Jak kupić odpowiednią niszczarkę do dokumentów do biura? - na co zwrócić uwagę 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Historia produktów 📦Ludologia 👨

Jak kupić odpowiednią niszczarkę do dokumentów do biura? – na co zwrócić uwagę

Rodzaje niszczarek

Ze względu na przeznaczenie, wyróżniamy niszczarki osobiste, biurowe i przemysłowe. Te pierwsze, na ogół mniejsze przeznaczone są do użytku domowego albo małych biur. Niszczarki biurowe mogą się od siebie bardzo różnić m.in. ilością niszczonych jednorazowo dokumentów, pojemnością kosza i szeregiem innych właściwości. Zasadniczo, są większe i bardziej wydajne, dostosowane do przerabiania większej ilości dokumentów. Niszczarki przemysłowe z kolei znajdują zastosowanie tylko w miejscach w których niszczy się bardzo duże ilości dokumentów. To takiego urządzenia wrzucić można grube pliki dokumentów, a nawet całe segregatory z dokumentami, które zostaną zniszczone wraz z metalowymi elementami.

Jeśli wziąć pod uwagę sposób cięcia papieru, niszczarki mogą pracować w systemie:

  • paskowym,
  • ścinkowym

Te pierwsze tną kartki na wąskie, ale długie paski, drugie dodatkowo przecinają je w poziomie, co sprawia, że dokument jest zniszczony dokładniej.

Jak kupić odpowiednią niszczarkę do dokumentów do biura? - na co zwrócić uwagę 2 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Noże

Tym, na co przy wyborze niszczarki warto zwrócić szczególną uwagę są noże. Mogą być one wykonane z grubej albo cienkiej blachy. Te pierwsze nadają się do ostrzenia i mogą przetrwać wiele lat. Producenci na noże udzielają osobnej gwarancji, która może być nawet dożywotnia, ale najczęściej wynosi do 20 lat. Jest to chwyt marketingowy, samo urządzenie objęte jest bowiem standardowo gwarancją dwuletnią i pewnie rzadko któremu uda się dożyć dekady, choć jest to oczywiście uzależnione od stopnia eksploatacji i sposobu dbania o sprzęt. Żywotność na pewno przedłuży regularne serwisowanie.

Noże z cienkiej blachy nie nadają się do ostrzenia i są też w stanie jednorazowo niszczyć zdecydowanie mniejsze ilości papieru. Właściwości obu rodzajów noży przedstawia poniższa tabelka:

rodzaj noża ilość jednorazowo niszczonych kartek czy można ostrzyć
cienki do 10 nie
gruby do 40 tak
Może cię zainteresować także:  Dlaczego warto wybrać lodówki BEKO? Eksperci wyjaśniają!

Ważne parametry i właściwości niszczarek

Pierwszą cechą, na jaką zwrócimy uwagę przy doborze niszczarki jest pojemność kosza, a co za tym idzie i wielkość urządzenia. Najmniejsze niszczarki osobiste mogą mieć kosze zaledwie parolitrowe. Pojemności niszczarek biurowych wahają się na ogół od 20 do 35 litrów.

Niszczarka bez kosza

Dostępne są też na rynku niewielkie osobiste niszczarki nie wyposażone w kosz. Można je oprzeć o dowolny pojemnik, położyć na biurku albo w trakcie pracy po prostu trzymać w ręce.

Jak kupić odpowiednią niszczarkę do dokumentów do biura? - na co zwrócić uwagę 3 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Moc silnika wpływa na sprawność pracy noży. Najsłabsze silniki mają moc 150W, najsilniejsze nawet 3000W. Im większa jest moc silnika, z tym większą siłą pracują noże, ale też tym większą ilość energii pobiera urządzenie.

Poszczególne modele niszczarek różnią się między sobą ilością jednorazowo niszczonych kartek. O tym parametrze wspominaliśmy już przy okazji rodzaju noży, ale nie tylko one przesądzają o tej właściwości. Ważna też jest szerokość szczeliny, w którą wsuwa się kartki i wspomniana już moc silnika. Najmniej wydajne modele osobiste niszczą jednorazowo po 2-3 kartki. W pracy biurowej standardem jest obecnie ilość przekraczająca 15 i sięgająca do 40 kartek.

Zarówno w przypadku niszczarek pracujących w systemie paskowym, jak i ścinkowym, papier może być rozdrobniony na fragmenty o różnej wielkości. Najszersze paski lub ścinki mogą mieć szerokość poniżej 12 mm. Najmniejsze ścinki mają wymiary 1x5mm, a więc naprawdę drobne. Takie rozdrobnienie praktycznie uniemożliwia odtworzenie, czy choćby identyfikację dokumentu.

Ze stopniem rozdrobnienia niszczonych dokumentów bezpośrednio wiąże się stopień tajności zgodny z międzynarodową normą DIN 32757, która definiuje 5 poziomów bezpieczeństwa:

  • poziom S1 – dokumenty ogólnego użytku, paski o szerokości mniejszej niż 12mm lub całkowita powierzchnia ścinka mniejsza niż 2000mm²;
  • poziom S2 – dokumenty wewnętrzne, paski o szerokości mniejszej niż 6mm lub całkowita powierzchnia ścinka mniejsza niż 800mm²;
  • poziom S3 – dokumenty poufne, paski o szerokości mniejszej niż 2mm lub ścinki o powierzchni mniejszej niż 320mm2, szerokości mniejszej niż 4mm, długości mniejszej niż 80mm;
  • poziom S4 – dokumenty tajne, ścinki o powierzchni mniejszej niż 30mm², szerokości mniejszej niż 2mm, długości mniejszej niż 15mm;
  • poziom S5 – dokumenty ściśle tajne, ścinki o powierzchni mniejszej niż 10mm², szerokości mniejszej niż 0,8mm, długości mniejszej niż 13mm;
Może cię zainteresować także:  Kupujemy projektor multimedialny - jak wybrać projektor do kina domowego?

Niszczarki charakteryzuje też odmienny tryb długości pracy. Najbardziej zaawansowane modele pracują w trybie dwudziestoczterogodzinnym, co oznacza, że mogą niszczyć dokumenty nawet przez całą dobę.

Jak kupić odpowiednią niszczarkę do dokumentów do biura? - na co zwrócić uwagę 4 - Twój Głos 📌 e-TG.pl

Funkcje niszczarek

Różne funkcje, w które wyposażone są urządzenia ułatwiają ich użytkowanie i wpływają na bezpieczeństwo:

Automatyczny start stop – dzięki tej funkcji nie ma konieczności np. naciskania dodatkowych przycisków, kiedy chcemy zniszczyć dokument. Wystarczy by urządzenie było podłączone do zasilania i znajdowało się w trybie standby. Noże uruchamiane są przez czujniki zamontowane w szczelinie powyżej noży. Kiedy wsuniemy papier, automatycznie się włączą i wciągną go, a zatrzymają po skończeniu niszczenia.

Wyłącznik termiczny, zabezpieczenie przed przegrzaniem – jest to funkcja zabezpieczająca urządzenie przed przegrzaniem. Jeśli temperatura silnika przekroczy ustalony próg, urządzenie wyłączy się do czasu, gdy silnik się wychłodzi.

Funkcja cofania – po naciśnięciu przycisku funkcji, niszczona kartka jest cofana. Funkcja przydatna w przypadku zacięcia z powodu zbyt dużej ilości jednorazowo włożonych kartek.

Cięcie kart plastikowych, płyt CD, dyskietek, zszywek – powszechne już w niszczarkach biurowych. W niektórych modelach niszczy się je wsuwając w tę samą szczelinę, co papier, w innych funkcjonują osobne szczeliny.

Czujniki bezpieczeństwa – w przypadku dotknięcia szczeliny wejściowej, powodują natychmiastowe zatrzymanie urządzenia.

System Energy Smart – zerowy pobór prądu w funkcji stand-by.

Okienko w obudowie lub optyczny wskaźnik– do sprawdzania poziomu napełnienia pojemnika.

System Turbo Power – dodatkowe uderzenie mocy likwidujące zatory papieru, które zdarzają się, gdy włożymy jednorazowo zbyt wiele kartek.

System SPPU – wzmocniony cichy system napędu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając niszczarkę

Sprawa, na którą na pewno warto zwrócić uwagę, to poziom hałasu. Szczególnie, jeśli urządzenie ma stać w pokoju, w którym stale przebywamy. Niektóre modele pracują naprawdę głośno, co utrudnia pracę w ich towarzystwie. Najlepiej wybrać niszczarkę o jak najmniejszym natężeniu hałasu – w okolicach 54-56 dB.

Może cię zainteresować także:  Masło, margaryna, ghee czy masło wegańskie — co jest zdrowsze?

Istotna jest też kwestia dostępności serwisu, szczególnie w okresie gwarancji, kiedy to większość producentów wymaga, by ewentualnych napraw dokonywać w autoryzowanych punktach serwisowych.

Ceny

Najtańsze niszczarki osobiste w postaci samych nakładek bez kosza można kupić już za niespełna 100 zł. Szukając urządzenia do użytku domowego, które nie będzie zbyt mocno obciążone i nie musi spełniać rygorystycznych wymagań z zakresu bezpieczeństwa danych, nie warto w zasadzie wydawać na nie więcej niż 300 zł. Inaczej rzecz się prezentuje, jeśli chodzi o sprzęt biurowy – tutaj warto zainwestować, aby mieć gwarancję niezawodności urządzenia. Ceny urządzeń biurowych zaczynają się od niespełna 800 zł netto, ale za te lepszych marek zapłacimy minimum 1000 zł, a górna granica sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Czy wiesz jak kupić suchą karmę dla psa? Czy lepiej sprawdzi się sucha czy mokra?

Poprzedni wpis

Kilka sposobów łagodzenia objawów alergii i zapobiegania jej wystąpieniu

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *