Kilka sposobów łagodzenia objawów alergii
Poszczególni ludzie są uczuleni na różne czynniki – silne działanie alergiczne wykazuje na przykład powłoka ciała karaluchów. Największy problem stanowią jednak roztocza obecne w kurzu. Roztocza kurzu domowego to widoczni tylko pod mikroskopem „krewni” kleszczy i pająków. Żywe roztocza nie są jednak groźne; reakcje alergiczne wywołują głównie ich wydaliny pozostawiane na dywanach, meblach i w pościeli oraz ciała martwych roztoczy.
Pyłki roślinne dostają się do mieszkań z prądem powietrza, psy i koty gubią sierść, a pleśnie rozrastają się w ciemnych i wilgotnych miejscach, na przykład pod dywanami i w piwnicach. Przedostanie się któregokolwiek z wymienionych alergenów do płuc wywołuje objawy alergiczne (kichanie). Nie w każdym domu może się ujawnić obecność całej tej „wielkiej czwórki”, ale w każdym mieszkaniu, które nie jest hermetycznie zamknięte, znajdziemy przynajmniej kilka szkodliwych alergenów. Czy zatem można uciec od tych natrętnych lokatorów, czy też ogromna liczba uczulonych skazana jest na wieczny katar, kaszel i łzawiące oczy? Zachowajmy spokój – wiele można zdziałać, by sprowadzić do minimum kłopoty związane z alergią.
Zastrzyki przeciwalergiczne (lub inne środki), które proponuje alergolog, pozwolą bezobjawowo przetrwać nawet w szczególnie ryzykownych sytuacjach. Można też spróbować „leczyć się samemu” Spośród konkretnych przedsięwzięć, które zwykło się zalecać, najskuteczniejszą metodą obrony przed pyłkami, pleśniami, i roztoczami jest zainstalowanie w domu klimatyzacji.
Klimatyzacja w domu.
Klimatyzacja może spełniać dwa zadania: wysusza powietrze, co stwarza gorsze warunki dla rozwoju roztoczy i pleśni, i zapewnia dopływ filtrowanego powietrza (często jednocześnie ochładzanego). Największą zaletą klimatyzacji jest wietrzenie mieszkania bez otwierania okien, co uniemożliwia przedostawanie się do wewnątrz kurzu i pyłków roślin.
Klimatyzacja w samochodzie.
Równie ważne jest, by pamiętać o klimatyzacji w samochodzie. Jeśli już spacer na świeżym powietrzu utrudnia oddychanie i powoduje kichanie, łatwo sobie wyobrazić, co może oznaczać przedzieranie się przez chmury pyłków z szybkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę! Zainstalowanie klimatyzacji w samochodzie.pomoże ci z pewnością odbywać podróże bez dodatkowych sensacji.
Zaopatrz się w urządzenie do osuszania powietrza.
Czyste powietrze w domu zmniejsza zagrożenie ze strony pyłków, pleśni, zwierzęcej sierści i roztoczy kurzu. „Naprawdę nie cierpią one wilgotności niższej niż 45%. Nawilżacz pokojowy. Jeśli zbyt suche powietrze okaże się niezdrowe dla dzieci lub innych członków rodziny, można zainstalować koło łóżka mały nawilżacz pokojowy. Środki grzybobójcze.
Zaleca się też przecieranie zawilgoconych miejsc środkami grzybobójczymi (łazienka, piwnica, kuchnia). Sprawdzonym preparatem jest łatwo dostępny clorox (dobrze dezynfekuje, choć nie jest typowym środkiem przeciwgrzybiczym), nadaje się do mycia podłóg PCV, wykładzin, kafelków, powierzchni drewnianych i rozmaitych urządzeń codziennego użytku (w szczególnie zagrożonych miejscach należy stosować silniejsze preparaty przeciw-grzybicze).
Niebezpieczne symptomy.
Jeśli jesteś alergikiem i zauważyłeś u siebie któryś z wymienionych niżej objawów, powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Świszczący oddech. Ucisk w klatce piersiowej utrudniający oddychanie, często występujący równocześnie ze świstem oddechowym (klasyczny objaw astmy). Szczególnie nasilony napad objawów alergicznych. Bąble lub wysypka na skórze – mogą poprzedzać wstrząs anafilaktyczny (gwałtowna reakcja alergiczna, groźna dla życia chorego).
Wstrząs anafilaktyczny zdarza się najczęściej po użądleniu przez pszczoły lub pewne odmiany mrówek, ale czasem występuje wskutek działania innych alergenów. Duży odczyn skórny pojawiający się zaraz po użądleniu, świadczy o silnej reakcji i powinien być sygnałem skłaniającym do szybkiego zwrócenia się do lekarza.
Zwierzęta domowe na dystans.
Dość powszechne jest uczulenie na naskórek i sierść zwierząt domowych. Najprostsze jest oczywiście oddanie zwierzęcia w tzw. dobre ręce, jeśli jednak jest to niemożliwe, należy starać się unikać bezpośredniego kontaktu z sierścią. Wystarczy przejście zwierzęcia przez pokój raz w tygodniu, by u osoby podatnej rozwinęło się uczulenie na jego sierść .
Maseczka ochronna.
Dobrym wyjściem jest też zakładanie ochronnej maseczki na twarz podczas wykonywania czynności, która może narazić nas na kontakt z substancją uczulającą. Dr David Lang doradza, by zabezpieczać się w ten sposób zwłaszcza podczas odkurzania i pracy w ogródku.
Wynajmij pomoc.
Czasem trzeba też po prostu skorzystać z usług firmy sprzątającej mieszkanie. Koszty z tym związane będą z pewnością mniejsze niż koszty leczenia! Pokrowce na materace. Należy też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu pościeli. Warto zaopatrzyć się w pokrowce ze sztucznego tworzywa na materac, poduszki i kołdrę (roztocza kurzu domowego wprost „przepadają” za puchową kołdrą). Wyrzuć dywany. Osoby uczulone na kurz, sierść czy pleśń powinny jak najszybciej pozbyć się dywanów. Ciężkie, trudne do czyszczenia dywany są doskonałym schronieniem dla roztoczy, pleśni, pyłków roślinnych i kłaczków sierści.
Kup wykładzinę.
Jeśli już koniecznie chcemy przykryć podłogę, to połóżmy nadającą się do częstego prania i trzepania wykładzinę. Wykładzinę taką można prać w temperaturze na tyle wysokiej, by zniszczyć roztocza, a podłoga – dzięki luźnemu splotowi tkaniny – będzie bardziej chłodna i sucha, co zdecydowanie nie sprzyja rozwojowi pleśni i roztoczy.
Kup poduszki poliestrowe.
Warto kupić poduszki i materace z łatwego do prania syntetycznego tworzywa.
Pierz je w gorącej wodzie.
Poduszki i materace trzeba często – raz na tydzień – prać w gorącej wodzie.
Przynajmniej jeden pokój jako azyl.
I ostatnia rada: jeśli to możliwe, alergik powinien mieć pokój wyłącznie dla siebie; w lecie taki pokój należy wyposażyć w klimatyzator, podłogę wyłożyć lekką wykładziną, nie otwierać okien i zamykać drzwi.
Podsumowanie:
Alergia może być uciążliwym schorzeniem, ale istnieje wiele sposobów łagodzenia jej objawów oraz zapobiegania jej wystąpieniu. Działania takie jak korzystanie z zastrzyków przeciwalergicznych, instalacja klimatyzacji, stosowanie urządzeń do osuszania powietrza, nawilżaczy pokojowych oraz środków grzybobójczych mogą znacząco poprawić jakość życia osób cierpiących na alergię, pozwalając im cieszyć się zdrowszym i bardziej komfortowym środowiskiem życia.
Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.