Różyczka u dorosłych i u dzieci
Macierzyństwo 👶Zdrowie ⚕️

Różyczka u dorosłych i u dzieci

Należy przede wszystkim zacząć od tego, w jaki sposób różyczka się rozprzestrzenia. Jest to jedna z tak zwanych chorób zakaźnych, które mogą dopaść każdego, a im następuje to wcześniej, tym lepiej, ponieważ u dziewczyn w wieku dojrzewania może być bardzo niebezpieczna, gdyż jest w stanie doprowadzić u nich nawet do bezpłodności, jeśli wystąpią jej powikłania.

Jeśli więc jest to choroba zakaźna, to znaczy, że zarażenie następuje drogą kropelkową poprzez kichnięcie, kaszel albo zwykłe wydobywanie się cząsteczek podczas rozmowy i parowania z jamy ustnej, szczególnie w zimie.

 

Różyczka u dorosłych i u dzieci

Różyczka u dorosłych i u dzieci

 

Cechą charakterystyczną różyczki jest pojawianie się bladoróżowej wysypki, przybierającej formę plam lub grudek. Od zarażenia do momentu pojawienia się takiej wysypki mija jakieś 17-20 dni, a chory zaczyna zarażać innych już na tydzień przed wystąpieniem pierwszych objawów oraz na dwa tygodnie po.

Najgorsze jest w tym wszystkim odpowiednie, właściwe rozpoznanie pierwszych objawów choroby u dzieci, ponieważ pokrywają się one z innymi, wydawałoby się, że niegroźnymi dolegliwościami, jak: bóle głowy, stawów, mięśni czy znaczne pogorszenie się samopoczucia. Wysypka pojawia się najpierw na twarzy, a następnie, w ciągu jednego dnia z reguły, na całym ciele, a znika zupełnie po paru dniach. W czasie trwania różyczki powiększają się nieznacznie węzły chłonne, co oznacza, że organizm walczy intensywnie z chorobą. Jeśli chodzi o dorosłych, to do objawów choroby należą: bolesność lub obrzęk stawów, zahamowany apetyt, ból gardła, głowy lub ogólne rozdrażnienie, czasem nawet napady nagłej agresji. W przypadku kobiet w ciąży różyczka może być bardzo niebezpieczna, ponieważ naraża nienarodzone dziecko na możliwość wystąpienia u niego różnego rodzaju wad rozwojowych, a kobietę bezpośrednio na poronienie. Dotyczy to przede wszystkim pierwszych faz ciąży, ponieważ po dwudziestym tygodniu możliwość przerwania ciąży jest już dużo mniejsza, jednak i tak należy być czujnym, a każda przyszła matka powinna się po każdym zetknięciu z osobą chorą na różyczkę niezwłocznie zgłosić do lekarza, aby ten podał jej gammaglobulinę.

Może cię zainteresować także:  Kuchnia francuska - lekka, wytworna i smaczna. Charakterystyka kuchni francuskiej

Na różyczkę nie ma sposobów, ponieważ musi minąć samoistnie, aż do całkowitego wyleczenia, czyli zejścia wysypki. Poza tym, po ustąpieniu objawów, należy jeszcze zostać przez jakiś czas w domu, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia choroby na inne osoby. Przed chorobą tą nie da się również odpowiednio zabezpieczyć, oczywiście mogą pomóc szczepionki przeznaczone specjalnie do tego celu. Szczepienia takie wykonuje się dzieciom w 13.-14. miesiącu życia u niemowlaków oraz w wieku 10 lat u dzieci.

Trzeba pamiętać, że jedna szczepionka nie starcza na całe życie, ponieważ po dziesięciu latach od jej wykonania jej działanie przestaje działać na organizm, wobec czego można szczepienie powtarzać również w wieku dorosłym, a już bezwzględnie muszą się tego podejmować kobiety chcące zajść w ciążę (najpóźniej na trzy miesiące wcześniej). Można również sprawdzić poziom przeciwciał.

Marta Akuszewska

hastagi na stronie:

#różyczka u dorosłych #objawy różyczki u dorosłych zdjęcia #różyczka u dorosłych zdjęcia #różyczka w wieku dorosłym #rozyczka u doroslych #różyczka dorośli #różyczka objawy u dzieci zdjęcia #objawy różyczki zdjęcia #wysypka u dorosłych zdjęcia

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Wiosenna odnowa – jak pozbyć się cellulitu?

Poprzedni wpis

4 lutego obchodzony był Światowy Dzień Walki z Rakiem – leczenie onkologiczne

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *