chora osoba Jak zadbać o chorego? W jaki sposób żywić osobę w podeszłym wieku? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Zdrowie ⚕️

Jak zadbać o chorego? W jaki sposób żywić osobę w podeszłym wieku?

A jak powinny wyglądać takie posiłki?

Przede wszystkim muszą być one małe i apetyczne. Aby były one apetyczne, to możemy chociaż je dobrze udekorować na talerzu. Dzięki temu chory z wielką chęcią i apetytem spożyje dane danie. Warto też zwrócić uwagę na to, czy chory umył ręce.

Przede wszystkim nie pamiętają o tym dzieci, dlatego należy tutaj zachować ostrożność, aby bakterie lub drobnoustroje pochodzące z rąk nie przedostały się do organizmu. Takie podejście do sprawi na pewno przyniesie wiele dobrego choremu.

Jak zadbać o zdrowie chorego?

Gdy mamy we własnym mieszkaniu osobę chorą, to powinniśmy jej według naszych możliwości pomóc. Taka osoba jest uzależniona od innych podczas wykonywania codziennych zajęć, dlatego warto abyśmy jej w takich momentach pomagali.

Warto, abyśmy posiadali odpowiednie samopoczucie i podejście do pacjenta, nie powinniśmy stroić sobie żartów z jego choroby lub stanu, w jakim jest, także warto nie pokazywać z naszej strony żadnego obrzydzenia podczas wykonywania jakiejś czynności, na przykład mycie jego zębów lub przykładanie basenu. Poza tym na dyskomfort pacjenta wpływa wiele innych czynników.

Ważne, by posiadał on odpowiednią pozycję ciała, wygodną, czyli należy mu zrobić odpowiednią podporę pod plecy. W takim przypadku możemy zastosować poduszki. Poza takimi czynnościami ważne jest skupienie się także na przygotowywaniu posiłków dla chorego. To przecież od tego może zależeć jego poprawa zdrowia. Dlatego powinniśmy wiedzieć, jakie posiłki warto mu podawać, takie, które mu pomogą, a nie zaszkodzą. Możemy na przykład w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu będziemy pewni, że pomagamy choremu.

Może cię zainteresować także:  4 lutego obchodzony był Światowy Dzień Walki z Rakiem - leczenie onkologiczne

chora osoba Jak zadbać o chorego? W jaki sposób żywić osobę w podeszłym wieku? 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

W jaki sposób żywić osobę w podeszłym wieku

Obecnie sporo osób niewłaściwie się odżywiają, a my, jako ich rodziny możemy im w tej sprawie pomóc. W jaki sposób? Możemy im powiedzieć, doradzić, jakie posiłki powinny spożywać. Możemy także praktycznie, na własne oczy im pokazać, w jaki sposób mogą przygotować takie posiłki. Dzięki temu będą zdolne sami sobie to przygotować. Dlatego warto powiedzieć im, że muszą kupować odpowiedni artykuły spożywcze, możemy im nawet w tym pomóc, jeśli sami nie mogą iść do sklepu.

Osoby starsze powinny przyjmować przede wszystkim białko, które jest zawarte w mięsie, jajkach, serze oraz soczewicy. Taki posiłek jest wartościowym składnikiem diety. Takie potrawy białkowe powinny się znaleźć 2-krotnie w ciągu dnia u osoby starszej. Poza tym w ciągu każdego dnia warto zaopatrzyć taką osobę w jakąś surówkę, może to być na przykład lekko ugotowana marchewka, ziemniaki, pomidory lub podać świeże owoce.

Warto, aby takie osoby przyjmowały także dużo płynów, czyli przetwory owocowe, mleko, woda. Ważne jest to, by unikały herbaty lub kawy, ponieważ zawierają kofeinę, która może źle wpłynąć na działanie serca oraz strawność organizmu. Dzięki ustaleniu takich posiłków dla osoby starszej będzie się jej na pewno lepiej żyło.

Jak zadbać o zdrowie dziecka?

Gdy nasze dziecko zaczyna chorować, to warto poświęcić mu wiele uwagi. Zazwyczaj dzieci podczas choroby tracą apetyt. Ale my, jako rodzice nie powinniśmy się tym załamywać, lecz strać się to jakoś obejść. Nawet, jeśli dziecko nie jadłoby pokarmu przez kilka dni, to nie znaczy, że jest z nim źle, musi jednak spożywać odpowiednią ilość płynów. W jaki sposób więc możemy mu pomóc? Warto zachęcać dziecko do picia, podawać mu odświeżające napoje w atrakcyjnym wyglądzie. Może to być chociażby ładna szklanka, a w niej atrakcyjnie wyglądająca słomka. Takie napoje powinny być niesłodzone i rozcieńczone.

Może cię zainteresować także:  Stłuszczenie wątroby: diagnoza, profilaktyka i skuteczne metody leczenia

Napoje powinno się podawać tak, co 2 godziny, albo częściej, jeśli chce. Musimy jednak wyeliminować wszelkie napoje musujące, ponieważ mogą one powodować mdłości. Także warto unikać wszelkich napojów zawierających sztuczne barwniki, dodatki smakowe, czy konserwanty. Aby przygotować dla niego odpowiedni posiłek, to warto zapytać go o zdanie, albo trzymać się diety, który przekazał mu lekarz.

Dopiero w momencie, kiedy dziecku powróci apetyt, należy zacząć podawać mu pełnowartościowe i pożywne pokarmy, co pozwolą mu szybko dojść do zdrowia.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Czego potrzebuje nasz organizm by żyć sprawnie i zdrowo?

Poprzedni wpis

Mróz i skóra – jak prawidłowo zadbać o cerę mieszana w niesprzyjających warunkach?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *