Majster - poradnik majsterkowania
Majster - poradnik majsterkowania
URZĄDZANIE I DEKOROWANIE

Wirujące motyki, glebogryzarki spalinowe

Wirujące motyki, glebogryzarki spalinowe 1 - Twój Głos 📢 e-TG.pl

NARZĘDZIA I AKCESORIA

Autor: Marian Kozłowski | dodano: 2013-07-02
Wirujące motyki, glebogryzarki spalinowe

Wirujące motyki, glebogryzarki spalinowe 2 - Twój Głos 📢 e-TG.pl

Fot. Husqvarna

Glebogryzarki w wielkich gospodarstwach ogrodniczych służą głównie do tzw. upraw międzyrzędowych. W przydomowych ogrodach niemal wszystkie prace agrotechniczne zaliczają się do tej właśnie kategorii.

Glebogryzarka z dodatkowym roboczym osprzętem jest w stanie zastąpić wszystkie rodzaje narzędzi przeznaczonych do przygotowania gleby pod uprawę roślin. W swej głównej funkcji jest bowiem zespołem kilkudziesięciu bardzo szybko pracujących mechanicznych motyk, czyli pierwszych w dziejach cywilizacji, znanych już od kilkunastu tysięcy lat narzędzi rolniczo-ogrodniczych. Od czasów naszych neolitycznych praprzodków wiadomo, że w uprawnej ziemi motyką można zrobić wszystko, lecz praca wykonywana takim pojedynczym narzędziem jest za mało wydajna w stosunku do terminów wyznaczanych przez przyrodę.

Podstawowe zabiegi agrotechniczne

Uprawa gleby polega na stworzeniu optymalnych warunków wegetacji dla określonych gatunków roślin. Ich wymagania mogą być niekiedy bardzo specyficzne. Zawsze jednak niezbędne jest przy tym nadanie ziemi uprawnej stosunkowo luźnej, gruzełkowatej struktury, by zapewnić korzeniom stały dopływ wilgoci, powietrza i ciepła. Następnym nieodzownym zadaniem jest usunięcie chwastów. Przeważnie potrzebne też bywa dostarczenie uprawianym roślinom dodatkowych środków pokarmowych w postaci nawozów naturalnych i sztucznych. W klasycznych uprawach rolniczych i ogrodniczych zabiegi służące wyżej wymienionym celom wykonywane są w kolejnych, odrębnych etapach.

Pierwsze z nich wykonywane są za pomocą pługów, odwracających wierzchnią warstwę gruntu. Zależnie od głębokości pracy narzędzia rozróżniamy tu płytkie podorywki służące przemianie resztek roślinności z poprzedniego sezonu w nawóz dla upraw przyszłorocznych (często z przyorywaniem nawozu), średnio głębokie orki przedsiewne przygotowujące ziemię pod oziminy i głębokie przedzimowe, potrzebne na cięższych glebach gliniastych lub ilastych dla ich wstępnego rozluźnienia i ułatwienia spulchniającego działania mrozów. Na małych areałach, szczególnie w amatorskich przydomowych lub działkowych ogrodach, gdzie zamiast orki stosuje się tradycyjne przekopywanie ziemi szpadlem, mała glebogryzarka okazać się może narzędziem znacznie od niego lepszym, gdyż pracuje wydajniej i dokładniej. Może bowiem rozdrabniać ziemię i resztki niepotrzebnych już roślin do głębokości 20 cm i mieszać je ze sobą, a także z dodatkowo dostarczanym obornikiem, kompostem lub nawozami sztucznymi.

Może cię zainteresować także:  Wio koniku, budujemy tradycyjną zabawkę

Klasyczne wiosenne zabiegi agrotechniczne wykonuje się głównie bronami i kultywatorami. Ogrodniczymi odpowiednikami tych narzędzi rolniczych są różne rodzaje ręcznych motyk i grabi. Niezależnie od wielkości zakładanej plantacji chodzi tu zwykle o rozbicie większych brył, napowietrzenie i utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby oraz wyrównanie jej powierzchni. Do wszystkich tych zabiegów nadaje się każda glebogryzarka ze standardowym wyposażeniem. W normalnych warunkach jej użycie bardzo przyspiesza wiosenne prace w ogrodzie i zapewnia lepsze spulchnienie gleby, zwłaszcza po bezmroźnej zimie.

Większość dostępnych obecnie modeli małych glebogryzarek pozwala też wykonywać różne zadania dodatkowe już po obsianiu lub obsadzeniu ogrodowych zagonów, na przykład mechanicznie okopywać rośliny wymagające tego w pewnej fazie wzrostu, mechanicznie odchwaszczać uprawy roślin sadzonych w rzędach (za pomocą specjalnego oprzyrządowania), a także regenerować trawniki. W ostatnim z wymienionych przypadków w wyposażeniu glebogryzarki musi znajdować się wertykulator, czyli rodzaj rotacyjnej szczotki do napowietrzania wierzchniej warstwy gleby oraz oczyszczania trawnika z mchu, zalegającej starej trawy i niektórych jednorocznych chwastów. Jeszcze lepsze efekty dają integrowane z glebogryzarkami skaryfikatory, przecinające korzenie traw dla lepszego wnikania w ziemię powietrza i nawozów.

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 05/2009 »

Wirujące motyki, glebogryzarki spalinowe 3 - Twój Głos 📢 e-TG.pl
Pełny artykuł do pobrania w pliku PDF »

Drukuj »

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Śniadanie do łóżka, praktyczny stolik

Poprzedni wpis

Z rolką na brud

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *