Jak prawidłowo dobrać dywan do pomieszczenia? Jak wybrać najlepszy dywan? 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Porady 🎯

Jak prawidłowo dobrać dywan do pomieszczenia? Jak wybrać najlepszy dywan?

Dywany ręcznie tkane jako inwestycja

Niewiele inwestycji jest tak bezpiecznych i odpornych na inflację jak perskie dywany. W dodatku jako przedmiot codziennego użytku wnoszą one ciepło i piękno do naszego życia, a ich wartość rośnie wraz z upływem czasu. Jeśli są użytkowane z troską, ich żywotność i użyteczność może sięgać setek lat.

Ręczne wykonanie każdego dywanu oraz unikatowość daje gwarancję wzrostu jego wartości wraz z latami. W handlu powszechnie wiadomo, że stare, używane dywany są znacznie cenniejsze niż nowe.

Jako majątek, tylko kilka rzeczy może się równać z ręcznie tkanym dywanem na ścianie lub podłodze danego wnętrza. Jest on nie tylko oznaką klasy i dobrobytu, ale w porównaniu z pozostałym wyposażeniem, które traci na wartości wraz z upływem lat dywan perski jest w stanie przetrwać wystarczająco długo, aby zapewnić wymierny zysk.

Historia perskich dywanów

Historia Perskich dywanów obejmuje okres dłuższy niż 2 500 lat. Najstarszy znany kobierzec, pochodzący z V w.p.n.e. został odnaleziony w 1949 roku przez rosyjskiego archeologa Sergieja Iwanowicza Rudenke, w jednym ze scytyjskich grobów w dolinie Pazaryk na Syberii. Od miejsca znalezienia nazywa się go Pazarykiem. Pochodzenie tej tkaniny nie jest do końca wyjaśnione. Niektórzy uczeni uważają, że pochodzi ona z Persji, jednak wiązana jest węzłami tureckimi, chociaż inne znalezione na tym terenie kobierce posiadają węzły perskie. Pazaryk jest wełniany, ma 36 węzełków na każdym cm2, posiada krzyżowe motywy oraz ciekawy wzór w łosie i jeźdźców okalający główne pole. Prawdopodobnie jest on prototypem perskich dywanów z XVI i XVII n.e., także posiadających podobne motywy. Pazaryk jest bardzo dobrze wykonany, ma bogatą różnorodność barw, co dowodzi o wysokim poziomie umiejętności wiązania dywanów już wtedy.

Od VII wieku perskie dywany wykonywane były z wełny i jedwabiu, wczesne wzory były symetryczne z geometrycznymi i kwiatowymi motywami. Popularnym motywem była róża – perski symbol życia. Na kobiercach pojawiały się także zwierzęta i królowie. Po podboju arabskim, na dywanach pojawiły się wersety koraniczne, a dywany modlitewne zaczęto produkować na dużą skale. Wzornictwo perskich dywanów uległo ogromnym zmianom na początku XV wieku, gdy surowe, łamane formy zostały zastąpione przez motywy roślinne miękko oplatające medaliony.

Aby prześledzić historię Perskich dywanów należy zwrócić uwagę na drogę rozwoju kulturalnego jednej z najwspanialszych cywilizacji, jakie kiedykolwiek pojawiły się na świecie.

Wszystkie ręcznie tkane wyroby a w szczególności ręcznie tkane dywany służyły jako element komunikacji pomiędzy różnymi cywilizacjami i kulturami, co powodowało zbliżenie tychże cywilizacji i zacieśnianie więzów pomiędzy nimi. Ręcznie tkane dywany nie były uważane za zwykły wyrób artystyczny, ale funkcjonowały również jako przedmiot ogólnego szacunku. Niosły ze sobą magiczne aspekty rozpoznawane przez wiele kultur na świecie, nieśmiertelność. Oto, dlaczego ogrody Edenu były odzwierciedlane w wielu wyrobach ludzkich rąk, dzięki czemu przekraczając granice czasu i kultury. Podobny, wspaniały i zapierający dech w piersiach ogród istnieje na węzełkowym dywanie utkanym przez Nomadów na zachodzie Iranu, tak samo jak na kilimach północno amerykańskich Indian “Navaho”.

Jak prawidłowo dobrać dywan do pomieszczenia? Jak wybrać najlepszy dywan? 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Ta oryginalna sztuka, duma Wschodu przybyła do Europy w czasach Marco Polo. Od tego momentu jej wspaniałość przeniknęła ducha zachodniej kultury, ale nikt nie był w stanie jej odtworzyć, bo po prostu jest nie do podrobienia. Jak nie poddać się takiej wspaniałości i precyzji rękodzieła sztuki tkackiej przywodzącej na myśl wysiłek i pracę twórców.

Jak prawidłowo dobrać dywan do pomieszczenia?

Odpowiednio dobrany dywan może sprawić, że wnętrze stanie się przytulne, a ten niepozorny dodatek zaważy nad perfekcyjnym dopełnieniem pomieszczenia. Z kolei nieprzemyślany wybór dywanu to pierwszy krok do prawdziwej katastrofy, która zniszczy cały design we wnętrzu. Dzisiaj podpowiadamy więc, jak prawidłowo dobrać właśnie ten dodatek do Twojego pomieszczenia.

Zaczynamy od koloru – odważna czerwień czy spokojne odcienie szarości?


Jeśli zastanawiasz się nad wyborem koloru dywanu do konkretnego pomieszczenia, to pamiętaj, że powinieneś stosować się dwóch odwiecznych zasad.
Po pierwsze: ciemny dywan optycznie pomniejszy pomieszczenie, ale jednocześnie stanie się ono bardziej przytulne. Po drugie: jasny dywan optycznie powiększy pomieszczenie, jednak może za bardzo zasłonić piękną podłogę.
Wybierając konkretny kolor dywanu lub decydując się na połączenia kliku barw należy przede wszystkim stosować się do ogólnie przyjętych zasad dopasowywania kolorów. Do stonowanej kolorystyki wystroju wnętrza idealnie będzie pasował dywan w żywych barwach, który ożywi pomieszczenie. Ci, którzy nie do końca lubią eksperymentować i boją się odważnych czerwieni czy zieleni, powinni zdecydować się na wybór tkaniny w spokojniejszych tonach nie odbiegających jednak od kolorystyki aranżacyjnego wnętrza.

Jak prawidłowo dobrać dywan do pomieszczenia? Jak wybrać najlepszy dywan? 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Wzór i materiał mają ogromne znaczenie


Z wzorami na dywanach naprawdę trzeba uważać. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się inne przedmioty i dodatki aranżacyjne w odważne wzory, to lepiej w tym przypadku postawić na neutralny dywan. Z kolei w połączeniu z minimalistycznym wystrojem idealnie sprawdzi się mocny dodatek w postaci dywanu z oryginalnymi zdobieniami, w tym niekoniecznie regularną geometrią.
Jeśli weźmiemy pod uwagę materiał, z którego wykonany jest dywan, to kolejny raz powinniśmy pamiętać o dwóch zasadach.
Po pierwsze: wysokie runo, puszysty materiał czy długie włosie idealnie będą nadawać się do łazienki i sypialni, czyli tam, gdzie stąpamy gołymi stopami. Po drugie: dywany z krótkim, łatwym do czyszczenia włosiem i sylikonowym podbicie idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których często się przemieszczamy – salonie, przedpokoju czy jadalni.
Wybierając materiał, pamiętajmy, że alergicy mogą mieć problem z naturalnymi materiałami, chociażby ponadczasową i elegancką wełną.

Położenie dywanu – tych błędów musisz się wystrzegać


Nie wystarczy kupić dywanu ,,na oko’’ i po prostu przypadkowo położyć do na podłodze. Złu układ dywanu przyczyni się do zaburzenia estetyki całego pomieszczenia. Przyjrzyj się do kilku podstawowym zasadom:

 1. Dywan nie może być ułożony tylko pod stołem, ponieważ będzie on sprawiał wrażenie zbyt małego i kompletnie niedopasowanego do wnętrza.
 2. Krzesła odsuwane podczas wstawania od stołu nie mogą wystawać poza obrys dywanu.
 3. Dywan w sypialni powinien być ustawiony z przodu łóżka lub ze strony, z której wstajemy rano.
 4. Dywan musi być ustawiony tak, że umożliwić swobodne otwieranie drzwi.
 5. Podłoga podkreśla dywan, dlatego nie powinien on jej zdominować.

Przy wyborze dywanu należy brać pod uwagę nie tylko kolorystykę czy stylistykę danego pomieszczenia, ale także parametry wnętrza. Pamiętaj, że dywan to nie tylko dodatek, który wpłynie na estetykę wnętrza. To także element decydujący o jego funkcjonalności.

Modne dywany – trendy wiosenne

Specjaliści zajmujący się projektowaniem i aranżacją wnętrz, zgodnie przyznają, iż dywany to jeden z modniejszych dodatków, które będą na topie w nadchodzących miesiącach. Odpowiednio dobrany potrafi w zaledwie chwilę zmienić całkowicie nasze przestrzenie i dodać im nowego charakteru. Na jakie dywany warto więc postawić? Podpowiadamy poniżej.

Duże dywany do przestronnych domów

Magazyny wnętrzarskie rozpisują jak się gustowne i stylowe mogą być dywany o sporych gabarytach. Jak wybrać dywan 250×350 by służył nam przynajmniej przez kilka lat? Niewątpliwie warto tu zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Taki dywan powinien być wykonany z bardzo dobrych materiałów. Odpowiednia grubość, idealne rozłożenie jest niezwykle ważne, szczególnie gdy chcemy taki dywan położyć w miejscu, które narażone jet na częste chodzenie jak np. salon czy sypialna. Kolejny aspekt to wzór. Nie zawsze dobrze jest kierować się aktualnymi trendami i modą na konkretne wzory lub barwy. W przypadku dywanów najlepiej jest postawić na klasykę, tak by konkretny model bez problemu pasował również wtedy, gdy zmienimy całkowicie wystrój naszych wnętrz. Stonowane kolory, delikatne wzory będą zdecydowanie lepszym wyborem.

Może cię zainteresować także:  O czym pisać? Wybór tematu na artykuł, formatowanie i publikacja - poradnik

Ile kosztuje dobry dywan?

W zależności od sklepu koszt dywanów o takich gabarytach waha się od 400 do nawet 3000 zł. Wszystko zależy od tego,z czego jest wykonany dany model, od marki i wzoru. Jeżeli taki model chcemy kupić do reprezentacyjnego salonu – warto zainwestować w dywan ze średniej półki, który będzie dobry gatunkowo i który bez problemu wyczyścimy domowymi sposobami. Taki model powinien sprawdzić się zarówno, gdy chcemy mieć pokoje urządzone w stylu nowoczesnym, nowojorskim czy skandynawskim. Natomiast jeśli szukamy dywanu do biura lub kancelarii, w której będziemy przyjmować codziennie mnóstwo interesantów – warto wybrać bardzo stylowy model, który być może będzie droższy, ale z nim bez problemu poradzimy sobie przy częstej pielęgnacji. Z kolei, do pokoju dziecka lub nastolatka najlepiej wybrać jest ciekawy dywan w przedziale cenowym od 400 do 600 zł.

Jak dobrać odpowiedni szary dywan do własnego zapotrzebowania?

Szare dywany pojawiają się w wielu modnych aranżacjach wnętrz. To doskonały wybór do salonów i sypialni. Tego typu elementy doskonale komponują się z aktualnymi trendami wnętrzarskimi. Bogata oferta umożliwia odnalezienie wielu różnorodnych rodzajów dywanów. Jak dopasować najbardziej odpowiedni model do urządzanego wnętrza?

Estetyka aranżacji

Dywan szary to jeden z częściej pojawiających się dodatków w pomieszczeniach skandynawskich. Ten styl wnętrzarski wciąż cieszy się ogromną popularnością. Urządzane w ten sposób pomieszczenie powinno łączyć w sobie surowość z przytulnością. Trafionymi pomysłami mogą okazać się modele w różnych odcieniach szarości. Sprawdzą się tu zarówno dywany o jednolitych barwach, jak i egzemplarze z geometrycznym wzorem. Model typu shaggy o długim, miękkim i puszystym runie, doskonale skomponuje się z surowymi, drewnianymi meblami i prostym narożnikiem. W pomieszczeniach, w których umieszcza się wiele dodatków, takich jak przyjemne w dotyku koce i poduszki, warto postawić na model z krótszym włosiem. Wyjątkowym rozwiązaniem może okazać się minimalistyczny dywan sznurkowy z geometrycznym wzorem.

Dywan w szarym kolorze może okazać się również doskonałym rozwiązaniem w pomieszczeniach retro i vintage. Często łączy się tutaj stonowane elementy z akcentami w intensywnych barwach. Miękki, szary dywan świetnie skomponuje się z żółtym lub niebieskim meblem. W takich aranżacjach warto decydować się na akcesoria o grubszym, przyjemnym w dotyku runie. Dobrym wyborem będą modele o połyskliwym włosiu.

Dywan sznurkowy – dla kogo będzie odpowiedni?

Dywany sznurkowe to coraz chętniej wybierany element wystroju wnętrz. Ze względu na specyficzną budowę, taki akcesoria posiadają wiele zalet. Przede wszystkim charakteryzują je wyjątkowe walory estetyczne. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w modnych aranżacjach. Ponadto, dla wielu osób okazują się jedną z bardziej praktycznych i funkcjonalnych opcji. W jakich domach wybór płasko tkanego dywanu będzie korzystny?

Zalety dywanów sznurkowych

Produkty z tej kategorii charakteryzuje sposób ich wytwarzania. Ze względu na szczególny splot włókien, nie posiadają typowego dla zwykłych dywanów runa. Zamiast odstającego włosia można tu zaobserwować płaską i zwartą powierzchnię. Takie rozwiązanie wpływa korzystnie na poziom zatrzymywania brudu i łatwość czyszczenia. Dzięki ciasnemu splotowi, drobnoustroje mają ograniczone możliwości zadomowienia się w niższych warstwach dywanu. Okruchy i zanieczyszczenia stałe nie będą przywierały do włókien. Osadzający się brud łatwo zebrać odkurzaczem lub szczotką. Dzięki lekkości tkaniny, wytrzepanie przedmiotu jest wyjątkowo łatwym zadaniem. W razie zabrudzeń materiału można wyczyścić go za pomocą mokrej szmatki lub gąbki. Sposób wyplatania zapewnia stosunkowo krótki czas schnięcia.

Gdzie sprawdzi się dywan sznurkowy

Takie dodatki są przede wszystkim polecane alergikom i osobom wyjątkowo dbającym o porządek. Płasko tkany dywan będzie również odpowiednim wyborem do pomieszczeń, w których chodzi się w butach. Tego rodzaju elementy doceniane są przez osoby posiadające zwierzęta i rodziny z małymi dziećmi. Korzyści dla alergików to przede wszystkim ograniczenie namnażania drobnoustrojów dzięki strukturze materiału. Ponadto, jego szybkie wysychanie chroni przed powstawaniem wilgoci i grzybów. To ważne aspekty w mieszkaniach, w których przebywają niemowlęta. Rodzice kilkulatków docenią akcesoria z tej kategorii ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości. Z takiego dywanu bez problemu usunąć można okruchy jedzenia i plamy po napojach. Nie jest również problematyczny w przypadku bardziej uciążliwych zabrudzeń. Usunięcie fragmentów mas plastycznych czy ciasta będzie łatwiejsze niż w przypadku modeli z odstającym włosiem.

Jaki dywan warto wybrać

Poszukując dywanu do swojego domu należy wziąć pod uwagę zarówno właściwości praktyczne, jak i walory estetyczne. Bardzo istotny będzie również rozmiar elementu wyposażenia. Jak wybrać dywan sznurkowy, który spełni wszystkie oczekiwania? Przede wszystkim, warto przemyśleć rolę produktu w danym wnętrzu. Jako dywan do pomieszczenia jadalnianego zaleca się wybrać model w jasnym kolorze. Spadające ze stołu okruchy będą na nim słabiej widoczne. Do strefy ze stołem i krzesłami warto dopasować dywan o dużej powierzchni. Struktura tkaniny sprawia, że nie odkształca się on pod naciskiem mebli. Dlatego warto pokryć nim cały fragment podłogi w jadalni. W domach, w których mieszkają zwierzęta, warto zdecydować się na wzory w stonowanych, ale niezbyt jasnych barwach. Istotne jest to, aby sierść i naniesiony piasek nie były mocno widoczne dopóki nie zostaną usunięte. Wzór dywanu należy również dopasować do wystroju pomieszczenia. Kolory muszą współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia. Dobrym pomysłem będzie dobór produktu podkreślającego charakter aranżacji. Odpowiednio dopasowany dywan z pewnością będzie zarówno funkcjonalnym, jak i estetycznym dodatkiem.

Jak dywan wpływa na wystrój wnętrza

Planując wnętrze pokoju, bardzo ważne jest, żeby wszystko do siebie pasowało. Niestety ciężko jest to zaplanować. Ilość czynników, które wpływają na to, jak wnętrze będzie się prezentować, jest ogromna. Jednym jednak z ważniejszych czynników jest to, czy wstawić do danego pomieszczenia dywan, czy nie.

Co zrobić, żeby czuć się dobrze w swoim domu?

Tworząc pokój, bardzo ważne jest, żeby starać połączyć się to, co nam się podoba, z tym, co praktyczne. Pojawia się tutaj pytanie, jak wybrać dywan do przedpokoju i czy na pewno tego typu model będzie dobrym pomysłem. Dywany mogą pełnić wiele ról, od zwykłej dekoracyjnej, po zwiększanie komfortu. To do czego użyjemy dywanu, zależy tylko od naszej inwencji twórczej. Jeśli posiadamy przestronny pokój gościnny, możemy zainwestować w dywan po to, żeby służył on nam do wydzielenia specjalnego miejsca, gdzie postawimy sofę i kanapy. Pozwoli nam to, na zwiększenie komfortu w salonie, oraz (jeśli dywan jest na tyle duży) zabezpieczy podłogę przed zniszczeniami spowodowanymi przesuwaniem foteli.

Jak dywan wpływa na przestrzenność pokoju?

Każdy z nas wie o tym, że w zależności od kolorów i mebli, pomieszczenie będzie wywierało inne wrażenie, jeśli chodzi o jego przestrzenność. Jednak mało kto wie, że dywan też potrafi wywoływać taki efekt. Jeśli posiadamy pokój o sporym rozmiarze i chcemy, żeby wydawał się mniejszy, powinniśmy wstawić do niego nieduży okrągły dywan. Pozwoli nam to zmniejszyć wizualnie pomieszczenie, zwiększając do tego komfort wnętrza.

Jednak, jeśli naszym celem jest wizualne powiększenie przestrzeni, rozwiązaniem jest większy prostokątny lub kwadratowy dywan ustawiony w bardzo widocznym miejscu.

W czym może jeszcze sprawdzić się dywan?

Dywany pomijając ich aspekt wizualny, bardzo dobrze sprawdzają się do ocieplenia atmosfery w pokoju. Odpowiednio dobrany kolorystycznie dywan z gęstym runem, potrafi spowodować, że pokój stanie się o wiele bardziej przytulny. Postawiony do tego w miejscu relaksu, zapewni wysoki komfort. chociażby ze względu na oddzielenie posadzki od stóp osób, które będą podczas siedzenia trzymać je na ziemi. Do tego dywan powoduje, że pokój wydaje się pełniejszy, podłoga bez dywanu potrafi budzić wrażenie pustej.

Może cię zainteresować także:  Wstrząs? Co zrobić? Jak pomóc? Reaguj natychmiast!

Jak jednak dobrać dywan, żeby pasował do pomieszczenia?

Dywan potrafi pełnić funkcję praktycznego dodatku, trzeba jednak pamiętać, że nieodpowiednie dobranie do siebie rzeczy to o dziwo błąd, który można łatwo popełnić. Coś, co wydaje nam się do siebie idealnie pasować, w rzeczywistości okazuje się całkowicie nietrafione. Dlatego, przynajmniej podczas dobierania dywanu, warto zwrócić uwagę na kilka konkretnych rzeczy.

Po pierwsze, do podłóg, które są ciemniejsze, starajmy dobierać się dywany o jasnym kolorze, pozwoli nam to zapewnić kontrast, dzięki czemu dywan nie będzie zlewał się z podłogą.

Po drugie, dywan powinien być w podobnej barwie co ściany, jednak powinien być odrobinę jaśniejszy lub ciemniejszy, w zależności od koloru podłogi.

Po trzecie, dywany wielokolorowe, o ile mogą ładnie się prezentować, bardzo szybko tracą ten efekt, jeśli są często użytkowane, dlatego lepiej ich unikać.

Jest to tylko kilka rad, którymi można się kierować podczas dobierania dywanu. Jednak trzeba pamiętać, że to, jaki wybierzemy dywan, zależy w 100% od nas samych. Często gusta ogólne mogą nam nie pasować. Dlatego kupując dywan, warto wspomagać się poradnikami, jednak wciąż mieć na uwadze to, co nam będzie najbardziej odpowiadać.

Dywan do pokoju dziecięcego

Coraz częściej można się spotkać z opinią, że dywany to przeżytek, ponieważ zbierają kurz, a czyszczenie to męczący obowiązek. Tak jak jeszcze w innych pomieszczeniach puste podłogi mogą wyglądać w porządku, tak ciężko sobie wyobrazić pokój dziecięcy bez tego elementu. Wszak maluchy uwielbiają spędzać czas na podłodze, bawiąc się i wędrując. Z tego właśnie powodu dobry dywan to podstawa.

Zastanawiając się, jak wybrać dywan odpowiedni dla dziecka najlepiej jest zacząć od materiału. Chociaż rozsądek podpowiada, że naturalne znaczy lepsze, to w przypadku dziecięcych dywanów dobrze jest się pokusić o te dywany, które wykonane są z tworzyw sztucznych. Prym wiedzie akryl, który właściwościami przypomina wełnę, jednak jego pielęgnacja jest dużo mniej wymagająca, a ponadto nie uczula.

Skoro już wiemy, że syntetyki nie są takie złe to teraz czas na rodzaj dywanu. Chociaż puszyste shaggy kuszą oko to w przypadku małego brzdąca włochate podłoże to nie najlepszy pomysł. Maluch może łatwo je pobrudzić jedzeniem, oraz trudno będzie mu się bawić figurkami czy samochodzikami. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest dywan o krótkim lecz gęstym runie. Nie za długie włosy dają wygodę, a ich duża ilość skutkuje miękkością i izolacją ciepła, przez co naszemu szkrabowi nie będzie przeszkadzać chłód bijący od podłogi. Dywan koniecznie powinien mieć właściwości antypoślizgowe. Chyba każdy rodzic wie, jak nieobliczalne potrafią być dzieci, a takie rozwiązanie będzie je chronić przed poślizgnięciem podczas domowych szaleństw.

Na rynku istnieje niezwykle bogaty wybór jeśli chodzi o wzory dywanów. To, jaki wybrać do swojego domu zależy od stylu. Jeśli chcemy podkreślić elegancję i domową atmosferę to pastelowe jednokolorowe dywany świetnie w tym pomogą. Gdy z kolei dywan ma służyć głównie do zabawy można zdecydować się na kolorowe pstrokate wzory lub np. przedstawiające makietę zabawkowego miasta.

Dywan dla dziecka to bezpieczna zabawa i przyjemne wspomnienia. Nic nie cieszy bardziej niż radosna pociecha bawiąca się na miękkim dywanie.

Jak wybrać dywan elegancki i łatwy w utrzymaniu?

Dywany mają równie wielu zwolenników, co przeciwników. Jednym z argumentów, które najczęściej przemawiają przeciwko dywanom jest problem z utrzymaniem ich w czystości. Nie jest to jednak prawda. Dywan sznurkowy jest bardzo łatwy w utrzymaniu i mało kłopotliwy. Jak wybrać dywan sznurkowy, by nie tylko był wygodny w utrzymaniu, ale również elegancki?

Wzorzysty czy jednokolorowy?

Na temat dywanów krąży wiele mitów. Jednym z nich jest konieczność wybierania dywanów wzorzystych, jeżeli nie chcemy nieustannie go odkurzać. Nie jest to jednak prawda.

Długowłose dywany typu shaggy, czy klasyczne dywany wełniane wymagają dużej dbałości. Dywany sznurkowe są pod tym względem dużo mniej wymagające. Dywany z przędzy polipropylenowej bardzo łatwo wyczyścić. Chcąc usunąć plamę wystarczy użyć wyłącznie szmatki z szarym mydłem bądź innym detergentem, a następnie osuszyć.

Dywany sznurkowe to wiele bardzo nowoczesnych wzorów. Pasy, elementy florystyczne, figury geometryczne, czy inspirowane plakatami panoramy wielkich miast. Dzięki naturalnej kolorystyce idealnie wpisują się w modne wnętrza skandynawskie.

Kolorowe sznurkowe dywany są również idealne do pokoju dzieci. Zabawa na miękkim dywanie jest dużo przyjemniejsza niż na podłodze. Prawda jest jednak taka, że o każdą podłogę trzeba dbać, nie zależnie czy mamy dywan, deski, czy panele.

Mały czy duży?

Rozmiar dywanu jest jednym z najważniejszych elementów eleganckiego wystroju pomieszczenia. Warto pamiętać, że dobrze dobrany dywan scala przestrzeń. Za mały będzie ją dzielił na strefy, przez co pokój będzie wydawał się mniejszy oraz ciaśniejszy.

Dywan w salonie powinien być takich rozmiarów, by chociaż przednie nogi mebli znajdowały się na dywanie. Dobrze wyglądają pomieszczenie, w których dywan w całości znajduje się pod meblami. Trzeba jednak pamiętać, że krawędź dywanu musi znajdować się minimum 0,5 metra od drzwi, w przeciwnym wypadku otwieranie drzwi będzie problemem, a dywan nieestetycznie się pozawija.

Dywan, który będzie dobrze dobrany do wnętrza podkreśli jego charakter. Jednak nieprawidłowo dobrany stworzy wnętrze niespójne i nieeleganckie.

Idealny dywan do pokoju

Bycie świadomym konsumentem nie jest łatwe, ponieważ wymaga od nas ciągłego nabywania wiedzy na temat kupowanych przez nas produktów. Niemniej jednak zdobyta wiedza pozwala na nabycie produktów trwałych, funkcjonalnych i zgodnych z naszymi oczekiwaniami. Dzięki poniższemu tekstowi dowiemy się jak odpowiednio dobrać taki dywan pokojowy. Na co zwrócić uwagę?

Zbyt bogata oferta?

Czasy PRL-u, gdy do wyboru mieliśmy kilka nieudolnie wzorowanych na oriencie dywanów już dawno minęły. Obecnie oferowane przez producentów dywany różnią się od siebie tak podstawowymi parametrami, jak sposób tkania i struktura, długość runa, całkowita grubość, czy też materiał wykonania.

Nie wspominając o nieskończonej palecie barw i wzorów, które można odnaleźć na współczesnych dywanach. Większość z tych parametrów ma bezpośredni wpływ nie tylko na estetykę dywanu, ale również na jego funkcjonalność. Niezależnie od tego, gdzie będzie położony dywan wszyscy oczekujemy od niego, aby był wytrzymały, czyli:

 • nie tracił barw oraz się nie ścierał w wyniku użytkowania,
 • zachowywał oryginalną strukturę oraz formę,
 • nie wchłaniał zabrudzeń zarówno płynnych, jak i w innej formie,
 • był łatwy w utrzymaniu.

Wybieramy dywan do pokoju

Oczywiście nie wszystkie dywany pokojowe będą odznaczać się tymi cechami. W zamian za mniejszą wytrzymałość możemy dostać niezwykle estetyczny dywan nadający przestrzeni niepowtarzalnego charakteru. Jeżeli więc dywan nie będzie często użytkowany m.in. w salonie lub innym pokoju przeznaczonym do sporadycznego użytkowania przez dorosłych nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić dywan z długim włosiem.

Jak prawidłowo dobrać dywan do pomieszczenia? Jak wybrać najlepszy dywan? 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Piękne, delikatne i miękkie długie włosie to idealne rozwiązanie do tego typu miejsc. Dywan może być wykonany zarówno z materiałów syntetycznych, jak i naturalnych m.in. z wełny lub bawełny. Z kolei do pomieszczeń często użytkowanych jak salony lub do pokojów dziecięcych zaleca się kupno dywanów płaskich, które będą gęsto tkane. Ponadto, jeżeli będą wykonane z materiału syntetycznego będą odznaczać się wyjątkową wytrzymałością i długowiecznością.

Jak wybrać praktyczny dywan?

Umieszczenie w pokoju dywanu może nieść za sobą wiele zalet. Takie akcesoria zapewniają pewien stopień wygłuszenia i dobrą izolację termiczną. Dzięki temu nawet w kamienicach z drewnianymi podłogami, kroki domowników nie będą przeszkadzały sąsiadom. Ponadto miękka i przyjazna wykładzina może być doskonałą strefą do zabawy dla dzieci lub wygodnym miejscem do spędzania wieczorów przez dorosłych. Wiele osób rezygnuje z dywanów ze względu na ryzyko gromadzenia się w nich brudu i alergenów. Warto wiedzieć, że dzięki odpowiedniej pielęgnacji, takie prawdopodobieństwo może zostać ograniczone do minimum. Modele o szczególnie długim włosiu zaleca się czyścić regularnie odkurzaczem z gładką, plastikową końcówką. Warto również okresowo poddawać akcesorium praniu na mokro z uwzględnieniem wymagań danych włókien. Możliwy jest również zakup wygodnego i funkcjonalnego szarego dywanu dla alergików i osób, w których domach przebywają zwierzęta. Sznurkowe egzemplarze charakteryzuje wyjątkowo krótkie runo i specjalny splot. Dzięki temu brud i kurz nie wnikają w głębsze warstwy dywanu. Takie elementy wyposażenia są również lekkie, dzięki czemu ich regularne trzepanie nie stanowi problemu. Osoby planujące poddawać swoje akcesorium czyszczeniu na mokro powinny wiedzieć, że takie modele charakteryzuje również szybkie wysychanie.

Może cię zainteresować także:  Psychoterapia – potrzebne wsparcie?

Szare dywany mogą posiadać zarówno różną fakturę, jak i wzory oraz odcienie. Ze względu na łatwość dopasowania do wystroju, szczególną popularnością cieszą się modele o jednolitej barwie. Warto wiedzieć o tym, że na powierzchni akcesorium może pojawiać się wiele ciekawych designów w odcieniach szarości lub w połączeniu z innymi kolorami. Odpowiednio dopasowany model z pewnością będzie zarówno modny, jak i praktyczny.

Choć kupno dywanu nie jest niczym, co przerasta możliwości człowieka, nierzadko oferty – a właściwie ich liczba – potrafią przytłoczyć. Jak nie dać się stłamsić sklepowym propozycjom, wybrać dywan odpowiedni dla pomieszczenia, wymagań i gustu domowników oraz stylistycznie spójny z resztą? Jest na to kilka sposobów.

Czynniki, którymi warto kierować się przy wyborze dywanu

Kupno dywanu podczas urządzania mieszkania wydaje się błahą sprawą, postawieniem kropki nad i. Trzeba jednak przyznać, że w rzeczywistości ta przysłowiowa wisienka na torcie może wywołać większe zamieszanie niż np. kupno mebli. Przed pójściem do sklepu warto więc postawić sobie kilka wytycznych, które dadzą większą jasność i pozwolą sprawnie odrzucić niepożądane propozycje.

Jak prawidłowo dobrać dywan do pomieszczenia? Jak wybrać najlepszy dywan? 5 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Po pierwsze, należy ustalić w jakim pomieszczeniu ma znajdować się dywan. Jest przecież spora różnica pomiędzy dywanikiem do łazienki lub kuchni, który zazwyczaj jest małych rozmiarów, a większą wykładziną do salonu lub sypialni. Po drugie, trzeba wziąć pod uwagę materiał, który najlepiej sprawdza się w określonym wnętrzu. Wiele osób ceni sobie te wykonane ze sztucznych włókien – głównie ze względu na sporą wytrzymałość, łatwość czyszczenia oraz niską cenę. Naturalne materiały są o wiele droższe, jednak przeważają nad tymi pierwszymi swoją miłą w dotyku fakturą. Jeśli w domu są alergicy, lepiej zrezygnować z naturalnych włókien – mogą uczulać. Posiadanie zwierzaka także może być niepraktyczne z takim typem dywanu. Istotny jest również jego kształt i wielkość.

Najbardziej uniwersalnym zdaje się ten o prostokątnym kształcie, który z łatwością dopasowuje się do większości mieszkań. Warto również zdecydować się na popularny rozmiar. Mowa tu oczywiście o dywanie w wymiarze 200×300, który zaliczany jest do najchętniej kupowanych. Tutaj warto postawić też na swój gust oraz zastanowić się, jaki efekt chce się osiągnąć w danym pokoju. Do eleganckich wnętrz wpasowują się te o vintage’owym charakterze lub w stonowanych kolorach. Nowoczesne pomieszczenia urozmaicają minimalistyczne gładkie wykładziny, a pokój dziecka i sypialnia zyskują na przytulności dzięki dywanowi typu shaggy o miękkiej fakturze.

Dywan, który pasuje do każdego wnętrza

Trudno uwierzyć w to, że istnieje dywan, który sprawdza się w niemal każdym pomieszczeniu i w wielu warunkach. Biorąc pod uwagę zalety dywanów sznurkowych, warto zastanowić się nad ich kupnem. Uważane za jedne z bardziej praktycznych dywanów – głównie pod względem łatwego usuwania zabrudzeń – są szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie porządek bez podejmowania większych trudów. Pod względem estetycznym są dość uniwersalne – zadowalają zarówno minimalistę, jak i fana np. etnicznych wzorów. Warto dodać, że sznurkowe dywany sprawdzają się w zwierzolubnych mieszkaniach. Łatwy do czyszczenia materiał pozwala w szybki sposób usuwać sierść lub inne niepożądane zanieczyszczenia związane z posiadaniem psa, kota lub innego towarzysza.

Przed zakupem dywanu warto przeprowadzić w głowie indywidualną selekcję, by nie tracić czasu na coś, co nie jest poszukiwane. Racjonalne podejście z odrobiną fantazji i głosem serca to najlepsze połączenie.

Wykładzina dywanowa – sposoby układania i montażu

Wydaje Ci się, że sam nie poradzisz sobie z ułożeniem wykładziny dywanowej? Nic bardziej mylnego! Jeśli będziesz trzymaj się kilku zasad i podążał za wskazówkami, to z pewnością uda Ci się podołać temu zadaniu, a na posadzce w Twoim domu nie zagoszczą już zwykłe dywany. Sklep internetowy oferuje swoim klientom krótki instruktaż, dzięki któremu będziesz wiedział, jak zabrać się do prac. Wystarczy zaledwie kilka kroków, a podłoże zmieni się nie do poznania!

 1. Pierwszy krok – mierzenie
  Jak kupujemy wykładziny dywanowe? Sklep oferuje nam zwykle sprzedaż na metry. Potrzebną ilość produktu odcinamy z wielkiej beli. Pomieszczenie, w którym pojawi się wykładzina dywanowa, powinno być dokładnie wymierzone. Dodatkowo, do wyliczonej powierzchni trzeba dodać przynajmniej metr zapasu. Podczas przycinania część wykładziny musi być obcięta. Warto również zadbać o odpowiednią szerokość produktu, który zwykle ma od 2 do 6 metrów. Łączenie kilku arkuszy wykładziny nie wygląda najlepiej, dlatego zrezygnowanie z kilku, a nawet kilkunastu połączeń ze pewnością wyjdzie nam na dobre.
 2. Druki krok – przygotowanie podłoża
  Podłoże, na którym znajdzie się wykładzina dywanowa, powinno być czyste, suche i równe. Wykładzinę możesz układać na:
  – parkiecie drewnianym;
  – wylewce podłogowej;
  – posadzce ceramicznej;
  – posadzce z płytek PCV;
  – starej wykładzinie elastycznej.
  Lekko zniszczone podłoże betonowe czy z płyt ceramicznych można w prosty sposób wyrównać zaprawą renowacyjną. Z drewnianą posadzką jest o tyle trudniej, że czasem wymaga położenia płyt pilśniowych lub dykty.
 3. Trzeci krok – cięcie i dopasowanie arkuszy
  To najważniejsza część prac. Wykładzinę należy dopasować do kształtów pomieszczenia, a następnie wycinać, zostawiając przy tym kilkanaście centymetrów zapasu. Szczególnie precyzji wymaga cięcie w okolicach drzwi i progu. Linia połączenia dwóch arkuszy powinna być umieszczona w miejscu, które będzie najmniej rzucało się w oczy. Poszczególnie części muszą być połączone tak, by zachodziły na siebie.
 4. Czwarty krok – mocowanie
  O tym, jak najkorzystniej montować wykładziny dywanowe, poinformuje Cię sprzedawca w sklepie. Zasadniczo masz do wyboru dwie opcje: mocowanie na taśmę lub na klej. Przyklejanie taśmą dwustronną sprawdza się w niedużych pomieszczeniach. Taśmę mocuje się do podłogi, odpowiednio wzdłuż ścian oraz na środku podłoża. Po zerwaniu papieru zabezpieczającego, wykładzinę przykleja się na taśmie i odpowiednio wygładza. Lepiej nie stosować mocowania taśmą dwustronną na schodach.
  Układanie wykładziny dywanowej za pomocą kleju zapewnia stabilność i jest dedykowane dla dużych pomieszczeń. Do równomiernego rozprowadzania kleju na podłożu potrzeba specjalnej packi. W dociskaniu arkuszy do podłogi pomocnym może okazać się również wałek.
  Jak widzisz, montaż wykładzin nie jest taki trudny, jednak pamiętaj, że zawsze możesz zdecydować się na dywany. Sklep internetowy to miejsce, w którym masz możliwość skonsultowania się ze specjalistami, zanim wybierzesz najbardziej optymalną opcję.

Jak najlepiej kłaść wykładziny dywanowe?

Wykładzina dywanowa to wspaniała alternatywa dla tych, którzy chcą poprawić izolacyjność akustyczną pomieszczenia. Nie przyciągają kurzu, nie elektryzują się, a dodatkowo sprawiają, że pokój jest ciepły i przytulny. Co prawda, trzeba o nie regularnie dbać, jednak są o wiele trwalsze niż zwykłe dywany. Sklep internetowy, ale także ten stacjonarny oferuje szeroką gamę różnego rodzaju wykładzin dla domów. Wybór często sprawia wiele kłopotów. A jak jest w przypadku montażu produktu na konkretnym podłożu?
Zadbaj o podłoże
Odpowiedni rodzaj i stan powierzchni to klucz do sukcesu zwłaszcza, jeśli bierzemy pod uwagę wykładziny dywanowe. Sklep oferuje nam szereg rodzajów produktu, jednak o odpowiednie podłoże musimy zadbać sami. W innym wypadku nawet najlepsza wykładzina dywanowa nie sprawdzi się w naszym pokoju. Zanim zdecydujesz się na montaż wykładziny:

 • zadbaj, by na podłożu nie było żadnych zabrudzeń;
 • sprawdź, czy parkiet jest suchy;
 • wyrównaj i uzupełnij posadzkę, jeśli znajdziesz w niej duże ubytki lub nierówności;
 • zagruntuj lakierowany parkiet odpowiednim środkiem;
 • zbadaj, czy do pomieszczenia nie dostaje się wilgoć.

Ile wykładziny potrzebuję?
Wykładzinę dywanową najkorzystniej kupić w jednym kawałku tak, by wystarczył on na pokrycie całej podłogi w danym pomieszczeniu. Miejsca łączeń poszczególnych arkuszy mogą być wrażliwe na uszkodzenia. Jak sprzedawane są wykładziny dywanowe? Sklep daje możliwość zakupu rolek o szerokości 2, 4, 6 metrów. Pamiętaj, że przy mierzeniu pomieszczenia musisz dodać kilka centymetrów zapasu z każdej strony, ponieważ podczas przycinania część produktu trzeba będzie odciąć.
Dostosuj sposób montażu do Twojego pomieszczenia
Istnieją trzy sposoby montowania wykładzin podłogowych. Nie każdą z nich można stosować do wszystkich rodzajów pomieszczeń. Wśród dostępnych opcji możesz wybrać:

 • mocowanie na taśmę dwustronną;
  To najlepszy sposób montażu wykładzin w niewielkich pomieszczeniach lub tam, gdzie wystarczy jedna część produktu. Paski taśmy dwustronnej należy przymocować do podłogi, równomiernie wzdłuż ścian oraz na środku pomieszczenia. Na taśmy przygotowane do klejenia należy równomiernie rozwijać wykładzinę dywanową, przy czym równomiernie wygładzać ją rękami. Warto zadbać o odpowiedni montaż, zwłaszcza przy progach i drzwiach.
 • mocowanie bezklejowe;
  Ten rodzaj montażu nie powinien być stosowany w pomieszczeniach o powierzchni większej niż 20m2. Układanie bezklejowe polega na wywijaniu krawędzi wykładziny do ściany, a następnie mocowaniu jej za pomocą listew przypodłogowych.
 • mocowanie na klej;
  Mocowanie klejem sprawdza się w dużych pomieszczeniach, na schodach oraz w korytarzach. Klej jest rozprowadzany równomierną warstwą za pomocą pasy. Wykładzina dywanowa jest dokładnie dociskana do podłoża, co gwarantuje jej stabilność.
  Wykładziny dywanowe będą doskonałym rozwiązaniem dla wielu pomieszczeń w domu. W sklepach możemy wybrać wiele rodzajów tego typu produktu, dostosowując go do przeznaczenia konkretnych pokojów.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Przepisy kuchni japońskiej – jak zrobić sushi, sos sojowy, wasabi i inne…

Poprzedni wpis

Tradycyjna Pascha – pyszny deser wielkanocny z twarogu, utartego cukru, masła i żółtek

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *