Co warto wiedzieć o zaćmie?
Zdrowie ⚕️

Co warto wiedzieć o zaćmie?

Zaćma jest częstą dolegliwością osób starszych. Zdecydowanie najczęściej występuje u ludzi po sześćdziesiątym roku życia. W ich przypadku pojawia się jako wynik starzenia się organizmu.

Atakuje także dzieci i młodzież, są to jednak sytuacje spotykane znacznie rzadziej. W tym przypadku jest ona wynikiem wady wrodzonej. Jedno jest pewne, zdecydowana większość osób borykających się z zaćmą musi przejść chirurgiczny zabieg jej usunięcia. Jak powstaje zaćma? Niezależnie od tego, czy zaćma jest wynikiem starzenia się organizmu, czy wady wrodzonej prowadzi do zmętnienia soczewki oka, która znajduje się w jego środku. Wraz z upływem czasu proces mętnienia soczewki powiększa się, jakość widzenia staje się coraz gorsza. W skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do całkowitej utraty wieku. Udaje się jednak go cofnąć. Lekarzom nie udało się do dzisiaj jednoznacznie stwierdzić dlaczego zaćma się pojawia.

Jej przyczyn upatrują jednak przede wszystkim w zmianach, które wraz ze starzeniem się organizmu zachodzą w białku, z którego jest zbudowana soczewka oka. Zaćma może zaatakować jedno lub oba oczy. U młodych i zdrowych osób soczewka jest przezroczysta. Niewielka, bo zbliżona rozmiarami do ziarnka grochu zbudowana jest z pierścieni. Taka budowa powoduje, że promienie słoneczne skupiają się na siatkówce oka. Dzięki temu widzimy ostro zarówno przedmioty znajdujące się z dala od nas, jak również te, które znajdują się blisko. Naturalny proces mętnienia soczewki rozpoczyna się już po trzydziestym piątym roku życia. Już wtedy możemy zacząć odczuwać pierwsze objawy świadczące o mętnieniu soczewki.

Co warto wiedzieć o zaćmie?

Co warto wiedzieć o zaćmie?

Przedmioty, na które patrzymy z daleka stają się coraz mniej ostre, przy silnym świetle dziennym pojawia się zjawisko olśnienia, znacznie lepiej widzimy wieczorem oraz w pochmurne dni niż w dni słoneczne. Nasze oczy zaczynają się męczyć i łzawić w trakcie czytania. Im wcześniej zgłosimy się z takimi objawami do okulisty, tym lepiej. Zaćma wrodzona, która występuje u dzieci najczęściej pojawia się na skutek zakażenia wewnątrzmacicznego, jej przyczyną mogą być także aberracje chromosomowe.W przypadku dzieci może wystąpić zaćma całkowita lub częściowa. Zaćma wtórna Zaćmę wtórną mogą powodować choroby przebyte przez pacjentów lub leki. Jedną z najczęstszych chorób odpowiedzialnych za zaćmę wtórną jest cukrzyca. Mogą ją wywołać także leki steroidowe, które muszą przyjmować osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów lub na astmę. Rozwoju choroby nie da się zatrzymać, wczesne rozpoznanie pozwala tylko spowolnić proces mętnienia soczewki.

Może cię zainteresować także:  Wady i choroby wzroku- jakie metody są współcześnie dostępne?

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Jak przebiega operacja zaćmy?

Poprzedni wpis

ZAĆMA: objawy, grupa ryzyka i leczenie

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *