Kilka sposobów łagodzenia objawów alergii i zapobiegania jej wystąpieniu 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Delightful little kid in white everyday clothes sitting on comfortable bed near adult parents in spacious studio flat. Affectionate spouses with little daughter enjoying morning relaxation at home.
Dom 🏠

Kilka sposobów łagodzenia objawów alergii i zapobiegania jej wystąpieniu

Kilka sposobów łagodzenia objawów alergii

Poszczególni ludzie są uczuleni na różne czynniki – silne działanie alergiczne wykazuje na przykład powłoka ciała karaluchów. Największy problem stanowią jednak roztocza obecne w kurzu. Roztocza kurzu domowego to widoczni tylko pod mikroskopem „krewni” kleszczy i pająków. Żywe roztocza nie są jednak groźne; re­akcje alergiczne wywołują głównie ich wydaliny pozostawiane na dy­wanach, meblach i w pościeli oraz ciała martwych roztoczy.

Pyłki roślinne dostają się do mieszkań z prądem powietrza, psy i ko­ty gubią sierść, a pleśnie rozrastają się w ciemnych i wilgotnych miej­scach, na przykład pod dywanami i w piwnicach. Przedostanie się któ­regokolwiek z wymienionych alergenów do płuc wywołuje objawy alergiczne (kichanie). Nie w każdym domu może się ujawnić obecność całej tej „wiel­kiej czwórki”, ale w każdym mieszkaniu, które nie jest hermetycznie zamknięte, znajdziemy przynajmniej kilka szkodliwych alergenów. Czy zatem można uciec od tych natrętnych lokatorów, czy też ogrom­na liczba uczulonych skazana jest na wieczny katar, kaszel i łzawią­ce oczy? Zachowajmy spokój – wiele można zdziałać, by sprowadzić do mi­nimum kłopoty związane z alergią.

Objawy alergii można leczyć.

Zastrzyki przeciwalergiczne (lub inne środki), które proponuje alergolog, pozwolą bezobjawowo prze­trwać nawet w szczególnie ryzykownych sytuacjach. Można też spró­bować „leczyć się samemu” Spośród konkretnych przedsięwzięć, które zwykło się zalecać, najskuteczniejszą metodą obrony przed pyłkami, pleśniami, i roztoczami jest zainstalowanie w domu klimatyzacji.

Klimatyzacja w domu.

Klimatyzacja może spełniać dwa zadania: wysusza powietrze, co stwarza gorsze warunki dla rozwoju roztoczy i pleśni, i zapewnia dopływ filtrowanego powietrza (często jednocze­śnie ochładzanego). Największą zaletą klimatyzacji jest wietrzenie mieszkania bez otwierania okien, co uniemożliwia przedostawanie się do wewnątrz kurzu i pyłków roślin.

Kilka sposobów łagodzenia objawów alergii i zapobiegania jej wystąpieniu 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Klimatyzacja w samochodzie.

Równie ważne jest, by pamiętać o klimatyzacji w samochodzie. Jeśli już spacer na świeżym powietrzu utrudnia oddychanie i powoduje kichanie, łatwo sobie wyobrazić, co może oznaczać przedzieranie się przez chmury pyłków z szybkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę! Zainstalowanie klimatyzacji w samochodzie.pomoże ci z pewnością odbywać podróże bez dodatkowych sensacji.

Może cię zainteresować także:  Jak przekształcić swój wystrój wnętrz za pomocą mebli loftowych

Zaopatrz się w urządzenie do osuszania powietrza.

Czyste po­wietrze w domu zmniejsza zagrożenie ze strony pyłków, pleśni, zwie­rzęcej sierści i roztoczy kurzu. „Naprawdę nie cierpią one wilgotności niższej niż 45%. Nawilżacz pokojowy. Jeśli zbyt suche powietrze okaże się nie­zdrowe dla dzieci lub innych członków rodziny, można zainstalować koło łóżka mały nawilżacz pokojowy. Środki grzybobójcze.

Zaleca się też przecieranie zawilgoconych miejsc środkami grzybobójczymi (łazienka, piwnica, kuchnia). Spraw­dzonym preparatem jest łatwo dostępny clorox (dobrze dezynfekuje, choć nie jest typowym środkiem przeciwgrzybiczym), nadaje się do my­cia podłóg PCV, wykładzin, kafelków, powierzchni drewnianych i roz­maitych urządzeń codziennego użytku (w szczególnie zagrożonych miejscach należy stosować silniejsze preparaty przeciw-grzybicze).

Niebezpieczne symptomy.

Jeśli jesteś alergikiem i zauważyłeś u siebie któryś z wymienionych ni­żej objawów, powinieneś niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Świszczący oddech. Ucisk w klatce piersiowej utrudniający oddychanie, często występują­cy równocześnie ze świstem oddechowym (klasyczny objaw astmy). Szczególnie nasilony napad objawów alergicznych. Bąble lub wysypka na skórze – mogą poprzedzać wstrząs anafilaktyczny (gwałtowna reakcja alergiczna, groźna dla życia chorego).

Wstrząs anafilaktyczny zdarza się najczęściej po użądleniu przez psz­czoły lub pewne odmiany mrówek, ale czasem występuje wskutek działa­nia innych alergenów. Duży odczyn skórny pojawiający się zaraz po użą­dleniu, świadczy o silnej reakcji i powinien być sygnałem skłaniającym do szybkiego zwrócenia się do lekarza.

Kilka sposobów łagodzenia objawów alergii i zapobiegania jej wystąpieniu 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Zwierzęta domowe na dystans.

Dość powszechne jest uczulenie na naskórek i sierść zwierząt domowych. Najprostsze jest oczywiście oddanie zwierzęcia w tzw. dobre ręce, jeśli jednak jest to niemożliwe, należy starać się unikać bezpośredniego kontaktu z sierścią. Wystarczy przejście zwierzęcia przez pokój raz w tygodniu, by u osoby podatnej rozwinęło się uczulenie na jego sierść .

Maseczka ochronna.

Dobrym wyjściem jest też zakładanie ochronnej maseczki na twarz podczas wykonywania czynności, która może narazić nas na kontakt z substancją uczulającą. Dr David Lang doradza, by zabezpieczać się w ten sposób zwłaszcza podczas odku­rzania i pracy w ogródku.

Może cię zainteresować także:  Jak zaaranżować salon z jadalnią?

Wynajmij pomoc.

Czasem trzeba też po prostu skorzystać z usług firmy sprzątającej mieszkanie. Koszty z tym związane będą z pewno­ścią mniejsze niż koszty leczenia! Pokrowce na materace. Należy też pamiętać o odpowiednim za­bezpieczeniu pościeli. Warto zaopatrzyć się w pokrowce ze sztuczne­go tworzywa na materac, poduszki i kołdrę (roztocza kurzu domowe­go wprost „przepadają” za puchową kołdrą). Wyrzuć dywany. Osoby uczulone na kurz, sierść czy pleśń powin­ny jak najszybciej pozbyć się dywanów. Ciężkie, trudne do czyszczenia dywany są doskonałym schronieniem dla roztoczy, pleśni, pyłków roślinnych i kłaczków sierści.

Kup wykładzinę.

Jeśli już koniecznie chcemy przykryć podłogę, to połóżmy nadającą się do częstego prania i trzepania wykładzinę. Wykładzinę taką można prać w temperaturze na tyle wysokiej, by zniszczyć roztocza, a podłoga – dzięki luźnemu splotowi tkaniny – będzie bardziej chłodna i sucha, co zdecydowanie nie sprzyja rozwojowi ple­śni i roztoczy.

Kup poduszki poliestrowe.

Warto kupić poduszki i materace z ła­twego do prania syntetycznego tworzywa.

Pierz je w gorącej wodzie.

Poduszki i materace trzeba często – raz na tydzień – prać w gorącej wodzie.

Przynajmniej jeden pokój jako azyl.

I ostatnia rada: jeśli to moż­liwe, alergik powinien mieć pokój wyłącznie dla siebie; w lecie taki pokój należy wyposażyć w klimatyzator, podłogę wyłożyć lekką wy­kładziną, nie otwierać okien i zamykać drzwi.

Podsumowanie:

Alergia może być uciążliwym schorzeniem, ale istnieje wiele sposobów łagodzenia jej objawów oraz zapobiegania jej wystąpieniu. Działania takie jak korzystanie z zastrzyków przeciwalergicznych, instalacja klimatyzacji, stosowanie urządzeń do osuszania powietrza, nawilżaczy pokojowych oraz środków grzybobójczych mogą znacząco poprawić jakość życia osób cierpiących na alergię, pozwalając im cieszyć się zdrowszym i bardziej komfortowym środowiskiem życia.

Jak kupić odpowiednią niszczarkę do dokumentów do biura? – na co zwrócić uwagę

Poprzedni wpis

Dlaczego warto wybrać lodówki BEKO? Eksperci wyjaśniają!

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *