Kuchnia azjatycka - różne rodzaje azjatyckiego jedzenia: charakterystyka 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Cheerful Vietnamese family enjoying dishes of traditional Asian cuisine at dinner in restaurant
Dani i przepisy 🍳Kuchnnia świata 👩‍🍳Turystycznie 🚌Zdrowie ⚕️

Kuchnia azjatycka – różne rodzaje azjatyckiego jedzenia: charakterystyka

WARZYWA, OWOCE I ZIOŁA – Kuchni azjatyckiej

Owoce – cytrusy są bardzo powszechne w kuchni azjatyckiej. Obecność takich owoców jak: ananas (np. w sosie słodko-kwaśnym), durian (spożywany na surowo lub używany jako składnik deserów), papaja, liczi, mango, pitaya (czyli smoczy owoc o pięknym wyglądzie i smaku przypominającym kiwi) oraz rambutan jest charakterystyczna dla kuchni azjatyckiej w ogóle.

Warzywa – świeże i suszone, szeroki wachlarz odmian.

Zioła i przyprawy – obecność kolendry (również w postaci nasion) jest charakterystyczna dla kuchni azjatyckiej. Jest ona składnikiem wielu potraw, dobrze komponuje się z owocami morza i zupami (szczególnie w Chinach). Podstawowymi warzywami są imbir i galangal (wyglądem przypominający imbir, o innym smaku, znany szczególnie w Tajlandii, Indonezji, Malezji i Laosie z ostrego smaku, używany w postaci świeżej lub suszonej). Do bazy można dodać również trawę cytrynową, której cytrynowy smak wzbogaca wiele potraw, nawet deserów. Również różne rodzaje chili o różnym stopniu ostrości (szczególnie w Tajlandii jest częstą przyprawą i bazą do olejów i past. Warto też wspomnieć o bazylii (nieco innej niż w wersji śródziemnomorskiej) czy anyżu gwiaździstym.

MIĘSO I OWOCE MORZA w Azji

Mięso – poza wielokulturowymi Indiami, kuchnia azjatycka opiera się głównie na mięsie: wieprzowina, wołowina, baranina, drób (zwłaszcza kaczki) – nie ma specjalnych przeciwwskazań do jego spożywania. Co ciekawsze, w Chinach i Wietnamie jada się nawet węże, żaby czy ślimaki, a w Tajlandii mrówki, pasikoniki, szarańczę i inne. Tak czy inaczej, mięso można smażyć na niewielkiej ilości tłuszczu szybko mieszając (tzw. stir fry), gotować, dusić suszyć – każdy znajdzie coś dla siebie.

Ryby i owoce morza – wszelkie ryby, krewetki, ośmiornice, kalmary, małże, kraby – wszystko to można znaleźć na azjatyckim stole, przyrządzone na wiele sposobów. W Japonii popularne są również surowe owoce morza.

KUCHNIA AZJATYCKA – SOSY, PASTY I INNE

Mleko kokosowe – w Wietnamie i Chinach jest przede wszystkim składnikiem deserów, natomiast w Indiach i Tajlandii używa się go do zwykłych potraw, często dla złagodzenia ich ostrości.

Ocet ryżowy – produkt ze sfermentowanego ryżu. Wyróżnia się 3 rodzaje: biały (najbardziej zbliżony do alkoholu, używany do podkreślania kwaśnego smaku i kiszenia warzyw (bardzo popularny w Wietnamie)), czerwony (lekko kwaśny składnik sosów, makaronów i ryb) oraz czarny (bez goryczy, o mocnym smaku, dobry do potraw smażonych i sosów). Japoński ma łagodny i mniej kwaśny smak od swojego chińskiego odpowiednika. Odgrywa ważną rolę w przygotowaniu sushi.

Pasta krewetkowa – pasta z fermentowanych krewetek. Podczas gotowania pozostawia rybi aromat. Konsystencja wersji wietnamskiej jest bardziej płynna i jasna.

Sos ostrygowy – gęsty, ciemnobrązowy, skondensowany sos, przygotowany na bazie ekstraktu z ostryg. Intensywnie podkreśla smak potraw. Często używany jest jako marynata, sos do smażenia, a czasem jako baza do zup.

Sos sojowy – popularny sos, który podkreśla smak potraw, wytwarzany z fermentowanej soi. Używa się go wszędzie. Najbardziej rozpowszechniony jest jednak w Chinach, gdzie wyróżnia się kilka odmian sosu: ciemny (gęsty, doskonały do czerwonych mięs, także jako marynata), jasny (do delikatnych mięs), grzybowy (z suszonych grzybów, aromat jest „ciężki”, dlatego sos nadaje się tylko do czerwonych mięs) i kilka innych (w tym z dodatkiem chili).

Sos rybny – produkowany jest z fermentowanych ryb, soli i wody. Dodaje aromatu i słonego smaku oraz służy jako marynata. W Wietnamie używany jest częściej niż sos sojowy. Najlepszy sos rybny wyrabia się na wietnamskiej wyspie Phu Quoc.
DODATKI

Grzyby – najpopularniejsze grzyby to grzyby cloud ear (o smaku przypominającym przyprawę, chrupiące), po-ku (zwane też shiitake, o słonawym smaku, zwłaszcza suszone), grzyby słomkowe (słodkie) oraz grzyby enoki (drobne i chrupiące – nadają się do sałatek i zup)

Jajka – często dodawane do wielu potraw, a nawet deserów, szczególnie w kuchni chińskiej. Najczęściej używane są jaja kacze, ale można spotkać również kurze czy przepiórcze.

Makaron – obok ryżu, makaron jest najczęstszym podstawowym składnikiem używanym w kuchni azjatyckiej. Tworzy się go z wody i dowolnego rodzaju skrobi. W Japonii jest najpopularniejszym składnikiem zup. Najbardziej znane są: soba (brązowo-szary makaron z mąki gryczanej) i udon (gruby makaron pszenny). W Tajlandii czy Wietnamie makaron podawany jest w wielu wersjach: makaron ryżowy, makaron z maranty i manioku, makaron z tapioki i wiele innych. Chińczycy natomiast nie stosują makaronu na taką skalę. Bardziej popularne są kluski z jaj lub soi. Ponadto, Koreańczycy lubią makaron uformowany ze słodkich ziemniaków (batatów). Nawet w Indiach, choć nie tak popularne, czasami używa się makaronu z ciecierzycą i skrobią kukurydzianą.

Ryż – podstawa większości dań kuchni azjatyckiej. Istnieje wiele odmian ryżu i sposobów jego przyrządzania. Ryż można gotować (także na parze), smażyć i przyprawiać w dowolny sposób. W Indiach ryż basmati, jedna z najszlachetniejszych odmian, charakteryzuje się lekko orzechowym smakiem oraz długimi i wąskimi ziarnami, także z dodatkiem szafranu.

Z kolei Tajowie preferują ryż jaśminowy i ryż glutynowany (zarówno biały, jak i czarny). Japończycy jedzą również ryż o dużej lepkości (łatwo go jeść pałeczkami). Z ryżu można zrobić wino, ocet i mąkę. Bardzo powszechny jest również papier ryżowy (czasem z dodatkiem czarnego lub białego sezamu), który służy przede wszystkim do zawijania sajgonek, popularnej potrawy w Tajlandii i Wietnamie. Papier ryżowy pocięty na paski może być używany jako makaron.

tofu – wytwarzane ze sfermentowanych ziaren soi, tofu stało się alternatywą dla mięsa dla wegetarian (popularne dzięki wierzeniom buddystów i hinduistów). Chińczycy uważają je za dobre źródło białka, ponieważ nie używają mleka w swojej diecie. Japońska wersja jest bardziej oleista.

Kuchnia azjatycka - różne rodzaje azjatyckiego jedzenia: charakterystyka 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

OWOCE I WARZYWA w Indiach

Owoce – składnik wielu sosów i deserów. Owoce cytrusowe takie jak mandarynki, pomarańcze i limonki są powszechne w Indiach. Charakterystyczna dla Indii jest również obecność mango, zwłaszcza w słodkim napoju lassi, oraz tamaryndowca, którego miąższ wzbogaca smak soków i dżemów.

Rośliny strączkowe – odmiany soczewicy, ciecierzycy, soi, fasoli i grochu są powszechnie używane przez Hindusów (wśród których jest ok. 40% wegetarian) do przyrządzania wielu potraw.

Może cię zainteresować także:  Czarter jachtów po Chorwacji - idealne wakacje na wyciągnięcie ręki

Warzywa – w kuchni indyjskiej jest ich bardzo dużo, zarówno świeżych, jak i suszonych. Oprócz tej bardzo egzotycznej, Hindusi spożywali również znane w Europie warzywa takie jak: kalafior, papryka, marchew, burak, dynia, szparagi, groszek, kalarepa, cukinia i wiele, wiele innych.

PRZYPRAWY  Hindi

Masala – bardzo aromatyczna mieszanka przypraw, której skład różni się w zależności od regionu pochodzenia. Masalę często dodaje się pod koniec gotowania, gdyż dzięki temu przenika ona do całej potrawy nadając jej ciekawy pikantny smak. Najbardziej znana jest curry masala.

inne – najczęściej używane przyprawy to: anyż gwiazdkowy, anyż, gałka muszkatołowa, goździki, imbir, galangal, kardamon, oraz kminek, kolendra (nasiona lub liście), kurkuma, pieprz (czarny i biały), szafran i inne. Inne dodatki to: ghee (masło klarowane), mięta, kokos, orzechy (nerkowce i arachidowe), chili (świeże i suszone), sezam (nasiona i olej), trawa cytrynowa i woda różana – jako dodatek do deserów.

KUCHNIA INDYJSKA TRADYCYJNE POTRAWY

Biriani– danie, w którym mieszanka mięsa i ryżu jest przekładana warstwami, często z dodatkiem różnych przypraw. Rodzaj biryani zależy od regionu.

Curry – zarówno mieszanka przypraw jak i aromatyczne potrawy nazywane są curry. Potrawy te są pełne przypraw i sosów przygotowywanych na wiele sposobów.

Dal lub dhal – potrawa przygotowana z nasion roślin strączkowych z przyprawami charakterystycznymi dla Indii. Istnieją tysiące rodzajów i sposobów przygotowania. Najpopularniejsze to masoor (czerwona soczewica), chana dal (ciecierzyca) i mung dal (z fasoli mung).

Korma – rodzaj dania curry (z mięsem lub bez) na bazie jogurtu i przypraw.

Samosa – trójkątne pierożki z mąki pszennej, smażone w głębokim oleju. Nadzienie tej popularnej przekąski może być wegetariańskie (tzw. aloo samosa) lub z mięsem (tzw. kheema samosa).

Kuchnia azjatycka - różne rodzaje azjatyckiego jedzenia: charakterystyka 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

DODATKI Z INDII

Chleb – W Indiach jest często podawany do posiłku. Hindusi, jako że nie używają sztućców, a jedynie rąk (konkretnie prawej ręki), mogą sobie pomagać chlebem. Najczęściej spotykaną wersją chleba jest Naan (płaskie, drożdżowe chlebki). Bardzo często spotykane w kuchni indyjskiej są również kapatis (pszenne naleśniki) oraz roti (kapatisopodobne z mąki kukurydzianej lub mąki z ciecierzycy).

Mięso – tylko 30% mieszkańców Indii regularnie je mięso. Głównym powodem tego jest ich religia. Hinduiści nie jedzą wołowiny (ponieważ bydło ma duże znaczenie religijne), muzułmanie i żydzi unikają wieprzowiny, a niektórzy buddyści nie jedzą mięsa w ogóle. Dlatego w Indiach można znaleźć mięsa takie jak baranina, jagnięcina, drób i mięso kozie przyrządzane na wiele sposobów.
NAPOJE

Mleko – obecność mleka w kuchni indyjskiej jest nietypowa dla innych krajów azjatyckich. Stanowi ono doskonałą bazę dla napojów, które pomagają pokonać upał. Ponadto, ze względu na wysoką temperaturę mleko dość szybko fermentuje, Hindusi często dodają do swoich przepisów jogurt (tzw. dahi). Poza tym z mleka można również produkować ser zwany panir.

Lassi – tradycyjny napój na bazie jogurtu, wody i różnych dodatków. Podaje się go na słodko (z wodą różaną i owocami) dla ochłody lub wytrawnie (z przyprawami), aby złagodzić ostrość potraw.

Masala chai – rodzaj herbaty z przyprawami dodawanymi w różnych proporcjach. Podstawę stanowi mocny napar z czarnej herbaty, mleka i słodzika (np. cukru lub miodu).
DODATKI

Imbir – imbir jest często dodawany przez Japończyków do różnych potraw. W postaci marynowanej często podawany jest do sushi, aby oczyścić kubki smakowe. Pozwala to na smakowanie sushi jako oddzielnych, pojedynczych kawałków.

Kombu – wersja długich liści jadalnych wodorostów, składnik dashi.

Nori – suszone wodorosty, najczęściej używane do zwijania sushi Wakame – charakterystyczny dla kuchni japońskiej glon. Jest często podawany na co dzień jako dodatek do zupy miso -shiru i wielu innych potraw

Warzywa – kiełki soi, papryka, grzyby, kapusta i pak choi, bakłażan, cukinia, groszek cukrowy, cebula, pory, szczypiorek, marchew i wiele innych są obecne w kuchni japońskiej. Ponadto, warzywa takie jak rzodkiew daikon (szczególnie w wersji marynowanej), a także kanpyō (włóknista suszona dynia) są ważnymi składnikami sushi.

Kuchnia azjatycka - różne rodzaje azjatyckiego jedzenia: charakterystyka 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

DRINKI RODEM Z INDII

Amazake – lekkostrawny napój powstający po zmieszaniu ugotowanego ryżu ze specjalnymi grzybami pleśniowymi Koji (odpowiednik naszych drożdży). Jego słodki smak i kremowa konsystencja sprawiają, że jest bardzo popularny w Japonii, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Zielona herbata – japońska wersja dość mocno różni się od pozostałych azjatyckich. Najpopularniejszą odmianą jest sencha, która ma wyczuwalny kwiatowy aromat i jest bogata w witaminę C. Inne popularne rodzaje to bancha, którą pije się na co dzień, czyli do posiłków, oraz Genmaicha z dodatkiem prażonego lub ptysiowego ryżu.

Sake – najpopularniejszy alkohol Japonii produkowany z fermentowanego ryżu.

Umeshu – japoński likier produkowany z niedojrzałych, zielonych owoców ume, które zalewa się alkoholem i cukrem.

KUCHNIA JAPOŃSKA 9 RODZAJÓW NAJWAŻNIEJSZYCH  POTRAW

  • Agemono – potrawy smażone, np. tempura
  • Gohanmono – potrawy z ryżu
  • Namasumono – potrawy surowe, np. sashimi
  • Nimono – potrawy duszone (mięso, ryby, warzywa, zupy, potrawy gotowane na parze)
  • Sunomono – sałatki
  • Sushi – najpopularniejsza na świecie japońska potrawa z ryżu, nori i wielu gatunków ryb.
  • Teppanyak – potrawy grillowane na specjalnym stole lub talerzu
  • Tsukemono – warzywa konserwowe, również pachnące (konomono, oshinko, okoko)
  • Yakimono – dania z grilla i smażone na patelni

PRZYPRAWY, SOSY I OCTY

Dashi – bardzo popularny bulion do japońskich zup. Wytwarza się go z aromatycznej suszonej ryby bonito i kombu – jadalnych wodorostów.

Hon mirin – słodkie, płynne przyprawy do zup i sosów, które mają zawartość alkoholu od 1 do 20 %.

Pasta miso – gęsta pasta ze sfermentowanych ziaren soi, baza do popularnej zupy i dodatek do sosów.

Sos Sukiyaki – sos na bazie sake, octu i sosu Teriyaki – popularna marynata z sosu sojowego, cukru i mieszanki przypraw.

Wasabi – bardzo pikantny japoński chrzan. Wasabi jest ostrzejsze od europejskiego odpowiednika i stanowi kluczowy dodatek do sushi. Często występuje w postaci pasty lub proszku.
TRADYCYJNE POTRAWY

Sushi – najpopularniejsza potrawa Japonii, przyrządzana jest z ryżu (dodaje się do niego ocet ryżowy, sól i cukier), owoców morza, ryb (zwłaszcza surowych), wodorostów nori, warzyw i jaj. Sushi często jada się z wasabi i sosem sojowym. Po każdym kęsie zjada się plasterek imbiru, aby oczyścić kubki smakowe.

Tempura – głównie owoce morza, ryby i warzywa w cieście, smażone w głębokim oleju przez krótki czas. Często podawana jest z sosami, a czasem z ryżem.

Może cię zainteresować także:  Żydowskie potrawy - Jak wygląda tradycyjna kuchnia żydowska?

Ramen – zupa z makaronem pszennym na bazie mięsa lub ryb, doprawiona sosem sojowym i miso. Można do niej dodać pokrojoną w plastry wieprzowinę, suszone wodorosty, kamaboko lub/i zieloną cebulkę. Ramen stał się inspiracją do stworzenia makaronu instant.

Sukiyaki – japońskie danie w formie zupy lub gulaszu. Sukiyaki przygotowuje się i podaje w gorącym garnku z mieszanki sosu sojowego, mirinu i cukru (a może sake?). Zazwyczaj składnikami są plastry wołowiny, tofu, szalotki, bok choy i shiitake. Mięso i warzywa, przed zjedzeniem, macza się w surowym ubitym jajku.

Korokke – japońska wersja francuskich krokietów. Farsz składa się z mieszanki gotowanego siekanego mięsa, owoców morza lub warzyw z dodatkiem puree ziemniaczanego lub białego sosu. Wszystko to obtacza się w mące pszennej, jajkach i bułce tartej, a następnie smaży na głębokim tłuszczu do uzyskania brązowego koloru.

Kuchnia azjatycka - różne rodzaje azjatyckiego jedzenia: charakterystyka 5 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

RYBY, OWOCE MORZA, MIĘSO W WIETNAMIE

Owoce morza i ryby – ze względu na dostęp do morza, Wietnamczycy stworzyli wiele potraw, których głównymi składnikami są ryby, krewetki, ośmiornice, kalmary, małże i kraby.

Mięso – dieta wietnamska oparta jest w większości na daniach mięsnych. Wietnamczycy lubią wieprzowinę, wołowinę i drób (zwłaszcza kaczki). Nie ma jednak specjalnych zastrzeżeń do innych rodzajów mięsa. Istnieją nawet potrawy z węży, żab i ślimaków. Często są one smażone na niewielkiej ilości tłuszczu z szybkim mieszaniem (np. Stir fry), gotowane lub duszone.
KUCHNIA WIETNAMSKA
NAPOJE

Kawa – Wietnam jest drugim co do wielkości producentem kawy na świecie (po Brazylii). Kawa wietnamska jest bardzo mocna i gęsta. Przygotowuje się ją w specjalnym naczyniu z małym filtrem. Najczęściej spotykana jest klasyczna czarna z dodatkiem mleka (i lodu).

Herbata – podawana na gorąco lub z lodem przed i po posiłku. W Wietnamie jest kilka rodzajów herbaty, najpopularniejsze to gorzka zielona, jaśminowa i lotosowa.

Nước miá – orzeźwiający, słodko-kwaśny napój przyrządzany z trzciny cukrowej. Często dodaje się do niego ananasa lub limonkę.

Lúa Mói – wietnamska wódka o zawartości alkoholu 45%.

TRADYCYJNE POTRAWY WIETNAMSKIE

Phở – najpopularniejsze danie wietnamskie w ogóle. Jest to zupa z makaronem ryżowym z kurczakiem lub wołowiną (lub jednym i drugim). Podstawą tej zupy jest bulion z kości wołowych z dodatkiem specjalnych przypraw do pho – anyżu, cynamonu i kardamonu. Oprócz wymienionych składników często dodaje się do niej kiełki soi, kolendrę i bazylię. Zupa zawsze powinna być podawana z kawałkami limonki lub cytryny i chili (lub sosem chili), aby doprawić ją do smaku.

Spring rolls – farsz z mięsa lub owoców morza, warzyw i grzybów zawijany jest w papier ryżowy. Danie to jada się zazwyczaj z sosami. Istnieją rodzaje takie jak smażone, gotowane lub podawane bezpośrednio po przyrządzeniu.

Bún chả – danie wywodzące się ze stolicy Wietnamu, Hanoi. Składa się z 3 głównych składników: makaronu ryżowego (bún), grillowanej wołowiny w sosie oraz kilku zielonych warzyw. Chè – najbardziej popularny wietnamski deser o konsystencji budyniu. Często przygotowuje się go z fasoli mung, tapioki, owoców (takich jak banan, longan, mango, durian, liczi czy jackfruit) i kremu kokosowego, jednak niekoniecznie, ze względu na swobodę w doborze składników.

Bánh xèo – naleśniki z mąki ryżowej z nadzieniem mięsno-warzywnym: wołowiną, szalotką, kiełkami, miętą, bazylią i innymi ziołami. Składniki mogą się różnić w zależności od regionu. Placek zawijany jest w liście musztardy lub sałaty i zatapiany w sosie słodko-kwaśnym lub sojowym.
PRZYPRAWY, SOSY I OCTY

Cukier palmowy – często używany jest do słodzenia deserów lub jako dodatek do curry i niektórych sosów.

liście limonki kaffir – ich cytrynowy aromat wzbogaca curry. Posiekane liście limonki kaffir nadają się jako dodatek do sałatek.

chili – Tajlandia może poszczycić się niezwykłą różnorodnością i ostrością. Tajskie chili dodają kolorów zarówno potrawom świeżym, jak i suszonym.

sok z tamaryndowca – miąższ z tamaryndowca po wyciśnięciu służy jako baza do pasty lub przyprawa do zup i curry.

Świeże zioła – w kuchni tajskiej używa się dużo świeżych ziół, takich jak natka pietruszki, kolendra, trawa cytrynowa i bazylia.
DODATKI

Orzechy nerkowca – często prażone, dodatkowo urozmaicają smak wielu potraw.

Owoce – w Tajlandii istnieje ogromna ilość gatunków i smaków owoców. Mango, pomelo, papaja, pomarańcze, ananas, arbuz, liczi, kokos czy banany nie są spożywane tylko na surowo, ale również jako dodatki do wielu potraw, niekoniecznie słodkich. Oprócz wymienionych powyżej, są też owoce mniej znane w Europie takie jak: durian, pitaya (tzw. smoczy owoc, który smakuje jak słodkie kiwi), rambutan przypominający liczi, tamaryndowiec i wiele innych.

Kuchnia azjatycka - różne rodzaje azjatyckiego jedzenia: charakterystyka 6 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

KUCHNIA TAJSKA CURRY

Pasty curry – podstawowe mieszanki przypraw w Tajlandii. Przygotowuje się je głównie z trawy cytrynowej, galangalu, limonki kaffir, szalotki, pasty krewetkowej, imbiru, nasion kolendry i kilku innych. Wyróżnia się 3 najpopularniejsze curry: żółte curry, które jest łagodniejsze (mleko łagodzi, a śmietanka kokosowa łagodzi ostrość tej pasty), ostrzejsze czerwone curry (z mlekiem kokosowym) oraz najostrzejsze zielone curry (ze świeżymi zielonymi chili).

DRINKI Z TAJLANDII

cha yen – (po tajsku zimna herbata) czarna herbata podawana z lodem, mlekiem (skondensowane słodkie mleko i mleko kokosowe), anyżem i kardamonem. Podobna wersja, z sokiem z limonki i cukrem zamiast mleka nazywa się cha manao.

Soki – Tajlandia ma ogromną różnorodność soków dzięki licznym świeżym owocom

Woda kokosowa – woda kokosowa jest jednym z podstawowych napojów w Tajlandii. Często podaje się ją w owocu kokosa ze słomką.
RYBY, OWOCE MORZA I MIĘSO

Owoce morza – kuchnia tajska, w przeciwieństwie do innych, skupia się bardziej na owocach morza niż na rybach. Spożywa się głównie skorupiaki, zwłaszcza krewetki (w postaci suszonej krewetki używane są jako przyprawa do potraw lub składnik sałatek). Oprócz nich popularne są również kraby i homary, zwłaszcza w zupach i potrawach.
TRADYCYJNE POTRAWY

Curry – podstawowe tajskie danie z wybraną pastą curry, świeżymi ziołami i warzywami podawane z ryżem jaśminowym lub makaronem ryżowym.

Pad Thai – smażony makaron ryżowy z jajkiem. Danie to jest powszechnie podawane często z mięsem (drób) lub owocami morza (świeże krewetki, kraby na ulicach i w zwykłych barach w Tajlandii. Tajowie często dodają też tofu, tamaryndowiec, suszone krewetki, sos rybny, czosnek, szalotki, czerwone chili, cukier palmowy, sok z limonki i orzechy nerkowca, a także różne kiełki, kolendrę i marynowaną rzodkiewkę.

Tom Yum – pikantna zupa na bazie bulionu lub wody. Istnieje wiele odmian tej zupy, a najpopularniejsze zawierają krewetki (tom yum kung), kurczaka (tom yum kai) lub mieszankę owoców morza (tom yum thale). Innymi składnikami Tom Yum są również grzyby, trawa cytrynowa, chili, galangal i liście limonki kaffir.

Massaman curry – tajska interpretacja muzułmańskiej potrawy z Malezji uważana za najlepsze danie na świecie. Jest to mieszanka mleka kokosowego, ziemniaków, prażonych orzeszków ziemnych, liści laurowych, cukru palmowego oraz cynamonu i sosu tamaryndowego. Massaman curry jest często spożywane z wołowiną lub kurczakiem, ale wielu niemuzułmanów wybiera wersję z wieprzowiną.
PRZYPRAWY, SOSY, OCTY

Może cię zainteresować także:  Przetwory mleczne - nabiał, mleko i jego przetwory

Olej z nasion perilli – olej podobny w smaku do powszechnie stosowanego sezamu. Jest często stosowany jako zamiennik dla alergików. Olej z nasion perilli często dodawany jest do warzyw (np. w sałatkach).

Chili – Koreańczycy uwielbiają pikantne potrawy. Nie dziwi zatem obecność chili w składzie wielu potraw. Najczęściej chili podawane są w postaci suszonych płatków, rzadziej w postaci sproszkowanej lub świeżej.

Pasta doenjang – słona sfermentowana pasta sojowa. Pasta ta może być dipem do surowych warzyw, przyprawą do zup lub spożywana samodzielnie.

Pasta Gochujang – pikantna pasta paprykowa, która idealnie nadaje się jako składnik sosów, marynowanych mięs i duszenia.

Pasta Jjajang – słona pasta bogata w błonnik pokarmowy. Wytwarza się ją z fermentowanej czarnej fasoli. Makaron jjajang jest również ważnym składnikiem zarówno dań wegetariańskich, jak i mięsnych. Najczęściej jednak pasta jest używana jako baza tradycyjnych dań z wieprzowiną i makaronem – jjajangmyeon.

Pasta Ssamjang – jest połączeniem pasty i doenjangu Gochujang, z dodatkiem oleju sezamowego, czosnku, cebuli, szalotki. Sprawdza się jako dip, składnik dodatku do sosów i mięs oraz kanapek charakterystycznych dla Korei, gdzie chleb zastępują liście kapusty lub perilla.

Sól bambusowa – cechą charakterystyczną kuchni koreańskiej jest stosowanie soli, w tym również do kimchi. Specjalnością tego kraju jest tzw. sól bambusowa lub gotowana w zatkanych gliną bambusach sól morska. Dzięki tej metodzie przyrządzania sól zyskuje na zdrowiu.

Syrop ryżowy – podobny do kukurydzy zdrowy, słodki syrop. Jest składnikiem marynat do mięs i placków ryżowych.

KUCHNIA KOREAŃSKA NAPOJE

Makkeolli – ten tradycyjny winiak ryżowy (7% ABV) ma mleczny kolor i owocowy smak.

Soyu – najpopularniejszy alkohol na świecie. ABV waha się od 17% do 45%. Wytwarza się go z ryżu, pszenicy i jęczmienia. Jednak niektórzy producenci używają również ziemniaków, słodkich ziemniaków lub tapioki. Soyu swoim kolorem i konsystencją przypomina wódkę, ale jest słodszy.

Yuyacha – koreańska gorąca herbata z konfiturą (zwaną yuzu: owoc, który wygląda jak coś pomiędzy mandarynką a cytryną) i miodem lub cukrem. Herbata doskonale nadaje się do leczenia przeziębienia.
DODATKI

Warzywa – w kuchni koreańskiej, oprócz szalotki, czosnku i imbiru, można znaleźć również takie warzywa jak kapusta pekińska i rzodkiew moo (często mylona z daikon, jednak mają one inny kształt i smak).
TRADYCYJNE POTRAWY

Tteok rice cakes – placki z mąki z ryżu glutinous podawane zarówno na słodko (np. z dynią), jak i wytrawnie (w sosie z czerwonej fasoli).

Bibimbap – nazwa tej potrawy oznacza dosłownie „mieszany ryż”, a danie to jest połączeniem ryżu z mięsem (najczęściej mieloną wołowiną), jajkami i różnymi warzywami, doprawione pastą Gochujang.

Bulgogi – najpopularniejszym mięsem w Korei jest wołowina, a najsłynniejszym daniem z nią w roli głównej jest bulgogi. Jest to marynowana w sosie sojowym (z czosnkiem, cebulą, solą, cukrem i sezamem) wołowina, krojona w cienkie paski, a następnie grillowana.

Jjigae – ogólne określenie zupy z wieloma składnikami. Jedną z najbardziej popularnych jest kimchi jjigae stworzona na bazie kimchi.

Mandu – pierożki z nadzieniem (z tofu, imbirem, dynią, mięsem mielonym, dymką i innymi składnikami). Mandu może być gotowane na parze lub smażone i podawane na ciepło często z kimchi.

Kimchi – absolutnie niezbędne danie w kuchni koreańskiej. Kim chi to kiszone lub fermentowane warzywa (najczęściej kapusta), często z dodatkiem chili. Kimchi można jeść samodzielnie jako dodatek do dań, lub wykorzystać jako składnik (np. pikantna zupa kimchi jjigae).

PRZYPRAWY, SOSY, OCTY

Pasta chili – dodatek na bazie chili do potraw (suszonej lub świeżej), oleje i octy ryżowe.

Pieprz syczuański – ostra przyprawa o lekko cytrusowym smaku często używana jest do drobiu.

Pięć przypraw w proszku – jest to powszechnie stosowana mieszanka przyprawowa, która zawiera smaki słodki, kwaśny, gorzki, słony i ostry. Najpopularniejsza wersja składa się z mielonego pieprzu syczuańskiego, goździków, cynamonu, anyżu gwiaździstego i kozieradki.

Sos Hoisin – gęsty sos sojowo-śliwkowy o słodko-pikantnym smaku, zwykle używany jako dip do mięs.

Sos char siu – słodko-pikantny sos na bazie sfermentowanego miodu i soi, do smażenia i marynowania grillowanej wieprzowiny.

Sos śliwkowy – słodki sos używany jako dip do potraw smażonych, naleśników (sajgonek), makaronów lub dim sum.

Suszone krewetki – intensywny w smaku dodatek do zup, potraw i sałatek z posypką. Chińczycy nazywają je ryżem morskim.

KUCHNIA CHIŃSKA TRADYCYJNE POTRAWY

Kurczak z pięcioma przyprawami – popularne danie, które można przygotować na wiele sposobów. Kurczak marynowany w przyprawie pięciu smaków jest później smażony w cieście i podawany z różnymi warzywami.

Dim sum – tradycyjna przekąska, najczęściej w postaci gotowanych na parze pierożków w bambusowych pojemnikach. Często przyrządzane z mięsa mielonego, ryżu, liści lotosu, rzepy, kaszki ryżowej i smażonych zielonych warzyw.

Kaczka po pekińsku – mięso kaczki najpierw gotuje się w wodzie, później suszy i zanurza w syropie maltozowym. Upieczone mięso kaczki ze skórą kroi się w plastry i podaje z naleśnikami oraz ciemnym słodkim sosem i szalotkami. Pozostałe kości i inne części kaczki gotuje się na zupę lub smaży. Pełny zestaw można określić mianem kaczki po pekińsku.

Wonton – pierożki z mąki pszennej i jajek. Ma różne nadzienia, najczęściej jest to mielona wieprzowina, olej sezamowy i sos sojowy z dodatkiem kolendry, dymki lub szczypiorku.

Kurczak gong bao – to pikantne danie smażone metodą stir fry jest specjalnością kuchni syczuańskiej. Jego głównymi składnikami są kurczak, orzeszki ziemne, chili, pieprz syczuański i różne warzywa.
DODATKI

Warzywa – kuchnia chińska jest bogata w różnorodne formy warzyw, takie jak kiełki, nasiona, bulwy i łodygi. Najpopularniejsze z nich to: kiełki fasoli, kapusta (wiele rodzajów), nasiona lotosu, pędy rurek bambusa, taro (bulwy skrobiowe), szpinak wodny, szalotka, dymka, gorzki melon (smak curry) i wiele, wiele innych.

Owoce – w Chinach desery nie są zbyt popularne, a zamiast słodkich przekąsek Chińczycy preferują owoce w postaci świeżej lub marynowane w nalewkach. Podaje się je na zakończenie posiłku. Ulubione owoce to arbuz, liczi, pomelo i rambutan.
DRINKI

Herbata – od tysięcy lat niezbędny dla Chińczyków codzienny napój. Istnieje wiele jej odmian, które zależą od regionu. W niektórych miejscach pije się herbatę czarną, zdrową zieloną i delikatną w smaku białą, pu-erh o właściwościach odchudzających (zwaną czerwoną) oraz oolong (utleniona w niewielkim stopniu, coś pomiędzy herbatą czarną a zieloną).

Wino ryżowe – popularny napój alkoholowy o niskim ABV i intensywnym smaku, którego używa się głównie do przyprawiania potraw.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Prosty hack umysłu do walki z zachciankami

Poprzedni wpis

Multiwitaminy prenatalne – najważniejsze i niezbędne witaminy prenatalne dla zdrowej ciąży

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *