Majster - poradnik majsterkowania
Majster - poradnik majsterkowania
URZĄDZANIE I DEKOROWANIE

Stopnie i schowki w jednym

Stopnie i schowki w jednym 1 - Twój Głos ? e-TG.pl

DOM I OTOCZENIE

dodano: 2013-07-29
Stopnie i schowki w jednym

Stopnie i schowki w jednym 2 - Twój Głos ? e-TG.pl

Czasami proste, ale odkrywcze rozwiązania mogą śmiało ubiegać się o miano genialnych. Na przykład dwa stopnie prowadzące do bocznego wejścia w domu jednorodzinnym mogą pełnić równocześnie funkcję małej grządki z ziołami lub praktycznego schowka.

Główna koncepcja naszej małej konstrukcji polega na tym, by optycznie połączyć ze sobą oba boczne wejścia domku jednorodzinnego. Pomiędzy drzwiami, przed którymi mają być ułożone deski pełniące funkcję stopni, powstaje wąska, ale długa na 1,2 m, zamknięta przestrzeń do wykorzystania. W naszym przypadku to schowek na dziecięce zabawki do piaskownicy, których lepiej nie zabierać do wnętrza domu. Drugi pomysł polega na wykorzystaniu tego miejsca jako grządki na zioła lub kwiaty, która ożywi otoczenie.

Każdy sposób wykorzystania stopni wymaga odmiennej konstrukcji. W przypadku schowka, w deskach dolnego cokołu musi pozostać luka, by przegródka sięgała aż do podłoża i mogła cokolwiek pomieścić. Dodatkowa pionowa deska zamyka przednią część dolnego stopnia tak, by zabawki nie mogły się przesuwać. W wersji z grządką deski poszycia cokołu leżą na całej długości, a więc grządka ma głębokość równą wysokości jedynie górnego stopnia. Dzięki temu przestrzeni nie trzeba wypełniać dużą ilością ziemi.

Do budowy schodów użyliśmy desek z niezniszczalnego modrzewia syberyjskiego, którego drewno jest wyjątkowo równe, mocne i trwałe. Elementy są łączone za pomocą dodatkowych  kawałków łat. Są one umieszczone od wewnętrznej strony cokołu i nakładki, dzięki czemu na zewnątrz łby wkrętów są niewidoczne. Schody są połączone ze ścianą domu stalowymi kątownikami i kołkami.

Więcej w miesięczniku „Majster” nr 05/2008 »
Drukuj »

Może cię zainteresować także:  W klimacie Południa, efektowny stół

Wielofunkcyjny mebel, podest z łóżkiem i szafą

Poprzedni wpis

Ziołowe grządki w zasięgu ręki

Następny wpis

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *