Pożegnaj zgagę: nadwaga i otyłość nie pomaga - nadkwaśności dotyczy aż 20% populacji 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Porady 🎯

Pożegnaj zgagę: nadwaga i otyłość nie pomaga – nadkwaśności dotyczy aż 20% populacji

Pożegnaj zgagę wraz z nadwagą

Nadwaga i otyłość są jednymi z czynników ryzyka wystąpienia zgagi – palącego uczucia w przełyku. Dotyka ona nawet 20% populacji. Wielu, mimo częstych objawów, bagatelizuje problem. Tymczasem działać należy od razu, np. zmieniając nawyki żywieniowe. Objawowo mogą pomóc również preparaty dostępne bez recepty.

Styl życia w krajach zachodnich – złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej sprawiają, że 65% Europejczyków ma nadmierną masę ciała. 15% do 20% z nich stanowią osoby otyłe. W Polsce statystyki nie odbiegają od europejskich. Szacuje się, że na nadwagę cierpi 21% mężczyzn i 24% kobiet. Jak pokazały badania, częstotliwość występowania nadwagi i otyłości w krajach Zachodu rośnie w podobnym tempie do częstotliwości występowania zgagi.

Czemu otyłość i Nadwaga wpływają na pojawienie się palących dolegliwości w przełyku? Wzrost masy ciała jest często skutkiem niewłaściwej diety i złego odżywiania. Spożywanie tłustych i ostrych potraw, jedzenie w pośpiechu dużych porcji na raz – powoduje zgagę.

Konsekwencją nadwagi i otyłości jest podniesione ciśnienie w jamie brzusznej. Powoduje ono cofanie się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Sok żołądkowy ma silne właściwości żrące, niezbędne w trawieniu pokarmów. Kiedy przedostanie się z treścią pokarmową do przełyku, drażni jego ściany, wywołując dyskomfort, ból w okolicach mostka i nadbrzusza, niekiedy bóle gardła, kaszel czy chrypkę.

Złote postanowienie na pożegnanie zgagi

Chcesz ograniczyć ryzyko zgagi i unormować wagę ciała? Spójrz na swoje dzienne menu. Co jesz, o jakich porach, jakie porcje i ile czasu poświęcasz na zjedzenie posiłku? Spisz swoje „grzechy główne” i wprowadź kilka zmian do dziennego jadłospisu. Rozpocznij od „złotego postanowienia”:

Jem pięć małych posiłków dziennie. Wyznacz sobie godziny w czasie dnia na zjadanie posiłków. Jeśli pracujesz, możesz każdy z nich przygotować sobie dzień wcześniej. Z początku taki system może wydać się trudny, jednak z czasem organizm się przyzwyczaić.

Naturalne leki na zgagę – Zioła

Zgaga bywa następstwem nieżytu żołądka lub nadkwaśności. Na tę dolegliwość, franciszkanin o. Czesław Andrzej Klimuszko polecał zioła: po 50 g – ziele majeranku, ziele krwawnika, ziele srebrnika, ziele szanty, korzeń prawoślazu, kwiatostan lipy, liść melisy, porost islandzki, kłącze perzu. Zaparzać przez 15 min. łyżkę mieszanki. Pić 3 razy dziennie po szklance 20 min. przed posiłkiem.

Może cię zainteresować także:  Niedoczynności i nadczynności tarczycy - nie bagatelizuj problemów z tarczycą

Oto recepta innego franciszkanina, o. Grzegorza Sroki: Po 100 g korzeń prawoślazu, kwiatostan lipy, po 50 g – ziele krwawnika, kłącze perzu, zile szanty, ziele dziurawca, korzeń lukrecji, ziele tysiącznika. Zalać łyżkę ziół szklanką wrzątku i naparzać przez pół godziny. Pić 2 razy dziennie między posiłkami. O. G. Sroka zalecał równocześnie: unikać cukru i słodyczy, nie jeść tłustych mięs i pokarmów smażonych, pieczywo jeść czerstwe i suchary, ostawić papierosy i alkohol, pokarmy jadać powoli, dokładnie rozdrabniać pokarm w ustach. Co godzinę przeżuwać suchara.

Pożegnaj zgagę: nadwaga i otyłość nie pomaga - nadkwaśności dotyczy aż 20% populacji 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Ponadto: przez 5 dni po łyżeczce nasion lnu w 1 / 2 szklanki wody (zagotować i ostawić na noc). Wypijać ciepłe na czczo. Po 10 dniach przerwy, powtórzyć kurację. Sok z ziemniaków Polecanym przez naturalistów środkiem na zgagę jest sok z surowych ziemniaków, Ziemniaki drobno utrzeć, wycisnąć sok. Wypijać 3 razy dziennie po 1 /4 do 1/ 2 szklanki przez 3 tygodnie. Już po pierwszych porcjach nastąpi odczuwalna ulga.

Kuracja gorczycą Medycyna ludowa zaleca spożywanie 3 razy dziennie przed posiłkami łyżeczki zmielonych nasion białej gorczycy i popijanie kilkoma łykami wody. Po kilku dniach dawkę zwiększyć do 3 łyżeczek 3 razy dziennie. Przy tej dawce pozostać przez tydzień

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Wkrętarki: jaką wkrętarkę wybrać – która będzie najlepsza?

Poprzedni wpis

Jak oszukać portale aukcyjne?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *