Dom 🏠

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania?

Za oknem coraz zimniej, na termometrze coraz więcej kresek na minusie, a my chcemy, żeby w domu nadal było ciepło. To oczywiste, ale też kosztowne. Co zrobić, by rachunki za prąd były niższe? Warto pamiętać o kilku zasadach.

Temperatura w pomieszczeniach powinna być dostosowana do pory dnia i trybu życia domowników:

  • w salonie 20°-21° C,
  • w sypialni od 16°-18° C,
  • w łazience 22°-24° C,
  • w pomieszczeniu gospodarczym 12°-14° C.

Zapewnienie odpowiednich temperatur w domu możliwe jest, dzięki zastosowaniu termostatów, a także regulatora pokojowego. Sterownik umożliwia ustawienie np. programu tygodniowego, który dostosowany jest do planu dnia domowników. W ten sposób nie będziemy ogrzewać pomieszczeń, w których nikt nie przebywa przez cały dzień oraz dostosujemy temperaturę do pory wstawania w poszczególnych dniach.

Z ogrzewaniem domu nierozerwalnie związane jest wietrzenie

W tym względzie także słowo przestrogi: lepiej wietrzyć intensywnie przez krótki czas, niż długo a jedynie uchylając okno. W ten sposób wymieni się powietrze, a mieszkanie nie wychłodzi.

Kolejna zasada oszczędzania dotyczy prozaicznej rzeczy: urządzenia emitujące ciepło powinny być odsłonięte! To znaczy, że nie zastawiamy grzejników meblami, nie zawieszamy też długich zasłon. To mogłoby ograniczyć moc grzejnika nawet o 15%. Poza tym, gdy tylko zapada zmierzch warto od razu zasunąć rolety czy żaluzje – one stanowią dodatkową barierę przed wychładzaniem mieszkania. Warto też sprawdzić, czy nie ma szpar między ścianą a framugą okien. Jeśli wyczujemy, że jest ruch powietrza należy uszczelnić to miejsce.

Jeśli rachunki za ogrzewanie są rzeczywiście bardzo wysokie, warto po sezonie grzewczym pomyśleć o ociepleniu mieszkania i wymianie okien. Niedawno przeprowadzone badania pokazały, że świadomość właścicieli domów na temat zużycia energii jest bardzo nikła. Sporo osób nie zdaje sobie sprawy, że ich domy są tak bardzo energochłonne. Warto jednak zapamiętać: wydatki związane z dociepleniem domu zwrócą się bardzo szybko. Odczujemy to otrzymując niższe rachunki za prąd.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Grzejniki – jakie wybrać?

Poprzedni wpis

Kolektory płaskie kontra kolektory próżniowe – co wybrać?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *