Ciekawostki 🤔Nauka 🔬

Archeologiczne ciekawostki ze świata – śmieszne informacje archeologiczne

Archeologiczne ciekawostki ze świata - śmieszne informacje archeologiczne 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
  • Chińczycy piją alkohol od 9 tys. lat Chińczycy raczyli się winem już 9 tys. lat temu – twierdzą archeolodzy. Mieszkańcy Chin pobili tym samym obowiązujący dotąd rekord Irańczyków, wyprzedzając ich o 1,5 tys. lat. Najstarsze chińskie teksty z XI w p.n.e. wspominają o trzech rodzajach alkoholi, jednak odnajdywane naczynia z brązu i ceramiki wskazywały, że były one produkowane już dużo wcześniej. Zespół Patricka McGoverna z Uniwersytetu Pensylwanii z Filadelfii (USA) potwierdził te przypuszczenia, analizując resztki osadów ze skorup naczyń znalezionych w prowincji Henan. Znalezisko jest datowane na 9 tys. lat. Okazało się, że przechowywano w nich „długotrwale przetwarzany i fermentowany napój na bazie ryżu, miodu i owoców”. Owocami tymi były winogrona oraz głóg – składniki często wykorzystywane w tradycyjnym chińskim winiarstwie.
  • Na co tak naprawdę zmarł Tutenchamon? Tutenchamon rządził Egiptem przed 3000 lat, na tron wstąpił jako dziewięciolatek. Za przyczynę przedwczesnej śmierci 17-letniego faraona dotąd uważano morderstwo. Wskazywać na to miały odłamki kości wewnątrz czaszki, jakie wykryto w latach 60. za pomocą zdjęć rentgenowskich. Jednak najnowsze analizy wskazują, ze faraon był chorowity, cierpiał na poważną skoliozę oraz zespół Klippela-Feila zaburzający pracę nerek, serca i układu nerwowego. Naukowcy spekulują, że byle upadek mógł poważnie uszkodzić jego kręgosłup i spowodować zgon.
  • Maska trackiego króla sprzed 2400 lat W Bułgarii, w pobliżu miejscowości Szipka położonej 200 km na wschód od Sofii, znaleziono starożytną maskę pośmiertną wykonaną w całości ze złota. Waży ona około pół kilograma i pochodzi sprzed 2400 lat. Zdaniem naukowców należy do jednego z królów Traków – ludu pochodzenia indoeuropejskiego, którego siedziby sąsiadowały od północy ze starożytną Grecją (potem Trakowie zamieszkali także w Azji Mniejszej). Maskę odkryto w ostatni czwartek w grobie trackiego władcy, w piątek pokazano ją po raz pierwszy publicznie.
  • Znaleziono dwa najstarsze fragmenty Biblii Dwa srebrne zwoje znalezione pod Jerozolimą czekały na tę chwilę ćwierć wieku. – To najstarsze fragmenty Biblii odnalezione przez archeologów – ogłosili wczoraj naukowcy z University of Southern CaliforniaArcheologiczne ciekawostki ze świata - śmieszne informacje archeologiczne 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
  • Kilkucentymetrowe fragmenty zwojów ze srebrnej blachy znaleziono w 1979 r. w starożytnych żydowskich grobowcach pod Jerozolimą. Dr Gabi Barkai, izraelski archeolog, już po wstępnych badaniach stwierdził, że wyryty na nich tekst jest błogosławieństwem wypowiadanym podczas pogrzebowych obrzędów Kohenów, czyli rodu, dla którego w starożytnym judaizmie zastrzeżono funkcje kapłańskie. Maleńkie zwoje były najprawdopodobniej amuletami, które kapłani nosili na szyi dla odstraszenia Złego. Część naukowców twierdzi, że to od nich wywodzą się tefilin – pudełeczka z fragmentami Pisma, które do dziś na czas modlitwy zakładają pobożni Żydzi.
  • Co ważniejsze, odnaleziony tekst dokładnie pokrywał się z kilkoma wersetami biblijnej Księgi Liczb: „Powiedz Aaronowi i jego synom: tak oto macie błogosławić Izraelitom. Powiecie im: Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem. Tak będą wzywać imienia mojego nad Izraelitami, a Ja im będę błogosławił” (Lb 6:24-27). – To sensacja. Znaleźliśmy najstarszy tekst biblijny – ekscytowali się już w 1979 r. niektórzy archeolodzy.
  • Ich zapał szybko ostudzono. Podziurawiona i skorodowana srebrna blacha amuletów nie pozwalała bowiem na dokładne odtworzenie kształtu wielu liter „kapłańskiego błogosławieństwa”, co uniemożliwiło pewne datowanie tekstu. Z czasem spór przygasł, a coraz więcej podręczników archeologii biblijnej przesuwało datę stworzenia amuletów na IV, III w. p.n.e. Znalezisko traciło tym samym na wyjątkowości, bo z tego okresu pochodzi wiele zwojów z tekstami biblijnymi. – Amulety zostały zdegradowane do rangi zabytków dość ważnych, ale nie bezcennych – mówi prof. Menachem Haran z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.
  • Czemu zawdzięczmy „ponowne odkrycie” amuletów? Naukowcy z Southern California University użyli do ich zbadania najnowszych technik fotograficznych, stosowanych w laboratoriach NASA. Chodzi m.in. o trójwymiarową fotograficzną analizę srebrnej blachy. Pozwoliła ona „poszatkować” amulety na poziome warstwy i na każdej z nich odkryć ślady nacisków rylca starożytnego pisarza. – Jesteśmy pewni, że amulety pochodzą z początku VI w. p.n.e. Zachowały się na nich najstarsze cytaty biblijne, jakie kiedykolwiek znaleziono – powiedział reporterom „New York Timesa” dr Bruce Zuckerman, szef zespołu badającego amulety. Odkrycie stanie się zapewne jednym z najważniejszych argumentów w zażartej „obronie Biblii” przed coraz popularniejszymi tzw. minimalistami, którzy utrzymują, że teksty biblijne powstawały dopiero po zakończeniu niewoli babilońskiej, a więc od V w. p.n.e. Ich zdaniem ucieczka z Egiptu czy dzieje króla Dawida to historia wyimaginowana, niemal w ogóle niezwiązana z faktami historycznymi.
  • Pozostałe najważniejsze dowody na historyczność najstarszych części Biblii to egipska inskrypcja z nazwą Izrael z XIII w. p.n.e. (jedyne pozabiblijne potwierdzenie istnienia Izraelitów w tym okresie) i Kamień Moabicki z IX w. p.n.e. z opisem wojen izraelsko-moabickich relacjonowanych także w Biblii (sęk w tym, że Kamień przypisuje zwycięstwo Moabitom, a Biblia – Izraelitom).
  • Cmentarzysko wikingów odkryto w północnej Anglii Na terenie północnej Anglii znaleziono cenne cmentarzysko wikingów – pochodzi prawdopodobnie z X wieku. Są to pierwsze w tym kraju miejsca pochówku wojowniczego ludu, w których ciała nie zostały poddane kremacji. W grobach natrafiono na resztki szkieletów dwóch kobiet i czterech mężczyzn. Leżało przy nich wiele wartościowych przedmiotów, m.in. miecze, włócznie, uprzęż końska i narzędzia do rozpalania ognia, a także bransoleta z gagatu oraz miedziane brosze i sprzączki. – Ci ludzie należeli do zamożnej, spokojnej społeczności. W niczym nie przypominają brutalnych piratów, których znamy z legend – mówi archeolog Rachel Newman z Oxfordu.
  • Kim byłaś, mumio? Jak poznać wygląd zmumifikowanego człowieka bez rozwijania bandaży? Najlepiej poprosić o pomoc radiologów. Włoskim specjalistom udało się odtworzyć wizerunek egipskiego rzemieślnika Hawry żyjącego 3 tys. lat temu. Tomografem wykonali 355 zdjęć rentgenowskich mumii – każde z ujęć „cięło” zakonserwowane tkanki na plasterki o grubości 0,6 mm. Po obróbce komputerowej uzyskali trójwymiarowy, dokładny model głowy Egipcjanina. Ustalono, że zmarł w wieku ok. 45 lat, a nawet, że miał pieprzyka na lewej skroni. W rekonstrukcji wizerunku brakowało zarostu, koloru włosów czy karnacji. – Jedynym sposobem uzyskania tych informacji byłoby rozwinięcie mumii – mówi Federico Cesarani, kierownik badań.
  • Na Saharze znaleziono ruiny miasta sprzed 15 tys. lat Ruiny miasta sprzed 15 tysiącleci odkryto w zachodniej części Sahary. – Jego założycielami byli prawdopodobnie Berberowie, którzy mieszkają w Afryce Północnej od niepamiętnych czasów. Byli tu na długo przed pojawieniem się Fenicjan i Rzymian – mówi Mustapha Ouachi, jeden z członków ekspedycji archeologicznej, która dokonała odkrycia. Pradawne miasto znajduje się w głębi pustynnego terytorium należącego do Maroka. Z piasku odkopano m.in. fragmenty domów, cmentarzy i skał zdobionych wizerunkami zwierząt. Warto podkreślić, że kiedy pradawny gród Berberów powstawał, pustyni jeszcze nie było. Pojawiła się wiele tysięcy lat później, kiedy klimat z wilgotnego zmienił się na suchy.
Może cię zainteresować także:  Boże Narodzenie po szwedzku - jak dokładnie wyglądają szwedzkie potrawy wigilijne i co jeszcze

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

9.6

17 erotycznych ciekawostek – ciekawostki z Polski i ze świata erotycznego

Poprzedni wpis

50 prawd o alkoholu: NIE PIŁEŚ – PRZECZYTAJ. PRZECZYTAŁEŚ – WYPIJ

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *