Jak ratować dziecko. Poradnik pierwszej pomocy dla rodziców 1 - Twój Głos ? e-TG.pl
Porady

Jak ratować dziecko. Poradnik pierwszej pomocy dla rodziców

Jak uratować dziecko. Odpowiedzialny rodzic umie udzielić pierwszej pomocy.

Bezpieczeństwo dzieci niemal w 100% zależy od dorosłych. Większość wypadków z udziałem dzieci zdarza się w obecności ich rodziców lub opiekunów. Jednocześnie połowa dorosłych ludzi w Polsce przyznaje, że nie potrafi udzielić pomocy osobie w stanie zagrożenia życia. Ze względu na naturalne emocje związane z ratowaniem młodego życia, znacząco rośnie ciężar odpowiedzialności za prawidłową reakcję. Każdy dorosły powinien mieć wiedzę, która pozwoli mu skutecznie działać w sytuacjach związanych z udzielaniem nagłej pomocy dzieciom.

Czywiemy jak uratować dziecko?

Dzieci poznając świat są narażone na różnego rodzaju zdarzenia. Niektóre z nich kończą się na zadrapaniach rączek lub nóżek, inne – wymagają pomocy medycznej. W każdej z tych sytuacji ważne jest, czy dziecko dostanie odpowiednią pomoc w najkrótszym czasie. W przypadku poważnych uszkodzeń, gdy zagrożone jest życie liczy się każda minuta.
– Przez cztery minuty można uratować komuś życie. To pierwsze minuty zatrzymania krążenia, w trakcie, których może dojść do nieodwracalnych zmian w tkance mózgowej, najbardziej narażonej na skutki niedotlenienia. Jeżeli oczekując na wezwaną karetkę, w ciągu tych czterech minut nie zrobimy nic, aby pomóc poszkodowanemu – zaszkodzimy mu bardziej aniżeli robiąc cokolwiek – mówi Mirosław Dubielecki z Akademii Ratownictwa Medicover.
U dzieci do nagłego zatrzymania krążenia dochodzi znacznie rzadziej niż u dorosłych. Częstymi przypadkami wśród dzieci są zadławienia, a także inne stany i urazy wieku dziecięcego.

Główne zalecenia dotyczące postępowania w sytuacjach zagrożenia życia zostały sformułowane przez dwie największe organizacje : Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American HeartAssociation/AHA) i Europejską Radę Resuscytacji (EuropeanResuscitationCouncil/ERC) – wyjaśnia MirosławDubielecki.

Zespół czynności ratunkowych wykonywanych od chwili wypadku lub nagłej choroby do czasu wyjścia poszkodowanego ze szpitala nazywa się łańcuchem przeżycia.

Łańcuch przeżycia:
 Profilaktyka
 Wczesna resuscytacja
 Wezwanie pogotowia
 Skuteczne zaawansowane zabiegi resuscytacyjne
 Zintegrowana opieka poresuscytacyjna

Może cię zainteresować także:  Psychoterapia – potrzebne wsparcie?

Najważniejszym elementem łańcucha przeżycia jest osoba, która jako pierwsza rozpozna stan zagrożenia życia i uruchomi system, rozpoczynając czynności resuscytacyjne i przekazując informacje do służb ratowniczych. Przygodny świadek zdarzenia zawsze ma szansę uratować życie, a przynajmniej dać poszkodowanemu możliwość uzyskania fachowej pomocy medycznej. Pierwsza osoba w łańcuchu może podtrzymywać funkcje życiowe poszkodowanego i zapewnić niezbędny czas na dotarcie Zespołu Ratownictwa Medycznego na miejsce zdarzenia. Te wstępne czynności są konieczne, by nie doszło do nieodwracalnych zmian w mózgu. W przypadku dzieci zazwyczaj taką pierwszą osobą jest właśnie rodzic.

W ratowaniu dzieci trzeba pamiętać o kilku specyficznych kwestiach. Należą do nich niewielki rozmiar i masa ciała dziecka, niedojrzałość fizjologiczna narządów i układów oraz inna niż u dorosłych budowa anatomiczna. Bardzo ważne jest również to, aby dziecko nie traciło kontaktu z rodzicem, aby wyjaśniać, co się robi i dlaczego i używać sprzętu odpowiedniego dla dzieci.

– Na szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy dzieciom uczymy, jak rozpoznać stan dziecka i, w zależności od niego, poradzić sobie w określonej sytuacji – mówi Mirosław Dubielecki. – Przekazujemy wiedzę jak postępować z dzieckiem nieprzytomnym, zadławionym. Pokazujemy sposoby prowadzenia resuscytacji dziecka w różnym wieku. Jak reagować na niedotlenienie, drgawki i urazy. Dużo mówimy również o profilaktyce, dzięki której można uniknąćwielu tragicznych przeżyć.

Kursy pierwszej pomocy dzieciom organizuje Akademia Ratownictwa Medicover. Takie szkolenie zajmuje kilka godzin, a wiedza zostaje na długo. Kursy dostępne są dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko pacjentów Medicover.

xxxx

Akademia Ratownictwa Medicover powstała w 2005 roku. Edukuje i szkoli w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Od 2013 roku jest Autoryzowanym Centrum Treningowym Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego (AHA) w Polsce. Wszystkie kursy pierwszej pomocy Akademii prowadzone są z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu treningowego: fantomy, defibrylatory szkoleniowe AED, kołnierze ortopedyczne, deski ortopedyczne, torby opatrunkowe oraz prezentacje multimedialne i filmy instruktarzowe. W trakcie szkolenia duży kładzie się na umiejętności praktyczne uczestników, wykorzystując różnego rodzaju ćwiczenia sytuacyjne, doskonaląc techniki zapamiętywania, kontrolując na bieżąco przekazywaną wiedzę. Kurs pierwszej pomocy realizowane są w oparciu o najnowsze wytyczne i standardy. Instruktorami Akademii Ratownictwa Medicover są: lekarze, pielęgniarze, ratownicy medyczni czynnie zawodowo pracujący w ratownictwie medycznym (Pogotowie, SOR, OIOM).

Może cię zainteresować także:  Zdrowe odchudzanie - dietetyka, zdrowy i aktywny styl życia

Medicover od lat wspiera inicjatywy promujące profilaktykę zdrowotną oraz zwiększające bezpieczeństwo życia i zdrowia pacjentów.

www.medicover.pl

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Stomia nie ogranicza – niezwykłe zdjęcia stomiczki

Poprzedni wpis

O zdrowiu i chorobach szlachty polskiej, Karolina Stojek-Sawicka

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *