Kuchnia francuska - lekka, wytworna i smaczna. Charakterystyka kuchni francuskiej 1 - Twój Głos 📌 e-TG.pl
Zdrowie ⚕️Dani i przepisy 🍳Kuchnnia świata 👩‍🍳Lifestyle 🔥

Kuchnia francuska – lekka, wytworna i smaczna. Charakterystyka kuchni francuskiej

Kuchnia świata – kuchnia francuska

Kuchnia francuska to uważana przez krytyków jako najlepsza kuchnia świata, gdyż jest to nie tylko kolebka dla sztuki kulinarnej, ale również jest to raj dla kucharzy. Wiele osób zastanawia się dlaczego właśnie ta kuchnia zdobywa tak wielka popularność wśród ludzi na całym świecie. Przede wszystkim należy tutaj powiedzieć, że stała się ona popularna w naszym kraju dzięki samym Francuzom, gdyż ich bogate tradycje, których również nie bark Polakom, sprawiły, że sztuka kulinarna rozwijała się, za cel obierając doskonałość na każdym polu.

Kuchnia francuska – uważana jest często za jedną z najlepszych na świecie, wywarła przez wieki duży wpływ na inne kuchnie, zwłaszcza zachodniej Europy. Najczęściej kojarzona jest (choć nie zawsze słusznie) z żabimi udkami, ślimakami, bagietką, serami i winem. W rzeczywistości kuchnia francuska nie jest jednolita. Oprócz dużych różnic pomiędzy poszczególnymi regionami, można wyróżnić także tzw. haute cuisine (wysoką kuchnię) – drogie, tradycyjne dania, przygotowywane przez znanych często kucharzy oraz nouvelle cuisine (nową kuchnię), która narodziła się w opozycji wobec tej pierwszej. Nouvelle cuisine opiera się na lekkich, zdrowych i krótko przyrządzanych daniach.

Najważniejszą zasadą obowiązującą we Francji jest wysoka jakość produktów i ich świeżość, w związku z czym nadal popularne jest robienie zakupów na targach albo w małych sklepikach, choć dużą popularnością cieszą się także supermarkety.

Francuskie dania

Kuchnia francuska jest znana z lekkostrawnych potraw, które wręcz rozpływają się w ustach. Oczywiście, wywarła ona ogromny wpływ na kuchnie z całego świata, w których na stałe zadomowiły się croissanty z dżemem lub masłem orzechowym czy bakietki. Niestety często kojarzona jest wyłącznie ze ślimakami czy żabimi udkami, a przecież są to przysmaki spożywane od święta i nie goszczą na co dzień na stołach Francuzów.

Z pewnością, ogromną rolę w kuchni francuskiej odgrywają przyprawy, głownie zioła, które nadają potrawom niepowtarzalnego smaku i aromatu. Nie zapominamy również o owocach morza, skorupiakach (krabach, homarach, langustach, krewetkach, rakach) czy mięczakach (ostrygach, ślimakach) oraz warzywach – bakłażanach, karczochach, kabaczkach, fasoli czy kalafiorze, na bazie których powstają niesamowite dania. Ważne miejsce w tradycyjnej kuchni zajmuje zielona sałata, która najczęściej serwowana jest jako samodzielne danie. Przyprawia się ją zazwyczaj octem, oliwą  z oliwek oraz czosnkiem. Oprócz tego, podstawowym składnikiem większości dań są sery, wśród których na uwagę zasługuje pleśniowy, camembert oraz brie. Poza tym, kuchnia francuska słynie ze wspaniałego pieczywa oraz rewelacyjnego wina. Z pewnością, nie może w niej również zabraknąć najrozmaitszych gatunków ryb oraz mięsa, w szczególności baraniny i wołowiny, które są bardzo cenione przez Francuzów. Ponadto, na uwagę zasługują smaczne sosy, które mogą być podawane zarówno na zimno jak i na gorąco. Przede wszystkim, dodawane są do mięs, sałatek czy słodkości.

Kolejnym znanym przysmakiem francuskim są naleśniki, przeważnie podawane na słodko. Warto także powiedzieć o tym, iż kuchnia francuska jest ceniona na całym świecie ze względu na przepyszne desery. W pierwszej kolejności trzeba tu wymienić tartę, zwłaszcza z gruszkami, która stanowi rozkosz dla podniebienia. Nie mniej pyszna jest charlotte, która swą nawiązuje do polskiej szalotki. Otóż, ciasto pookrywa się owocami kremem bawarskim, czekoladą lub pianą, a na końcu na wierzch kładzie się ponownie ciasto. Koniecznie trzeba też skosztować pate a choux, czyli ptysiów. Nie ulega wątpliwości to, że kuchnia francuska jest także bogata w kremy, które mogą być podawane jako deser albo dodawane do ciastek i tortów. Oczywiście, największym uznaniem cieszy się creme anglaise, zazwyczaj waniliowy, farngipane – krem migdałowy, creme patissiere oraz creme au beurre.

Reasumując, kuchnia francuska jest smaczna, lekkostrawna i ma wspaniały wpływ na nasze zdrowie, dlatego posiada wielu wielbicieli na całym globie ziemskim.

3 główne dania i posiłki francuzów

We Francji spożywane są trzy główne posiłki w ciągu dnia:

śniadanie (petit déjeuner) – składa się zazwyczaj z bagietki lub croissanta (rogalika) z dżemem lub masłem oraz kawy lub czekolady, które podawane są w małych miseczkach, by dzięki temu móc w nich zamaczać bagietkę. Coraz częściej podczas śniadania pije się także sok pomarańczowy.

obiad (déjeuner) – spożywany między południem a godziną 14. Jest posiłkiem obfitym, kilkudaniowym: najpierw podawane są przystawki (entrée), potem danie główne, sery, deser i kawa. W przeciwieństwie do polskich zwyczajów, we Francji zupy nie stanowią nieodłącznego elementu obiadu i nie spożywa się ich zbyt często.

Może cię zainteresować także:  Kuchnia Rumuńska: jedzenie rumuńskie odkryj z nami sekrety gastronomii w Rumunii

kolacja (dîner) – spożywana jest dość późno – między 20 a 22 i trwa zazwyczaj dość długo. Podawane są dania na ciepło.

Podczas posiłków zawsze pije się wodę, nalewaną prosto z kranu, a do obiadu także wino, które ostatnio coraz częściej bywa zastępowane piwem.

Restauracje naturalne wyjście i rodzaj spędzania czasu francuzów

Liczba restauracji w Paryżu, uważanym za gastronomiczną stolicę Europy, w ostatnich latach gwałtownie zmalała, czego przyczyną jest m.in. skrócenie przerwy obiadowej dla pracowników – z trzech do jednej godziny. Coraz częściej spotykane są także lokale serwujące potrawy kuchni orientalnej, włoskiej albo restauracje typu fast food.

We Francji można spotkać się z następującymi określeniami na różne typy lokali gastronomicznych:

auberge – gospoda,
bistrot – nieduża restauracja z ograniczonym wyborem dań, podająca zazwyczaj plat du jour (danie dnia),
brasserie – pierwotnie oznacza piwiarnię, ale obecnie restauracje tego typu przypominają bardziej kawiarnie i serwują także tradycyjne dania,
café – kawiarnia serwująca napoje, zwłaszcza kawę oraz czasem lekkie posiłki,
creperie – restauracja podająca naleśniki w różnych wariantach,
restaurant – restauracja serwująca tzw. haute cuisine. Jakość restauracji oceniana jest poprzez odpowiednią liczbę gwiazdek, noży czy widelców, które przyznawane są m.in. przez słynny przewodnik Michelin (Le Guide Michelin),
routier – zajazd przydrożny.

Polecane potrawy kuchni Francuskiej

Francuska zapiekanka ziemniaczana

Składniki:
75 dag ziemniaków
10 łyżek masła
3/4 szkl. śmietany
4 łyżki startego sera cheddar
łyżka ostrej musztardy
3 jajka
łyżeczka soli

Umyte ziemniaki ugotować, obrać, pokroić w plastry. Utrzeć masło z musztardą, śmietaną, dodać ser, żółtka, sól. Ubić białka na pianę, wymieszać z masą żółtkową, dodać ziemniaki, wymieszać. Przełożyć do wysmarowanego naczynia żaroodpornego i piec ok. 30 min.
Podawać z sałatką.

Krewetki w sosie imbirowym

Składniki:
2 posiekane dymki,
mały posiekany kawałek korzenia imbiru,
15 ml (1 łyżka stołowa) sherry,
15 ml (1 łyzka stołowa) syropu żeń-szeniowego,
15 ml ( 1 łyżka stołowa) sosu sojowego,
4 duże obrane krewetki,
sól, pieprz;

Włożyć wszystkie składniki, poza krewetkami do rondla. Doprowadzić do wrzenia i gotować na wolnym ogniu 2 minuty. Włożyć krewetki, przykryć i gotować 3 minuty. Doprawić do smaku.
Pamiętajmy o szklaneczce lub dwóch dobrego wina – wyśmienicie poprawi nastrój.

Brzoskwinie w szampanie

Składniki:
Porcja dla 4 osob. Czas przygotow. 2,5 godz.
4 brzoskwinie,
220 ml syropu waniliowego,
500 ml wytrawnego szampana,
1 mala laska wanilii,
200 g truskawek,
250 g bitej smietany,
2 lyzki cukru,
2 lyzki swiezych poziomek do przybrania,
4 listki swiezej miety do przybrania
Brzoskwinie naciac delikatnie wzdluz obwodu, po czym zanurzyc na 30 sek we wrzacej wodzie. Wyjac, osaczyc, schlodzic i obrac ze skorek. Wanilie drobno posiekac.
Polaczyc ze soba syrop, wino i posiekana wanilie, wymieszac i zagotowac. Ostroznie wkladac obrane brzoskwinie i gotowac je w tej mieszaninie 5 min na malym ogniu. Wyjac, osaczyc i odstawic. Sos z gotowania przecedzic, nastepnie silnie oziebic.
Truskawki przefasowac przez sito, utrzec z cukrem, dodac bita smietane i starannie wymieszac.
Brzoskwinie ukladac na puree truskawkowym. Przybrac swiezymi poziomkami i listkami miety, po czym podawac. Osobno, w kieliszkach podac schlodzony sos z gotowania.

Krewetki po marsylsku

Składniki:
2 szalotki
30 g masła
500 g dużych obranych krewetek
125 ml wytrawnego białego wina
1 łyżka likieru anyżkowego
125 ml buliony rybnego
150 ml tłustej śmietany
sól, pieprz

Szalotkę drobno posiekać i smażyć na maśle ok. 1 min. Dodać krewetki i smażyć kolejną minutę. Dodać wino i likier, przykryć i gotować do wrzenia, gotować 30 sek. Wyjąć krewetki i trzymać je w cieple. Dodać bulion i znów postawić na ogniu. Odparować połowę płynu, dodać śmietankę i gotować, aż zgęstnieje, ok. 5 min. Przyprawić do smaku. Ułożyć krewetki na półmisku i polać sosem.

Składniki:
200 g migdałów
150 g cukru
25 g skórki cytrynowej kandyzowanej
30 g moreli kandyzowanych
4 jaja
1 łyżka wódki
1 łyżka masła
1 łyżka tartej bułki

Sposób przygotowania:
Po sparzeniu oczyścić migdały ze skórki, wysuszyć i utrzeć w moździerzu z cukrem (150 g) dodać 1 jajo i dokładnie wymieszać. Wrzucić drobno posiekane owoce kandyzowane oraz 3 żółtka uprzednio wymieszane z wódką. Pozostałe białka ubić z cukrem na pianę i dołączyć do mieszaniny. Upiec w wysmarowanej masłem i posypanej bułką tartą formie. Podawać na zimno.

Fondue po burgundzku

Składniki:
1 kg polędwicy wołowej
1,2 l oliwy
50 ml brandy
4 ząbki czosnku
1 ł płynnego miodu
starta skórka z 1 cytryny
rozmaryn
estragon
3 ziarna ziela angielskiego
2 liście laurowe
chili
sól, pieprz

Przygotować marynatę: do szklanki oleju dodać alkohol, 2 zmiażdżone ząbki czosnku, miód i zioła oraz sól. Schłodzone mięso pokroić w drobną kostkę, włożyć do miski i zalać marynatą. Dodać skórkę cytrynową i wymieszać. Całość przykryć folią aluminiową i włożyć na noc do lodówki – polędwica musi skruszeć. Tuz przed podaniem wyjąć mięso i ułożyć na półmisku. Rozgrzać w żaroodpornym naczyniu do founde litr oleju, dodać ziele angielskie, posiekany czosnek i liście laurowe. Mięso nabić na szpadkę, włożyć do garnuszka.

Może cię zainteresować także:  14 typów mąki - różne rodzaje mąki i zastosowania

Makaron po francusku

Składniki: 5 szkl. ugotowanego makaronu 1 szkl. ugotowanej fasoli 2 azkl. ugotowanego szpinaka 1 szkl. duszonej cebuli 1/2 szkl. przecieru pomidorowego 1 szkl. pokrojonych pomidorów 1 szkl. duszonych pieczarek 2 ząbki duszonego czosnku sól Połączyć wszystkie składniki, podgrzać i podawać jako drugie danie.

Kurczak w winie

Składniki: 1 kurczak (ok. 1,3 kg) 10 dag boczku 30 dag marchewki 40 dag ziemniaków 2 pory 15 dag szalotek 1 ząbek czosnku 2 łyżki oleju 500 ml czerwonego wina 250 ml rosołu pęczek tymianku 2 liście laurowe sól, pieprz Kurczaka podzielić na 4 części. Boczek pokroić w paski. Warzywa obrać. Ziemniaki pokropić w kostkę, marchew w plastry, pory w krążki, czosnek w plasterki, szalotki na połówki. Olej rozgrzać w brytfance, podsmażyć boczek. Na wytopionym tłuszczu smażyć kawałki kurczaka, przełożyć na talerz. Na tym samym tłuszczu zeszklić cebulę z czosnkiem. Dodać marchewki, pory, ziemniaki. Podlać rosołem i winem. dodać zioła. Przyprawić solą i pieprzem, dusić 45 min., posypać usmażonym boczkiem.

Letnia zupa jarzynowa

Składniki: Porcja dla 4 osób: 1 kurczak, około 800 g 2 łyżki soku cytrynowego, 4 łyżki soi, 1 łyżeczka ekstraktu mięsnego, 1 łyżeczka pieprzu ziarnistego, sól,1 liść laurowy, 200 g ryżu długoziarnistego, 150 g pora, 150 g pomidorów, 200 g marchwi, 200 g kalafiora, 100 g młodego groszku, pieprz i pietruszka, Kurczaka obmyć i włożyć do garnka. Dodać sok cytrynowy, soję, ekstrakt mięsny, ziarnka pieprzu, sól i liść laurowy. Zalać około 1 litrem wody i zagotować. Gotować tylko 30 minut, jeśli mięso ma ostygnąć w wywarze. Wyjąć mięso na talerz, wywar przecedzić i ponownie zagotować. Dodać przepłukany ryż i gotować 10 minut. Por umyć i pokroić na talarki. Pomidory sparzyć, zdjąć z nich skórkę, usunąć wnętrze z pestkami i pokroić na małe kawałki. Oczyścić marchew i pokroić na plasterki, opłukany kalafior podzielić na części. Dodać warzywa do wywaru i gotować przez dalszych 10 minut. Zdjąć skórę z mięsa, wyciąć kości, mięso pokroić na małe kawałki i ogrzać razem z zupą. Przed postawieniem zupy na stole doprawić ją solą, pieprzem i posypać posiekaną pietruszką. Lekkie zupy są zawsze apetyczne. Kto ma mało czasu przed obiadem, może ugotować mięso poprzedniego dnia i pozostawić je w wywarze do ostygnięcia. Dogotowanie zupy trwa krótko.

Masa orzechowo – granatowa

Składniki:

2 granaty, 30 ml (2 łyżki stołowe) utłuczonych migdałów, 15 ml (1 łyżka stołowa) ziarna sezamowego, 15 ml ( 1 łyżka stołowa) pestek dyni, 15 ml (1 łyżka stołowa) ziaren sosny, 30 ml (2 łzyki stołowe) sake; Granaty obrać ze skórki, pokroić na poprzeczne plastry, usunąć miąższ. Pozostałość dokładnie poszatkować, dodać migdały, ziarno sezamowe, pestki dyni i ziarna sosny. Utrzeć składniki z dodatkiem sake i 30 ml miąższu granatów. Gotową masę można przechowywać przez tydzień w lodówce. Rozsmarowujemy ją na herbatnikach, ma działanie wzmacniające i pobudzające.

Pikantna sałatka owocowa z serem

Składniki: Porcja dla 4 osób: 200 ml mandarynek z puszki, 4 łyżki soku z cytryny, 1 łyżka musztardy, sól i pieprz, 1/4 czerwonej papryki, 1 jabłko, 1 banan, 100 g tartego sera Edam, 4 łyżki majonezu, 4 łyżki śmietany, 1 łyżka posiekanej natki pietruszki, 1 łyżka posiekanego koperku, Sok z mandarynek wymieszać z sokiem z cytryny oraz musztardą i przyprawić solą i pieprzem. Paprykę pokroić w bardzo cienkie paski. Obrane jabłka pokroić na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne i również pokroić w paski. Obrać i pokroić w paski również banana. Przygotowane składniki od razu włożyć do zalewy z soków i musztardy. Dodać tarty ser, wymieszać i przełożyć sałatkę do salaterki. Sałatkę polać majonezem wymieszanym ze śmietaną i posypać koperkiem oraz natką pietruszki.

Placek biszkoptowy z wiśniami

Składniki: 400 g mąki 250 g masła 250 g cukru pudru 4 jajka cukier waniliowy 15 g proszku do piecznia 700 g wiśni / śliwki / morele / gruszki cynamon Owoce umyć, osuszyć, przepołowić, usunąć pestki. Masło utrzeć, dodając kolejno cukier, żółtka, cukier waniliowy. Dodać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i ubite na szytwno białka. Dobrze wymieszać. Formę do ciasta wysmarować masłem i wysypać mąką. Włożyć ciasto, a na wierzchu ułożyć owoce. Piec w nagrzanym piekarniku ok. 1h w temp. 190 st. C. Ciepły placek posypać cukrem waniliowym wymieszanym ze szczyptą cyanamonu.

Pomidory po prowansalsku

Składniki: 4 pomidory 4 cebule 4 ząbki czosnku zielona pietruszka 1 łyżka oliwy sól, pieprz Pomidory przekroić w poprzek, włożyć je do rondla z oliwą, posypać solą i pieprzem, posiekaną cebulą, czosnkiem i natką, pokropić oliwą i krótko podsmażyć. Przykryć i dusić ok. 10 min.

Wołowina ogrodnika

Składniki: Porcja dla 4 osób: 500 g łopatki wołowej, 1 ząbek czosnku, 1 cebula, 2 łyżki oleju, 1/8 l czerwonego wina, 1/8 l bulionu mięsnego, 1/4 łyżeczki tymianku, 1/4 łyżeczki majeranku, sól i pieprz, 1 maty kalafior, 200 g młodego groszku, 4 małe pomidory, 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej, 4 łyżki śmietany, Mięso pokroić w plastry o grubości 1 cm. Obraną cebulę i czosnek pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać olej, mięso podsmażyć z obu stron na brązowy kolor i przełożyć do garnka. Na tłuszczu, od smażenia mięsa, krótko podsmażyć cebulę i czosnek. Do czosnku i cebuli dodać wino oraz bulion, całość posolić, dobrze przyprawić pieprzem, dodać do mięsa i dusić pod przykryciem. Warzywa oczyścić, kalafior podzielić na mniejsze części. Pomidory pokroić, usunąć nasiona i wraz z groszkiem i kalafiorem dodać do mięsa na 15 minut przed końcem gotowania. W rondelku wymieszać śmietanę i mąkę ziemniaczaną. Dodać tłuszcz ze smażenia cebuli i czosnku, całość wymieszać, zagotować i doprawić do smaku.

Może cię zainteresować także:  Kuchnia afrykańska: ostre przepisy z czarnego lądu

Żabie udka

Składniki: żabie udka, masło, czosnek, pomidory, pieprz, sól; Niewątpliwie jest to potrawa kojarząca się nam z Francją. A że coraz łatwiej możemy nabyć w sklepach tak wykwintne produkty jak żabie udka, to na pewno warto jest przyrządzić takie danie we własnej kuchni. Najpierw należy doprawić je solą i pieprzem, następnie podsmażyć na maśle, dodać pokrojony czosnek oraz pomidory, najlepiej wyparzone i bez gniazd nasiennych, pokrojone w kostkę. Na końcu dodać posiekaną pietruszkę i przyprawić do smaku. Lekko dusić w piekarniku.

Słoneczny deser

Składniki: Porcja dla 4 osob. Czas przygotow. 2,5 godz. 4 brzoskwinie, 220 ml syropu waniliowego, 500 ml wytrawnego szampana, 1 mala laska wanilii, 200 g truskawek, 250 g bitej smietany, 2 lyzki cukru, 2 lyzki swiezych poziomek do przybrania, 4 listki swiezej miety do przybrania. Brzoskwinie naciac delikatnie wzdluz obwodu, po czym zanurzyc na 30 sek we wrzacej wodzie. Wyjac, osaczyc, schlodzic i obrac ze skorek. Wanilie drobno posiekac. Polaczyc ze soba syrop, wino i posiekana wanilie, wymieszac i zagotowac. Ostroznie wkladac obrane brzoskwinie i gotowac je w tej mieszaninie 5 min na malym ogniu. Wyjac, osaczyc i odstawic. Sos z gotowania przecedzic, nastepnie silnie oziebic. Truskawki przefasowac przez sito, utrzec z cukrem, dodac bita smietane i starannie wymieszac. Brzoskwinie ukladac na puree truskawkowym. Przybrac swiezymi poziomkami i listkami miety, po czym podawac. Osobno, w kieliszkach podac schlodzony sos z gotowania.

Sos cumberland

Składniki: 4 łyżki galaretki z żurawin 2 łyżki czeronego wina 2-3 łyżki oliwy 1 łyżka osterj musztardy sok z cytryny cukier, sól skórka z otartekj pomarańczy 1 łyżeczka posiekanej smażonej skórki pomarańczowej Zmiksować wszystkie składniki. sos podawać do zimnej dziczyzny lub innego zimnego mięsa.

Zupa cebulowa

Składniki: 60 dag cebuli 2 ząbki czosnku 2-3 gałązki tymianku 2-3 łyżki oliwy słodka papryka 1 l rosołu warzywnego 8 dag żółtego sera 100 ml wytrawnego białego wina 4 kromki bagietki tymianek do dekoracji cukier sól, pieprz Cebule pokroić w cienkie krążki. Czosnek drobno posiekać. Na mocno rozgrzanym tłuszczu smażyć cebulę, czosnek i tymianek. Oprószyć papryką. Podlać rosołem, zagotować. Zmniejszyć ogień, gotować 15 min. na małym ogniu, wlać wino. Przyprawić cukrem, solą i pieprzem. Ser zetrzeć. Zupę rozlać do 4 misek, ułożyć po kromce bagietki, posypać serem. Wstawić do nagrzanego piekarnika. Zapiekać 15 min. h Posypać tymiankiem.

Zupa kalafiorowa po parysku

Składniki: 1 średni kalafior, 4 ziemniaki, litr mleka, 1/2 szklanki śmietany, 1 łyżka naci siekanej, ocet szczypta gałki musztatołowej 5 dag masła sól, pieprz Umyty kalafior podzielić na różyczki. Wrzucić do wrzącej, osolonej wody, gotować 5 min., odcedzić. Masło rozgrzać w rondlu, dodać kalafior i pokrojone, obrane ziemniaki, dusić pod przykryciem 5 min. Dodać mleko, sól, pieprz i got. na słabym ogniu ok. 25 min., aż warzywa zmiękną. Zupę zmiksować. Dodać śmietanę i gałkę, doprawić pieprzem. Podawać posypaną nacią.

Zupa z małży

Składniki: 100-200 g gotowanych i obranych małży, 500 ml przyprawionego pieprzem i szafranem bulionu z małż, 6 kawałków czerstwego chleba, 3 łyżki oliwy z oliwek, 2 ząbki czosnku, 125 ml (pół szklanki) bitej śmietany; Danie to jest doskonałym afrodyzjakiem. Szczególnie polecamy na Walentynki. Jak większość skorupiaków ma pozytywny wpływ na płodność kobiety oraz mężczyzny. Pokroić czerstwy chleb w kostkę. Podgrzać oliwę na patelni i dodać posiekany czosnek, poczekać aż nabierze ciemno złotej barwy. Następnie przecedzić oliwę , tak aby usunąć z niej kawałki czosnku. Upiec kawałki chleba w czosnkowej oliwie, do momentu kiedy się zarumieni. Jeśli chleb jest zbyt świeży, dodać odrobinę oliwy. Przełożyć chlebek na drugą stronę. Pomieszać bulion z małż wraz z bitą śmietaną. Podgrzać przez kilka minut na wolnym ogniu w między czasie dodać wcześniej ugotowane małże. Nałożyć zupę na talerz dodając podpieczone grzanki i jak najszybciej podać do stołu.

Zupa zapiekana z serem

Składniki: Porcja dla 4 osób: 250 g cienkich plasterków ementalera, 8 kromek chleba tostowego, 1V4 l bulionu mięsnego, 2 jajka, szczypta soli, 2 łyżki drobno posiekanej pietruszki, W dużej, żaroodpornej formie ułożyć na przemian warstwę chleba i sera. Ostatnią warstwą powinien być ser. Potrawę zalać bulionem. Formę włożyć do rozgrzanego piekarnika i zapiekać 20 minut. Jajka wymieszać z solą, dodać do zupy i 10 minut zapiekać w piekarniku. Bezpośrednio przed podaniem zupę posypać drobno posiekaną pietruszką. Sławna francuska zupa cebulowa nie jest jedyna zupę zapiekaną w piekarniku; W poniższym przepisie cebula zastąpiona została dużą ilością sera, dzięki czemu zupa jest niezwykle pożywna i sycąca.

Czy wiesz że:

Chyba w żadnym kraju sztuka kulinarna nie jest tak ściśle związana z kulturą narodu jak we Francji. Umiłowanie dobrego jedzenia jest tu powszechne i nawet prości ludzie potrafią z namiętnością i znawstwem omówić przepisy kulinarne.

Jak oceniasz ten materiał?

Kliknij na gwiazdkę, aby zostawić swoją ocenę

Średnia ocena / 5. Liczba głosów:

Jak dotąd brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Nowe normy żywieniowe w dietetyce na 2022 – referencyjne wartości spożycia RI, RWS oraz NRV

Poprzedni wpis

Kuchnia Austriacka

Następny wpis
Wiedzo Znawca
Redaktor z rzemiosłem w ręku na co dzień szef kontroli jakości w kuchni, serwujący wykwintne dania. W niedalekiej przyszłości planuje zrealizować młodzieńcze marzenia i napisać coś więcej niż artykuł 📖

Na pewno zainteresują Cię jeszcze:

Komentarze - masz coś do napisania? Zostaw proszę informacje.

Pozostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *