Siwe włosy - kilka słów o siwieniu 1 - Twój Głos 📢 e-TG.pl
ZdrowieLifestyle

Siwe włosy – kilka słów o siwieniu

Siwe włosy niestety wzbudzą prawie zawsze negatywne odczucia. Większość z nas tak naprawdę boi się osiwieć. Niestety, tego raczej nie unikniemy, bowiem jest to naturalny proces. Dla większości z nas siwienie wiąże się z pewnym przełomem życiowym. Kiedy zauważamy pierwsze oznaki siwienia, wpadamy w panikę, nie wiemy co mamy z tym począć. Nie martwmy się na zapas bowiem od jednego siwego włosa, nazajutrz całkiem osiwiejemy. Często jest to taki proces, który może ciągnąć się latami. A przecież siwe włosy, to nie to samo co stare włosy. Jak ukryć, czy zamaskować siwiznę? Tego zaraz się dowiecie!

Siwienie jest procesem naturalnym, fizjologicznym, który zazwyczaj ma początki w wieku trzydziestu lat.

Jak to się dzieje, że mamy siwe włosy? Otóż to jaki kolor włosów będziemy posiadać jest zależne w dużym stopniu od melaniny – barwnika wytwarzanego w melanocytach – czyli komórkach barwnikowych. Kiedy te komórki zaczynają pracować w sposób zaburzony, to wówczas we włosach zaczynają się pojawiać braki melaniny. W związku z tym włosy przybierają zabarwienie białe, bądź beżowe. Produkcja „włosowego” barwnika pobudzana jest przez enzymy znajdujące się w każdym organizmie. A kiedy ich aktywność zmniejsza się, to również pomniejszeniu ulegają ilości melaniny.

Szybkość siwienia włosów jest zależna przede wszystkim od posiadanych czynników genetycznych. Ale nie tylko te predyspozycje zapisane w kodzie genetycznym maja wpływ na siwe włosy. Wiele zależy również od trybu życia, jaki prowadzimy. Oprócz tego do siwienia przyczyniają się ciągłe stresynieodpowiednia dieta oraz używki.

Siwienie włosów to proces, który może być efektem różnych chorób. Mam tutaj na myśli głównie bielactwo, czyli chorobę związana z niemożnością wytwarzania melaniny. Siwą czuprynę posiadają osoby, które mają schorzenia związane z przemianą materii. Jednakże białe włosy nie są jedynym objawem choroby, ale mogą być tylko jednym z wielu elementów składających się na całościowy obraz kliniczny.

Jak radzić sobie z siwymi włosami?

Najlepszym i tanim rozwiązaniem jest polubienie swych siwych włosów. Ale niestety nie każdy może w ten sposób postąpić. Dlatego trzeba sobie w inny sposób poradzić. Obecnie są różnorodne propozycje. Wiele osób – szczególnie kobiety stosują koloryzacje włosów, inne korzystają z fachowej pomocy fryzjerskiej i maskują swe białe włosy.

Farbowanie siwych włosów

Jeśli chcesz ukryć siwe włosy, a dodatkowo odmłodzić się, to koniecznie spróbuj zwyczajnej koloryzacji. Odpowiednio dostosowane rozwiązania zregenerują i znacznie upiększą siwe włosy!

Zanim zaczniesz koloryzację, to musisz dowiedzieć się ile faktycznie posiadasz siwych włosów. 20, 50 czy 100 procent? To bardzo istotna informacja. Okazuje się bowiem, że mając na głowie już dwadzieścia procent siwych włosów, to lekkie środki tonujące na nic się nie zdadzą. W takiej sytuacji konieczne będą nieco intensywniejsze specyfiki tonujące. Jeżeli zaś siwizna stanowi znaczna część – nawet około 30%, to wówczas poleca się zastosować środki koloryzujące.

Wspomnę, że całkowite farbowanie włosów siwych nie jest jedyna ewentualnością. Można bowiem zrobić pasemka w naturalnym kolorze. Metoda taka gwarantuje na zachowanie naturalny wyglądu ; poza tym odrosty nie będą wrzucały się w oczy ( jak to jest w przypadku stosowania koloryzujących szamponów, bądź farb do włosów).

A jeżeli zapragniemy za jakiś czas powrócić do swych siwych włosów? Jednym z lepszych rozwiązań jest obcięcie włosów bardzo krótko. Ale do tego trzeba odrobiny odwagi. Mimo to wiele kobiet decyduje się na ścięcie i zapuszczenie, bowiem to jedyny sposób na odzyskanie naturalnych siwych włosów.

Alternatywnym sposobem na siwe włosy jest tak zwane odsiwianie. Trzeba wiedzieć, że istnieją preparaty z prekursorem melaniny. Przenikają one do wnętrza włosa, a potem reagują z tlenem (obecnym w powietrzu). Włosy odzyskują swą barwę stopniowo, a w wyniku utleniania tworzą się pigmenty podobne do tych naturalnych. Gdy uzyskamy pożądany kolor właściwy kolor, wówczas powinniśmy co parę tygodni kolorujemy tylko same odrosty.

Może cię zainteresować także:  Wyniki analizy krwi, jak je odczytać? Morfologia czyli: OB - RBC - HGB - PLT

Warto wspomnieć, że odsiwianie sprawdza się i u mężczyzn, i u kobiet. Panowie, którzy wstydzą się farbować swe siwe włosy bez obaw powinni skorzystać z odsiwiaczy. Bowiem kolor uwidacznia się stopniowo – nie jest to zatem dla nich zbyt duża, szokująca przemiana.

Na koniec kilka dobrych rad dla osób z siwymi włosami

Po pierwsze – jeżeli zdecydowaliśmy, że chcemy mieć siwe włosy, to musimy pamiętać o ich właściwej pielęgnacji. Wykorzystując szampony do włosów siwych i płukanki, nadajemy swej czuprynie szlachetnego połysku, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się żółtego odcienia ( spowodowanego działaniem słońca, bądź paleniem papierosów). Trzeba pamiętać, by takich preparatów nie używać z każdym myciem, bowiem włosy przybiorą zabarwienia fioletowo-niebieskiego. Najlepiej stosować je co drugie – trzecie mycie.

Po drugie – makijaż powinien być dostosowane do zabarwienia włosów siwych; można czasem sobie pozwolić na lekką ekstrawagancję.

Po trzecie – siwe włosy czasem pod wpływem czasu stają się przesuszone. W związku z tym warto do pielęgnacji używać szamponów z odżywiającymi proteinami.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Biotyna na włosy

Poprzedni wpis

Costa Blanca – jak zorganizować urlop na Costa Blanca?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w brytyjskim oddziale Amazona. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać książkę.

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *