Majster - poradnik majsterkowania
Majster - poradnik majsterkowania
URZĄDZANIE I DEKOROWANIE 📕

Wirujące motyki, glebogryzarki spalinowe – jaką wybrać?

Glebogryzarki w wielkich gospodarstwach ogrodniczych służą głównie do tzw. upraw międzyrzędowych. W przydomowych ogrodach niemal wszystkie prace agrotechniczne zaliczają się do tej właśnie kategorii.

Glebogryzarka z dodatkowym roboczym osprzętem jest w stanie zastąpić wszystkie rodzaje narzędzi przeznaczonych do przygotowania gleby pod uprawę roślin. W swej głównej funkcji jest bowiem zespołem kilkudziesięciu bardzo szybko pracujących mechanicznych motyk, czyli pierwszych w dziejach cywilizacji, znanych już od kilkunastu tysięcy lat narzędzi rolniczo-ogrodniczych. Od czasów naszych neolitycznych praprzodków wiadomo, że w uprawnej ziemi motyką można zrobić wszystko, lecz praca wykonywana takim pojedynczym narzędziem jest za mało wydajna w stosunku do terminów wyznaczanych przez przyrodę.

Podstawowe zabiegi agrotechniczne

Uprawa gleby polega na stworzeniu optymalnych warunków wegetacji dla określonych gatunków roślin. Ich wymagania mogą być niekiedy bardzo specyficzne. Zawsze jednak niezbędne jest przy tym nadanie ziemi uprawnej stosunkowo luźnej, gruzełkowatej struktury, by zapewnić korzeniom stały dopływ wilgoci, powietrza i ciepła. Następnym nieodzownym zadaniem jest usunięcie chwastów. Przeważnie potrzebne też bywa dostarczenie uprawianym roślinom dodatkowych środków pokarmowych w postaci nawozów naturalnych i sztucznych. W klasycznych uprawach rolniczych i ogrodniczych zabiegi służące wyżej wymienionym celom wykonywane są w kolejnych, odrębnych etapach.

Pierwsze z nich wykonywane są za pomocą pługów, odwracających wierzchnią warstwę gruntu. Zależnie od głębokości pracy narzędzia rozróżniamy tu płytkie podorywki służące przemianie resztek roślinności z poprzedniego sezonu w nawóz dla upraw przyszłorocznych (często z przyorywaniem nawozu), średnio głębokie orki przedsiewne przygotowujące ziemię pod oziminy i głębokie przedzimowe, potrzebne na cięższych glebach gliniastych lub ilastych dla ich wstępnego rozluźnienia i ułatwienia spulchniającego działania mrozów. Na małych areałach, szczególnie w amatorskich przydomowych lub działkowych ogrodach, gdzie zamiast orki stosuje się tradycyjne przekopywanie ziemi szpadlem, mała glebogryzarka okazać się może narzędziem znacznie od niego lepszym, gdyż pracuje wydajniej i dokładniej. Może bowiem rozdrabniać ziemię i resztki niepotrzebnych już roślin do głębokości 20 cm i mieszać je ze sobą, a także z dodatkowo dostarczanym obornikiem, kompostem lub nawozami sztucznymi.

Może cię zainteresować także:  W formacie XXL

Klasyczne wiosenne zabiegi agrotechniczne wykonuje się głównie bronami i kultywatorami. Ogrodniczymi odpowiednikami tych narzędzi rolniczych są różne rodzaje ręcznych motyk i grabi. Niezależnie od wielkości zakładanej plantacji chodzi tu zwykle o rozbicie większych brył, napowietrzenie i utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby oraz wyrównanie jej powierzchni. Do wszystkich tych zabiegów nadaje się każda glebogryzarka ze standardowym wyposażeniem. W normalnych warunkach jej użycie bardzo przyspiesza wiosenne prace w ogrodzie i zapewnia lepsze spulchnienie gleby, zwłaszcza po bezmroźnej zimie.

Większość dostępnych obecnie modeli małych glebogryzarek pozwala też wykonywać różne zadania dodatkowe już po obsianiu lub obsadzeniu ogrodowych zagonów, na przykład mechanicznie okopywać rośliny wymagające tego w pewnej fazie wzrostu, mechanicznie odchwaszczać uprawy roślin sadzonych w rzędach (za pomocą specjalnego oprzyrządowania), a także regenerować trawniki. W ostatnim z wymienionych przypadków w wyposażeniu glebogryzarki musi znajdować się wertykulator, czyli rodzaj rotacyjnej szczotki do napowietrzania wierzchniej warstwy gleby oraz oczyszczania trawnika z mchu, zalegającej starej trawy i niektórych jednorocznych chwastów. Jeszcze lepsze efekty dają integrowane z glebogryzarkami skaryfikatory, przecinające korzenie traw dla lepszego wnikania w ziemię powietrza i nawozów.

ZABIEG I NAWOŻENIE PSZENICY

Wirujące motyki, glebogryzarki spalinowe

Wirujące motyki, glebogryzarki spalinowe

Pszenica służy głównie do wyrobu chleba. Pszenica jest ważna w przemyśle młynarskim, piekarniczym, cukierniczym, browarniczym i farmaceutycznym, a także w hodowli bydła. Najważniejszym wskaźnikiem jakości pszenicy jest procentowa zawartość białka w ziarnie. O jej agrotechnicznym znaczeniu świadczy fakt, że pszenica jest doskonałym przedplonem, ponieważ pozostawia czystą i nie porażoną glebę do następnego zbioru i wystarczająco dużo czasu na uprawę gleby. W Serbii pszenicę uprawia się na obszarze 600 000 hektarów, ze średnimi plonami 4-4,5 t/ha. Aby osiągnąć większe plony, pszenica wymaga również odpowiednich technik uprawy i technologii produkcji.

Płodozmian Pszenica ma większe wymagania w stosunku do przedplonów, ponieważ osiąga wysokie plony tylko wtedy, gdy system korzeniowy i masa wegetatywna są dobrze rozwinięte przed nadejściem zimy, w zależności od przedplonu.

Może cię zainteresować także:  Pomysły na przedpokój

Jeśli przedplonami są drobne ziarna lub pelusz, to mamy dużo czasu do października, aby odpowiednio uprawiać ziemię. Za pomocą płytkiej orki lub talerzowania zachowaj wilgoć po żniwach, a orkę wykonaj we wrześniu, co najmniej na dwa tygodnie przed siewem pszenicy, aby gleba mogła osiąść.

Jeśli przedplonem jest słonecznik, po zbiorach należy natychmiast przystąpić do rozdrabniania resztek pożniwnych.

Jednoroczne rośliny strączkowe (soja, groch, fasola) są doskonałymi przedplonami, ponieważ są usuwane wcześnie i pozostawiają dużo azotu, czystą glebę i wystarczająco dużo czasu na uprawę.

Gdy przedplonem jest kukurydza, wcześniejsze mieszańce są gotowe do zbioru wcześniej i są lepszymi przedplonami niż późniejsze.

Wirujące motyki, glebogryzarki spalinowe

Wirujące motyki, glebogryzarki spalinowe

Nawożenie pszenicy jest częścią kompleksowych zabiegów agrotechnicznych mających na celu uzyskanie stabilnych i wysokich plonów pszenicy. Aby uzyskać prawdziwy obraz potencjału produkcyjnego gleby, konieczna jest analiza żyzności gleby, czyli określenie zawartości dostępnych makro i mikroelementów, na podstawie której zostanie wydana rekomendacja, jaki nawóz stosować . Całą ilość nawozu fosforowo-potasowego wprowadza się jesienią przed uprawą podstawową. Z zalecanej ilości nawozu azotowego 1/3 stosuje się jesienią przed uprawą podstawową, a pozostałą część po analizie N-min poprzez pogłówne nawożenie wiosną.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Śniadanie do łóżka, praktyczny stolik

Poprzedni wpis

Z rolką na brud

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *