Jaka podłoga na ogrzewana posadzkę? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Ogrzewanie ♨️

Jaka podłoga na ogrzewana posadzkę?

Pisaliśmy już sporo na temat ogrzewania podłogowego. Wiemy już jakie są niebywałe zalety tego typu ogrzewania, warto teraz zastanowić się dokładniej jakie materiały wykończeniowe mogą znaleźć się na ogrzewanej podłodze?

Drewno na posadzkę z ogrzewaniem podłogowym

Ze względu na swoje właściwości drewno nie jest zbyt trafnym wyborem jeśli chodzi o ogrzewaną podłogę. Wiemy jednak, że niektórzy nie wyobrażają sobie posadzki bez drewna. Dlatego podajemy dobrą wiadomość: NIEKTÓRE RODZAJE DRZEWA można układać na ogrzewaną podłogę.

Czym się przy tym kierować? Oczywiście najważniejsze jest współczynnik skurczu drewna – im mniejszy tym lepiej. Nasze krajowe rodzaje drewna niestety nie zbyt dobrze wypadają pod tym względem – na ogrzewana podłogę nadaje się jedynie dąb,jesion czy akacja. Natomiast wśród posadzek z drewna egzotycznego mamy zdecydowanie większy wybór, między innymi: Merbau, lroko, Doussie, Jatoba czy Teak. Warto również wziąć pod uwagę grubość podłogi (im cieńsza warstwa tym lepiej) i jej budowę (na ogrzewaną posadzkę bardziej polecane są posadzki wielowarstwowe).

Wykładziny dywanowe a podłogówka

Oczywiście są dopuszczalne na ogrzewana podłogę. Muszę jednak posiadać odpowiednią oporność cieplną – nie może być ona wyższa niż 0,17K/W oraz wagę runa – nie przekraczającą 2 kg/m². Wykładziny mogą być wykonane zarówno ze sztucznych surowców, jak i wełny. Przy zakupie wykładziny należy szukać oznaczenia zezwalającego na układanie wykładziny na ogrzewanej posadzce. Istotne znaczenie ma również sposób ułożenia wykładziny – musi ona ściśle przylegać do posadzki.

Kamień i ceramika z ogrzewaniem podłogowym

To zdecydowanie najlepsze materiały na ogrzewaną podłogę. Idealnie przewodzą ciepło, są odporne na zmiany temperatur – dlatego są najczęściej wybierane jako pokrycie podłogi ogrzewanej. Minusem ceramiki i kamienia jest to, że w miesiącach, w których nie korzystamy z ogrzewania, wykonana z nich podłoga jest zimna i nie przyjemna w bezpośrednim kontakcie.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Domy pasywne – czy to się opłaca?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *