Rasy psów myśliwskich. Psy gończe – hodowla, sprzedaż, wystawy 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Ciekawostki 🤔DOM I OTOCZENIE 🏡Dom 🏠Historia 📜Porady 🎯

Rasy psów myśliwskich. Psy gończe – hodowla, sprzedaż, wystawy

Charakterystyka psów myśliwskich

Psy myśliwskie zaliczane są do grupy psów, które wykorzystywane są przez myśliwych podczas polowania. Wyróżniają się dobrym węchem, są spostrzegawcze i bardzo szybkie. Oczywiście, zanim myśliwi zabiorą je na polowanie, muszą przejść odpowiednie szkolenie, na którym m.in. nauczą się posłuszeństwa, tropienia zwierzyny oraz wystawiania jej właścicielowi. Oczywiście w tej grupie znajduje się wiele pięknych ras psów, które w ostatnich latach coraz częściej pełnią też funkcję psa wystawowego lub rodzinnego. W pierwszej kolejności należy wspomnieć tu o dzikarzach, które służą do wyszukiwania w miocie dzików, osaczenia ich i oczekiwania na myśliwych. W tej roli świetnie sprawdzają się potulne jamniki. Mowa tu nie tylko o jamnikach krótkowłosych pochodzących od psów gończych, ale i długowłosych, wyróżniających się bardziej szlachetną głową, niższej osadzonymi i dłuższymi uszami.

Nie zapominamy także o jamnikach szorstkowłosych, które są niezawodnymi  norowcami i ich ogromną zaletą jest doskonały instynkt. Trzeba koniecznie także wspomnieć o płochaczach, które od setek lat były wykorzystywane do polowań na drobną zwierzynę. Z pewnością, do tego zadania idealnie naddają się piękne spaniele, które potrafią zwietrzyć każdą zwierzynę, oznajmiają wesołym merdaniem ogonka.  Należy zaznaczyć, żepsy tej rasy są bardzo inteligentne, szybko się uczą, przywiązują się do właściciela, któremu są wierne. Poza tym, idealnie do polowania naddają się psy beagle, które muszą być poddane odpowiedniemu treningowi, niebędącym łatwym zadaniem. Warto podkreślić, iż są doskonałymi towarzyszami w trakcie wędrówek górskich, uwielbiają aktywność fizyczną, są lojalne, szybko przystosowują się do nowych warunków bytowych, kochają zabawę, zwłaszcza z dziećmi, do których posiadają wyjątkową cierpliwość. Równie wspaniałymi psami myśliwskimi są szybkie wyżły. Otóż, należy tu wspomnieć o wyżle weimarskim, znanym też jako Szary Duch, który porusza się płynie, niemalże w absolutnej ciszy. Nie mniej piękny jest wyżeł niemiecki, który często pełni funkcję psa obronnego.

Godny polecenia jest również wyżeł węgierski, znany z ugodowego charakteru i tego, iż szybko przywiązuje się do właściciela. Oprócz tego, do psów aportującychi wodnych możemy zaliczyć golden retrievera, który jest niesamowicie szybki, posłuszny i łagodny. Nie mniej wyjątkowy jest labrador retriever,  potrafiący zapamiętać miejsce upadku postrzelonego ptactwa, a następnie przynieść je myśliwemu. Kolejną grupą psów myśliwskich są teriery, uważane za jedne z najodważniejszych psów służących do polowania na zwierzynę ukrywającą się w ziemi. Na uwagę zasługuje tu przede wszystkim terier irlandzki, służący w okresie I i II wojny w ratownictwie i łucznictwie. Ponadto, wielu wielbicieli posiada także terier australijski czy Yorkshire terier, uwielbiany zwłaszcza przez dzieci.

Reasumując, śliczne psy myśliwskie od lat hodowane są do tropienia i wystawienia zwierzyny, jednak coraz częściej pełnią także funkcję psa domowego, ponieważ przy odpowiedniej tresurze są posłuszne, oddane właścicielowi, którego darzą uczuciem.

Dzikarze, gończe, płochacze do polowania i naganiania zwierzyny

Dzikarze to psy, które wyszukują w miocie dziki, oszczekują je i naganiają myśliwym. Nie każdy wie o tym, iż to zadanie doskonale spełniają jamniki i teriery, które są waleczne i nigdy nie rezygnują z wytropionej zwierzyny. Poza tym, cechują się też łagodnością i potulnością, kiedy poddane są właściwej tresurze, w związku z czym coraz częściej też pełnią funkcję psa domowego oraz towarzysza dla najmłodszych. Warto zaznaczyć, że jednym z najstarszych sposobów polowania na zwierzynę jest pogoń, a najlepiej to tego nadają się psy gończe.

Oczywiście, ich zadaniem jest odnalezienie śladu, np. jelenia i podążanie za nim. Na uwagę zasługuje fakt, iż tego rodzaju psy mogą pracować w pojedynkę, w parach lub we sforze. Niestety wraz z upadkiem arystokracji skończyły się czasy tłumnych polowań, a co za tym idzie psy gończe straciły na swej popularności. Na uwagę zasługuje fakt, że niegdyś szlacheckie sfory wyróżniały się od pozostałych szatą, umaszczeniem czy wzrostem. Obecnie, wszystkie odmiany tych psów łączy wytrzymałość i odwaga. Oprócz tego, świetnie naddają się do towarzystwa, dlatego coraz częściej pełnią funkcję psa rodzinnego. Z pewnością, do jednych z najpiękniejszych psów gończych należy basset hood , który od lat jest używany do tropienia wszelkiego rodzaju zwierzyny, m.in. dzików, lisów, wilków czy borsuków. Przede wszystkim, jest on silnym zwierzakiem o ciemnych, przenikliwych oczach. Nie zapominamy o tym, że ten pies to indywidualista, która wymaga dużej dyscypliny, w innym wypadku może sprawić nam niemałych problemów. Godny wspomnienia jest również foxhound amerykański, cechujący się dużą głową i wielkimi uszami. Trzeba zazanczyć, iż wyróżnia się doskonałym węchem oraz łagodnością. Ponadto, jest on psem niezwykle żywiołowym, który potrzebuje dużej przestrzeni, aby móc dać upust swej nadmiernej energii. Nie mniej wspaniały jest bloodhound, który potrafi tropić krwawiącą i uciekającą zwierzynę, stąd też jego nazwa. A, co ciekawe pies tej rasy rewelacyjnie sprawdza się w tropieniu ludzi, w szczególności przestępców.

Rasy psów myśliwskich. Psy gończe – hodowla, sprzedaż, wystawy 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Natomiast płochacze to psy wykorzystywane zazwyczaj podczas polowania na ptactwo. Przede wszystkim, ich zadaniem jest wypłoszenie zwierzyny z gąszczu i nagonienie jej na myśliwego. Kiedy znajdą ptactwo na drzewach, oszczekują je, tym samym przywołując myśliwego. Należy zaznaczyć to, że płochacze cechują się łagodnym usposobieniem, a także uległością w trakcie tresury, w związku z czym doskonale naddają się na psa rodzinnego. Nie każdy wie o tym, iż w roli płochaczy świetnie się sprawdzają spaniele. Mowa tu głównie o springer spanielu angielskim, który jest doskonałym myśliwym i wspaniałym towarzyszem. Równie dobrze płoszy i nagania zwierzynę field spaniel, który w ostatnich latach zamiast w polowaniach bierze udział w wystawach psów myśliwskich. Godny uwagi jest także cocker spaniel amerykański, czyli najmniejszy myśliwy spośród spanieli.

Aportujące wyżły niemieckie, weimarskie, węgierskie

W pierwszej kolejności należy wspomnieć o tym, że wraz z wynalezieniem broni palnej, niezbędny podczas polowania stał się pies, który potrafiłby wskazywać zwierzynę w bezruchu, a następnie po przybyciu myśliwego skutecznie płoszyłby, np. bażanty lub kuropatwy. Warto podkreślić to, że idealnie do tego zadania naddają się wyżły, które są bardzo szybkimi psami, będącymi w stanie nawet przez kilka godzin penetrować teren w poszukiwaniu zwierzyny, a kiedy ją znajdą, zamierają w bezruchu i wystawiają ją myśliwemu. Z pewnością, największym uznaniem wśród myśliwych cieszy się wyżeł weimarski, który określany jest często terminem Szary Duch. Przede wszystkim, wyróżnia się masywną sylwetką, krótką i jedwabistą szatą w kolorze srebrzystym, myszatym, sarniopłowym. Ponadto, cechuje się bursztynowymi, niebieskimi lub zielonymi oczyma.

 

Trzeba zaznaczyć to, że poluje na zwierzynę z wielką gracją, jego ruchy są bardzo płynne, porusza się w niemal absolutnej ciszy niczym zjawa, stąd też jego przezwisko. Na uwagę zasługuje fakt, że rasa została stworzona przez nienieckich arystokratów w XIX wieku na dworze Wielkiego Księstwa Weimarskiego. Otóż, powstała ona w wyniku krzyżówki bloodhounda z wyżłem niemieckim krótkowłosym. Początkowo wyżeł weimarski był wykorzystywany podczas polowań na grubą zwierzynę, a w późniejszych latach pełnił głównie rolę psa wystawiającego i aportującego. Należy wspomnieć o tym, że wyżeł weimarski posiada doskonały węch i jest niezwykle inteligentnym zwierzakiem. Poza tym, cechuje go wielka odwaga oraz szybkość. Oczywiście, jest on pewnym siebie psem, w związku z czym ważną rolę odgrywa tu jego tresura, która nie należy do najłatwiejszych. Warto się jej podjąć,  bowiem bez treningu może być uparty, porywczy, a nawet nieustępliwy. Oprócz tego, potrzebuje dużej przestrzeni, by móc się wyhasać, a kiedy jest zamknięty w domu, potrafi w nim uczynić prawdziwe spustoszenie. Chociaż posiada on nieliczne wady, idealnie naddaje się do towarzystwa, gdyż jest lojalny, wierny i przyjazny. Nie mniej piękny jest wyżeł niemiecki krótkowłosy, który jest wytrzymały i szybki. Z pewnością wyróżnia go wyniosła postawa, sucha głowa, wysoko noszony ogon oraz twarda i błyszcząca szata. Posiada spokojny temperament i łagodne usposobienie. Równie wspaniały jest wyżeł niemiecki długowłosy, którego dzieje sięgają aż VIII-IX wieku. Warto zaznaczyć to, że może on z powodzeniem pełnić funkcję nie tylko psa myśliwskiego, ale i stróżującego. Natomiast wyżeł niemiecki szorstkowłosy doskonale sobie radzi w nawet najtrudniejszych warunkach pogodowych. Wyróżnia go świetny węch oraz ogromne przywiązanie do właściciela, a w stosunku do obcych jest nieufny, dlatego naddaje się na psa obronnego. Nie możemy zapomnieć tu o wyżle węgierskim, który doskonale sobie radzi nawet w nawet bardzo trudnych warunkach terenowych czy atmosferycznych. Otóż, jest on niezwykle czuły, opiekuńczy i wierny w stosunku do właściciela. Cechuje go ugodowy charakter, a także wesołość. Dlatego może też z powodzeniem stanowić towarzystwo dla maluchów, gdyż nie wykazuje agresji i szybko się przywiązuje do domowników, którym jest szczerze oddany.

Jak zajmować się szczeniakami myśliwskimi

Opieka nad szczeniakiem nie należy do najłatwiejszych, w szczególności kiedy mówimy o psach myśliwskich. Warto podkreślić to, że na początku hodowli musimy zadbać o wszelkie niezbędne szczepienia ochronne, dzięki którym nasze zwierzaki mogą uniknąć infekcji czy ciężkiej choroby. Oczywiście, w przypadku małych piesków zawsze trzeba monitorować stan ich zdrowia i zwracać uwagę na niepokojące objawy. Mowa tu głównie o wszelkiego rodzaju zaczernieniach, zaropiałych oczach, wydzielinach czy odmiennym zapachu szczeniaka. Należy wspomnieć o tym, iż szczeniaki myśliwskie jak wszystkie psy uwielbiają zabawę, w związku z czym należy im ją zapewnić, by rozwijały się prawidłowo. Jednakże pamiętamy o tym, że oprócz rozrywki psy potrzebują również regularnych ćwiczeń, pozwalających utrzymać kondycję, zapobiegającym otyłości i po części chroniących nas przez dewastacją mieszkania, choć zapewne zniszczonych kapci będzie trudno uniknąć. Na uwagę zasługuje fakt, iż szczeniaki mają zwyczaj gryzienia, związanego z wyżynaniem się zębów. Otóż, gdy chcemy zapobiec sytuacji, w której pieski ostrzą sobie zęby, np. na naszych meblach, musimy kupić im specjalne zabawki-gryzaki.

Rasy psów myśliwskich. Psy gończe – hodowla, sprzedaż, wystawy 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Nie zapominamy tu także o właściwym treningu, który w przypadku psów myśliwskich powinien odbywać się od małego. Z pewnością, podstawą tresury jest nauka posłuszeństwa, gdyż wtedy pies będzie wykonywał polecenia myśliwego, tym samym pomagając mu podczas tropienia zwierzyny. Nie ulega wątpliwości, że jest to dosyć trudne zadanie, w związku z czym wiele osób korzysta z usług tresera psów, który podczas szkolenia uczy je posłuszeństwa, odnajdywania i wystawiania zwierzyny swojemu właścicielowi. Aby trening był skuteczny, trzeba pamiętać podczas niego o trzech zasadach: porozumieniu, pochwale i powtórce. Kluczowe znaczenie ma też konsekwencja podczas tresury szczeniaka. Ponadto, ważną rolę odgrywa utrzymanie kontaktu wzrokowego ze szczeniakiem w trakcie wykonywania ćwiczeń, gdyż wtedy szybciej się uczy. W tym celu przywołujemy czworonoga do siebie, pokazujemy mu smakołyk, ale nie pozwalamy się do niego za bardzo zbliżyć. Kiedy pies patrzy nam prosto w oczy, chwalimy go i nagradzamy ową przekąską. Natomiast gdy mówimy o karceniu szczeniaka, to powinno być ono dostosowane do jego psychiki, gdyż niektóre psy są bardzo wrażliwe i kara może przynieść więcej szkody niż korzyści. Oprócz tego, ważną rolę odgrywa pielęgnacja szczeniąt, które są ciekawe świata, w związku z czym często się brudzą i należy je regularnie kąpać oraz szczotkować.

Ponadto, wskazane jest obcinanie pazurków. Kolejną sprawą godną poruszenia jest przygotowanie mieszkania na przybycie malutkiego pieska. Przede wszystkim, trzeba z niego usunąć niebezpieczne przedmioty, którymi piesek mógłby sobie zrobić krzywdę. Niełatwym też zadaniem jest nauka czystości, w tym celu wyznaczamy szczeniakowi jedne miejsce, w którym może się załatwiać. Nie zapominamy również o wydzieleniu szczeniakowi własnego kącika, który będzie jego azylem.

Hodowla psów beagle

Hodowla psów beagle nie należy do najłatwiejszych, w związku z czym zanim przygarniamy pupila tej rasy do domu, musimy się zapoznać z podstawowymi informacjami na jego temat. Przede wszystkim, psy beagle zaliczane są do rasy psów gończych i już od XIV wieku były wykorzystywane podczas polowań na zające i lisy. W pierwszej kolejności należy wspomnieć o pięknym wyglądzie tych psów. Otóż, wyróżniają się one głową średniej wielkości, pozbawioną zmarszczek czy fałdek. Poza tym, posiadają lekko wklęśniętą czaszkę, na której widoczny jest guzek polityczny. Ponadto, cechują się długimi uszami, lekko zaokrąglonych na końcach, które zwisają do policzków. Ich znakiem rozpoznawczym są brązowe lub orzechowe, przyjaźnie patrzące oczy oraz czarny nosek, który w przypadku psów o jasnym umaszczeniu może być jaśniejszy. Oprócz tego, psy rasy beagle mają krótką, przylegającą sierść. Trzeba wyraźnie zaznaczyć to, że psy beagle uwielbiają być w ruchu, w związku z czym kiedy decydujemy się na ich hodowlę, musimy pamiętać o tym, by zapewnić im aktywny wypoczynek. W tym celu bardzo przydatne jest duże podwórko, na którym nasz pupil może biegać do woli. Ponadto, jak najbardziej wskazane są wspólne wycieczki do lasu czy nad jezioro, gdzie pies będzie mógł popływać i dać upust swojej energii.

Rasy psów myśliwskich. Psy gończe – hodowla, sprzedaż, wystawy 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

A, co ciekawe pies rasy beagle to idealny towarzysz podczas wędrówek górskich, gdyż jest niesamowicie wytrzymały i pokonywanie szlaków górskich, nawet bardzo trudnych, nie stanowi dla niego najmniejszego problemu. Na uwagę zasługuje fakt, że beagle to psy bardzo szybko przystosowujące się do nowych warunków życia. Warto zaznaczyć, iż są niesamowicie wierne, rodzinne i nie znoszą, kiedy ich domownicy zbyt długo przebywają poza domem. Uwielbiają zabawy, w szczególności z maluchami, dla których stanowią wspaniałe towarzystwo. Jednakże mowa tu o starszych dzieciach, które rozumieją już, że nie można dokuczać zwierzętom, np. ciągnąć ich za ogon, ponieważ sprawia im to ból. W związku z tym, iż mają one tendencję do włóczęgostwa, ważne znaczenie odgrywa ich tresura, która powinna być prowadzona od szczeniaka. Oczywiście, aby przyniosła pożądane efekty, musimy być konsekwentnymi trenerami i za prawidłowo wykonane polecenia, zawsze nagradzać naszego pupila. Należy podkreślić to, że jeżeli szukamy psa stróżującego, który pilnowałby naszego dobytku, to beagle się do tego nie naddają. Jednakże są bardzo uczuciowe, przywiązane do swojej rodziny, wierne i zawsze skore do zabawy, dlatego warto je hodować, tym bardziej iż są rewelacyjnymi kompanami i dla dorosłych, i dla dzieci.

Jamniki krótko, szorstko i długowłose

Jamniki to psy myśliwskie, które posiadają radosne usposobienie, są niesamowicie żywiołowe i uwielbiają gonić ptaki oraz małe zwierzątka. Ponadto, są dosyć uparte, w związku z czym musimy poddać je tresurze, by nie sprawiały nam żadnych problemów. Trzeba również zaznaczyć to, że ze względu na długość sierści wyróżniamy trzy rodzaje jamników. Pierwszym z nich jest jamnik krótkowłosy, który wywodzi się od psów gończych pochodzących z terenów dzisiejszych Niemiec. Przede wszystkim, jego głównym zadaniem podczas polowania jest gonitwa za zwierzyną, płoszenie oraz norowanie. Obecnie często hodowane są też jako psy do towarzystwa, z tego względu że są potulne, wierne i szybko się uczą. Cechują się krótką i gęstą sierścią. Niestety czasami bywają złośliwe, ale z drugiej strony bardzo przywiązują się do właściciela i w jego obronie są gotowe oddać nawet własne życie.

Z pewnością, są bardzo wrażliwe, dlatego nie można na nie podnosić głosu, gdyż stracimy ich zaufanie i to na długi okres. Natomiast jamnik długowłosy charakteryzuje się lśniącą sierścią i tzw. piórami na ogonie i zewnętrznej stronie kończyn. Ponadto, rasa ta powstała wskutek krzyżówki jamnika gładkowłosego z długowłosymi płochaczami lub cocker spanielami. Trzeba zaznaczyć to, iż posiada on głowę najbardziej szlachecką spośród wszystkich odmian psów tej rasy i niżej osadzone, dłuższe uszy. Nie zapominamy także o jamniku szorstkowłosym, który jest psem domowym. Na uwagę zasługuje fakt, iż jest to najmłodsza rasa jamników, która została wyhodowana dopiero w XX wieku, przypuszczalnie powstała w wyniku krzyżówki jamnika krótkowłosego z szorstkowłosymi pinczerami lub terierami. Wyróżnia się silnym instynktem i jest równie uparty jak pozostałe jamniki. Z pewnością, śliczne jamniki mogą pełnić też funkcję obrońców naszego domostwa, ponieważ szczekają niezwykle głośno i są bardzo lojalne w stosunku do właściciela, zaś w stosunku do obcych bywają nieufne. Trzeba podkreślić to, że stanowią doskonałe towarzystwo dla dzieci, ale pod warunkiem iż wcześniej zostały poddane właściwej tresurze. Poza tym, iż charakter jest też w dużej mierze uzależniony od ich rasy.

A, więc długowłose jamniki są spokojniejsze od krótkowłosych, zaś szorstkowłose niezwykle odważne. Oprócz tego, jamniki potrzebują ciągłego zainteresowania, a kiedy im go brakuje, stają się nieznośne i za wszelką cenę próbują zwrócić na siebie uwagę. Jamniki również szybko się przystosowują do nowych warunkach życia, kochają zabawy w szczególności na świeżym powietrzu. Jak widać, jamniki są nie tylko doskonałymi myśliwymi, ale i idealnymi towarzyszami zabaw. Ponadto, szybko przywiązują się do swoich właścicieli, którym są lojalne. Uwielbiają ruch i wszelkiego rodzaju psoty, w związku z czym rewelacyjnie się „dogadują” z najmłodszymi.

Ceny i rodzaje terierów

Piękne teriery to wspaniałe psy myśliwskie, które swą nazwę zawdzięczają Rzymianom. Otóż, podczas pierwszej inwazji na Wyspy Brytyjskie nazwali je terrati od łacińskiego słowa ‘terra’ ziemia, dlatego że te psy używane były do polowania na zwierzęta kryjące się w norach, jak np. borsuki, lisy czy króliki. Na uwagę zasługuje fakt, iż od lat uważane za jedne z najodważniejszych psów, które są specjalistami w wyszukiwaniu zwierzyny ukrywającej się pod ziemią. Poza tym, są typem indywidualisty, gdyż po wejściu do mokrej i ciemnej nory są zdane tylko na siebie i często toczą tam walkę na śmierć i życie, np. z lisem. Obecnie, większość terierów nie pełni już funkcji psa myśliwskiego, bowiem częściej są zwierzakami rodzinnymi i towarzyszącymi, choć w dalszym ciągu mają w zwyczaju obwąchiwać każdą norę, znajdującą się na ich drodze. Trzeba podkreślić, iż współcześnie możemy wymienić wiele rodzajów psów zaliczanych do rasy terierów. Z pewnością, do jednych z najpiękniejszych należy terier szkodzi. Przede wszystkim, jest to niewielki piesek, który nie lubi, gdy ktoś nim dyryguje. Ponadto, od swych właścicieli wymaga królewskiego traktowania nie łatwo ustępuje, nawet swej rodzinie.

Niegdyś teriery szkockie pełniły funkcję norowca, a obecnie często wcielają się w rolę domowego pupila. Należy zaznaczyć, że szczeniaki są niezwykle wrażliwe i milutkie, zaś dorosłe okazy mogą przestraszyć swym wizerunkiem. Nie mniej śmiały jest terier irlandzki, który w czasie I i II wojny służył jako pies wartowniczy i łącznościowy. Wyróżnia się ogromną odwagą, jest nieustępliwy, w związku z czym idealnie naddaje się na psa obronnego, gdyż zawsze jest gotów bronić swojej rodziny, nawet za cenę własnego życia. Warto podkreślić to, że urodzonym myśliwym jest także terier australijski. Otóż, został on stworzony przez hodowców psów głównie do zwalczania gryzoni i królików. A, co ciekawe ten zwierzak świetnie sobie radzi również w starciu z wężami. Cechuje się też wielką inteligencją oraz wesołym usposobieniem, dlatego jest idealnym towarzyszem także dla dzieci i rewelacyjnie się sprawdza w roli psa stróżującego. Nie możemy tu pominąć yorkshire teriera, który wyróżnia się swym niewielkim wzrostem. Należy zaznaczyć to, iż te maleńkie pieski są niezwykle żywiołowe, pewne siebie, lojalne, wesołe i szybko się przystosowują do nowych warunków życia.

Oprócz tego, warty wspomnienia jest również airedale terier, który uważany jest za króla tej rasy. Przede wszystkim, jest największy spośród wszystkich terierów i jest niesamowicie wszechstronny. Używa się go nie tylko do polowań na wydry, ale i do tropienia grubej zwierzyny. Oczywiście, można by tu wymienić jeszcze wiele rodzajów terierów, ale te wspomniane powyżej są najładniejsze i najbardziej znane. Natomiast ich cena jest uzależniona od rodzaju pieska, wieku, ale przeciętnie za rasowego zwierzakaz rodowodem trzeba zapłacić co najmniej 400-500 złotych. 

Rasy psów myśliwskich. Psy gończe – hodowla, sprzedaż, wystawy 5 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Jack russel terrier

Pies w samochodzie

Psy, tak świetnie czujące się w otwartej przestrzeni nie zawsze dobrze znoszą jazdę samochodem. Czasem jednak dłuższe czy krótsze przejażdżki są konieczne. Dobry opiekun powinien zadbać o samopoczucie psa podczas jazdy, ale także o jego bezpieczeństwo. O ile przepisy prawne ściśle określają, co powinien, a czego absolutnie nie może pasażer w samochodzie podczas jazdy, o tyle nie wiele dają wskazówek gdy pasażerem jest pies. Z lektury praw ruchu drogowego dowiemy się jedynie, że pies musi być usytuowany tak, by nie ograniczać widoczności oraz ruchów prowadzącego pojazd. Rozsądny kierowca nie sadza psa na fotelu obok siebie, ani też na desce rozdzielczej. Bezpiecznym miejscem podróżującego psa, jeśli jeździmy samochodem kombi lub van, jest bagażnik. Pies w bagażniku powinien leżeć na podłożu zapobiegającym ślizganie się.

Aby uniemożliwić przemieszczanie się po samochodzie, od kabiny oddzielamy psiego pasażera siatką lub metalową kratą. Sprzęt taki można zakupić w sklepach zoologicznych, czasami stanowią dodatek fabrycznie montowany w samochodach. Świetnym rozwiązaniem są klatki. Usytuowane w bagażniku są najbezpieczniejszym sposobem na przewożenie psa. Zwierzęta mają w nich dość przestrzeni, a jednocześnie nie ma możliwości, by przesuwały się bezwładnie w bagażniku. Jeśli klatka jest stałym miejscem psa w podróży, znika stres, który często psuje podróż czworonogom (a tym samym ich opiekunom). Klatki firmy Omega System do przewożenia psów konstruowane są indywidualnie do konkretnych modeli samochodów. Można także wraz z producentem przedyskutować ich budowę tak, by najlepiej służyła psu poszczególnej rasy, rozmiaru. Nie jest żadnym problemem skonstruowanie „wagonika” dla czworonogów, które podróżują w parze, czy w większej grupie w jednym samochodzie. Producent dobiera wówczas takie parametry, by psy podróżowały wygodnie i bezpiecznie w samochodzie typu, którym dysponujemy. To jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o transport psów. Ważne, by w podróż zabrać także ulubiony koc psa, miskę, czy zabawkę – pełen komfort.

Wspaniałe golden retriever i labrador retriever

Golden retriever to pies zaliczany do grupy psów aportujących, wodnych oraz płochaczy. Trzeba zaznaczyć to, że niegdyś były wykorzystywane wyłącznie do polowania, a obecnie są bardzo popularnymi psami rodzinnymi. Na uwagę zasługuje fakt, iż ta rasa goldenów została wyhodowana w Wielkiej Brytanii w XIX wieku, a następnie skrzyżowana z żółtym retrieverem, a w celu uszlachetnienia tej rasy kolejno skojarzono ją z wavy coated retrieverami, seterami irlandzkimi i prawdopodobnie z bloodhoundami. Poza tym, nie każdy wie o tym, że psy tej rasy są często szkolone na psy towarzyszące, zwłaszcza niepełnosprawnym. Oprócz tego wyróżniają się doskonałym węchem, w związku z czym pełnią też rolę psów policyjnych, gdyż posiadają niezwykły dar do tropienia przestępców czy odnajdywania narkotyków. Z powodzeniem, sprawdzają się również w ratownictwie oraz w psich dyscyplinach sportowych. Warto podkreślić jeszcze, że golden retrievery są niezwykle posłuszne, łatwe w tresurze, posiadają łagodne usposobienie i rzadko szczekają.

Nie zapominamy także o tym, że tej rasy psy są niezwykle żywiołowe, uwielbiają aktywność fizyczną, w związku z czym nie naddają się do mieszkania w bloku. Ponadto, są uczuciowe i szybko się przywiązują do właściciela. Potrzebują ciągłej uwagi domowników, z którymi uwielbiają spędzać czas. A, co najważniejsze tolerują inne zwierzaki w domu, dlatego świetnie się też porozumiewają, np. z kotami, co należy do rzadkości, jeśli mówimy o psach myśliwskich. Nie mniej wyjątkowy jest labrador retriever pochodzący z południa Nowej Finlandii. Należy wspomnieć o tym, iż pierwotnie pełnił funkcję psa myśliwskiego, w szczególności aportującego ptaki. Oczywiście, jego największą zaletą jest to, iż potrafi zapamiętać miejsce upadku postrzelonych ptaków, a następnie po kolei aportuje je myśliwemu. Poza tym, tej rasy psy są energiczne, kochają zabawy, również z innymi psami. Dlatego trzeba pamiętać o tym, iż podczas hodowli labradorów retriever należy zapewnić im codzienny ruch, gdyż w innych wypadku szybko staną się otyłe, co może skutkować, m.in. chorobą stawów.

Potrafią doskonale współpracować z człowiekiem, w związku z czym często szkolone są na  przewodników dla ociemniałych. Oprócz, rewelacyjnie czują się w roli pupila rodzinnego, gdyż kochają być w centrum uwagi. Z powodzeniem mogą też towarzyszyć osobom starszym lub maluchom podczas różnych psot. Ponadto, wykorzystywane są także w terapii chorych oraz w policji, straży pożarnej czy służbie celnej. Warto powiedzieć też o tym, iż są one niezastąpione w ratownictwie, zwłaszcza w trakcie poszukiwania ofiar przysypanych lawiną bądź gruzami. Labradory retrievery mogą pełnić jeszcze  rolę psa pilnującegonaszego dobytku, gdyż bardzo głośno szczekają i na pewno wystraszą każdego złodzieja.

Rasy psów myśliwskich. Psy gończe – hodowla, sprzedaż, wystawy 6 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Spaniele do adopcji

Jeśli szukasz pięknego psa, który będzie stanowił dla Ciebie wspaniałe towarzystwo, powinieneś postawić na spaniela. Otóż, tej rasy psy są bardzo uczuciowe, szybko się uczą, cechują się wesołym usposobieniem i są niesamowicie towarzyskie. Owszem, kosztują one niemało, ale zawsze istnieje jeszcze możliwość adopcji ślicznego spaniela, gdyż w wielu schroniskach czekają na nas zwierzaki, spragnione miłości i ciepłego domu. Poza tym, wiele osób ogłasza w sieci chęć oddania pieska w dobre w ręce, w szczególności kiedy musi opuścić miejsce zamieszkania, np. z przyczyn zarobkowych. Warto podkreślić to, że z hodowlą spanieli nie będziemy mieli najmniejszego kłopotu, gdyż są to bardzo pojętne i wdzięczne zwierzaki. Oczywiście, doskonale sprawdzają podczas polowań.

Otóż, ze względu na to, iż umieją oszczekiwać zwierzynę, świetnie naddają się do roli płochaczy, a także doskonale aportują drobną zwierzynę, zarówno na lądzie jak i w wodzie. Ponadto, umieją tropić ustrzeloną grubą zwierzynę, w związku z czym nie bez przyczyny należą do jednych z najbardziej znanych psów myśliwskich. A, co ciekawe kiedy spaniel zwietrzy zwierzynę, to zaczyna radośnie wymachiwać ogonem i na pewno nie pozwoli na to, by mu się wymknęła. Należy podkreślić, że w ostatnim czasie ze względu na swój łagodny charakter wiele spanieli hodowanych jest jako psy pokojowe. Ale musimy mieć na uwadze to, że gdy zwierzaki będą tylko przetrzymywane w domu, na pewno zatracą swe wrodzone zdolności myśliwskie. Oprócz tego, spaniele są bardzo ciekawskimi zwierzakami, uwielbiają zabawę, w szczególności na świeżym powietrzu, a kiedy są czymś przejęte, spontanicznie merdają nie tylko ogonem, ale i całym ciałem. Z pewnością, z wielkim przejęciem pilnują całego dobytku właściciela, którego zawsze alarmują głośnym szczekaniem, kiedy ktoś obcy wtargnie na jego posesję. Na uwagę zasługuje fakt, że do najbardziej znanych należą angielskie spaniele, które są krewnymi płochaczy. Przede wszystkim, zainteresowane są każdym tropem, chętnie polują na myszy i bezwzględnie naddają się na towarzysza zabaw dla najmłodszych. W mniejszym stopniu popularne są spaniele japońskie, które zalicza się do psów ozdobnych z Dalekiego Wschodu, przebywających głównie na dworach chińskim i japońskim. W ostatnim czasie niezwykle modne są też miniaturowe spaniele, które są ulubieńcami kobiet.

Warto podkreślić, że są to inteligentne  i zabawne zwierzaki, które najczęściej pełnią funkcję piesków domowych. Jak widać, spaniele to niezwykłe pieski, które wykorzystywane są nie tylko podczas polowań, ponieważ stanowią również wspaniałe towarzystwo i dla dorosłych, i dla dzieci. A, co najważniejsze nie będziemy mieli żadnych problemów z ich tresurą, gdyż są łagodne, ustępliwe w stosunku do właściciela i szybko się uczą

Wystawy psów myśliwskich

Wystawy psów myśliwskich od lat cieszą się ogromną popularnością. Oczywiście, mogą wziąć w nich udział wyłącznie psy z rodowodem, których właściciele zapisani są do Związku Kynologicznego i opłacają stosowne składki. Ponadto, na miejscu uzyskamy informacje na temat organizowanych wystaw, kategorii w których mogą startować psy i wykaz ocen, jakie może otrzymać nasz pupil. Trzeba zaznaczyć, iż wystawy psów myśliwskich nie są konkursami piękności, ponieważ oceniany jest nie tylko wygląd zewnętrzny, ale i budowa psa, zgryz, sposób trzymania ogona i uszu czy poruszania się, temperament oraz relacje pomiędzy nim a wystawiającym, który nie zawsze jest jego właścicielem.

Należy wspomnieć o tym, iż psy myśliwskie wystawiane są według rasy, a wśród najczęściej spotykanych możemy wymienić: teriery, jamniki, szpice i psy w typie pierwotnym, psy gończe i rasy pokrewne, wyżły, aportery wraz z płochaczami i psami dowolnymi, charty. Ponadto, dane rasy dzielą się jeszcze na klasy wiekowe, a datą decydującą o wieku psa jest dzień jego wystawienia. A, więc wyróżniamy następujące grupy: baby (od 3 -6 miesięcy), szczeniąt (6-9 miesięcy), młodzieży (9-18 miesięcy), pośrednia (15-24 miesięcy), otwarta (od 15 miesięcy), użytkowa ( od 15 miesięcy z certyfikatem użytkowności), championów (od 15 miesięcy, konieczny dyplom championa), weteranów (powyżej 8 lat). Na uwagę zasługuje fakt, iż do każdej wystawy pies powinien być pieczołowicie przygotowany nie tylko pod względem wyglądu, ale i kondycji. Z pewnością, jakość i intensywność treningu oraz zabiegi kosmetyczne uzależniamy od wymagań sędziów i ustalonego wzorca. Nie ulega wątpliwości to, że pies powinien być nauczony wystawiania się zarówno w ruchu jak i statyce.

Nie mniejsze znaczenie odgrywa także wspólne wystawianie się psa z właścicielem. Warto podkreślić, że owa prezentacja ma na celu wyeksponowanie zalet psa oraz zatuszowanie jego jakichkolwiek mankamentów. Ocenie podlega także włos psa, które powinien być odżywiany całe życie „od środka”, dlatego dużo zależy tu od właściwie dobranej diety. Ponadto, sędziowskiej weryfikacji może być poddany także sposób prowadzenia psa na smyczy – ringówce, która powinna być kolorystycznie dobrana do sierści psa, by idealnie się z nią komponowała. Następnie psy myśliwskie biorą udział w licznych konkurencjach mających za zadanie ocenić ich sprawność fizyczną, spryt, węch, inteligencję, zdolność radzenia sobie z przeszkodami i w trudnych warunkach terenowych.

Nie zapominamy także o tym, iż udział w wystawach psów myśliwskich jest odpłatny i jego koszt może być uzależniony od ilości i rasy wystawianych czworonogów. Oczywiście, koszty wystawy nie są zwracane na wypadek rezygnacji czy dyskwalifikacji psa.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Decoupage krok po kroku: 30 pomysłów na decoupage dla dzieci

Poprzedni wpis

HBO – Terapia hiperbaryczna na czym polega leczenie HBO?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *