Dom 🏠Ogrzewanie ♨️

Sezon serwisowy rozpoczął się już na dobre! Jaki kocioł wybrać?

Jest już praktycznie połowa października. Temperatura zeszła już poniżej 10 st., a to oznacza, że masowo uruchamiamy nasze kotły grzewcze – czy to gazowe, olejowe czy paliwo stałe – bez znaczenia. Chcemy uruchomić urządzenie, a tu klops – nie działa…

Niestety, jest to częsty scenariusz. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że ze sprawdzeniem czy wszystko „gra” w kotle czekamy do ostatniej chwili. Ponieważ robi tak wiele osób, nagle w firmach serwisowych robi się bardzo gorąco. Warto pamiętać, że przegląd kotłowni wykonuje się nie tylko po to, żeby uniknąć nieoczekiwanych awarii. Gdy nabierzemy zwyczaju wykonywania przeglądu kotła po każdym zakończonym sezonie grzewczym, sprawimy, że kocioł będzie pracował optymalnie, czyli ekonomicznie oraz bezpiecznie. Rzecz jasna sam fakt wykonania okresowego przeglądu przez autoryzowany serwis jeszcze nie gwarantuje skuteczności. Usługa ta musi być oczywiście wykonana rzetelnie.  Zachęcam do lektury artykułu „Przegląd kotłowni – dlaczego potrzebny?„, który został napisany już miesiąc temu.

To prawda, że wizyta autoryzowanego serwisu wiąże się z pewnymi kosztami. Niemniej wziąwszy pod uwagę podwyższenie sprawności kotła, uniknięcie wielu potencjalnych usterek oraz bezpieczeństwo, okazuje się, że praktycznie nic nie tracimy. Tylko warunek – firma serwisowa musi rzetelnie wykonać swoją usługę.

Centralne ogrzewanie i ciepła woda użytkowa to podstawa!

Instalacje CO i CWU, które wykonuje nasza firma obejmują:

Na podstawie wieloletniej praktyki polecamy Państwu wybór ogrzewania podłogowego, które przynosi 25 – 30% oszczędności w skali roku na ogrzewaniu w stosunku do ogrzewania grzejnikowego.

Metoda działania obu typów ogrzewania jest łatwa do zobrazowania. Do ogrzewania podłogowego piec przekazuje wodę o temperaturze 26ºC. Woda cyrkulując po domu wychładza się do temperatury 22ºC, wiec piec musi podgrzać ją jedynie o 4ºC zanim woda znowu wróci do obiegu. Przy ogrzewaniu grzejnikowym, piec dostarcza do grzejnika wodę o temperaturze 60ºC, która wracając do niego ma temperaturę o około połowę niższą. Podgrzanie wody o 30ºC pochłania znacznie więcej energii niż podgrzanie wody o 4ºC, a wiec jest znacznie droższym rozwiązaniem.

Może cię zainteresować także:  Folia do oczka wodnego - jaka jest najlepsza?

Ponadto, ogrzewanie podłogowe posiada inne zalety, równie ważne co oszczędność:

  • Równomierny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach w domu, w przeciwieństwie do ogrzewania grzejnikowego
  • Brak grzejnika dający większą ustawność pomieszczeń i pozwalający na lepszą aranżację wnętrza
  • Możliwość stosowania wszystkich typów podłóg, w tym parkietu (aczkolwiek jego grubość nie może przekraczać 15mm)
  • Możliwość stosowania na stropach drewnianych

Wbrew powszechnej opinii, przy tego typu rozwiązaniu, podłogi w domu nie wydają się ciepłe, gdyż mają temperaturę 26ºC, podczas gdy ciało ludzkie odczuwa ciepło dopiero powyżej temperatury 36,6ºC.

Ponadto, polecamy instalację ciepłej wody użytkowej z cyrkulacją.

Cyrkulacja zapewnia ciepłą wodę tuż po odkręceniu kranu, ponieważ woda, która wychodzi z pieca nie stoi w rurach, a jest stale rozprowadzana pomiędzy piecem i kranami. Jeżeli jej nie zużyjemy, woda, aby ponownie się ogrzać, wraca do pieca przepływając przez ogrzewanie w podłodze i grzejnik w łazience. Ponieważ do kranu jest dostarczana woda o temperaturze powyżej 36,6ºC, to podłoga w łazience i grzejnik są stale i odczuwalnie ciepłe.  Latem, pomimo że ogrzewanie jest wyłączone, system nadal działa, dając komfort ciepłej podłogi po kąpieli oraz możliwość suszenia ręczników na grzejniku.

Dodatkową zaletą naszego systemu wody użytkowej jest kran zewnętrzny, który nie zamarza i nie trzeba pamiętać żeby spuścić z niego wodę na zimę.

Wszystko w jednym kotle – kotłu wielopaliwowe

W jednym kotle można spalać paliwa stałe (węgiel, drewno, koks), olej opałowy lub gaz. W przypadku braku któregoś z paliw woda w kotle może być podgrzewana przez grzałkę elektryczną (6 kW). Kocioł posiada dwie komory paleniskowe – jedna na paliwa płynne (olej opałowy) i gazowe (gaz ziemny, porpan-butan) spalane za pomocą palnika wentylatorowego, druga na paliwa stałe. Spaliny z dwóch komór paleniskowych odprowadzane są wspólnym przewodem spalinowym. Kocioł atestowany w Polsce osiąga sprawność +/- 95%

Może cię zainteresować także:  Drugie życie palet: 15 praktycznych i prostych pomysłów jak wykorzystać je w domu

Woda użytkowa podgrzewana jest przepływowo w miedzianej, żebrowanej wężownicy dając możliwość uzyskania w ciągu jednej minuty 20 litrów wody o temperaturze 50 stopni C. Ta ilość wody w zupełności wystarczy do kąpieli w wannie, pod prysznicem, mycia naczyć itp. Instalacja C.O. zasilana jest za pomocą fabrycznie zainsalowanego zaworu mieszającego. Taki sposób zasilania umożliwaia utrzymanie stałych parametrów wody w kotle dostarczając jednocześnie do grzejników (lub ogrzewania podłogowego) wodę o parametrach zmiennych od 20 do 80 stopni C. Przy użyciu oleju opałowego lub gazu i zastosowaniu nowoczesnego, prawidłowo wyregulowanego palnika czyszczenie komory spalania ogranicza się do 1-2 razy na rok.

Drewno używane w kotłach na opał stały to oszczędne, odnawialne i przyjazne środowisku źródło energii.

Długość drewna może się wahać od 0,3 do 0,5 metra w zależności od modelu kotła. Drewno musi być sezonowane co najmniej przez rok tak, aby jego wilgotność była mniejsza niż 25 % (wilgotność świeżo ściętego drewna wynosi około 50 %). Używanie drewna o zbyt dużej wilgotności wymaga częstszego czyszczenia przy jednoczesnym zmniejszaniu efektywności i wzroście jego zużycia. Oprócz wilgotności, powinna być brana pod uwagę również kaloryczność drewna. Brzoza posiada największą wartość grzewczą ze wszystkich rodzajów drewna.  Inne gatunki drzew, takie jak: sosna, jodła, olcha oraz osika, także mogą być wykorzystane przy tego typu ogrzewaniu.

Linie kotłów są ulepszane od ponad 30 lat i wykorzystuje korzyści płynące z najnowocześniejszych technologii produkcyjnych. Posiada szeroki wachlarz rozwiązań: od konwencjonalnych kotłów ze spalaniem górnym do nowoczesnych, oszczędnych i przyjaznych środowisku kotłów ze spalaniem dolnym.

Kotły o mocy od 25 do 45 kW są idealnym rozwiązaniem do nowych jak i zamieszkałych budynków.

Kotły opalane drewnem lub węglem mogą być wspomagane dodatkowym zasobnikiem energii dla zwiększenia jego pojemności wodnej. Wielkość tego zasobnika powinna być dobrana odpowiednio do miejsca instalacji oraz pojemności kotła. Niezawodny i technologicznie zaawansowany kocioł taki, połączony z jednym z czterech dostępnych zasobników energii tworzy sprawdzony system, który pracuje w oszczędny sposób, jednocześnie dając dużo ciepła i gorącej wody użytkowej.

Może cię zainteresować także:  Multiwitaminy prenatalne - najważniejsze i niezbędne witaminy prenatalne dla zdrowej ciąży

Jaki kocioł opalany drewnem wybrać?

Kocioł Eco naturalny powinien być zawsze podłączony do dodatkowego zasobnika energii dla zwiększenia jego pojemności wodnej i wydłużenia czasu między załadunkami komory spalania. Rekomendowana pojemność zasobnika to 1500 – 3000 litrów.

Ceramiczne wnętrze kotła gwarantuje najwyższą temperaturę spalania, dzięki której proces spalania jest czystszy i produkuje mniej substancji smolistych oraz szkodliwych emisji. Dodatkowo, energia uwalniana podczas spalania drewna jest akumulowana w efektywny sposób.

Proces spalania jest kontrolowany poprzez ceramiczne płytki, podczas gdy płynnie sterowany wentylator zapewnia balans oraz optymalny dopływ powietrza. Wydzielanie gazu drzewnego rozpoczyna się powyżej 100°C, a kiedy tylko temperatura przekracza 280°C wytwarzane jest ciepło. Ponowne spalanie (reakcja pomiędzy gazem drzewnym a tlenem) następuje w temperaturze przekraczającej 600°C.

Wysoka temperatura i efektywność spalania pozwalają zredukować zużycie drewna, jak i nakład pracy związany z ogrzewaniem i czyszczeniem kotła.

Kiedy cały wsad drewna zostaje spalony, wentylator w kotle zatrzyma się automatycznie. Aby ponowna wizyta w kotłowni nie była konieczna, automatyka ładująca kontroluje wymianę wody kotłowej pomiędzy kotłem a zasobnikiem energii zapewniając stałą temperaturę całego układu (poprzez użycie ciepłej wody zgromadzonej wcześniej w zasobniku).

Kotły naturalne spełniają wszystkie wymogi normy europejskiej EN 303-5. Czyste spalanie oraz certyfikat ochrony środowiska umożliwia używanie kotła na terenach gęsto zaludnionych. Kocioł nie wymaga podłączenia do zabezpieczenia termicznego przy jednoczesnym zastosowaniu układu zamkniętego.

Testy normy EN 303-5 pokazały wydajność kotła na poziomie 91% w pięciogodzinnym cyklu spalania. Należy jednak pamiętać o jakości i wilgotności używanego drewna. Aby osiągnąć wyżej wymienioną wydajność, wilgotność nie powinna przekraczać 25%.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Domy pasywne – czy to się opłaca?

Poprzedni wpis

Wykorzystaj dobrze promienie słoneczne! – Wszystko o fotowoltaice

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *