Costa Calida: ciepłe Wybrzeże na urlop w Hiszpanii i wakacje last minute 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Turystycznie 🚌

Costa Calida: ciepłe Wybrzeże na urlop w Hiszpanii i wakacje last minute

 

Costa Calida – południowa część Costa Blanca to piękne miejsce, którego znaną częścią jest „ Małe Morze”. Jest ono laguną, osłoniętą od morza, a na jego piaszczystym falochronie, powstało wiele prestiżowych hoteli. W okolicy Costa Calida, znajdują się takie miasta jak Kartegena i Murcja.

Costa Calida w tłumaczeniu oznacza – gorące wybrzeże. Jest to bardzo popularne miejsce wypoczynkowe. Woda w morzu jest czysta i lazurowa a temperatura jej może być nawet o pięć stopni wyższa niż w morzu śródziemnym. Wybierając się na długo wyczekiwany urlop, marzymy aby był on udany w pełni, przyniósł nam nie zapomniane wspomnienia, wrażenia i emocje. Takich wrażeń dostarczy nam z pewnością pobyt na Costa Calida i zasmakujemy w egzotycznej kuchni hiszpańskiej.

Każdy z nas lubi mieć pewność dobrze zorganizowanego dnia, pracy, przestrzeni wokół siebie oraz urlopu. Jeśli weźmiemy pod uwagę każdy nawet najmniejszy szczegół wyjazdu, tym bardziej wyjazdu zagranicznego, z pewnością wyjedziemy spokojni, bezpieczni, i przygotowani na przeróżne zaskoczenia czy niespodzianki. Każdy kraj ma swoje zwyczaje regionalne w codziennym funkcjonowaniu dnia, oraz swoje indywidualne zasady funkcjonowania urzędów, służby zdrowia itp. Ważne jest aby te kwestie wziąć także pod uwagę, gdyż nigdy nie wiadomo co nas spotka, co się wydarzy, co będzie nam potrzebne nawet na najkrótszym wyjeździe czy wypoczynku. Cudownie jest odetchnąć w pełni w tak rajskim miejscu, jak hiszpańskie wybrzeże i oderwać się od pracy, obowiązków i codzienności. A do tego potrzebujemy profesjonalnych przygotowań. Zatem nie zapominajmy o szczegółach! A jeśli zapomnieć się w sensie duchowym i mentalnym– to na Costa Calida! A jeśli mieć wyjątkowe wspomnienia na długie lata – to także tylko na Costa Calida!

Atrakcje turystyczne na wybrzeżu są szeroko rozwinięte, także miłośnicy historii, będą zauroczeni Hiszpanią, wszelkie dobra zabytkowe, muzea zachwycają. Każdy znajdzie swój azyl w Hiszpanii, jest to tak różnorodny kraj, z pewnością niemożna się tutaj nudzić. Można wylegiwać się na pięknych plażach, można zwiedzać Costa Calida, degustować wspaniałe wina ze słynnych hiszpańskich winnic…wiele, wiele atrakcji na nas czeka na Costa Calida, w tym miejscu spełniają się marzenia.

Co warto zwiedzać?

Każdy kraj ma własną historię, kulturę i miejsca, w które turyści lgną i marzą aby zwiedzić osobiście.Muzea cieszą się dużym zainteresowaniem w każdym kraju, tym bardziej kiedy turyści wyjeżdżają poznać obcy kraj. Plantacje winnic cieszą się także dużym powodzeniem, wszyscy mamy możliwość kupienia dobrego wina, ale nie każdy ma okazję zobaczyć na żywo tak malowniczy obraz. Na uwagę zasługują także gotyckie i romańskie kościoły, które można spotkać w Hiszpanii. Z pewnością z takiego zwiedzania zostanie nam w pamięci wiele ciekawych faktów i pamiątek. W końcu podróżujemy po to aby móc po latach przysiąść, wziąć do ręki albumy ze zdjęciami, i powspominać…

Wartym zainteresowania jest miejsce Terra Natura, jest to fantastyczne miejsce, w którym można podziwiać różnorodność fauny i flory. Znajduje się tam mnóstwo gatunków zwierząt, w tym 50 gatunków zagrożonych. Zwierzęta żyjące tam swobodnie mają zapewnione warunki zbliżone do naturalnych, a cudowne jest to, że turyści mogą mieć z nimi bezpośredni kontakt. Terra Natura to także kompleks restauracji, sklepów i bankomatów, a wybierając się w to miejsce z dziećmi mamy fantastyczną ofertę dla naszych pociech- place zabaw i wszelkie atrakcje bajkowe stoją otworem. Inną atrakcją hiszpańską jest niewątpliwie Corrida. Corrida jest obok tańca flamenco, drugą wyszukaną atrakcją w Hiszpanii. Wyjeżdżając na urlop do tego kraju, mamy szansę przeżyć te wyjątkowe wydarzenia na żywo. Nie wszyscy są zwolennikami rytuału odbywającego się w trakcie corridy, wówczas tego typu atrakcja, zapewne za taką nie będzie uznawana, lepiej ją wówczas ominąć. Natomiast dla wszystkich turystów lubiących mocne wrażenia, corrida jest jak najbardziej, adekwatnym wydarzeniem. Corride zawsze rozpoczyna defilada, jest to dość efektowne i ciekawe wydarzenie, defiladzie przygrywa orkiestra, wykonując tradycyjny hiszpański taniec paso doble. Następnie kiedy arena opustoszeje, zostaje wpuszczony byk, i zaczyna się walka z bykiem i wbijanie trzech kolorowych kijków w okolicę łopatek byka. Jeśli zgromadzonej publiczności podobają się na koniec umiejętności matadora, machają chustkami i krzyczą, aby wymóc dla niego nagrodę. Adekwatnie do umiejętności matadora przyznawane są nagrody, im bardziej podoba się występ, tym więcej nagród matador otrzymuje. Całość sprawia naprawdę niesamowite wrażenie i będąc na urlopie w Hiszpanii, powinniśmy skusić się na taki występ, w końcu nie przeżywa się takich atrakcji codziennie.

Może cię zainteresować także:  Żeglarstwo żaglówką Omega - Prawie każdy polski żeglarz pływał na omedze

Kiedy raz zwiedzimy i poznamy ciekawe regiony Hiszpanii, z pewnością wrócimy w te miejsca z nowymi znajomymi, rodzinami, aby móc ciekawie wykorzystać czas urlopowy, nie tylko leżąc na leżakach ale także poszerzając swoją historyczną wiedzę.

Costa Calida: ciepłe Wybrzeże na urlop w Hiszpanii i wakacje last minute 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Costa Calida- fiesty

Costa Calida to południowa część Costa Blanca, na której fiesty czyli święta są wielką, fantastyczną przygodą i atrakcją dla turystów. Normalną rzeczą jest widok tłumów ludzi, głośnej muzyki, zabawy itp. Jest to w zwyczaju Costa Calida tak samo jako wszelkie procesje i pielgrzymki. Słynna prowadząca do klasztoru Santa Faz, odbywa się w pierwszym tygodniu po niedzieli wielkanocnej. Tysiące pielgrzymów gromadzi się w mieście San Juan, a tutaj odbywa się co roku niezwykły kiermasz. Wielki tydzień jest obchodzony niezwykle wyjątkowo na Costa Blanca, najbardziej znane procesje odbywają się w Orihuela, Crevillente i Alicante.

W Hiszpanii wiele świąt obchodzonych jest wyjątkowo hucznie także Święto Ognia – ma miejsce w połowie czerwca i przy okazji jest powitaniem lata. Alicante staje się w czas tego święta istnym miejscem zabawy. Bardzo znanym innym świętem obchodzonym wspólnie na gorącym wybrzeżu, jest Święto Mauretanów i Chrześcijan. Podobnie jak w Polsce przy okazji świąt narodowych odbywają się historyczne rekonstrukcje bitew, tak jest też w tym kraju. Mieszkańcy i turyści mogą oglądać defilady i doskonale się bawić w tym czasie. W czas świętowania wchodzi także spożywanie posiłków, bogata oferta kulinarna na wybrzeżu w tym czasie. Regionalna kuchnia opier się na rybach a prawdziwym rarytasem jest peladillas – migdały w cukrze.

Oprócz świąt o tle religijnym odbywają się także koncerty muzyczne. Jednym z bardzo popularnych jest międzynarodowy festiwal „Musicaalcastell”. Hiszpania jest jednym z bardziej ciekawych miejsc na świecie, jest tak wiele miast, wybrzeży, które mieszczą w sobie wspaniałe zdarzenia, i fakty, że wyjeżdżając do tego pięknego kraju i omijając część historyczną, zdaje się być, nie dopełnieniem podróży. Wspaniałymi miejscami na romantyczne spacery, i długie piękne rozmowy są promenady z palmami, bardzo popularne i podziwiane przez turystów. Kto z nas nie marzył o takim miejscu oglądając chociażby film produkowany w Hiszpanii?

Planując urlop w ciepłym kraju, w pierwszej kolejności nasuwają się nam marzenia, piękne myśli i chęć przeżycia czegoś wyjątkowego. Miejsc do spełnienia tych pragnień jest w Hiszpanii mnóstwo, zatem urlop w tym kraju to odpowiedni wybór.

Costa Calida: ciepłe Wybrzeże na urlop w Hiszpanii i wakacje last minute 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Hiszpania zimą

Wyjeżdżając na wakacje do Hiszpanii mamy zapewnioną pogodę. Ten wspaniały kraj jest zróżnicowanym pogodowo miejscem na naszym globie, jednak jest w większości suchym, ciepłym krajem. Latem mamy temperatury dochodzące nawet do 40 stopni, więc spragnieni wygrzewania w słońcu mamy tutaj istny raj! Plaża, słońce czysta lazurowa woda w Hiszpanii- czego chcieć więcej w urlopowym czasie?

Nie wszyscy jednak są zwolennikami tak wysokich temperatur i biernego wypoczynku, wówczas czynne wypoczywanie, zwiedzanie będzie idealnym rozwiązaniem, które pozwoli skryć się przed słońcem w malowniczych uliczkach, pięknych parkach czy wspaniałych restauracjach. Większość turystów planuje wyjazd do Hiszpanii latem, aby czerpać z upalnej pogody, biernie odpoczywać i wylegiwać się w słońcu na piaszczystych plażach. A może warto zastanowić się nad wyjazdem do tego ciekawego kraju także zimą? Wyższe temperatury występują zimą na północy Hiszpanii, wpływ na to ma ocean. Więc nie koniecznie skazani będziemy na mrozy, i przeszywający chłód. Jednak należy pamiętać, że w tym regionie jeśli zimy są cieplejsze to lata będą z niższymi temperaturami i dość obfitymi opadami.

Wielu turystów uważa, że Hiszpania jest najpiękniejsza zimą, nie tak jak większość z nas uważa, że tylko latem ten kraj jest bezdyskusyjnie rajski. Costa Calida zimą ma klimat wilgotny, a nie „antarktycznie” mroźny, wspaniałym pomysłem byłoby też wybranie się tutaj w okresie świątecznym. Spędzenie Świąt w tym kraju byłoby z pewnością nie zapomnianym przeżyciem, ich zwyczaje i tradycje są godne przeżycia i zapamiętania. Nie każdy w sumie lubi tłumy ludzi, brak prywatności na zatłoczonych plażach. Jeśli chcemy zaznać spokoju, odprężyć się i cieszyć łagodnością i uśpionym przed sezonem letnim klimatem wybrzeża hiszpańskiego, zaplanujmy urlop zimą.

Może cię zainteresować także:  Boże Narodzenie po szwedzku - jak dokładnie wyglądają szwedzkie potrawy wigilijne i co jeszcze

Hiszpańskie sporty

Sport to zdrowie- wszyscy o tym wiemy, im czynniej go uprawiamy, tym lepiej się czujemy jesteśmy zdrowsi i pełni życia. Dlatego po skosztowaniu obfitych potraw hiszpańskich należy pamiętać, o sporcie także na urlopie, na wyjeździe, którego celem i zamierzeniem jest zwykle błogie lenistwo, ucieczka od pracy i szarości dnia. Sport! Powinien być zawsze obecny w naszym życiu. Pobyt w Hiszpanii, na Costa Calida, umożliwia wiele atrakcji sportowych, trzeba tylko chcieć. Wiadomo jeśli piaszczyste plaże, lazurowa woda to numerem jeden będą w takim miejscu sporty wodne. Och jak fantastycznie jest poczuć, wiatr we włosach pożeglować, poszaleć na skuterze wodnym czy ponurkować. Te i wiele więcej atrakcji, oferuje nam gorące wybrzeże, sport tutaj jest szeroko pojmowaną atrakcją i wysoko cenioną. Bez obaw każdy sportowiec, nawet ten ograniczający się do zarzucenia wędki, może decydować się na urlop marzeń właśnie w tym miejscu.

Jeśli nie jesteśmy regularnymi sportowcami, a po prostu lubimy czasem zagrać w gry drużynowe, pobiegać czy pospacerować po górach- Costa Calida stoi w tym temacie przed nami otworem. Żeglarstwo jest wyjątkowym zajęciem, hobby, sportem, przenikają się w nim kultury, i narody, ludzie otwierają się na siebie w tym sporcie.

Hiszpania słynie z wyjątkowo mocno rozwiniętego żeglarstwa, spełnia wszystkie wymarzone kryteria do uprawiania tego sportu, przede wszystkim posiada lazurowe, olśniewająco czyste morze, magicznie upiększające ten sport. Żeglowanie w tym pięknym kraju da nam nie zapomniane wspomnienia, wyjątkowe wrażenia i emocje, pobyt urlopowy na wynajętym jachcie, byłby z pewnością spełnieniem wielu marzeń. Dlaczego? Otóż pływanie pod skąpanym w słońcu niebem, w pięknej aurze błękitnego blasku wody, dodatkowo obok rozciągających się zaśnieżonych bajkowych szczytów gór… nic dodać nic ująć. RAJ!

W Hiszpanii jest obecnie ponad sto klubów żeglarskich, sam ten fakt świadczy już o tym, na jak wysokim poziomie znajduje się ten sport w tym kraju. Zachęcająca jest forma spędzenia urlopu właśnie żeglując, zwłaszcza jeśli w swoim kraju jest to wielką pasją. Na pewno zwiedzanie z punktu widzenia żeglarza zapewni wielkie wrażenia i emocje, jeśli nie powiedzieć że największe, biorąc pod uwagę tradycyjny sposób zwiedzania.

Costa Calida: ciepłe Wybrzeże na urlop w Hiszpanii i wakacje last minute 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Kuchnia Costa Calida

Kuchnia hiszpańska jak można łatwo się domyślić, to przede wszystkim kuchnia śródziemnomorska, ale także tradycyjna morska wywodząca się z dawnych czasów. Gotowanie i spędzanie czasu wspólnie przy jedzeniu , jest w Hiszpanii elementem kultury. Nie ma mowy o jedzeniu w pośpiechu, oddzielnie, to jest istny kult, wspólne obcowanie przy stole, rozmowy, i scalanie więzi.

W okolicach Asturii wiodącymi są sery i proste wiejskie dania. Natomiast kuchnia galicyjska, charakteryzuje się wyrazistymi smakami – przede wszystkim królują tutaj ryby, wołowina, a większość dań przyprawiana jest ostrą papryką. Co region to swój odrębny styl w kuchni, tak jest w Hiszpanii. Niektóre potrawy hiszpańskie, są bardzo podobne do naszych krajowych np. paella – jest potrawą jednogarnkową na bazie ryżu i szafranu. Polacy także lubują się w tego typu potrawach. A kto z nas nie jada zwanego w języku hiszpańskim „tortilla espanola” – czyli po prostu omletu z jajek i ziemniaków?

Na kuchnię hiszpańskich regionów, wpływ miało wiele tradycji kulinarnych. Przede wszystkim tradycje kuchni arabskiej ( to właśnie używanie ryżu, szafranu), z meksykańskich tradycji powstało używanie ziemniaków i papryki, natomiast z angielskich wyrób alkoholi, a francuskie zawdzięczają wszelkie kremy i ciasta.

Pod względem kuchni, nawet najbardziej wybredni turyści nie będą mieli okazji do narzekań. Wyjeżdżając w ciepłe kraje, gdzie bogactwem wielkim są przepyszne owoce, naturalne, dojrzewające na tamtejszych drzewach na miejscu, bez konserwantów i ulepszaczy, nie omieszkamy spożywać ich kilkakrotnie w ciągu każdego dnia.

Na Costa Calida jest bardzo urodzajna gleba, dająca mnóstwo owoców ziemi. Bardzo dużo spożywa się brzoskwiń soczystych, naturalnych, urwanych prosto z drzewa, a gruszki zaprawiane w czerwonym winie są jednym z frykasów tamtego regionu, dodatkowo bywają często podstawą wielu dań. W restauracjach na Costa Calida, króluje bukiet warzyw, nawet poza sezonem letnim, a także wiele odmian słodkich i ostrych czerwonych papryk i pomidorów. Z pewnością zwolennicy kuchni wegetariańskiej w Hiszpanii, byliby bardzo szczęśliwi, i spełnieni. W Hiszpanii podobnie jak w Grecji, króluje też oliwa i oliwki, także jak to zazwyczaj bywa w kurortach nadmorskich, bogactwo ryb jest tutaj priorytetem kulinarnym.

Może cię zainteresować także:  Przepyszna ludowa wiejską zupka czyli zalewajka - najlepszy przepis

Wyloty na gorące wybrzeże

Coraz bliżej do sezonu urlopowego, wiemy już, że marzymy o wyjeździe do Hiszpanii. Costa Calida to cel naszych marzeń. Wszystko już przemyśleliśmy, wiemy jak od początku do końca ma wyglądać nasz wypoczynek na tym wybrzeżu, czas pomyśleć o transporcie. Zaczynamy przeszukiwać oferty lotów do Hiszpanii. Firm oferujących loty do tego kraju jest mnóstwo, jak i również mnóstwo jest promocji. Najlepszym rozwiązaniem będzie rezerwacja biletów sporo wcześniej, wówczas ceny są naprawdę atrakcyjne. Kwestią nie mniej ważną jest przeanalizowanie ofert lotów liniami tradycyjnymi i tanimi liniami. Kiedy planujemy nasz urlop już jakiś czas i wiemy jaką sumą pieniędzy dysponujemy, łatwiej jest podjąć decyzję, które z lotów wybrać.

Tradycyjne linie lotnicze, różnią się pewnymi kwestiami od tanich linii lotniczych, jednak jeśli uda się dograć czasowo wszystkie nasze kwestie, to wybór tanich linii może okazać się o wiele bardziej opłacalny.

Urlop…wymarzony czas odpoczynku, wszyscy czekają na ten czas jak na cud, pod warunkiem wspaniale zaplanowanego wyjazdu. Wiadomo, że najwygodniej będzie wybrać transport lotniczy do tego kraju, jakimi liniami wyruszymy na urlop marzeń, zależy tylko od nas i pieniędzy jakimi dysponujemy, a także terminem planowanego urlopu. Im szybciej zarezerwujemy bilety tym będzie to dla nas tańsze. Jest wiele lotnisk na których możemy zakończyć lot do Hiszpanii, wszystko zależy w jakie dokładnie miejsce się wybieramy. Musimy też poznać zwyczaje hiszpańskie, aby uniknąć nieporozumień.

Możliwości wylotów z Polski na gorące wybrzeże jest wiele. Ważne jest aby wybrać profesjonalnego przewoźnika, aby podróż przebiegała nam w miłej atmosferze, w najlepszych warunkach, w końcu jeśli ma to być wymarzony urlop, to niech będzie udanym w pełni: od podróży począwszy po pobyt w obcym kraju i szczęśliwy powrót skończywszy.

Zwyczaje i zasady na wybrzeżu

Każdy wyjeżdżając do obcego kraju, powinien zaczerpnąć informacji turystycznych. Przede wszystkim jakie dokumenty zabrać, na co zwracać uwagę poruszając się po ulicach, robiąc zakupy itp. Itd. Informacje takie wydają się banalne, ale naprawdę mogą o wiele ułatwić pobyt na Costa Calida. Nigdy nie wiemy co nas spotka w danym kraju na urlopie, dobrze zatem przewidzieć pewne sytuacje i wiedzieć jak się zachować. Ważną informacją jest niewątpliwie to, że Hiszpanie mówią wieloma językami, jeśli mówicie komunikatywnie w języku angielskim z pewnością załatwicie każdą sprawę i porozumiecie się bez problemu.

W Hiszpanii codzienność wygląda nieco inaczej niż w Polsce, u nas pracuje się cały dzień, tam natomiast obowiązuje czas sjesty. Sklepy i urzędy bywają otwarte długo wieczorem ze względu na panujące upały, życia zaczyna się późnym wieczorem kiedy temperatury troszkę opadną. Zatem trzeba być przygotowanym na to, że nie wszystkie zaplanowane sprawy uda nam się załatwić w ciągu dnia. Co kraj to obyczaj – tak się mówi i tak właśnie jest. Każdy kraj ma swoje tradycje, zasady funkcjonowania, historię i rytm dnia. Niestety wyjeżdżając do jakiegokolwiek kraju, także do Hiszpanii, musimy przygotować się na ewentualność przykrych zdarzeń. Otóż zdarzają się kradzieże, to takie jeden główny problem, dotykający turystów na całym świecie. Latynosi mimo swojej nie zwykle pociągającej karnacji, i urody, mają także niezwykle lepkie dłonie, i potrafią tak się zakręcić wokół kogoś, tak sprytnie zrobić zamieszanie, że po chwili jesteśmy pozbawieni, torebki, plecaka z dokumentami i pieniędzmi.

Trzeba nie zwykle skrupulatnie pilnować własnych dóbr materialnych, nie dać się zwieść słodkim rozmowom, uśmiechom, często podstawionym dzieciom, czy całym grupom osób. Najprościej jest okraść turystę w restauracji, czy barze. Nie dajmy zatem powodów do takich występków i  nie wieszajmy torebek na oparciach krzeseł, czy kurtek bluz z wypchanymi kieszeniami, takie zachowania kuszą i posuwają do kradzieży, a chcielibyśmy mieć jedynie miłe wspomnienia z wakacji. Miejmy oczy szeroko otwarte.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Wszystko o bikini: Bikini, skąpe stroje kąpielowe – stroje plażowe

Poprzedni wpis

Zaskakujące fakty zdrowotne – ile wiesz o swoim ciele? Tak naprawdę?

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *