą na stres!

Poprzedni wpis

Skórzane kurtki kobiece, płaszcze i botki: kurtki stylowe i szałowe

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *