(Kon)teksty 🪧

Na co zwrócić uwagę, wybierając kancelarię notorialną?

darowizna nieruchomości Na co zwrócić uwagę, wybierając kancelarię notorialną? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Notariusz jest urzędnikiem państwowym, sporządzającym akty prawne, którymi normalnie mógłby się zająć sąd.

– Notariusze zajmują się sporządzaniem protokołów, testamentów i oświadczeń, krótko mówiąc chronią ludzi przed dużo bardziej skomplikowanym sądowym tokiem postępowania – podaje notariusz

– Naszą rolą jest poświadczenie wszystkich protokołów i oświadczeń, które są dzięki temu respektowane przez instytucje publiczne, czyli mają moc prawną. Do kancelarii notarialnej można przyjść w celu przygotowania umowy przedwstępnej, przyrzeczonej, umowy aktu darowizny czy kupna i sprzedaży nieruchomości. Często nasze zadanie polega po prostu na rozwiązaniu problemu prawnego klienta, pokierowaniu go tak, aby nie musiał uciekać się do ostateczności, czyli wejścia na drogę sądową – dodaje.

Z tych powodów warto wcześniej pomyśleć o wyborze dobrego notariusza. W każdym większym mieście znajduje się kilka, a nawet kilkanaście kancelarii notarialnych, dlatego zrozumiałe jest, że wybór może okazać się trudny. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym łatwiej nam będzie znaleźć profesjonalnego notariusza. Warto poświęcić temu trochę czasu, ponieważ nie jest to zwykła usługa – czasami wiele od niej zależy.

Dobrze jest zacząć od zapoznania się z rynkiem prawnym w naszym mieście. Dzięki temu zobaczymy, jakie mamy pole do manewru. Pomocni mogą okazać się także znajomi, przyjaciele i rodzina. Może jedna z bliskich nam osób musiała już kiedyś korzystać z pomocy kancelarii notarialnej i jest zadowolona z usług tej przez siebie wybranej?

Warto traktować poważnie pozytywne opinie społeczeństwa

Warto także poczytać lub zadać pytanie na specjalistycznym forum – często czynny udział w dyskusjach biorą prawdziwi notariusze lub pasjonaci prawa, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą, a nawet podsyłają adresy kancelarii warte rozważenia. Najlepszym wyjściem będzie wybór kilku kancelarii oraz przejrzenie ich ofert. Może okazać się, że niektóre specjalizują się tylko w określonych sytuacjach. Zajrzyjmy na stronę internetową każdej z nich.

Może cię zainteresować także:  Dlaczego warto wybrać lodówki BEKO? Eksperci wyjaśniają!

darowizna nieruchomości Na co zwrócić uwagę, wybierając kancelarię notorialną? 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Tam znajdziemy wszystkie podstawowe informacje. Warto zwrócić uwagę właśnie na to, w jakich dziedzinach prawa notarialnego specjalizuje się kancelaria oraz jakie ma doświadczenie w świadczeniu tego typu usług – naturalnie im dłuższa działalność na rynku, tym lepiej. Dzięki temu można jeszcze bardziej zawęzić krąg poszukiwań i spróbować umówić się na wizytę w jednej czy dwóch kancelariach w celu wstępnego omówienia problemu i warunków świadczonych usług.

Jak wygląda specyfika pracy notariusza

Należy pamiętać, aby umówić się na taką wizytę telefonicznie. Praca notariusza polega na spotkaniach z klientami, zatem wcześniejszy telefon jest wskazany. Dzięki temu notariusz jest w stanie przygotować się do rozmowy na dany temat oraz poświęcić klientowi tyle czasu, na ile wymaga tego omawiany problem. Dobra kancelaria często po prostu nie będzie miała czasu, aby przyjąć klienta „z ulicy”.

– Na koniec warto pamiętać o tym, że usługa notarialna kosztuje. Już na stronie internetowej każdej dobrej kancelarii powinna znaleźć się szczegółowa informacja o tym, ile wynosi taksa za każdą wykonaną usługę.

Notariusz powinien także sam poinformować klienta o kosztach

– To ważne, ponieważ taksę notarialną klient musi zapłacić, bez względu na wszystko. Sami klienci powinni także pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Sprzedaż nieruchomości – jakie czynności notarialne należy spełnić?

Poprzedni wpis

Porada prawna – jak szukać specjalistów?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *