Zrównoważona moda czyli produkcja odzieży w sposób etyczny i ekologiczny - poznaj 8 zrównoważonych marek odzieżowych 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Lesbian couple buying clothes, sustainable fashion shop
Ciekawostki 🤔Lifestyle 🔥Ludologia 👨Porady 🎯

Zrównoważona moda czyli produkcja odzieży w sposób etyczny i ekologiczny – poznaj 8 zrównoważonych marek odzieżowych

Firmy odzieżowe, które reprezentują trend zrównoważonej mody to takie, które podczas produkcji swoich produktów kierują się zasadami etyki oraz ekologii. W równym stopniu troszczą się więc zarówno o ludzi, jaki i o środowisko naturalne. Ma to ogromny wpływ, ponieważ pozwala ograniczyć znacząco szkodliwy wpływ na otoczenie. Zrównoważona moda polega więc przede wszystkim na wykorzystywaniu materiałów, które można następnie poddać recyklingowi. Ogromne znacznie ma także to, aby podczas produkcji odzieży ograniczone zostało do minimum zużycie wody oraz energii, a ilość odpadów znacząco zredukowana. Warto więc przyjrzeć się bliżej 8 zrównoważonym markom, które kierują się na co dzień tymi zasadami.

1. STELLA MCCARTNEY

Filozofią projektantki jest przede wszystkim zrównoważona produkcja oraz humanitarne traktowanie zwierząt. W swoich kolekcjach nie wykorzystuje naturalnych futer, skór czy piór. Jej odzież powstaje przede wszystkim z organicznej bawełny oraz etycznie pozyskiwanej wełny. Wykorzystuje również tkaniny pochodzące z recyklingu.

Zrównoważona moda czyli produkcja odzieży w sposób etyczny i ekologiczny - poznaj 8 zrównoważonych marek odzieżowych 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

2. BURBERRY

W 2019 roku marka ta przeszła całkowitą metamorfozę i zmieniła radykalnie swoje podejście do ekologii. Zrezygnowano całkowicie z produkcji naturalnych futer, a wszystkie niesprzedane ubrania są oddawane do recyklingu. Produkty tej marki w zdecydowanej większości powstają ze zrównoważonych tkanin oraz przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, które mają na celu zredukowanie ilości produkowanych odpadów.

3. ZIGN

Marka ta obecnie w pełni reprezentuje koncepcję ekologicznej mody. Wszystkie ubrania oraz dodatki są produkowane z wykorzystaniem co najmniej w 50 %  zrównoważonych surowców lub w 20 % tkanin, które pochodzą z recyklingu. Ogromny nacisk kładzie na kontrolę zanieczyszczeń środowiska na różnych etapach produkcji.

4. MUD JEANS

To marka, która działa na zasadach gospodarki o zamkniętym obiegu. W praktyce oznacza to, że do produkcji nowych jeansów i swetrów wykorzystywana jest zużyta odzież. Podczas produkcji wykorzystywane są nowoczesne technologie, które mają na celu ograniczyć znacząco ilość zużywanej wody. Poprzez swoje działania marka ta stała się pionierem wśród firm promujących zrównoważoną modę.

Może cię zainteresować także:  10 trików twórców reklam spożywczych

Zrównoważona moda czyli produkcja odzieży w sposób etyczny i ekologiczny - poznaj 8 zrównoważonych marek odzieżowych 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

5. FILIPPA K

Jest to kolejna marka premium, która udowadnia, że możliwe jest wytwarzanie odzieży nie tylko stylowej i luksusowej, ale także przyjaznej środowisku. Początki tej skandynawskiej firmy sięgają 1993 roku. Obecnie marka ta wdraża szereg działań, które na celu mają wykorzystywanie wyłącznie zrównoważonych surowców, a także zapewnienie pełnej transparentności na każdym etapie produkcji oraz zapewnienie godnych warunków pracy dla wszystkich, którzy zatrudnieni są w tej firmie.

6. VICTOR&ROLF

Duet Viktora Horstinga i Rolfa Snoerena w swojej pracy kładzie nacisk na ponowne wykorzystanie materiałów, z których wcześniej już stworzone zostały ubrania. Projektanci nie tylko korzystają z ekologicznych i zrównoważonych materiałów, ale także swoimi projektami metaforycznie nawiązują do ekologii i kwestii z nią związanych. W swoich nowych kolekcjach bazują także na dobrze znanych modelach, które przerabiają zgodnie z nurtem zrównoważonej mody.

7. JACK WOLFSKIN

Jest to marka, której produkty przeznaczone są głównie dla osób uprawiających turystykę i różnego rodzaju aktywność outdoorową. Obecnie całkowicie odeszła od używania nieorganicznej bawełny na rzecz materiałów pochodzących z recyklingu. Marka ta dba o zapewnienie odpowiednich warunków pracy swoim pracownikom, jak i troszczy się o dobro klientów zakładających odzież sygnowaną ich marką. 

Zrównoważona moda czyli produkcja odzieży w sposób etyczny i ekologiczny - poznaj 8 zrównoważonych marek odzieżowych 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

8. ADIDAS

Ten światowy gigant odzieży i akcesoriów sportowych podjął wyraźne kroki w dążeniu do tego, aby ich produkty były przyjazne środowisku. Wyrazem tego jest podjęcie ze wspomnianą już Stellą McCartney, a także porzucenie plastikowych toreb na rzecz papierowych. Firma ta wypuściła także na rynek trampki wykonane z biodegradowalnych materiałów oraz buty sportowe zrobione z recykingowanych szczątków pozyskanych z mórz oraz oceanów, co ma przyczynić się do zmniejszania ilości zanieczyszczeń.

20 najważniejszych elementów wyposażenia domowej siłowni – przestrzeń i komfort ćwiczeń

Poprzedni wpis

Nowe normy żywieniowe w dietetyce na 2022 – referencyjne wartości spożycia RI, RWS oraz NRV

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *