Suplementy diety

()

Głośno zrobiło się ostatnio o sporze dotyczącym tego, czy suplementy diety to tylko dodatek, mający na celu wzbogacić codzienną dietę o niezbędne witaminy i mikroelementy czy są to już leki, z którymi należy postępować rozważnie? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zdania ekspertów, dietetyków i lekarzy są podzielone. Nie ulega jednak wątpliwości, że suplementy diety stały się bardzo popularne wśród aktywnych ludzi XIX wieku. Organizm człowieka żyjącego w ciągłym pośpiechu narażony jest na ogrom szkodliwych działań, z którymi nie jest wstanie sam sobie poradzić.

Stres, wysiłek fizyczny, niewłaściwa dieta, brak czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku powodują, że nasza odporność jest znacznie obniżona. Wysoko przetworzona żywność zawiera coraz mniej cennych dla człowieka witamin i minerałów, a suplementacja jest dla organizmu ratunkiem. Suplementy diety kupić można w sklepach ze zdrową żywnością, aptekach, coraz częściej supermarketach, a nawet małych sklepach spożywczych.

Istnieje mnóstwo produktów, które pełnią funkcje suplementu. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się:

– pigułki i kapsułki, zawierające wyciągi z roślin, przeciwutleniacze i witaminy

– płyny, czyli napoje izotoniczne i energetycznego, tabletki musujące do rozpuszczenia w wodzie

Uzupełniając codzienną dietę suplementami pamiętać należy o zasadzie – co za dużo to nie zdrowo. Zbyt duże dawki witamin czy składników mineralnych mogą zaszkodzić. Przekroczenie dziennej dawki może mieć działanie toksyczne lub prowadzić do niedoboru innych składników. Pamiętajmy także, że suplementy diety nie zastąpią całkowicie codziennej diety. Stanowią one tylko uzupełnienie niedoborów witamin i innych cennych dla człowieka związków.

Suplementy diety należy stosować z rozwagą. Nie wolno przesadzić, ale także nie wolno zastępować nimi jedzenia. Zanim zaczniesz łykać witaminowe tabletki, warto skontrolować swój potrzeby swojego ciała, bo każdy z nas ma indywidualne potrzeby a jego organizm może różnie reagować na dostarczane składniki. W tym polecamy skontaktować się z lekarzem bądź dietetykiem, którzy pomogą dopasować rodzaj witamin i minerałów do potrzeb Twojego organizmu. Odradzamy stosowanie suplementów na stałe, organizm bowiem przyzwyczai się do sporej dawki składników odżywczych i potem nawet pełnowartościowa dieta może mu nie wystarczyć.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Wegetarianie i weganie

Poprzedni wpis

Składniki pożywienia

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.