Marskość wątroby – objawy, dieta oraz przyczyny 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Porady 🎯

Marskość wątroby – objawy, dieta oraz przyczyny

Choroby wątroby – wstęp do profilaktyki

Dziś zajmiemy się profilaktyką chorób wątroby, czyli tym jak zmniejszyć do minimum prawdopodobieństwo wystąpienia problemów ze zdrowiem wątroby.
Jako, że temat ten jest dosyć złożony, postanowiłem podzielić go na kilka części. W najbliższych dniach na blogu ukażą się kolejne części, które będą kontynuacją tego tematu, czyli zapobiegania chorobom wątroby.

Zaczynimy może od uświadomienia sobie tego tego, że wielu chorobom wątroby można i należy zapobiegać (mowa tu przede wszystkim np. o stłuszczeniach wątroby, alkoholowej marskości wątroby itd.), ponieważ znaczna ich część to choroby cywilizacyjne wynikające ze stylu życia.

Właściwe odżywianie

Pierwszą ważną kwestią jest odpowiednie odżywianie. Dieta jest kluczem w leczeniu jakichkolwiek problemów z wątrobą, a także jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie takowym.
Istnieje wiele wskazówek dotyczących diety, która będzie odpowiednia dla wątroby. Ja postaram skupić się na kilkunastu najważniejszych, które mają znaczenie fundamentalne, a zarazem są stosunkowo łatwe proste do zastosowania.

Niebezpieczne używki oraz leki

Drugą istotą kwestią są używki, głównie alkohol oraz leki. Na świecie duża część problemów z wątrobą bierze się właśnie z nadużywania alkoholu oraz leków, które często stosowane są na wyrost (np. tabletki przeciwbólowe bez recepty)

Wirusowe zapalenie wątroby

Trzecią sprawą którą chciałem poruszyć są profilaktyczne szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby. Obecnie istnieją skuteczne szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu Typu A oraz typu B. O szczepieniach powinny pamiętać przede wszystkim osoby dotyczy to przede wszystkim osób szczególnie narażonych na szczególnie narażone na zarażenie wirusem jak np. pracownicy służb medycznych, pacjenci przed operacja itd.)

Trzeba pamiętać, że znaczna większość porad dotyczących profilaktyki, które wymienię jest warunkiem koniecznym w leczeniu większości chorób wątroby (m. in. wielokrotnie powtarzane i jedno z najważniejszych zaleceń, aby w przypadku jakichkolwiek problemów z wątrobą całkowicie odstawić alkohol).
Cały artykuł postanowiłem podzielić na kilka części, aby uzyskać lepszą przejrzystość.

Marskość wątroby – objawy, dieta oraz przyczyny 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Wątroba objawy – jakie mogą być objawy chorej wątroby?

Bardzo ważną kwestią jest wiedza jakie może wysyłać nam chora wątroba objawy. Nie dotyczy to tylko wątroby, ale wszystkich innych problemów problemów zdrowotnych. Prawidłowe rozpoznanie swoich objawów i szybka konsultacja z lekarzem jest bardzo ważna w leczeniu. Skupmy się jednak na wątrobie. Właśnie w przypadku chorób wątroby szczególnie ważne jest aby w porę dostrzec niepokojące objawy i zgłosić do lekarza.

Niestety niektóre poważne i stosunkowo częste choroby nie wykazują we wczesnym stadium objawów, a gdy objawy się pojawią może być już za późno na zastosowanie skutecznego leczenia. Tak bywa często np. w przypadku marskości wątroby. Nawet w przypadku, gdy wątroba jest ciągle uszkadzana przez jakieś toksyny (np. alkohol) to jednak mimo tego może nie dawać żadnych konkretnych objawów. Czasem natomiast objawy chorej wątroby mogą pojawić się dopiero wtedy gdy dojdzie do niewydolności tego narządu. Dlatego tak ważną kwestią są badania kontrolne, jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia co do stanu naszej wątroby. Szczególnie osoby, które należą do grupy podwyższonego ryzyka jeśli chodzi o jakąś konkretną chorobę, bądź zespół chorób powinny poddawać się okresowym badaniom kontrolnym.
Grupa osób szczególnie narażona na różnego rodzaju problemy z wątrobą to m. in. Ludzie nadużywający alkoholu (także leków oraz części narkotyków), praca związana z możliwością zakażenia WZW (choć wtedy zwykle zalecana jeszcze szczepionka ochronna przeciw konkretnym szczepom), przyjmowanie środków hormonalnych, bądź doustnych środków antykoncepcyjnych.

Przejdźmy teraz do tego jakie wątroba objawy wysyła nam najczęściej, gdy zaczynają występować problemy. Wątroba jest bardzo szczególnym organem i wiele jej chorób może przebiegać bezobjawowo, aż do zaawansowanego stadium. Niestety objawy często mogą być niejasne i nie wskazujące jednoznacznie na problemy z wątrobą jak np. ogólne osłabienie organizmu zmęczenie. Zwykle pacjencji (a zdarza się, że czasami nawet i lekarze) początkowo nie przypuszczają, że to wątroba objawy te przekazuje.

Wątroba objawy chorej wątroby

Tak jak już wspominałem wątroba objawy nie zawsze przekazuje w sposób jasny i czytelny. W początkowym stadium objawy zwykle są mało uchwytne, a zdarza się że jest tak również i w późniejszym stadium.

Tak więc choroby wątroby mogą objawiać się w następujący sposóbchoroby wątroby objawy:

  • złe samopoczucie,
  • brak apetytu,
  • długotrwałe zmęczenie,
  • utrata masy ciała,
  • zaburzenia trawienia,
  • bóle brzucha w okolicach prawego podżebrza,
  • wzdęcia,
  • zaparcia.

Objawy chorej wątroby, które wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej

Wymienię jeszcze kilka objawów, które bardziej jednoznacznie wskazują na problem z wątrobą. Zwykle mogą sugerować poważny stan, który wymaga natychmiastowej porady lekarskiej. Oto one:

  • brązowe zabarwienie moczu,
  • białkówki oczu koloru żółtego,
  • niestrawność.

Choroby wątroby objawy – podsumowanie

Na końcu chciałbym zaznaczyć, że rozpoznanie oraz leczenie chorób wątroby należy tylko i wyłącznie do lekarza oraz proszę pamiętać, aby nie bagatelizować jeśli jakieś typowe objawy chorej wątroby się pojawia. Wątroba objawy wysyła zwykle dość niejasne tak więc konsultacja z lekarzem i odpowiednie badania to podstawa jeśli odczuwamy jakieś objawy ze strony wątroby, bądź otrzymaliśmy już jakieś niepokojące wyniki badań.

Marskość wątroby jest wynikiem włóknienia miąższu wątroby. Dochodzi wtedy do zniszczenia struktury tego narządu i upośledzonych zostaje wiele funkcji wątroby. Uszkodzenia powstałe w wyniku marskości wątroby są nieodwracalne i na dzień dzisiejszy nie ma skutecznej terapii, która mogłaby naprawić strukturę narządu. Z marskością wątroby można jednak żyć. Najważniejsze jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które może zatrzymać albo przynajmniej znacznie spowolnić postępujące włóknienie. Wpis ten jest dość długi, a więc podzieliłem go na następujące podpunkty:
marskość wątroby przyczyny,
marskość wątroby objawy,
marskość wątroby leczenie,
marskość wątroby dieta.

Marskość wątroby – objawy, dieta oraz przyczyny 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Marskość wątroby przyczyny

Bardzo ważna jest świadomość jakie przyczyny mogą prowadzić do marskości wątroby. Jedną z częstszych przyczyn jest alkohol. W krajach takich jak Włochy, czy Francja gdzie spożycie alkoholu na jednego mieszkańca jest jedne z wyższych w Europie również duża jest zapadalność na marskość wątroby. Ta sytuacja dobrze obrazuje szkodliwe działanie alkoholu na wątrobę.

Kolejną również częstą przyczyną są wirusy. Przede wszystkim wirusowe zapalenie wątroby tupu B i wirusowe zapalenie wątroby typu C. Są to bardzo groźne choroby wywołane wirusami na które nie ma obecnie lekarstwa. Zastosowanie odpowiedniego leczenia pozwala jednak znacznie zwolnić, a nawet zatrzymać postępujące zmiany chorobowe.

Przeciw WZW typu B można się zaszczepić, jeśli chodzi o WZW typu C nie istnieje obecnie skuteczna szczepionka.

Następnym powodem mogą być różnego rodzaju toksyny pochodzące ze środowiska. Na przykład pracownicy w niektórych zakładach przemysłowych, którzy są narażeni na kontakt z toksycznymi substancjami (np. na kontakt z toksycznymi oparami) mogą być bardziej narażeni na marskość wątroby.

Podsumowując najczęstsze przyczyny marskości wątroby mogą być następujące:

  • alkohol,
  • wirusy,
  • toksyny pochodzące ze środowiska,
  • marskość wątroby może być również następstwem niektórych chorób metabolicznych oraz przewlekłej niewydolności krążenia.
Poniżej w ramach ciekawostki można zobaczyć jak wygląda marska wątroba (obrazek pochodzi z witryny http://pl.wikipedia.org).

Marskość wątroby objawy

Objawy marskości wątroby często bywają niejasne i niejednoznaczne, jak zresztą jest to w przypadku innych schorzeń wątroby. Mogą jednak pojawić się jakieś objawy i trzeba je wtedy jak najszybciej zaobserwować i skonsultować się z lekarzem. Dlatego warto wiedzieć jakie marskość wątroby objawy może wysyłać. Lekarz zleci stosowne badania, które pozwolą określić w jakim stanie jest wątroba i co było ewentualną przyczyną objawów. Na temat ogólnych objawów chorób wątroby można więcej dowiedzieć się w jedynym z poprzednich wpisów, gdyż część objawów jest charakterystyczna dla wątroby jako narządu i przy różnych schorzeniach objawy mogą być podobne. Mowa tutaj o wpisie: marskość wątroby objawy.

Marskość wątroby leczenie

Leczenie marskości wątroby polega przede wszystkim na odpowiednim dostosowaniu diety oraz stylu życia. Głównym celem jest zatrzymanie, bądź maksymalne spowolnienie postępowania włóknienia. Bardzo ważne jest całkowite zrezygnowanie z alkoholu. Jest to podstawowy punkt bez którego leczenie może nie przynieść żadnych rezultatów, a zmiany chorobowe będą postępować szybciej.
Marskość wątroby leczenie – leczenie jest to jednak bardzo skomplikowana kwestia. Proszę pamiętać, że osoby cierpiące na marskość wątroby dopiero po konsultacji z lekarzem mogą podejmować jakiekolwiek kroki w zakresie leczenia.

Marskość wątroby – objawy, dieta oraz przyczyny 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Marskość wątroby dieta

Dieta w leczeniu marskości wątroby to również skomplikowana i bardzo istotna kwestia. Należy przede wszystkim pamiętać, że dieta musi być dobierana indywidualnie przez specjalistę. Ogólne zalecenia dostępne w między innymi na tej stronie mogą jedynie sugerować pacjentowi jak może wyglądać jego dieta, którą jak już mówiłem należy skonsultować z lekarzem.
Można tutaj zapoznać się z następującymi opracowaniami: dieta wątrobowa, która to jest dietą lekkostrawną i ma na celu mniejsze obciążenie wątroby niż przeciętne odżywianie. Dociekliwe osoby mogą również zapoznać się z tym opracowaniem: marskość wątroby dieta.

Jak jeść, aby nie obciążać dodatkowo wątroby?

Jak jeść? Kwestia jakby się mogło wydawać oczywista, jednak wcale tak nie jest. Sposób w jaki jemy, tempo, stan psychiczny w jakim się znajdujemy bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie. Nie dotyczy to tylko osób cierpiących na choroby wątroby, jednak te osoby powinny zwrócić szczególną uwagę na to w jaki sposób jedzą. Również osoby cieszące się dobrym stanem wątroby powinny rozważyć wprowadzenie tych wskazówek w życie.

Po pierwsze należy jeść powoli, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Jedzenie w pośpiechu zwykle łączy się z przełykaniem dużych kęsów jedzenia. To niepotrzebnie obciąża wątrobę, ale nie tylko wątrobę. Proces trawienia powinien rozpoczynać się już właściwie w jamie ustnej, kiedy to należy dobrze przeżuć pożywienia, a enzymy zawarte w ślinie rozpoczynają procesy trawienne.

Po drugie należny jeść w spokoju. Nie powinno się jeść w stresie, bo wtedy również procesy trawienne są utrudnione, ponieważ mięśnie w sytuacjach stresowych są napięte. To również niekorzystnie wpływa na wątrobę. W ogóle wątroba nie lubi stresu. Poza tym stres wpływa niekorzystnie na cały nasz organizm, marnotrawi energię i pogarsza stan zdrowia.

Po trzecie i chyba najważniejsze – nie wolno się przejadać. Przejadanie się bardzo obciąża wątrobę. Najlepiej jest jeść np. 4 mniej obfite posiłki niż 3 obfite posiłki o dużej objętości. Najgorsze jest przejadanie się ciężkostrawnymi potrawami jak np. tłuste mięsa albo fasola, w szczególności jeśli cierpi się na jakieś choroby wątroby.

Jeśli zbliża się pora posiłku to najlepiej jeśli na kilka minut przed jedzeniem odprężyć się, a podczas posiłku zamiast zajmować się kilkoma innymi rzeczami, zrelaksować się i skupić na jedzeniu. Dzięki temu szybciej i efektywniej strawimy pokarm, a wątroba będzie miała łatwiejszą pracę.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Dieta wątrobowa – praktyczne porady

Poprzedni wpis

Typy budowy sylwetki – odkryj swoją unikalną sylwetkę: ektomorfik, mezomorfik, endomorfik. Co to jest dieta endomorficzna?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *