Montaż przydomowej oczyszczalni krok po kroku - wady i zalety rozwiazań 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Dom

Montaż przydomowej oczyszczalni krok po kroku – wady i zalety rozwiazań

Okazuje się jednak, że wiele rozwiązań w tym zakresie jest nie tylko przyjaznych środowisku, ale i korzystnych dla naszej kieszeni. Uzdatnianie ścieków na małą skalę, w obrębie gospodarstwa domowego, pozwoli na odzyskanie wody, którą będziemy mogli wykorzystać do mycia, prania, spłukiwania WC czy podlewania ogrodu. Dzięki temu znacznie obniżymy wskaźnik zużycia wody, tej zaś z kranu będziemy używać głównie do spożycia.

Budowę naszej przydomowej oczyszczalni ścieków

Dlaczego powinniśmy zacząć od odpowiedniego zaprojektowania przydomowej oczyszczalni ścieków czyli ulokowania osadnika wstępnego, czyli zbiornika, gdzie nieczystości będą trafiały w pierwszej kolejności? Drugim zbiornikiem będzie zbiornik zawierający osad czynny, gdzie odbywają się procesy oczyszczania biologicznego. Oba rezerwuary zazwyczaj wykonane są z wysokiej jakości polietylenu, więc ich transport i ulokowanie na działce nie powinno nastręczać dużych trudności. Następnie musimy wykonać wykop na tyle głęboki, aby pokrył osadnik wstępny oraz czynny.

Dno wykopu przysypujemy około 20-centymetrową warstwą piasku. Zanim zasypiemy je ziemią, zbiorniki trzeba podłączyć do właściwie poprowadzonych rur kanalizacyjnych. Pierwszy segment instalacji będzie brał początek u wyjścia rury ściekowej z naszego domu i odcinek ten będzie uchodził do osadnika wstępnego. Kolejna rura będzie łączyła oba zbiorniki, wstępny i osadowy. Pomiędzy nimi może być jeszcze umieszczona studzienka, której zadaniem będzie rozdzielanie drenażu rozsączającego.

Układanie pierwszego i kolejnego segmentu do oczyszczalni

Układ rur umieszczamy pod takim kątem, aby spadek pozwalał na grawitacyjny przepływ. Spadek powinien wynosić ok. 2-3 %, przy czym osadnik i zbiornik pełniący funkcję bioreaktora powinny być położone w jednej linii i wypoziomowane. Rury łączymy kielichowo z kroćcami obu zasobników. W przypadku jeżeli nasza oczyszczalnia posiada drenaż rozsączający, instalację zasypuje się ziemią do poziomu, gdzie montowana będzie studzienka rozdzielająca i wykopuje się ziemię w miejscu, gdzie przebiegać będą ciągi drenażu.

Może cię zainteresować także:  Pompy ciepła – opinie, działanie, cena. Kiedy pompa ciepła się opłaca?

Montaż przydomowej oczyszczalni krok po kroku - wady i zalety rozwiazań 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Powinny one być wysypane warstwą żwiru o około 30 cm grubości. Rury drenażowe przysypuje się żwirem i okłada geowłókniną. Do każdego drenażu montujemy kominki napowietrzające, które powinny wystawać ponad poziom gruntu na około 0,5 m. Pokrywa studzienki rozdzielającej powinnna znajdować się na równi z gruntem.

Osadnik z reaktorem biolgicznym

W przypadku osadnika czynnego z reaktorem biologicznym, montujemy wszelkie dodatkowe oprzyrządowanie jak pompy i podłączamy zasilanie elektryczne. Ostatni etap to wybudowanie zbiornika, gdzie czysta woda będzie finalnie odprowadzana. Jeżeli chcemy odzyskiwać ją do celów gospodarczych będziemy potrzebowali np. studni chłonnej, której montaż wymaga użycia ciężkiego sprzętu. Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków, jakie rodzaje wybrać i jak zadbać o odpowiedni asortyment? dowiesz się w tym wpisie:

Rodzaje oczyszczalni ścieków

Nowoczesne oczyszcalnie posiadają elektronicznie sterowaną automatykę, monitorującą m. in. przepływ ścieków oraz cykle oczyszczania. Nowoczesne systemy uzdatniania ścieków, nie zajmują dużo miejsca, są stosunkowo łatwe w montażu, energooszczędne i gwarantują bezawaryjną pracę przez wiele lat.

Wady i zalety przydomowych oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są dobrym rozwiązaniem oczyszczania odpadów gospodarczych i komunalnych w miejscach, które są pozbawione dostępu do systemu kanalizacji. W odróżnieniu od tradycyjnego szamba, które jest zbiornikiem gromadzącym zanieczyszczenia, oczyszczalnie poprzez kilka etapów degradacji ścieków, pozwalają na otrzymanie końcowego produktu w postaci wody drugiej klasy jakości. Można ją bez przeszkód odprowadzać do gruntu, ponieważ nie stanowi zagrożenia dla środowiska.

Na rynku znajdziemy wiele firm, które oferują nam pełną obsługę i montaż przydomowej oczyszczalni ścieków . Wiadomo jednak, że wybór takiego rozwiązania może mieć zarówno wady, jak i zalety. Jest ono dobrym pomysłem, jednak nie dla każdego jest idealne. Aby przydomowa oczyszczalnia ścieków odpowiednio funkcjonowała, należy poprawnie ją zaprojektować, wykonać instalację oraz w prawidłowy sposób ją użytkować. Jeśli spełnimy te warunki, to na pewno system ten będzie miał więcej plusów niż minusów.

Może cię zainteresować także:  Zalety ogrzewania gazem LPG - czy i kiedy warto ogrzewać dom gazem?

Niewątpliwą zaletą przydomowych oczyszczalni ścieków jest fakt, że są one bardzo przyjazne dla środowiska. Procesy w nich zachodzące są ekologiczne i nie zagrażają otaczającej przyrodzie. Dodatkowym atutem takich oczyszczalni jest możliwość ich instalacji na dowolnej działce. Dzięki temu każdy kto chce wybudować dom, nie musi uzależniać wyboru miejsca budowy od dostępu do sieci kanalizacyjnej.

Zapachy i problematyczne sprawy związane z przydomową oczyszczalnią ścieków

Dla użytkowników przydomowych oczyszczalni ścieków na pewno znaczące jest, że nie wydalają one nieprzyjemnych zapachów. Ich użytkowanie jest również bardziej ekonomiczne. Ścieki z tego typu oczyszczalni są odprowadzane bezpośrednio do gleby, natomiast niebezpieczne substancje oraz gęstsze nieczystości przechowywane są w specjalnych zbiornikach, które opróżnia się średnio raz na półtora roku.

Zaletą przydomowych oczyszczalni jest na pewno ich bardzo prosta eksploatacja. Wystarczy dostarczać odpowiednią ilość bakterii oraz enzymów do systemu kanalizacji. Trzeba jednak pamiętać, aby robić to w odpowiednich proporcjach i odstępach czasowych, gdyż wspomagają one większość procesów oczyszczania.

Montaż przydomowej oczyszczalni krok po kroku - wady i zalety rozwiazań 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Plusem jest także wysoka jakość i odporność elementów, z których wykonuje się oczyszczalnie. W większości przypadków są to materiały odporne na czynniki atmosferyczne i chemiczne oraz na urazy mechaniczne.

Wysokiej jakości produkty połączone z profesjonalną obsługą – sukces gwarantowany

Jednak jak każde urządzenie stosowane w gospodarstwie domowym, tak i przydomowe oczyszczalnie ścieków mają swoje wady.

Jedną z nich jest wymieranie bakterii, które są odpowiedzialne za proces utylizacji ścieków. Dzieje się tak w momencie, gdy nie są one regularnie dostarczane do zbiornika ściekowego. Niedogodnością może być również to, że do budowy tego typu instalacji potrzebna jest duża powierzchnia gruntu, która pomieści zarówno oczyszczalnię, jak i cały system drenażowy. Należy również pamiętać, aby regularnie, dokładnie oczyszczać filtr z osadnika, co pomoże uniknąć zapchania systemu oczyszczania.

Może cię zainteresować także:  Zawór czterodrogowy C.O. Honeywell - zasada działania i zabezpieczenia instalacji c.o. i wydajność

Przydomowe oczyszczalnie nie są zalecane do montażu w domkach letniskowych. Z takich miejsc nieczystości są wywożone bardzo rzadko i może się okazać, że koszt założenia takiej oczyszczalni nie zwróci się nam.

Jak widać stosunek zalet do wad jest przeważający, co powoduje, że przydomowe oczyszczalnie ścieków stają się obiektem zainteresowań coraz większej liczby potencjalnych nabywców.

Projektowanie oczyszczalni – porady specjalistów

Poprzedni wpis

Biologiczne oczyszczanie ścieków – ekologia w Twoim domu

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *