Costa Blanca - jak zorganizować urlop na Costa Blanca? 1 - Twój Głos 📢 e-TG.pl
Turystycznie

Costa Blanca – jak zorganizować urlop na Costa Blanca?

Costablanca

Costa Blanca to środkowa część wybrzeża słonecznej Hiszpanii. “Białe Wybrzeże” – bo tak w tłumaczeniu brzmi nazwa regionu – jest tak nazywane ze względu na białe kwiaty migdałowca, bielone domki, wapienne skały oraz jasne światło słoneczne i czysty, biały piasek okolicznych plaż.

Costa Blanca to istny raj na ziemi. Reprezentuje całe bogactwo świata śródziemnomorskiego. Na terenie wybrzeża ściera się wiele różnych kultur: można tu odnaleźć ślady Rzymian, Kartagińczyków, Arabów, czy Felicjan. To także miejsce, które zachwyca swymi warunkami geograficznymi: klimat jest tu niezwykle łagodny, a tereny górzyste zlewają się z dolinami i plączą z pięknymi plażami.

Region Białego Wybrzeża kusi oryginalną kuchnią i mnóstwem atrakcji turystycznych. Miejsce to jest niezwykle specyficzne pod względem mentalności i obyczajowości tutejszej ludności. Costa Blanca to teren nieustających zabaw, świąt, imprez. Mieszkańcy wybrzeża są niezwykle sympatycznymi i życzliwymi ludźmi, często sami zapraszają turystów do wspólnego świętowania i hucznych zabaw.

Dobrze rozwinięta sieć komunikacyjna: drogi, lotniska, kolej i porty na najwyższym poziomie sprzyjają podróżowaniu i odwiedzaniu miejsc, które warto zobaczyć.

Wśród bogatej oferty hotelowej każdy znajdzie coś dla siebie. Bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa umożliwia dobór odpowiednich warunków oraz zaplanowanie wakacji na każdą kieszeń.

Wiele biur podróży umożliwia spędzenie urlopu w tym niezwykłym zakątku świata nawet mniej zamożnym osobom. Wycieczki last minute organizowane są w najbardziej znane i urokliwe rejony Białego Wybrzeża.

Trudno oprzeć się pokusie pięknych krajobrazów, nasłonecznionych plaż, cudownej pogody, urokowi miasteczek z ich zachwycającymi zabytkami i przytulnymi restauracjami. Także atrakcyjne ceny usług i produktów przemawiają na rzecz wczasów w tym ziemskim raju. Piękno i wyjątkowość Costa Blanca przyciągają tu co roku wielu turystów. Nikt nie wyjeżdża stąd rozczarowany. A kto zawita raz w te rejony, już zawsze będzie chciał tu wracać.

Atrakcje turystyczne

Costa Blanca to miejsce, w którym nikt nie zazna nudy ! Jeśli nie jesteś wielbicielem biernego wypoczynku, plażowy koc i miarowy szum fal możesz wymienić na gwar miejskich uliczek lub sport. Atrakcje, jakie czekają na turystów zaskoczą i zadowolą nawet największych poszukiwaczy przygód.

Wielbiciele aktywnego wypoczynku mogą spróbować swoich sił w nurkowaniu, albo zagrać w golfa – Costa Blanca słynie z kilkunastu pól golfowych najwyższej klasy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, większość klubów golfowych otworzyła szkoły dla początkujących graczy.

Turysta nastawiony na zabawę i hulanki również się nie rozczaruje – ten różnorodny kulturowo region obfituje w huczne święta i imprezy. Niemal naturalnym widokiem są tu korowody ludzi w wielobarwnych kostiumach, duże ogniska, tańce na ulicach przy głośnej muzyce.

W ramach duchowego wyciszenia można wziąć udział w jednej z licznie organizowanych tu pielgrzymek, np. do klasztoru Santa Faz.

Dreszczyk emocji można odnaleźć w którymś ze słynnych parków rozrywki, oferujących m.in. bezpośredni kontakt z dzikimi zwierzętami, turnieje rycerskie, czy przejażdżkę drewnianą kolejką górską.

Niewątpliwą atrakcją dla turystów jest jarmark odbywający się wieczorami przy głównej ulicy w miasteczku Denia, niedaleko portu. Można tam zakupić mnóstwo tutejszych wyrobów, pamiątek, artykułów spożywczych, ubrań i wiele innych.

Zmęczony nadmiarem rozrywek turysta może udać się do hotelu, lub odwiedzić jedną z urokliwych małych knajpek i restauracji. Wizyta w którejś z nich to doskonała okazja do poznania specyfiki hiszpańskiej kuchni i skosztowania tradycyjnych potraw Białego Wybrzeża. Pokusą nie do odparcia jest również spacer wzdłuż skalistej plaży – małe zatoczki, malownicze skałki, o które rozbijają się morskie fale – oto widok, który na zawsze zapada w pamięci.

Może cię zainteresować także:  Japonia czyli fascynacja jedzeniem i herbatą - matcha, suchi i sake

Costa Blanca - jak zorganizować urlop na Costa Blanca? 2 - Twój Głos 📢 e-TG.pl

Baza noclegowa

Białe Wybrzeże to region typowo turystyczny – ze względu na niepowtarzalny charakter miejsce to przyciąga ludzi z całego świata. Każdy znajdzie tu hotel dostosowany do swoich wymagań i możliwości finansowych. Większość hoteli usytuowana jest z dala od zgiełku ulic, pobyt w wynajętym pokoju umożliwia odpoczynek po dniu pełnym rozrywek i atrakcji.

Costa Blanca posiada bardzo rozwiniętą bazę noclegową – jest tu ponad 250 hoteli o bardzo zróżnicowanym standardzie. Właściciele hoteli starają się przyciągnąć turystów do siebie poprzez dogodne warunki i niskie ceny. Za dobę hotelową zapłacimy od ok. 150 zł od osoby. Ceny noclegów w większości miast wybrzeża są podobne. Najczęściej hotele pobierają opłatę bliską 200 zł za jedną dobę. Warto dowiedzieć się wcześniej, za jaką ofertę płacimy – wydaje się, iż najkorzystniejsza jest oferta all-inclusive. Wybierając taką usługę, nie musimy dodatkowo płacić za wyżywienie, czy drinki – są one wliczone w cenę noclegu.

Jeśli zależy nam na tańszym wypoczynku, warto skorzystać z ofert last minute. Można wtedy zaoszczędzić sporą kwotę i za niższą cenę zamieszkać w hotelu o podwyższonym standardzie.

Wybierając się do Costa Blanca warto pamiętać o wcześniejszej rezerwacji pokoju. Większość hoteli umożliwia turystom załatwienie formalności za pośrednictwem Internetu. Dzięki temu można na spokojnie zapoznać się z ofertą poszczególnych hoteli, a przyjeżdżając na wybrzeże możemy być spokojni, bo czeka na nas czysty, gotowy do zamieszkania pokój.

Jeśli nie zamierzamy po wybrzeżu poruszać się samochodem, warto wcześniej zdecydować, co chcemy zwiedzić, a następnie upewnić się, iż z naszego miejsca zamieszkania są dogodne dla nas połączenia komunikacyjne. Hotele często podają na swoich stronach internetowych informacje dotyczące odległości od większości miejsc, które warto zwiedzić.

Osoby chcące się skupić na zażywaniu kąpieli słonecznych powinny bez problemu znaleźć coś dla siebie wśród hoteli położonych blisko morza. Większość z nich oferuje turystom prywatny kawałek plaży, przeznaczony tylko dla hotelowych gości.

Oferty last minute

Dla osób, które pragną zaoszczędzić na wakacjach doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z ofert last minute. Główne kierunki wycieczek tego typu na Costa Blanca to Alicante, Denia, Altea, Mortira i Benidorm.

Każde z tych miast oferuje bogatą bazę hotelową oraz mnóstwo atrakcji turystycznych. Miejscowości odznaczają się dobrze rozwiniętą bazą gastronomiczną oraz czystymi, zadbanymi plażami, które są bardzo dobrze wyposażone w punkty sanitarne i pierwszej pomocy, parkingi, restauracje, punkty bibliotekarskie i usługi rekreacyjne. Większość plaż przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych.

Biura podróży często oferują następującą formę zapłaty: klient wpłaca zaliczkę, wynoszącą ok. 30-40 % wartości wycieczki, resztę natomiast dopłaca na miejscu, w apartamencie.

Wycieczki last minute najczęściej zawierają w sobie przejazd w obie strony. Zdarzają się jednak tańsze wczasy, w których klient sam organizuje sobie transport. Przed zdecydowaniem się na tego typu ofertę, warto sprawdzić połączenia komunikacyjne z interesującym nas miejscem.

Wśród ofert last minute najpopularniejsze są wycieczki 8- i 15- dniowe. Cena zawiera najczęściej dwa posiłki dziennie (śniadanie i obiado-kolację). Warto zorientować się, czy w cenę wliczone są jakieś dodatkowe atrakcje, typu: zwiedzanie, rejs statkiem, gry sportowe itp.

Może cię zainteresować także:  Costa Calida: ciepłe Wybrzeże na urlop w Hiszpanii i wakacje last minute

Ceny wycieczek last minute bywają różne: uzależnione jest to od ilości dni pobytu (wczasy dwutygodniowe po przeliczeniu wychodzą taniej, niż wczasy tygodniowe), środku transportu, ilości posiłków, standardu hotelu, ilości i wieku osób (zniżki dla dzieci), dodatkowych atrakcji, rodzaju wynajętego pokoju (rodzinne studia wychodzą taniej, niż pokoje dwuosobowe) oraz sezonu, w którym chcemy wybrać się na wczasy.

Warunki geograficzne

Costa Blanca, zajmująca środkowy odcinek hiszpańskiego wybrzeża, kumuluje w sobie wszystkie bogactwa świata śródziemnomorskiego. Ukształtowanie terenu jest tu bardzo zróżnicowane: od skalistych gór, poprzez rozległe doliny, aż do piaszczystych plaż.

Góry i wzgórza zajmują północno-wszchodnie i południowo-wschodnie obszary Białego Wybrzeża. Północna część Costa Blanca to rozległe doliny. Wysokość pasm górskich sięga 1000, a nawet 2000 metrów.

Północna część wybrzeża nazywana jest Wysokim Wybrzeżem. Charakterystycznymi elementami tej części Costa Blanca są łańcuchy górskie, strome urwiska, liczne jaskinie i małe zatoczki.

Południowa część Białego Wybrzeża to głównie rozległe, piaszczyste plaże (ciągną się na obszarze ok. 212 km) oraz parki przyrodnicze (stanowiące jedną z głównych atrakcji turystycznych).

W ujściu rzeki Segua znajdują się piaszczyste wydmy oraz teren sosnowy, który stanowi naturalną barierę przed wydmami.

Wybrzeże charakteryzuje łagodny klimat. Średnia roczna temperatura wynosi 17 stopni C. Na wakacje najlepiej wybrać się tu w okresie od maja do października – to gwarancja pięknej pogody, słońca i upałów. W pozostałe miesiące (od listopada do kwietnia) można zaobserwować największą  na Costa Blanca ilość opadów.

Mówi się, iż na Białym Wybrzeżu są tylko dwie pory roku: wiosna i lato. Rzeczywiście, zimy są tu bardzo łagodne i przypominają naszą wiosnę. Około 300 dni w roku to dni słoneczne.

Roślinność charakterystyczna dla tego regionu to lasy jodłowe, migdałowce z białym kwieciem, drzewa cytrynowe i pomarańczowe.

Rozpoznawalnym elementem Costa Blanca stał się biały wapienny ostaniec Panyal d’lfach. Skała wygląda, jakby wyrastała wprost z morza. Jej zalesiony szczyt stanowi doskonały punkt obserwacyjny – pozwala ogarnąć spojrzeniem niemal całe Białe Wybrzeże. Miejsce to zostało uznane za rezerwat przyrody.

Piękne i czyste plaże Costa Blanca otrzymały aż 48 Niebieskich Flag. Są one przyznawane przez Federację Europejską za ochronę środowiska. Korzystając z plaż Białego Wybrzeża mamy pewność, że zarówno piasek, jak i woda są czyste.

Przewodnik turystyczny

Różnorodność Białego Wybrzeża sprzyja rozwojowi turystyki i uatrakcyjnia pobyt w tym niesamowitym miejscu. Wiele tu zabytków, które warto zwiedzić, i wiele tu miejsc, które trzeba zobaczyć. Zarówno miłośnik przyrody, jak i zapalony historyk odnajdą tu odpowiedni szlak swoich wędrówek. Każde z miast i miasteczek wchodzących w skład Costa Blanca zawiera w sobie zachwycające budowle i piękne krajobrazy.

Miasta wybrzeża pozwalają poznać różne, następujące po sobie kultury. Odnajdziemy tu zarówno budowle gotyckie, styl barokowy, jak i elementy sztuki nowoczesnej. Miejsca, które koniecznie trzeba obejrzeć to: kościół San Bartolome, Monumenty Narodowe w Orihuela, Ratusz w Alicante, zamek Santa Barbara, Muzeum Bellas Artes Gravina i Muzeum Archeologiczne w Alicante, oraz wiele, wiele innych.

Costa Blanca posiada kilka parków przyrodniczych – każdy z nich jest zbiorem innych roślin, każdy posiada swoją specyfikę, dlatego warto odwiedzić choć część z nich. Spacer wśród zieleni bogactw natury z pewnością stanowi wytchnienie, jest chwilową ucieczką od palącego słońca i rozgrzanego piasku.

Może cię zainteresować także:  Kuba - powrót do przeszłości

Dla osób, które nie przepadają za zwiedzaniem budowli i ruin ciekawą formą wycieczek będą wyprawy do północnej części Białego Wybrzeża, gdzie znajdują się liczne jaskinie. Można też pochodzić po szlakach górskich.

Ciekawą formą spędzenia czasu jest wyprawa na wyspę Tabarca – mieści się na niej rezerwat przyrody. Odwiedzenie wyspy pozwala na poznanie bogactwa życia morskich głębin.

Niewątpliwą atrakcją dla turystów są parki rozrywki. Najpopularniejsze z nich to Terra Natura i Terra Mitica.

Planując wakacje warto zastanowić się, które miejsca będziemy chcieli zwiedzić – dobrym rozwiązaniem jest zarezerwowanie pokoju w hotelu, który leży w najatrakcyjniejszej dla nas części wybrzeża.

Jeśli nie zamierzamy podróżować samochodem, trzeba również sprawdzić połączenia komunikacyjne z interesującymi nas miejscami. Korzystając z ofert biur podróży, np. z oferty last minute, należy dowiedzieć się, czy biuro oferuje w cenie jakąś wycieczkę.

Wiele miejsc Białego Wybrzeża warto zwiedzać z przewodnikiem.

Kulinaria na Costa Blanca

Hiszpania jest jednym z kulinarnych reprezentantów kuchni śródziemnomorskiej. Nieodłączne elementy tej kuchni to ryby, owoce morza, świeże warzywa i owoce. Przyprawami wykorzystywanymi do przygotowania większości potraw są zioła (bazylia, oregano, rozmaryn i inne) oraz oliwa z oliwek. Charakterystyczną cechą kuchni śródziemnomorskiej jest połączenie prostoty z kulinarnym kunsztem.

Costa Blanca to region, w którym ściera się wiele kultur. Wybrzeże przyjęło w swej kuchni sporo cech śródziemnomorskich i tradycyjne hiszpańskie potrawy. Na kuchnię regionu duży wpływ ma także jego historia – widoczne są ślady gastronomicznej kultury mauretańskiej.

Na wybrzeżu znajduje się mnóstwo lokali, w których można dobrze i dość tanio zjeść. Trzeba jednak pamiętać, iż w większości restauracji możliwość spróbowania poszczególnych potraw jest ograniczona czasowo.

W godzinach porannych można w nich dostać śniadania, które przeważnie przygotowywane są na słodko. Alternatywą dla osób nie przepadających za rozpoczynaniem dnia od słodkości są kanapki z serem lub wędliną. Tutejsze wędliny godne są polecenia – przygotowywane  w specjalny sposób mają niepowtarzalny smak i aromat.

Popołudnia to czas gorących dań obiadowych. Zazwyczaj w skład jednej zamówionej potrawy wchodzi dwudaniowy obiad, deser, napój i pieczywo. Costa Blanca oferuje wśród swych tradycyjnych dań m.in. gaspacho, zupę rybną, czy danie z ryżu i fasolki. Napoje podawane do posiłków to przede wszystkim woda lub wino.  Kawa zaliczana jest tu do deserów i pije się ją tylko do słodkich dań, natomiast herbata nie jest w tym regionie popularna.

Wśród deserów szczególne miejsce zajmują lody oraz chleb figowy – cieszący się uznaniem głównie wśród pielgrzymów.

Costa Blanca to szczególne miejsce: wśród tutejszych rozrywek każdy znajdzie coś dla siebie, a regionalne potrawy przypadną do gustu nawet najwybredniejszym smakoszom. Po dniu pełnym pieszych wędrówek, zwiedzania zabytków, warto udać się do hotelu i w ciszy delektować się kieliszkiem któregoś z wyśmienitych win hiszpańskich.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Siwe włosy – kilka słów o siwieniu

Poprzedni wpis

Benin: położenie, historia, najważniejsze informacje

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *