Joga: rodzaje, korzyści zdrowotne i psychiczne z praktykowania jogi. Czym jest Asana w jodze? 5 interesujących faktów na temat jogi 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Active woman exercising on the floor at her home with yellow decorations
Dziwne kwestie 🤪Lifestyle 🔥Ludologia 👨

Joga: rodzaje, korzyści zdrowotne i psychiczne z praktykowania jogi. Czym jest Asana w jodze? 5 interesujących faktów na temat jogi

Trudno znaleźć trend wellness, który cieszyłby się większym zainteresowaniem niż joga.

Nasz dzisiejszy nacisk na zdrowie i dobre samopoczucie sprawia, że joga jest idealną aktywnością fizyczną naszych czasów. Jako praktyka umysłu i ciała, jest ogólnie postrzegana jako dobra dla ciebie.

Tradycyjnie joga jest systemem wspierającym dobre samopoczucie na poziomie fizycznym, psychicznym, emocjonalnym i duchowym.
Joga składa się z trzech głównych części – postawy, medytacji i wzorca.

Joga nie powstała jako program ćwiczeń, ale niektóre style zostały zaadaptowane do treningów skupiających się na fizycznych częściach praktyki. Ludzie rozpoczynający przygodę z jogą mają różne cele. Niektórzy mogą uprawiać jogę w ramach kontemplacyjnej lub medytacyjnej części, a niektórzy mogą chcieć więcej ćwiczeń i aktywności.

Wszystko, co podnosi tętno przez stały okres czasu, jest korzystne dla ogólnej sprawności fizycznej. Serce to mięsień i jeśli rzucasz mu wyzwanie, zwiększając tętno, wzmacniasz je.

Joga nie należy do tej samej kategorii ćwiczeń aerobowych , co bieganie czy jazda na rowerze – mówi Laskowski. Jednak ilość korzyści aerobowych , jakie dana osoba może uzyskać dzięki jodze, zależy w dużej mierze od stylu i tempa rodzaju uprawianej jogi.

Joga może również pomóc w budowaniu siły. Pewne pozycje i pozy, w których osoba musi utrzymać część ciężaru ciała, stanowią wyzwanie dla mięśnia i sprawiają, że staje się on silniejszy.

To dobry sposób na włączenie treningu oporowego , ponieważ joga buduje siłę funkcjonalną (co oznacza, że stajesz się silniejszy, używając jednocześnie wielu grup stawów i mięśni, zamiast wzmacniać konkretny mięsień w izolacji, jak można to zrobić podczas podnoszenia ciężarów).

Asana jest fizyczną praktyką jogi związaną z ciałem. Asana to także inna nazwa pozycji lub pozycji jogi. W sanskrycie słowo asana oznacza „siedzenie”, szczególnie w odniesieniu do medytacji. Dziś asana jest synonimem jogi, ale jest tylko jednym ze składników.

Po co zawracać sobie głowę eksploracją asan? Ponieważ zrozumienie, czym jest asana jogi, skąd się wzięła i jaka jest jej historia, otwiera drzwi do znacznie bogatszej praktyki. Joga przestaje polegać na próbie założenia stopy za głowę i staje się czymś bardziej znaczącym.

Joga: rodzaje, korzyści zdrowotne i psychiczne z praktykowania jogi. Czym jest Asana w jodze? 5 interesujących faktów na temat jogi 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Asany jogi jako praktyka fizyczna

Kiedy mówimy o asanach, mamy na myśli fizyczną praktykę jogi. Może się to wydawać trochę zbędne ze względu na zamieszanie dotyczące tego, czym jest joga.

Może cię zainteresować także:  Czy dieta może zmniejszyć stres?

Większość współczesnych praktykujących początkowo przychodzi do jogi, wykonując pozycje jogi lub asany jogi. Ale asany jogi nie są jogą. Asana to po prostu fizyczny kształt, który wykonujesz swoim ciałem.

Do ćwiczeń jogi używamy pozycji jogi. Ale pozycje jogi same w sobie nie są jogą.

Pomocna może być analogia. Pomyśl o jodze jak o ogniu. Istnieje wiele sposobów na rozpalenie ogniska. Możesz pocierać o siebie dwa patyki, uderzać krzemieniem o stal lub powiększać słońce szkłem. Metodą jednak nie jest ogień, ale sposób na jego wzniecenie.

Podobnie asana jest sposobem praktyki jogi, ale nie jest samą jogą. Są też inne metody poznawania jogi, takie jak pranajama, ćwiczenia oddechowe. Innymi słowy, możesz uprawiać jogę bez wykonywania asan. 

Popularność jogi posturalnej

Popularność póz ma więcej wspólnego z marketingiem, który polega na składaniu właściwej oferty we właściwym czasie.

Joga odnosi sukces, ponieważ jest praktyką posturalną. Ludzie postrzegają to jako inną formę ćwiczeń. Próba promowania tego jako praktyki oddechowej lub medytacyjnej skazałaby na porażkę.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że za każdym razem, gdy staramy się umieścić zajęcia z medytacji w harmonogramie studia, pojawia się pięć osób.

Joga: rodzaje, korzyści zdrowotne i psychiczne z praktykowania jogi. Czym jest Asana w jodze? 5 interesujących faktów na temat jogi 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Skąd wzięły się nazwy pozycji jogi

Asana to przyrostek dodawany na końcu pozycji jogi.

Na przykład tada oznacza górę. Tada plus asana równa się tadasana lub pozycja górska. Oto kilka innych przykładów z wyróżnioną asaną.

 • Chaturanga i asana – pozycja laski czterokończynowej
 • Ardha chandr asana – pozycja półksiężyca
 • Parivrtta parsvakon asana – pozycja z obróconym kątem bocznym

Joga pierwotnie wywodzi się od ludzi obserwujących naturę. Logiczne jest, że pozycje jogi przyjmą nazwy zwierząt i innych żywych stworzeń, mędrców i ziemi. Są ryby, żaby i szarańcza, drzewa, bohaterowie i krowy.

Inne postawy wykorzystują części ciała, liczby i kierunki, jak urdhva prasarita ekapadasana.

 • Urdhva oznacza w górę.
 • Prasarita oznacza rozciąganie lub rozszerzanie.
 • Eka to liczba.
 • Pada to stopa lub noga.

Powszechnie nazywa się to splitem na stojąco.

Używanie sanskrytu w nazwach może być pomocne, zwłaszcza jeśli podróżujesz, ponieważ panuje większa zgoda co do tego, jak nazwać pozycje. Pozy mogą się różnić w języku angielskim i słyszałem różne kreatywne interpretacje różnych pozycji, w tym samoloty, krzesła i dzikie stworzenia.

Brzmi to również bardziej egzotycznie, jeśli powiesz: „Pracuję nad janu sirsasaną” zamiast „Robię pozycję od stóp do głów”.

Joga: rodzaje, korzyści zdrowotne i psychiczne z praktykowania jogi. Czym jest Asana w jodze? 5 interesujących faktów na temat jogi 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Ile jest pozycji jogi

Technicznie rzecz biorąc, istnieje 200 pozycji jogi. Pochodzą one z książki Iyengara „Światło jogi”, ale spośród nich tylko około 50 regularnie widuje się na zajęciach jogi.

Mitycznie istnieje 8,4 miliona pozycji, a liczba ta jest cytowana w tekście o jodze zwanym Gheranda Samhita. Ilekroć w jodze widzisz taką dużą liczbę, oznacza to po prostu „bardzo dużą” lub „więcej, niż kiedykolwiek możesz zrobić”.

Może cię zainteresować także:  O zdrowiu i chorobach szlachty polskiej, Karolina Stojek-Sawicka

Korzyści z asan jogi

Jako praktyka fizyczna asana jogi jest bardzo skuteczna w:

 • Wzmacnianie i tonizacja ciała
 • Zwiększanie elastyczności i wytrzymałości
 • Obniża stan zapalny, minimalizując w ten sposób chorobę
 • Rehabilitacja po urazach

To tylko na początek. Dzisiejsza asana jogi jest mało obciążająca, wysportowana i często energiczna. Więcej o zaletach jogi możesz przeczytać tutaj.

Może zawierać składnik cardio, który wzmacnia serce i może pomóc w kontrolowaniu wagi.

Choć fizyczne korzyści jogi są niesamowite i realne, asana jogi naprawdę wyróżnia się korzyściami psychicznymi i emocjonalnymi. Jeśli wiesz, jak z nich korzystać, pozycje jogi mogą być bramą do spokojniejszego, jaśniejszego umysłu oraz poczucia radości i spokoju. W tym celu musimy zbadać inne znaczenie asan.

Joga: rodzaje, korzyści zdrowotne i psychiczne z praktykowania jogi. Czym jest Asana w jodze? 5 interesujących faktów na temat jogi 5 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Asana miejsce do medytacji

Oryginalna pozycja była siedząca, ponieważ joga polega na zwracaniu uwagi. Generalnie łatwiej jest się skupić, siedząc, niż balansując na jednej nodze.

Akt skupiania uwagi nazywamy medytacją.

Jednak próba usiedzenia spokojnie może być wyzwaniem. I tu jest blask asan. Asana daje nam inny sposób medytacji.

Jak asana pomaga w medytacji:

 • Daj nam coś do zrobienia.
 • Łatwiej jest się poruszać, niż siedzieć w miejscu.
 • Możemy zwracać uwagę na ruch i doznania fizyczne.
 • Asana staje się poruszającą medytacją.

Oto 5 interesujących faktów na temat jogi:

Joga – idealna przerwa na rozładowywanie całodziennego stresu

Ludzie na całym świecie przez całe życie są otoczeni stresem, do którego są przyzwyczajeni w związku z pracą i społeczeństwem. Pomimo najgorszych wydarzeń, joga może być potężnym lekarstwem na stres dla milionów ludzi na całym świecie.

Joga – naturalny lek na depresję i stany lękowe

Ludzie zwykle cierpią na depresję i stany lękowe z powodu codziennych problemów, z którymi się borykają. To właśnie prowadzi do wyczerpania emocjonalnego z jakiegokolwiek powodu, niezależnie od tego, czy jest to strata w rodzinie, presja w pracy, czy nawet przeprowadzka. Te rzeczy należą do najbardziej niepokojących czynników, które często zakłócają umysł. Praktykowanie jogi może pomóc w poprawie nastroju i stworzeniu poczucia realności wśród osób przestrzegających praktyki, co w zamian stabilizuje pozytywne funkcjonowanie umysłu.

Joga – poprawia oddychanie i stabilność

Wydaje się, że większość ludzi pracuje godzinami na tym samym krześle przez cały dzień. Często cierpią na lęki i problemy zdrowotne związane z oddychaniem. Łagodząc stres i zniechęcenie, które zwykle odczuwa się po całodziennych kłopotach, należy zawsze pamiętać i ufać własnym umiejętnościom, których nauczyło się przez całe życie. Praktyka jogi pomaga w wyrobieniu stabilnej i zrównoważonej postawy oraz wyrobieniu spokoju w oddychaniu.

Może cię zainteresować także:  Decoupage krok po kroku: 30 pomysłów na decoupage dla dzieci

Joga – Produktywny środek zwiększający koncentrację

Świat jest otoczony rzeczami, które mogą łatwo odwrócić uwagę człowieka od jego celów. Pomimo tego, że cały dzień jest zajęty, łatwo można uniknąć stresu i zmęczenia. Jest to możliwe dzięki praktyce jogi , która pomaga w utrzymaniu lepszej koncentracji na każdej wykonywanej czynności.

Joga – zapobiega chorobom

Joga tworzy w sobie poczucie dyscypliny, aby działać jako jeden cały organizm. Od rozciągania po medytację to kompletna seria, podczas której można wykonywać jogę. Praktyki te obejmują masowanie wewnętrznych części ciała oraz pozytywne nastawienie do oddychania. Wzmacnia to organizm i pomaga w zapobieganiu chorobom. Podstawowymi eliminacjami w postaci chorób, które joga odpowiednio usuwa, są bóle stawów, stany lękowe, stres, depresja, problemy z krążeniem, nadciśnienie i problemy związane ze snem. Zdrowie kości poprawia się w większym stopniu dzięki regularnej praktyce jogi, która pomaga w większym wzmocnieniu mięśni i kręgosłupa. Wzmocnione zostają także więzadła i ścięgna, co zapobiega ryzyku łatwego zerwania i poprawia elastyczność ciała.

Często zadawane pytania i odpowiedzi

Jak joga wpływa na Twoje zdrowie?

Badania wykazały, że joga może pomóc obniżyć fizyczne wskaźniki stresu, w tym ciśnienie krwi. Bardziej aktywna joga może wzmocnić Twoje serce i pomóc w utrzymaniu siły funkcjonalnej, takiej, jakiej używasz podczas codziennych czynności. Regularna praktyka jogi poprawia również elastyczność i równowagę.
Czy joga to ćwiczenia aerobowe?

To, czy joga sprawi, że Twoje serce zacznie bić wystarczająco szybko, aby można je było uznać za ćwiczenia aerobowe, zależy w dużej mierze od stylu i intensywności uprawianej jogi. Zajęcia Vinyasa lub zajęcia flow często mają na tyle szybkie tempo, że można je uznać za ćwiczenia o umiarkowanej intensywności. Wolniejsze zajęcia mogą nie być aerobikiem.
Czy joga liczy się jako trening siłowy?

Wiele pozycji jogi liczy się jako trening z ciężarem ciała, podczas którego wykorzystujesz ciężar ciała do oporu (jak w przypadku stania na rękach lub pozycji deski). Trening oporowy z ciężarem ciała pomaga w utrzymaniu i poprawie siły funkcjonalnej, dzięki czemu możesz wykonywać codzienne czynności, takie jak utrzymywanie równowagi, przysiady, stanie i siedzenie.
Jak często należy uprawiać jogę?

Chociaż nie ma ustalonej ilości ćwiczeń jogi, które okazałyby się najlepsze, regularność (czy raz w tygodniu, czy pięć razy w tygodniu) pomoże Ci ulepszyć swoją praktykę i czerpać z niej korzyści. Kluczem jest jednak słuchanie swojego ciała – nie przesadzaj, jeśli odczuwasz ból lub dużą bolesność mięśni.
Czy joga jest religią?

To trudne. Istnieje wiele sposobów praktykowania jogi. Niektórzy ludzie decydują się na włączenie do swojej praktyki więcej starożytnych tradycji i nauk jogi (jeśli chodzi o aspekt medytacyjny i duchowy). Jogę można jednak praktykować także w sposób świecki.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Kuchnia turecka: odkryj tajemnice smaków kuchni tureckiej i jej regionalne warianty oraz tradycje kulinarne

Poprzedni wpis

Stłuszczenie wątroby: diagnoza, profilaktyka i skuteczne metody leczenia

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *