Na skróty
Ulubiona czarna kawa: Latte, Cappuccino, Americano i Espresso
Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Ten niezwykle aromatyczny napój spożywany jest przez ludzi różnych kultur, ras, wyznań i przekonań politycznych.
Historia kawy jest niezwykle bogata i ciekawa i sięga jeszcze czasów przed naszą erą. Z Etiopii kawa rozprzestrzeniła się niemal na cały świat, uprawiana jest w wielu krajach na całym świecie, w których panuje sprzyjający, ciepły klimat. Uprawa kawy jest prowadzona na wielu plantacjach i jest źródłem utrzymania tysięcy ludzi. Obecnie parzenie kawy jest skomplikowanym procesem, niemal sztuką, którą można posiąść na różnego rodzaju kursach. Jednym z takich kursów, znanych w naszym kraju, jest Szkoła Mistrzów Kawy, która organizuje kursy szkolące baristów. Potrafią oni stworzyć prawdziwe cuda, które nie tylko wyśmienicie smakują, ale także jest prawdziwym dziełem sztuki.
Wśród wielu ciekawostek dotyczących kawy, wiele z nich jest dowodem na to, jak niezwykle popularnym napojem jest kawa. Smakosze kawy mogą wybierać spośród wielu gatunków kawy. Gatunek kawy wpływa przede wszystkim na jej smak i aromat. Najbardziej popularnymi gatunkami kawy jest Arabika i Robusta, przy czym kawa przyrządzona z ziaren Robusty ma bardziej wyrazisty, ostry, gorzkawy smak, ponieważ zawiera więcej kofeiny niż Arabika. Oba te gatunki kawy doskonale nadają się zarówno do przyrządzania kawy parzonej, wytwarza się z nich również kawę rozpuszczalną.
Kawa rozpuszczalna ma tyle zwolenników jak przeciwników, podobnie jak kawa parzona. Także naukowcy już od wielu lat spierają się nad tym, jak jest wpływ kawy na nasze zdrowie i w jakich ilościach można bezpiecznie spożywać ten aromatyczny napój.
Każdy z nas ma swój ulubiony gatunek kawy, producenta, a także sposób parzenia kawy. Każdy z nas ma także swoje ulubione dodatki do kawy. Jedni lubią zwykłą, gorzką czarną kawę, inni wolą dodać cukier, śmietankę, mleko, alkohol lub różnego rodzaju przyprawy, które dodają kawie niepowtarzalnego smaku i aromatu. Doskonały dodatkiem, ale wyłącznie dla osób nie mających problemu z wagą, są lody lub bita śmietana, a także tarta czekolada lub kakao. Wszystko zależy od naszego gustu.
Historia kawy
Kawa na dobre zagościła w menu praktycznie wszystkich restauracji, pubów, knajp, a także niemal wszystkich domów na całym świecie. Historia samego napoju jest niezwykle bogata, a miejscami nawet owiana legendą.
Jej niezwykłe właściwości pobudzające miał odkryć pewien arabski pasterz, który zauważył, że kozy, które pasł, po zjedzeniu owoców z pobliskiego drzewa, niemalże tańczyły. Sam więc skosztował czerwonych owoców i do końca dnia nie czuł senności i zmęczenia. Czy jest to prawdą, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że nazwa kawy pochodzi od południowoetiopskiej prowincji Kaffa, w której do dziś zachowały się naturalne leśne zarośla kawy arabskiej.
Początkowo plemiona udające się na bitwę, spożywały zmielone owoce kawy, co dodawało im energii i zagrzewało do walki. W XIV-XIII w p.n.e., kawa dostała się z Etiopii na Półwysep Arabski, do Jemenu, gdzie prawdopodobnie wynaleziono napój – kawę. Spożywali go głównie Beduini i wędrowcy z karawan.
Także w Jemenie, w 800 r p.n.e., powstawały pierwsze plantacje kawy. Na skutek najazdów na prowincje etiopskie, z kawą zetknęli się Arabowie. Szybko przyjęli i rozwinęli zwyczaj spożywania kawy, która z powodzeniem zastępowała, zakazany przez ich religię, alkohol. Oni też, jako pierwsi zaczęli ją ubogacać różnymi dodatkami, takimi jak cynamon, kardamon, goździki czy cukier. W kraju tym powstawał także „imbryk” i pierwsze kawiarnie.
Europa, o istnieniu kawy dowiedziała się dopiero w 1592 roku za sprawą włoskiego lekarza i botanika Prospera d’Alpino, który towarzyszył weneckiemu poselstwu do Egiptu i opisał kawę jako środek leczniczy. Jednak chrześcijańska Europa nie chciała przyjąć napoju, który pochodził przecież od „niewiernych”. Jednak sam papież Klemens VIII, skosztowawszy kawy, dał ludziom pełne błogosławieństwo w jej spożywaniu.
Pierwsze ziarna kawy przywieziono do Wenecji w 1615 roku, a 9 lat później, przy placu Św. Marka, powstała pierwsza europejska kawiarnia. I właśnie Włochy stały się europejska kolebką kawy, w tym to kraju powstał także ekspres ciśnieniowy, „twórca” słynnej kawy espresso. Z Włoch, kawa rozpowszechniła się niemal na wszystkie kraje europejskie. Do Polski, kawa dotarła z południa, za sprawą Turków, pod koniec XVII wieku.
Gatunki kawy
Kawa jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Nie ma chyba kraju, gdzie nie byłby znany ten aromatyczny napój. Każdy z nas ma swój ulubiony sposób parzenia kawy, choć te przygotowane przez specjalistów, jak choćby tych szkolonych w Szkole Mistrzów Kawy, mają swój niepowtarzalny aromat.
Jedni wolą czarną kawę, inni stosują różne dodatki do kawy. Jedni wolą kawę parzoną, inni kawę rozpuszczalną. Nieco mniej skomplikowane są gatunki kawy.
Możemy wyróżnić dwa podstawowe gatunki botaniczne kawy, które mogą poszczycić się największym spożyciem na świecie. Pierwszym z nich jest Arabica. Jest to najstarszy i najbardziej popularny gatunek kawy. Kawowce tego rodzaju kawy rosną dziko w Etiopii, a dodatkowo uprawia się ją na wyżynach Brazylii i Kolumbii, w Indiach, Afryce Równikowej, na Jawie, Sumatrze, a także na Karaibach. Na jakość tego rodzaju kawy wpływa przede wszystkim położenie plantacji. Jakość ziaren Arabiki wzrastają wraz z wzrostem położenia plantacji.
Owoce kawowca tego gatunku są podłużne, zielonkawe, z jasną, prostą bruzdą. Z ziaren tego gatunku kawy powstaje napar o smaku łagodnym, aromatycznym, lekko kwaskowatym, czasem z posmakiem czekoladowym, korzennym lub też owocowym.
Drugim, równie popularnym gatunkiem kawy jest Robusta. Ten gatunek kawy odkryto dopiero w XIX wieku. W porównaniu z Arabicą, jest to gatunek szybciej rosnący i owocujący, a także bardziej odporny na warunki klimatyczne. Robustę można uprawiać w niższych i łatwiej dostępnych partiach gór. Rośnie w Kamerunie, Ugandzie i Wietnamie. Ziarna jej mają żółto-zieloną barwę, z reguły są także mniejsze i bardziej owalne od ziaren Arabiki. Kawa przyrządzona z ziaren Robusty ma bardziej wyrazisty, ostry, gorzkawy smak, gdyż zawierają one więcej kofeiny niż Arabika.
Oprócz tych dwóch gatunków kawy możemy wyróżnić także inne, jednak już nie tak popularne. Są to hybrydy, powstające z krzyżówek kawy, np. Arabusta, czy Excelsa. Taką ciekawostką wśród kaw jest kawa Luwak, niezwykle ceniona przez koneserów, bardzo delikatna. Kawę tę zbierają cywety, zwierzęta przypominające koty, które spożywają najsmaczniejsze owoce kawy, jednak nie potrafią strawić ziaren. Z odchodów tych zwierząt wybiera się ziarna, z których powstaje ten gatunek kawy.
Uprawa kawy
Kawa jest niezwykle popularnym napojem, który uwielbiają ludzie na całym świecie. Jednak, by była ona naprawdę smaczna i aromatyczne, jej uprawa musi przebiegać w określonych warunkach.
Na jakość ziaren kawy wpływają przede wszystkim położenie terenu, na którym jest uprawiana, dobra temperatura i cień. Śledząc historię kawy możemy zauważyć, że jej ojczyzną jest teren Wyżyny Abisyńskiej. Obecnie, kawę uprawia się na blisko 10 milionach hektarów rozciągniętych w postaci tzw. Pasa Kawowego, znajdującego się między 23 a 25 stopniem szerokości geograficznej. Pas ten obejmuje plantacje położone w Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce środkowej i środkowo zachodniej, Indiach, Indonezji i Nowej Gwinei. Wszystkie te tereny mają podobny, subtropikalny klimat.
Dzieje się tak dlatego, że kawowce jako rośliny, rosną tylko tam, gdzie nie ma wyraźnego podziału na pory roku i gdzie panuje wieczne lato. Dzięki temu rośliny są wiecznie zielone i mogą wydawać owoce nawet kilka razy w roku.
Jak każda uprawa, także uprawa kawy rozpoczyna się od hodowli sadzonek. Trzyma się je w miejscu zacienionym i wilgotnym, by po okresie 10 miesięcy nie osiągnęły wysokości większej niż pół metra. Następnie sadzonki te sadzi się na wcześniej przygotowanych plantacjach. Po kilku miesiącach każdą roślinkę przycina się tak, by uformować niewysokie, dwumetrowe krzewy. Taki zabieg sprawia, że kawowce, które w naturalnych warunkach osiągają wysokość nawet 15 metrów, zachowują regularny kształt, są bardziej wydajne, a taka wysokość ułatwia zbiory. Po 3-4 latach kawowce puszczają swoje pierwsze kwiaty i pojawiają się na nich pierwsze jagody.
Wyróżnić możemy blisko 10 gatunków kawy, jednak nie wszystkie sadzonki odmian kawowca można uprawiać w sposób opłacalny. Najczęściej zakłada się plantacje Arabiki, Robusty i Liberiki, choć każdy z tych gatunków zmaga się z własnymi zagrożeniami i problemami.
By kawowce odpowiednio się rozwijały i wydawały owoce, musi sprzyjać im położenie, wysokość n.p.m. na jakiej znajduje się plantacja, a także temperatura. Odpowiednio uprawiane rośliny kawowca pozwalają nam na cieszenie się bogatym smakiem i aromatem kawy w każdym miejscu.
Sposób parzenia kawy
Każdy z nas ma swój ulubiony gatunek kawy, a także swój ulubiony sposób jej parzenia.
Od samego procesu parzenia palonych ziaren kawy, w ogromnym stopniu zależy jej doskonały smak, a także aromat i właściwości pobudzające. W Polsce, smakosze kawy najchętniej parzą jej ziarna w dzbanku. Jest to najprostsza metoda, która polega na wsypaniu do dzbanka zmielonych ziaren kawy, zalaniu wrzątkiem i przykryciu talerzykiem lub ściereczką na 5-6 min. Następnie przelewa się ją do kubków lub szklanek. Można także odcedzić napar i pozbyć się fusów, które, jeśli mają zbyt długi kontakt z naparem, wywalają substancję, podrażniającą błonę śluzową żołądka. Ten sposób parzenia kawy nazywany jest tureckim.
Jednak kawę po turecku przyrządza się w ibriku lub małym rondelku. Proporcje w tej kawie należy tak ustalić, by na jedną filiżankę kawy przypadała jedna łyżka kawy i jedna łyżka cukru. Naczynie napełnia się do połowy wodą i lekko podgrzewa. Następnie wsypuje się kawę i cukier, wszystko mieszamy i, na średnim ogniu, trzykrotnie doprowadzamy do wrzenia. Po trzecim zagotowaniu rozlewamy kawę do filiżanek.
Kawę możemy także zaparzyć w filtrze. Wtedy też do podgrzanego kubka, albo dzbanka wkładamy filtr i wsypujemy średnio zmieloną kawę. Następnie zalewamy ją gorąca, ale nie wrzącą wodą.
Jeśli chcemy delektować się smakiem kawy do ostatniego łyka, możemy zastosować ekspresy do parzenia kawy. Kawę bez fusów możemy przygotować w ekspresie przelewowym. Wystarczy tylko wsypać kawę do filtra, nalać wody, nacisnąć przycisk i czekać, aż aromatyczne napój zacznie napełniać dzbanek. Ekspresy takie często posiadają wbudowaną płytę grzewczą, która sprawia, że zawsze możemy cieszyć się ciepłą kawą.
Innym rodzajem ekspresu do parzenia kawy jest ekspres mokka. Pozwala on na parzenie kawy mocnej, aromatycznej i bez odrobiny fusów. Taki ekspres składa się z dwóch części: górnej i dolnej. Górną część przypomina swoim kształtem okrągły lub wieloboczny dzbanek, natomiast dolna ma kształt stożka. Pomiędzy nimi znajduje się metalowa siatka i filtr, do którego wsypuje się drobno zmieloną kawę. Do dolnego pojemnika wlewa się wodę. Woda, pod wpływem ciepła, zmienia się w parę wodną i pod dużym ciśnieniem przechodzi przez filtr. Następnie skrapla się w dzbanku w postaci gęstego, intensywnego naparu.
Kawa parzona
Kawa jest jedną z najbardziej popularnych napojów na świecie. Pije się ją niemal na każdej szerokości geograficznej, niezależnie od kultury, wyznania, płci czy koloru skóry. Zapach kawy jest najbardziej rozpoznawalnym zapachem na świecie.
Mamy wiele gatunków kawy, a także sposobów jej parzenia. Zwolenników kawy parzonej jest niemal tyle, co zwolenników kawy rozpuszczalnej. Równie gorący jest spór toczący się o wpływ kawy na zdrowie człowieka.
Jednak jeśli jesteśmy zwolennikami kawy parzonej, a nie zawsze możemy pozwolić sobie na tę przyrządzoną przez uczestników Szkoły Mistrzów Kawy, możemy przygotować sobie aromatyczny napój w domowych warunkach, czarną lub z różnymi dodatkami.
Kawę możemy parzyć na kilka sposobów. Do najbardziej popularnych należą kawy: parzone po turecku, z ekspresu przelewowego, z ekspresu ciśnieniowego, oraz mokka, do parzenia której używa się specjalnego ekspresu zwanego także kafeterią. Niezależnie od tego, jaką metodą parzymy swoją ulubioną kawę, starajmy się przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pozwolą nam uzyskać doskonały, aromatyczny napój.
Przede wszystkim wszystkie naczynie, które używane są do parzenia kawy muszą być idealnie czyste. Jeśli używamy zaparzaczy z tłoczkiem, to wybierajmy zawsze kawę średnio mieloną, natomiast do zwykłych filtrów należy kupować tylko kawę drobno zmieloną.
Do zaparzania kawy zawsze używajmy świeżej i czystej wody. Wbrew powszechnym przekonaniom, do zaparzenia kawy nie stosuje się wrzątku, a bardzo gorącej wody o temperaturze około 88-92°C. Jeśli kupujemy ziarna kawy, to mielmy je bezpośrednio przez zaparzeniem. W przypadku kawy mielonej, kupowanej w paczkach, po upływie trzech tygodni od otworzenia opakowania, kawa traci już swój właściwy aromat.
Otwartą paczkę kawy można przechowywać tylko szczelnie zamkniętą w chłodnym miejscu. Kawę sparzoną należy podawać bezpośrednio po zaparzeniu. Nie należy także podgrzewać już zaparzonej kawy, która wystygła, gdyż jest ona niesmaczna.
Przestrzegając tych kilku podstawowych zasad, będziemy mogli cieszyć się pyszną, aromatyczną kawą.
Kawa rozpuszczalna
Kawa jest napojem, który uwielbiają miliony ludzi na całym świecie. I chyba nie ma dwóch osób, które piłyby taki sam rodzaj kawy. Nie chodzi tu tylko o gatunek kawy, ale także o sposób jej parzenia, o stosowane dodatki, takie jak mleko, śmietanka, cukier, bita śmietana, czekolada, alkohol. Zresztą każdy z nas stosuje je w różnych proporcjach, a sam napar kawowy ma różną intensywność.
Jednym z bardziej popularnych rodzajów kawy, szczególnie wśród osób, które nie uważają parzenia kawy za swoisty rytuał, a także nie lubią naparu z fusami, jest kawa rozpuszczalna.
Proces powstawania kawy rozpuszczalnej jest taki sam dla wszystkich kaw tego rodzaju. Ziarna kawy przeznaczone na tego rodzaju produkt, nie są mielone, tak jak w przypadku tradycyjnej kawy, ale kruszone. Z pokruszonych ziaren, przy użyciu strumienia wody o bardzo wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem, uzyskuje się ekstrakt. Ekstrakt ten poddaje się procesowi czyszczenia, filtrowania w wirówce, a na końcu suszenia, by kawa uzyskała postać proszku.
Nieco inaczej wygląda proces przygotowania kawy rozpuszczalnej granulowanej. Po uzyskaniu ekstraktu, takim samym sposobem, jak w przypadku zwykłej kawy rozpuszczalnej, wtłacza się go pod ciśnieniem do urządzenia suszącego, do którego wtłaczane jest również gorące powietrze. W tym procesie uzyskujemy granulki kawy rozpuszczalnej. Według koneserów tego szlachetnego napoju, kawa granulowana jest lepsza, pod względem jakości od kawy rozpuszczalnej w proszku. Nie tylko lepiej rozpuszcza się w wodzie, ale także ma charakterystyczny wygląd.
Miłośnicy kawy spierają się, który jej rodzaj: kawa mielona, czy rozpuszczalna jest lepsza. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, każdy rodzaj ma swoich zwolenników i przeciwników. Na pewno kawa mielona ma lepszy aromat. Rozpuszczalnej natomiast nie trzeba parzyć, co skraca proces jej przygotowania. Badacze dowiedli, że kawa rozpuszczalna zawiera więcej kofeiny, niż kawa mielona. Z jednej strony ma to bardziej negatywny wpływ na nasze zdrowie, ale z drugiej, przecież właśnie właściwości pobudzające sprawiają, że kawa jest tak chętnie i często spożywana. Wybór jak zwykle zależy od naszych gustów.
Dodatki do kawy
Kawa jest chyba jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Każdy z nas ma swój ulubiony gatunek kawy, a także sposób jej parzenia. Jedni lubią czarną mocną kawę. Jednak wiele z nas ma swoje ulubione dodatki do kawy.
Jednym z najbardziej popularnych dodatków do kawy jest cukier. Najlepszym rodzajem cukru jest ten w kryształkach, który łatwo się rozpuszcza i nie niszczy tak cremy. Niektórzy znawcy kawy uważają, że doskonałym dodatkiem do kawy jest cukier trzcinowy, który wydobywa głębię smaku kawy, a inni, że wywiera za duży wpływ na jej smak.
Innym dodatkiem do kawy jest mleko lub śmietanka. To, czy wybierzemy mleko czy śmietankę zależy od gustu pijącego. W przypadku capuccino, mleczną piankę uzyskamy przez spienienie mleka specjalną przystawką do ekspresu.
Dla specjalnych łasuchów, doskonałym dodatkiem jest bita śmietana. Zwykle dodaje się do napojów kawowych, choć często dodaje się ją także do klasycznego espresso.
Doskonałym dodatkiem do kawy, zwykle używanym w celach dekoracyjnych, jest kakao. Jego smak może ciekawie dopełniać smak kawy. Kakao możemy także z powodzeniem zastąpić świeżo startą czekoladą lub ziarenka kawy.
Doskonałym dodatkiem do kawy są także alkohole. Tradycyjnymi alkoholami dodawanymi do kawy są: grappa, brandy, amaretto, koniak, rum i różnego rodzaju likiery.
Smak kawy możemy wzbogacić także dodając różnego rodzaju syropy smakowe, a także sosy do kawy. Sosy zmieniają nie tylko smak kawy, ale także jej konsystencje. Staje się bardziej kremowy. Zwykle sosy te występują z aromatem czekoladowym lub karmelowym.
Bardzo często do kawy dodaje się różnego rodzaju aromatyczne przyprawy. Najczęściej są to: kardamon, wanilia, cynamon i imbir. Kardamon jest przyprawą aromatyczną o dość ostrym, który nadaje kawie niepowtarzalnego smaku i aromatu. Słodyczy kawie dodaje wanilia. Można stosować zarówno cukier waniliowy jak i miąższ z laski wanilii. Doskonałym dodatkiem do kawy jest także cynamon. Świetnie nadaje się zwłaszcza do kawy rozpuszczalnej. Równie aromatycznym dodatkiem do kawy jest imbir, który doskonale współgra smakowo z cynamonem.
Rodzaj wybieranego przez nas dodatku do kawy zależy wyłącznie od naszego gustu, a także od nastroju.
Kawa a zdrowie
Od lat naukowcy i lekarze, a także zwykli smakosze kawy spierają się na temat wpływu kawy na zdrowie człowieka. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju kawy jaki pijemy, a także od ilości filiżanek tego czarnego napoju, spożywanych w ciągu dnia.
Jednak większość naukowców, po przeprowadzonych badaniach stwierdza, że kawa bardziej wpływa pozytywnie niż negatywnie na zdrowie. Przede wszystkim napój ten dostarcza organizmowi człowieka cennych antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki, odpowiedzialne za niszczenie zdrowych komórek. Przeciwutleniacze mogą także poprawić mechanizmy obronne organizmu przed chorobami, w tym także nowotworami i chorobami wieńcowymi serca.
Innym, równie ważnym dobroczynnym działaniem kawy, jest zbawienne działanie kofeiny. Składnik ten przedłuża zdolność do długotrwałego wysiłku i zwiększa odporność na zmęczenie. Badania dowiodły także, że zawarte w kawie garbniki, mogą przeciwdziałać procesom powodującym próchnicę. Kawa, a w szczególności kawa rozpuszczalna i filtrowana, nie mają także wpływu na podnoszenie się poziomu cholesterolu we krwi. Wbrew krążącym opiniom, picie kawy nie wpływa także na postawanie przewlekłego nadciśnienia tętniczego.
Picie kawy zalecane jest także osobom cierpiącym na astmę i przewlekłe zapalenie oskrzeli. Bowiem kofeina ułatwia oddychanie, gdyż rozszerza oskrzela. Składnik ten ma także zbawienny wpływ na nasze dobre samopoczucie. Nie tylko poprawia nastrój, ale także zmniejsza uczucie przygnębienia. Badania wykazały także, że kawa wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia kamicy nerkowej.
Picie kawy nie jest natomiast zalecane osobom, które cierpią na nadkwasotę, gdyż napój ten wzmaga wydzielanie kwasów żołądkowych i żółci. Może ona także zwiększyć ryzyko wystąpienia osteoporozy i złamań, w przypadku, gdy mamy do czynienia z nadmiernym spożyciem kawy, przy jednoczesnym zbyt niskim spożyciu wapna.
Picie kawy, oczywiście bez śmietanki i cukru, może także okazać się pomocne przy odchudzaniu. Kofeina przyspiesza przemiany metaboliczne w organizmie, a szczególnie przemianę tłuszczów. Naukowcy nie znaleźni także dowodów na negatywny wpływ kawy na rozwój chorób serca.
Jak widać, kawa posiada wiele zbawiennych dla naszego organizmu właściwości.
Szkoła Mistrzów Kawy
Każdy miłośnik kawy wie, że dobra, aromatyczna i profesjonalnie przygotowana kawa, może nie tylko pobudzić, dodać energii, ale przede wszystkim rozpieścić nasze zmysły. Jednak wiemy, że parzenie kawy jest sztuką, którą jednak nie każdy jest w stanie pojąć. Dlatego też, już od kilku lat funkcjonuje Szkoła Mistrzów Kawy.
Jest to cykl szkoleń prowadzonych pod hasłem: „kawa, człowiek, maszyna”. Połączenie właśnie tych trzech składników: wysokiej jakości ziaren kawy, profesjonalnego sprzętu i umiejętności człowieka, są gwarancją otrzymania doskonałego espresso.
Szkoła Mistrzów Kawy złożono po to, by także w naszym kraju, wprowadzone zostały najlepsze standardy przygotowania, serwowania, a także spożywania kawy. Z kursów prowadzonych w ramach działalności tej specyficznej szkoły, skorzystało już kilka tysięcy osób. Podczas szkoleń jego uczestnicy poznają jak rozróżniać mieszanki kawy, jak przygotować perfekcyjne espresso, a także metody przyrządzania napojów kawowych według różnych receptur.
Jednym z trenerów prowadzących szkolenia w Szkole Mistrzów Kawy jest Marcin Rusarczyk, znany także z telewizyjnych spotów reklamowych, w których dzieli się z telewidzami tajnikami wiedzy dotyczącymi parzenia kawy. W 2005 roku Marcin Rusarczyk zdobył tytuł Mistrza Polski Basistów.
Szkoła Mistrzów Kawy posiada także swoją stronę internetową, na której, każdy pasjonat kawy, może poznać tajniki parzenia różnych rodzajów kawy, dodatków i przypraw do kawy. Znajdziemy na tej stronie także przepisy na oryginalne napoje kawowe z różnego rodzaju dodatkami.
Szkoła oferuje cztery rodzaje kursów: podstawowy, który zaznajamia z historią kawy, gatunkami kawy, sposobami parzenia kawy i przygotowaniem espresso; zaawansowany, obejmujący sztukę spieniania mleka i przygotowania cappuccino, kreowanie wzorów pianką z mleka i przygotowanie drinków kawowych; menadżerski, który uczy zasad opracowywania menu kawowego, zdobywania i utrzymywania klientów oraz zarządzania personelem i podnoszenia jego kwalifikacji. Ostatnim rodzajem jest kurs dystrybutorski, który uczy jak zdobywać klientów, zapoznaje z rodzajami ekspresów do kawy, metodami ich sprzedaży, oraz utrzymania relacji z klientami.
Ciekawostki o kawie
Kawa jest bardzo popularnym i cenionym na całym świecie napojem. Jej ojczyzną jest Etiopia. O jej niezwykłej popularności świadczy fakt, iż nazywana jest czarnym złotem. Dzieje się tak dlatego, iż jest ona drugim co do ważności po ropie naftowej surowcem, którym handluje się na światowych giełdach.
Kilogram najdroższej kawy na świecie kosztuje około tysiąc euro. Wszystkie plantacje kawy na świecie zajmują powierzchnię blisko dziesięć milionów hektarów, na których rośnie prawie piętnaście miliardów drzew kawowych. Z owoców jednego takiego drzewa można uzyskać rocznie funt palonej kawy, czyli około 0,45 kg. Surowe owoce kawy zbiera się do sześćdziesięciokilogramowych worków. W takim worku znajduje się około sześćset tysięcy ziaren kawy.
Na smak kawowego naparu wpływa nie tylko gatunek kawy, ale także warunki, w jakich dojrzewają kawowce: wysokość upraw, temperatura, gleba, ilość deszczu i słońca. Kawa pochodząca z roślin, które uprawiane są na terenach wyżej położonych, a tym samym, wolniej dojrzewających, charakteryzuje się silniejszym aromatem.
Średnia życia kawowców wynosi około pięćdziesiąt lat, a owoce wydaje przez około trzydzieści. Pierwsze owoce pojawiają się po około trzech – czterech latach. Kawowce należą do tego nielicznego gatunku roślin, które jednocześnie może kwitnąć i owocować. W zależności od rodzaju kawy, ziarna osiągają dojrzałość, od sześciu do jedenastu miesięcy od zawiązania kwiatu. Kawowce, w naturalnych warunkach, gdzie nie kontroluje się ich wzrostu, osiągają wysokość od pięciu do dziesięciu metrów.
Każdy z nas bez problemu rozpoznaje zapach kawy. Należy on do najlepiej rozpoznawalnych zapachów na świecie. O jej typowym aromacie i smaku decyduje ponad osiemset składników, dlatego też zapachu kawy nie udało się odtworzyć w laboratorium.
Kawowce uprawia się w siedemdziesięciu krajach na świecie, z czego pięćdziesiąt ją eksportuje. Największym producentem kawy na świecie jest Brazylia. Dostarcza niemal jedną trzecią tego surowca. Ponad pięć milionów mieszkańców tego kraju żyje właśnie z uprawy kawy. Brazylia, a także Wietnam i Kolumbia, wspólnie zapewniają 50-60 % światowej produkcji kawy rocznie.
Roczne spożycie kawy w Europie wynosi 160 litrów na osobę.
Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.