Domy pasywne - czy to się opłaca? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Dom 🏠

Domy pasywne – czy to się opłaca?

Obecnie dużo się mówi o kwestiach związanych z oszczędzaniem energii cieplnej. Osoby planujące budowę domu, stoją przed poważną decyzją – budować dom tradycyjny, energooszczędny czy pasywny? Przeszukując projekty domów, możemy zauważyć, że wybór jest wzbogacany o projekty właśnie tego typu. Oczywiście koszty inwestycji są tym droższe im większą efektywność energetyczną budynku chcemy osiągnąć. Dobrze to widać na przykład przy wyborze stolarki okiennej.

Dlaczego budynki tracą ciepło

Niska jakość energetyczna budynków wynika w dużej mierze z ucieczki energii cieplnej przez przegrody takie jak okna, ściany, dach czy drzwi. Na koszty ogrzewania mieszkania ma także wpływ sprawność energetyczna urządzenia grzewczego oraz sprawność instalacji wentylacyjnej. Oczywiście na straty mają wpływ także przyzwyczajenia (na przykład niewłaściwe wietrzenie okna, czy zastawianie grzejników meblami), ale tych kwestii nie będziemy poruszać.

oświetlenie domu pasywnego

oświetlenie domu pasywnego

Co można zrobić?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią izolację ścian oraz dachu. Przy wyborze okien należy kierować się nie tylko ceną (niestety jest to zazwyczaj główne kryterium wyboru), ale wysokością współczynnika przenikania ciepła oznaczanego literą U. Z drugiej strony wybierając okna warto też zwrócić uwagę na jeszcze jedną ich cechę, a mianowicie g – współczynnik przenikalności energii słonecznej. Im wyższy jest ten współczynnik, tym więcej dostajemy w trakcie użytkowania domu „darmowej energii słonecznej”.

Podsumowując, jeśli planujemy budowę domu energooszczędnego lub pasywnego, możemy być pewni, że szybko nam się ta inwestycja zwróci. Tylko pytanie, jak szybko? Zwrot z inwestycji będzie w dużej mierze zależał od aktualnych cen energii oraz od wielkości domu. Ogromnym atutem domów mających niskie zapotrzebowanie na energię, jest duży stopień niezależności względem wahań cen oraz dostaw energii w danym regionie.

Może cię zainteresować także:  Zielona ściana - w jaki sposób o nią dbać, aby cieszyła nasze oko

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Jaka podłoga na ogrzewana posadzkę?

Poprzedni wpis

Sezon serwisowy rozpoczął się już na dobre! Jaki kocioł wybrać?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

1 Twój komentarz

  1. Ciekawe, warto zwrócić uwagę na te aspekty w tym roku.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *