Folia do oczka wodnego - jaka jest najlepsza? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Historia produktów 📦Dom 🏠

Folia do oczka wodnego – jaka jest najlepsza?

Na rynku można znaleźć szeroki wybór folii do budowy przydomowych bajorek. Najczęściej można znaleźć folię z polietylenu. Jednak nie jest to rozwiązanie najlepsze. Materiał ten jest bowiem mało wytrzymały, co będzie skutkowało jego rozdzieraniem i nieszczelnością oczka – mówią fachowcy.

Jak wykorzystać folię na dno oczka wodnego

Materiałem świetnie nadającym się do wyłożenia dna oczka wodnego jest folia z PCV. Jest ona dość odporna na mróz, promienie UV, a także środki chemiczne, które mogą znajdować się w wodzie. Jej standardowa grubość waha się między 0,4- 1,5mm. Standardowo sprzedawana jest z roli o szerokości 2, 4, 6, 8, a nawet 12 m. Czasami można również spotkać się z możliwością jej zakupu w postaci płatów, często jednak są one wykonywane jedynie na specjalne życzenie klienta.

Folie z PCV należą do najbardziej zróżnicowanych kolorystycznie. Oprócz klasycznych czarnych, znaleźć można zielone, turkusowe czy ze wzorem w kamienie, co podnosi nieco estetykę oczka. Mówi się, że folia powinna wytrzymać około 25 lat. Trzeba jednak pamiętać, że folia może być łatwo przebita przez kamień lub korzenie perzu. Warto więc umieścić pod nią włókninę. Aby uniknąć ryzyka związanego z przerwaniem materiału przez korzenie, rośliny hodowane w stawie powinny być umieszczane w specjalnych pojemnikach.

folia na budowę oczka wodnego

Folia na budowę oczka wodnego

Szczelność oczka skutecznie będzie w stanie chronić Geomembrana wykonana z etylo-propylo-dienowego monmeru (w skrócie EPDM). Jest to bardzo trwała wykładzina do stawów przydomowych, zwykle występująca w kolorze czarnym. EPDM charakteryzuje się sporą rozciągliwością, przy dużej trwałości. Materiał ten jest również odporny na mróz, promienie UV oraz na przebicie przez korzenie roślin. Co więcej, pod membranę nie trzeba kłaść włókniny, a oczko wodne można budować nawet zimą. Folię te można bez problemu zgrzewać lub sklejać dwustronnie taśmą klejącą lub samowulanizacyjną.

Może cię zainteresować także:  Adaptogeny właściwości i ich rodzaje. Sprawdź, który adaptogen jest dla Ciebie najlepszy

Problem może niestety stanowić cena, materiał ten nie należy również do lekkich. Szacuje się, że jej trwałość wynosi około 50 lat.

O czym pamiętać budując dno oczka wodnego

Przy budowie oczka warto zwrócić uwagę na geomatę bentonitową, co w Polsce jest nowością. Składa się ona z warstwy bentonitu sodowego umieszczonej między dwiema warstwami geowłókniny polipropylenowej. Standardowo jej grubość wynosi około 6 mm. Jest także elastyczna oraz odporna na uszkodzenia mechaniczne. Przy zastosowaniu tego rodzaju podłoża pamiętać trzeba o jej nawodnieniu. Najlepiej to zrobić wlewając około 10l wody na metr kwadratowy zbiornika. Pamiętać trzeba, iż czynność tę należy wykonać trzy doby przed napełnieniem stawu wodą. Specjaliści zwracają uwagę, że dzięki temu znajdujący się w macie bentonit uaktywni się pod wpływem wody i skutecznie uszczelni oczko. Nie wolno jednak zapomnieć, że przed wykonaniem stawu, geomata koniecznie musi być chroniona przed wilgocią.

budowa oczka wodnego folia

Budowa oczka wodnego folia

Jeśli chodzi o kolorystykę, to w większości przybiera ona barwę czarną, co chroni wodę przed rozwojem glonów, a sam materiał przed szkodliwym wpływem promieni UV. Aby prawidłowo określić ile folii jest potrzebne, trzeba pamiętać, by oprócz powierzchni dna i boków zbiornika uwzględnić także półki.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Co to są mikrozraszacze i gdzie znajdą swoje zastosowanie?

Poprzedni wpis

Zielona ściana – w jaki sposób o nią dbać, aby cieszyła nasze oko

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

4 Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

  1. Naprawdę podoba mi się twój szablon wp zwłaszcza ostylowanie CSS, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!

  2. Pojawienie się prawdziwego autentycznego geniusza 🙂 możesz rozpoznać po tym, że wszystkie osły i nieuki jednoczą.

  3. Dzięki Ci za ten wpis jest merytoryczny i rzeczowy podnosi na duchu i inspiruje. Tak trzymaj!

  4. Naprawdę podoba mi się twój szablon wp zwłaszcza ostylowanie CSS, skąd go pobrałeś? Z góry dziękuję!

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *