Prenatalne suplementy dietyGłośno zrobiło się ostatnio o sporze dotyczącym tego, czy suplementy diety to tylko dodatek, mający na celu wzbogacić codzienną dietę... warto przyjmować również jeszcze przed ciążą, gdyż wzmacniają one organizm i przygotowują go na ten wyjątkowy czas. Nie zaleca się przyjmowania żadnych suplementów diety przed wcześniejszą konsultacją z lekarzem. Zawsze należy omówić z nim tę kwestię, dzięki czemu dodatkowo suplementacja będzie bezpieczna.
Na skróty
Jakie witaminy i minerały warto przyjmować?
Zarówno bezpośrednio przed ciążą, jak i będąc już w tym stanie nie ma konieczności przyjmowania wszystkich witamin i minerałów. Należy skupić się wyłącznie na tych, których niedobory występują w organizmie lub są niezbędne do prawidłowego rozwoju ciąży. Zalicza się do nich przede wszystkim kwas foliowy, jod, witaminę D, kwas DHA oraz żelazoCo gdy brakuje żelaza? Organizm ludzki nie wytwarza żelaza. Najlepiej jeżeli otrzymuje ten mikropierwiastek z codziennym pożywieniem. Gdy zabraknie go.... Wybierając prenatalne suplementy diety należy dokładnie sprawdzić ich ilość w wybranym preparacie. Warto więc dokładnie sprawdzić etykietę danego suplementu, aby zweryfikować czy jego przyjmowanie pokryje codzienne zapotrzebowanie na dane witaminy i minerały.
Dlaczego przyjmowanie kwasu foliowego jest tak ważne?
Kwas foliowy, czyli witamina B jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Przyjmowanie go przed ciążą w odpowiedniej ilości 400 mcg na dobę może zapobiec wadom wrodzonym mózgu i kręgosłupa zwanym wadami cewy nerwowej u płodu. Po zajściu w ciąże dzienna dawka powinna wzrosnąć do 600 mcg. Kwas foliowy jest niezbędny do wytworzenia czerwonych krwinek, a także reguluje pracę układu nerwowego, pokarmowego oraz narządów płciowych. Zaleca się jego suplementację do końca drugiego trymestru ciąży.
Wpływ witaminy D na rozwój ciąży
Witamina D jest niezbędna do utrzymania prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej w organizmie. Ma wpływ również na prawidłowego funkcjonowania wielu tkanek, narządów i komórek całego organizmu. Pełni ona także wiele ważnych funkcji wpływających na rozwój płodu oraz prawidłowy przebieg ciąży. Jej niedobór u ciężarnej kobiety może spowodować urodzenie dziecka ze zbyt niskim poziomem witaminy D, co w przyszłości może skutkować problemami z mineralizacją kości.
Jod i jego właściwości
Jod wpływa na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy u dziecka. Hormony wytwarzane przez ten gruczoł są niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu oraz kości. Niedobór jodu, a co z tym związane również hormonów tarczycy może powodować ciężkie upośledzenie umysłowe u dziecka, a także poważne wady układu kostnego.
Suplementacja żelaza w ciąży
Niedobór żelaza jest częstym problemem występującym u kobiet w ciąży. Jest ono niezbędne do wytwarzania hemoglobiny i białka, które pomaga przenosić tlen z płuc do reszty ciała, w tym także do płodu. Zapotrzebowanie na żelazoCo gdy brakuje żelaza? Organizm ludzki nie wytwarza żelaza. Najlepiej jeżeli otrzymuje ten mikropierwiastek z codziennym pożywieniem. Gdy zabraknie go... znacząco wzrasta w ciąży, gdyż płód potrzebuje ono tlenu do wytworzenia własnej krwi. Niedostateczna ilość tego minerału może powodować wystąpienie niedokrwistości, podatność na różnego rodzaju infekcje, a także ogólne osłabienie i zmęczenie. Brak suplementacji żelaza może również przyczyniać się do przedwczesnego porodu.
Kwas DHA- czym jest?
Kwas dokozaheksaenowy, czyli właśnie DHA pozytywnie wpływa na układ nerwowy, a także na narząd wzroku u dziecka. Kwas ten jest więc bardzo ważnym materiałem budulcowym dla komórek nerwowych, mózgu oraz siatkówki oka w czasie życia płodowego. Wpływa również pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie serca oraz mózgu. Dzięki suplementacji DHA dzieci w pierwszych tygodniach życia są zdecydowanie mniej podatne na różnego rodzaju infekcje, a w kolejnych miesiącach życia przechodzą je zdecydowanie lepiej. DHA zmniejsza także ryzyko wystąpienia alergii i astmy. Minimalizuje również ryzyko zbyt wczesnego porodu oraz wielu komplikacji okołoporodowych. Kwas ten poprawia także ogólne parametry urodzeniowe dziecka i według licznych badań pomaga chronić matkę przed depresją poporodową i związaną z nią dolegliwościami.
Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.