Pompy ciepła – opinie, działanie, cena. Kiedy pompa ciepła się opłaca? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Dom 🏠

Pompy ciepła – opinie, działanie, cena. Kiedy pompa ciepła się opłaca?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje podstawowe prawa fizyki i chemii takie jak:

  • skraplanie
  • sprężanie
  • parowanie
  • rozprężanie.

Wszystkie układy pompy cieplnej tworzą układ zamknięty. Dokładnie tak jak układy elektryczne. Z tą różnicą, że medium wewnątrz instalacji cieplnej to gaz oraz ciecz, a w przypadku układu elektrycznego jest to energia elektryczna.

W całym układzie pompy krąży ciecz oraz gaz w postaci pary wodnej. Przekaźniki te są ciągle poddawane przemianom fizycznym – z ciekłej na gazową i odwrotnie.

Podczas całego procesu, w części zwanej parownikiem, medium w postaci cieczy i pary wodnej ulega odparowaniu.

Kolejnym procesem jest zwiększanie ciśnienia i temperatury w sprężarce. Dzięki temu nośnik w postaci gazu trafia do skraplacza w dużo większej temperaturze.

W skraplaczu dochodzi do skroplenia pary wodnej, która jest już gotowa do ogrzania domu. Ostatnim elementem układu jest zawór rozprężny, który odpowiada za ilość cieczy trafiającej do parownika. Dzięki niemu pompa pracuje cyklicznie.

W tym momencie energia zostaje wykorzystana do ogrzania pomieszczenia.

Gdzie zamontować pompę ciepła? Czyli kiedy i dlaczego warto skorzystać z tego sposobu ogrzewania.

Warto sobie uświadomić fakt, że około 66 %, czyli 2/3 całkowitego kosztu utrzymania budynku, domu, mieszkania, to koszty ogrzewania. Chodzi tutaj nie tylko o ogrzewanie pomieszczeń, ale również wody.

Pompa ciepła ma ogromną ilość zalet. Coraz więcej projektów opiera się właśnie o ten system ogrzewania, a tendencja jest cały czas rosnąca.

Jednym z najważniejszych czynników, które wpływają właśnie na wybór tego systemu, jest fakt, że koszty budowy domu są znacząco niższe. Przede wszystkim posiadając pompę ciepła nie potrzebujemy komina. Jeśli zamierzaliśmy wybudować tani komin, bez pięknego wkładu kominkowego i jego dekoracji, oszczędność wynosi około 5 000 zł. Jednak jeśli masz zamiar wykończyć dom w wysokim standardzie, może okazać się, że oszczędność sięga nawet 20 000 zł. Nie mówiąc już o oszczędności miejsca w domu, gdzie nie ma dodatkowego elementu w postaci komina oraz magazynu na opał.

Pompy ciepła – opinie, działanie, cena. Kiedy pompa ciepła się opłaca? 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Technik konserwator mechanik przegląd instalacji grzewczej w kotłowni

Kolejną sprawą jest opał stosowany w tradycyjnych systemach grzewczych. Chodzi tutaj głównie o piece na węgiel, pelet, czy ekogroszek. Bardzo często występuje problem z dostępem do dobrego źródła opału. Okoliczni sprzedawcy mają węgiel lub pelet bardzo niskiej jakości, a to może powodować kłopoty z piecem. Zdarzają się nawet przypadki samozapłonu! Dzieję się tak najczęściej, kiedy płomień cofnie się do ślimaka, a zbiornik na opał zajmie się ogniem. W takiej sytuacji może bardzo łatwo dojść do pożaru całego domu.

Może cię zainteresować także:  Montaż przydomowej oczyszczalni krok po kroku - wady i zalety rozwiazań

Pompa ciepła to także najtańsze źródło ciepła, jest też najprostsza w obsłudze. Dobra kalibracja i odpowiednie ustawienia to wszystko co trzeba zrobić przy tym rodzaju pieca.

Podliczając koszty całej instalacji i porównując ją z tradycyjnymi systemami opartymi na piecach grzewczych, można śmiało wywnioskować, że cała instalacja zwraca się już po 5 latach!

Dodatkowo mając do dyspozycji instalacje fotowoltaiczną zyskujemy niemal darmowe ogrzewanie i nie musimy się martwić o ciepło w domu.

Ile kosztuje pompa ciepła i dlaczego pompy ciepła są takie drogie

Bardzo często nasi eksperci pytani są przez klientów o wysoką cenę pompy ciepła. Najczęściej owo pytanie jest poprzedzone niewiedzą i niedoinformowaniem.

Jeśli weźmiemy pod uwagę instalację grzewczą na bazie pieca węglowego lepszej jakości, cena końcowa będzie niewiele niższa albo porównywalna z dużo ekonomiczniejszą, czystszą i prostszą w obsłudze pompą ciepła.

Pompy ciepła – opinie, działanie, cena. Kiedy pompa ciepła się opłaca? 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

W zależności od porównania oraz wybranego urządzenia, różnica między tradycyjną formą ogrzewania, a naszą pompą ciepła sięga 5-8 tysięcy złotych. Warto zauważyć, że jest to wydatek jednorazowy, które z każdym dniem wyboru pompy ciepła będzie się zwracał, z czasem zarabiając na siebie.

Niewątpliwą zaletą jest tutaj prosty system w użytkowaniu oraz brak pieca i dymu, który nie sprzyja domownikom, jest odpowiedzialny za dodatkowy bród w domu i przede wszystkim jest niezdrowy dla środowiska.

Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną to rewelacyjny pomysł, z którego korzysta coraz więcej gospodarstw domowych. Jedną z najważniejszych cech tego przedsięwzięcia jest uniezależnienie się od elektrowni. Korzystając z tego pomysłu nie musimy się martwić o żadne przerwy w dostawie prądu czy kolejne wzrosty cen i podatków. W domu zawsze będziemy mieli prąd, a razem z nim ciepło w najmroźniejsze dni.

Pompy ciepła – opinie, działanie, cena. Kiedy pompa ciepła się opłaca? 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Cena pompy ciepła

Bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę pompy jest jej typ.

Może cię zainteresować także:  Idealne kwiaty do łazienki - 20 roślin łazienkowych, które pomogą się zrelaksować

Wyróżnia się 4 główne typy pomp ciepła:

  • powietrze – woda monoblokowa o stałej wydajności
  • powietrze – woda typu split o zmiennej wydajności (z inwerterem)
  • glikol – woda z kolektorem poziomym
  • glikol – woda z kolektorem pionowym.

Każda z tych pomp różni się czymś od reszty, jednak dla klienta liczy się najczęściej jedna rzecz, czyli roczny koszt ogrzewania. Porównując pompy powietrze – woda z glikol – woda i ich zużycie prądu, od razu widać, że te drugie, mimo że są trochę droższe, to w skali roku powodują dużo większą oszczędność. Przy cenie 60 groszy za kWh w przypadku pomp powietrze – woda, koszt to około 2500 zł, w przypadku pomp glikol – woda około 1800 zł. Różnica wynosi około 700 zł na rok.

Pompy ciepła – opinie, działanie, cena. Kiedy pompa ciepła się opłaca? 5 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Porównując ceny samych pomp ciepła, różnica wynosi zwykle około 8 tysięcy złotych. Typowa instalacja z wykorzystaniem pompy ciepła powietrze – woda kosztuje około 55 000 złotych, zaś glikol – woda to koszt około 63 000 zł. W przeciągu 11 lat zwraca się różnica między tańszym a droższym system, każdy kolejny rok to tylko większe oszczędności. Zdecyduj sam czy i który system wybrać,ale zanim zdecydujesz – zadzwoń do nas koniecznie. Jesteśmy specjalistami w swoim fachu i zawsze służymy pomocą. Za darmo doradzimy, który system będzie dla ciebie najlepszy, czy warto inwestować w ten droższy, a może lepiej wybrać najtańszą pompę ciepła.

Pompa ciepła Panasonic – najwyższa jakość, najlepsze recenzje

Panasonic jest jednym z liderów na świecie w produkcji i eksporcie pomp ciepła. Wspomniana firma eksportuje swoje produkty do ponad 120 krajów i w każdym z nich renoma tej firmy ciągle rośnie.

Dlaczego warto wybrać sprawdzony produkt? Producent, który ciągle rozwija swoją produkcje, sięga po nowe technologie i jest coraz lepszy. Pompy ciepła są stosunkowo młodym systemem ogrzewania i ciągle są udoskonalane, a kto może lepiej to robić niż firma produkująca tysiące pomp i nieustannie się modernizująca?

Może cię zainteresować także:  Zalety ogrzewania gazem LPG - czy i kiedy warto ogrzewać dom gazem?

Pompy ciepła – opinie, działanie, cena. Kiedy pompa ciepła się opłaca? 6 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Najczęściej stosowane pompy ciepła firmy Panasonic

Systemy Panasonic są energooszczędne i innowacyjne. Można je stosować nie tylko do ogrzewania domu, ale także do klimatyzacji oraz ogrzewania wody użytkowej. To wszystko oznacza, że jedno urządzenie zadba o ciepło zimą, chłód latem i zawsze ciepłą wodę pod prysznicem.

Panasonic Aquarea T-CAP cena około 27 000 zł.

Pompy ciepła Aquarea T-CAP są bardzo popularne z kilku powodów. Najważniejszym z nich jest to, że pompa tego typu jest w stanie produkować ciepłe powietrze nawet w bardzo zimne dni. Pompa występuje w kilku wariantach, a najbardziej rozbudowany to wariant Split, składający się z dwuczęściowego systemu ogrzewania. Przechowuje on również 200 litrów ciepłej wody użytkowej! Dzięki bogatemu wyposażeniu można wykorzystać go w każdym domu!

Panasonic Aquarea High Performance cena około 21 000 zł.

System nieco tańszy od powyższego flagowego produktu firmy Panasonic. Pompa Aquarea High jest dedykowanym rozwiązaniem do domów pasywnych. Podobnie jak T-CAP i ta pompa występuje w 3 wersjach. Najuboższa wersja All in One kierowana jest do domów o małych pomieszczeniach. Podstawowa wersja jest także wyposażona w system wytwarzania zimnej wody, dzięki któremu mamy klimatyzację. Wersja Monoblok to pojedyncza jednostka zewnętrzna, zaś wersja Split – podwójna.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Instalacja, ogrzewanie CO. Schemat i projekt. Instalacji CO krok po kroku

Poprzedni wpis

Pyszny baleron – Dlaczego baleron aż tak nam smakuje!? – Wartości odżywcze i kaloryczność

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *