Majster - poradnik majsterkowania
Majster - poradnik majsterkowania
URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

Kreować światłem, nowoczesne systemy oświetleniowe

Wnętrza można oświetlać na różne sposoby. Raz chcemy, by w pokoju było jasno jak w dzień, innym razem bardziej nam odpowiada nastrojowy półmrok. Dzięki nowoczesnym lampom i systemom oświetleniowym możemy uzyskać niemal dowolny efekt.

Urządzenie mieszkania eleganckimi, wygodnymi meblami nie wystarczy, by poczuć się w nim komfortowo. Niezbędne jest także odpowiednie oświetlenie, które ma duży wpływ na to, jak odbieramy wnętrze. Dlatego warto włożyć nieco wysiłku w rozplanowanie i właściwy dobór lamp. Sztuka projektowania oświetlenia polega na harmonijnym dobieraniu i zestawianiu różnych źródeł światła oraz dostosowywaniu ich do indywidualnych potrzeb.

Podstawowym źródłem światła w pomieszczeniu, zapewniającym oświetlenie ogólne, są najczęściej lampy podsufitowe. Niekiedy korzystniejsze jest jednak zastosowanie lamp oświetlających sufit – stojących podłogowych, ustawionych na meblach lub kinkietów ściennych. Światło odbijające się od sufitu przyjemnie rozprasza się w całym wnętrzu, jest łagodniejsze i zdrowsze dla oczu. Bardzo ważne jest także oświetlenie miejscowe, wyznaczające strefy przeznaczone np. do czytania, pracy lub odpoczynku. By pomieszczenie wyglądało efektownie lub emanowało przytulnym nastrojem, warto także zastosować oświetlenie dekoracyjne – lampy akcentujące pewne obszary, podświetlane obiekty, punktowe oświetlenie elementów wystroju wnętrza, umeblowania, obrazów, powierzchnie lub obiekty świecące itp.

Wybór wzorów lamp jest niemal nieograniczony. Producenci oferują modele od supernowoczesnych po stylizowane, przypominające świeczniki. Bez problemu znajdziemy zatem zestaw odpowiadający naszemu gustowi i dopasowany do wystroju wnętrza. Gdy wybierzemy już lampy, musimy zdecydować, jakie źródła światła w nich zastosujemy. Ze względu na rosnące ceny prądu musimy pamiętać, że oświetlenie powinno być funkcjonalne oraz energooszczędne. Tradycyjne żarówki stopniowo znikają z rynku, zastępowane przez bardziej wydajne źródła światła, jak świetlówki, halogeny i lampy LED. Wysoka wydajność energetyczna nie musi jednak oznaczać rezygnacji z efektownej aranżacji wnętrza. Nowoczesne źródła światła to często zupełnie nowe możliwości.

Kinkiet w sypialni – nowoczesne oświetlenie

Kinkiety do sypialni to świetny pomysł na nadanie temu miejscu klimatu i atmosfery, tak bardzo tam przecież potrzebnych, prawda? Właśnie dlatego dziś serwujemy naszym majstrom prostą instrukcję wykonania kinkietów, właściwie to nie wymagającą żadnych kosztów.

Pierwszym krokiem będzie wybranie szablonu, który następnie należy odrysować na płycie MDF i wyciągnąć wyrzynarką. Krawędzie szlifujemy, a wewnętrzną warstwę malujemy na biało. Jeśli zaś chodzi o zewnętrzną stronę, tu już wybór zależy od nas, ale niech będzie on adekwatny do koloru posiadanych w sypialni ścian (wtedy całość będzie o wiele lepiej wyglądać).

Może cię zainteresować także:  Wygodny domek, urządzamy altanę

Następnie bierzemy do rąk listwę aluminiową, wyginamy kawałek lewej, prawej, tworząc w ten sposób ramiona, między którymi będzie świetlówka, a które posłużą do przyczepienia szablonu do ściany. Tak wygiętą listwę należy przymocować do wewnętrznej strony szablonu z MDF. Do ściany przywiercamy świetlówkę, pomiędzy nią lewe i prawe ramię, i oto gotowe – tak zrobione kinkiety mogą wyposażyć naszą sypialnię w bardzo klimatyczne światło. A nic tak nie działa na małżonkę, jak światło… lub jego brak. Powodzenia!

Oświetlenie sypialni czyli jak zrobić to z głową

Sypialnia jest miejscem nie tylko użytkowym, ale też nastrojowym, wymagającym stosownej atmosfery, warunków i tak dalej, i tak dalej – czego tłumaczyć chyba nie trzeba, prawda? Przynajmniej małżeństwom już w boju zaprawionym.

To, co natomiast wytłumaczyć tu trzeba, to krótki instruktaż na temat uzyskania tejże atmosfery i tychże warunków, albowiem pomysłów na zaskoczenie małżonek (małżonek, bo to raczej małżonkowie są odpowiedzialni za kontekst nocnej akcji) jest bardzo dużo, owszem, jednak z pewnością niezbyt dużo z nich to pomysły iście oryginalne.

Jednym z lepszych, z jakim się spotkałem, jest nastrojowe oświetlenie sypialni przy użyciu… słoików, i to przerobionych na lampy solarne! Brzmi abstrakcyjnie, wiem, dlatego poniżej krótka instrukcja i jednoczesny dowód, że to nie tylko abstrakcja, ale też świetny, praktyczny i SKUTECZNY pomysł na wydobycie z siebie energii w sypialni, a tym samym świetny, praktyczny i SKUTECZNY klucz do serca małżonki… i niekoniecznie tylko serca.

CZEGO POTRZEBUJEMY?

  • Przeźroczystego słoika z przeźroczystym wieczkiem (wystarczy półlitrowy, ale w zależności od potrzeb może być też większy);
  • Mała lampka solarna, najlepiej ogrodowa. Jeśli takowej nie mamy, to można ją sobie zamówić w każdym sklepie ogrodowym (cena do 10 zł);
  • Spray z efektem mrożonego szkła (do kupienia w sklepach artystycznych za ok. 8 zł);
  • Przybory potrzebne do prac ręcznych: nóż i klej;
  • Bibuła;
  • Bateria alkaliczna.
Może cię zainteresować także:  Szafy wnękowe, optymalne wykorzystanie przestrzeni

OŚWIETLENIE DO SYPIALNI, DO SERCA, DO… MAJSTERKOWANIA!

Tak skompletowani, zaczynamy prace. Wpierw należy rozebrać lampę (lampę, nie żonę – a przynajmniej JESZCZE nie!), bardzo delikatnie rozdzielając mechanizm baterii od reszty konstrukcji (warto sobie pomóc nożem). Dalej bierzemy słoik i oddzielony od lampy mechanizm, a dokładniej panel słoneczny przylepiamy do wewnętrznej strony wieczka (na zasadzie analogicznej do funkcjonowania zwykłej lampy solarnej). Gdy klej będzie schnął, pomalujmy sprayem wnętrze słoika (nie malując przy tym wieczka), a następnie – gdy wyschnie spray – wyłóżmy to wnętrze bibułą (kolor dowolny, dostosowany do wystroju sypialni).

Teraz wystarczy tylko wystawić lampę na słońce, a wieczorem wykorzystać to nowe oświetlenie do sypialni lub raczej wykorzystać je w sypialni, a właściwie… no zresztą, sam wiesz do czego i po co to w ogóle robić, drogi Mężu. Oczywiście instrukcja ta ma 100% powodzenia w wykonaniu lampy, ale do obsługi żony już w ogóle, bo instrukcji do obsługi żony ani nikt nie napisał, ani nikt nie napisze – to zbyt skomplikowane.

Ps. Wspomniana wyżej bateria służy do tych mechanizmów, które wymagają takiego dodatkowego zasilania (możesz upewnić się co do tego już w sklepie ogrodniczym).

Pps. Lampę można dekorować na wiele różnych sposobów, dodatkowo zdobić, decydować się na różną kolorystykę i tak dalej, i tak dalej, bo wszystko zależy od naszej własnej kreatywności. Do mnie osobiście przemawiają ciemne barwy, z ciemnej bibuły, tworzące nastrój niemalże półmroku. Podobno zresztą jakieś badania mówią, że żony w sypialni preferują właśnie taką atmosferę, aniżeli mocne światło, więc do typowej sypialni wystarczy oświetlenie z dwóch takich słoików przy spuszczonych żaluzjach i efekt będzie jak z bajki… i to bynajmniej nie o Królewnie Śnieżce.

Domek pod sufitem

Poprzedni wpis

Urządzamy warsztat, 3 pomysły dla prawdziwego Majstra

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *